Ιταλία Διαμονή στη Ρώμη

d_nikolaos

Member
Μηνύματα
20
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες, Χαβάη, Ταϊλάνδη
Καλησπέρα σας,

Θα είμαι με την κοπέλα μου 21-24/05 στην Ρώμη.
Η αναζήτηση ξενοδοχείου ή airbnb είναι λίγο δύσκολη καθώς τα περισσότερα είναι κλεισμένα για εκείνες τις ημέρας.
Έχω βρει το Hotel Elide, είναι κοντά στην στάση του μετρό republica στην περιοχή termini.
Το βλέπετε για καλή επιλογή σε αυτά τα λεφτά;
Σε ποιο κεντρικές περιοχές οι τιμές ξεφεύγουν για 3 βράδια πάνω από 500-600€.
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.273
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Καλησπέρα σας,

Θα είμαι με την κοπέλα μου 21-24/05 στην Ρώμη.
Η αναζήτηση ξενοδοχείου ή airbnb είναι λίγο δύσκολη καθώς τα περισσότερα είναι κλεισμένα για εκείνες τις ημέρας.
Έχω βρει το Hotel Elide, είναι κοντά στην στάση του μετρό republica στην περιοχή termini.
Το βλέπετε για καλή επιλογή σε αυτά τα λεφτά;
Σε ποιο κεντρικές περιοχές οι τιμές ξεφεύγουν για 3 βράδια πάνω από 500-600€.
Μια χαρά είναι. Δεν ειναι πολυ μακρυα απο τα βασικα αξιοθεατα, αν περπατάτε, ειναι κοντα σε μετρό αλλα οχι αυτο του Τερμινι, ευτυχώς, διπλα σε κεντρικό εμπορικό δρομο για να κανει η κοπέλα σου τα ψώνια της και κοντα στην περιοχή Monti για να βγειτε το βραδυ!
 

d_nikolaos

Member
Μηνύματα
20
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες, Χαβάη, Ταϊλάνδη
Σ' ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!
 

alvadi

Member
Μηνύματα
554
Likes
2.820
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.838
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Παιδιά καλησπέρα, μαι γνώμη για αυτό το ξενοδοχείο;; θα επισκεπτώ τη Ρώμη για 7 ημέρες τον Σεπτέμβριο και είμαι στην αναζήτηση διαμονης. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων Spagna Secret Rooms, Ρώμη, Ιταλία
Η τοποθεσία αξίζει με 1000 και πολύ κοντά στα κυριότερα αξιοθέατα : Πιάτσα ντι Σπάνια , Κολοσσαίο , Ρωμαϊκό Φόρουμ , Πιάτσα Βενέτσια , Φοντάνα ντι Τρέβι ...
 

DimisG

Member
Μηνύματα
48
Likes
241
893 για 6 βραδια με δωρεαν ακυρωση μεχρι και 2 μερες πριν την αφιξη μου, για ΣΕπτεμβρη παντα μιλαμε πο υθ απαω εγω
Δες λίγο και το bnb Roma Naif Rooms, περιοχή λίγο κάτω από το termini. Είχα μείνει εκεί αρχές Οκτωβρίου του 20'. Απ'ότι βλέπω τα 6 βράδια ξεκινάνε από 430. Η οικοδέσποινα Μιμόζα Εξυπηρετικότατη, το δωμάτιο πεντακάθαρο(κάθε μέρα καθαρισμό τουλάχιστον τότε) , απέναντι ακριβώς στη γωνία είχε σουπερμάρκετ και είναι δίπλα από τις στάσεις του Μετρό Vittorio Emmanuele και Manzoni.
Λίγο κακόφημη περιοχή μας έλεγαν, αλλά παρ'όλο που εμείς γυρνούσαμε αργά το βράδυ δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα.
 

Alkisti

Member
Μηνύματα
22
Likes
93
kalhmera stis 29 /10 exw kleisei air tickets gia rwmh. eixa kleisei kai hotel alla telika htan polu eksw apo thn rwmh kai to akurwsa. exw mplextei teleiws me to pou einai kalutera na meinw...
1) mporeite na mou proteinete thn idanikh perioxh gia ena 4hmero?
2) ena hotel oikonomiko
3) an kapoios kserei gia tis metakinhseis as mou pei... exw diavasei kai ta alla posts vevaia...

euxaristw poluuuuu:):D
Καλημέρα και από μένα, Ρώμη έχουμε πάει πολλές φορές , έχουμε φίλους Ρωμαίους, ο άντρας μου σπούδασε στη Ρώμη και γενικά την αγαπάμε και τη γνωρίζουμε πολύ καλά. Σαν περιοχή νομίζω ότι η πιο ωραία και πιο αυθεντική είναι το Trastevere , εμείς μένουμε πάντα εκεί. Γύρω από την piazza Mastai, από όπου περναει το τραμ 8 και σε κατεβάζει στην piazza Venezia. Aπο εκεί όλα είναι εύκολα μετά. Μένουμε συνήθως σε ένα b&b που απ' έξω δε σου γεμίζει το μάτι αλλά είναι στον πρώτο όροφο ,με ασανσέρ και είναι υπέροχο. Δυστυχώς φέτος που θα πάμε δεν βρήκα διαθεσιμότητα. Πάντως οι τιμές του αλλάζουν με την εποχή. Για παράδειγμα περυσσι τέλος Αυγούστου είχε 80 ευρώ το τρίκλινο , χωρίς πρωινό, ενώ τώρα για Ιούνιο που έψαχνα ζητούσαν 160 την βραδιά!!!!! Ίσως την εποχή που θα πας να έχει χαμηλές τιμές, λέγεται suitin 19 Rome. Πάντως σαν περιοχή είναι αχτύπητη. Κοντά σε όλα δε μπορείς να είσαι . Αλλά αφού κανείς τις γυρες σου και δεις τα αξιοθέατα, το βραδάκι μετά θα απολαύσεις την περιοχή αυτή για φαγητό , παγωτό ποτό. Σίγουρα να αποφύγεις την περιοχή του σταθμού Termini. Μπορεί να βρίσκεις πιο οικονομικά καταλύματα αλλά σου συνιστώ να την αποφύγεις. . Αυτά ελπίζω να βοήθησα κι εγώ λίγο!
 

Jobous

Member
Μηνύματα
84
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη !!
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip Κεντρική Ευρώπη
Καλησπέρα και απο εμένα. Είμαι στο ψάξιμο για ξενοδοχείο , για την πρώτη μου επίσκεψη στην Ρώμη για 11/10-15/10. Πίστευα ότι , λόγω Οκτώβρη, θα ήταν λίγο πεσμένες οι τιμές αλλα δεν (!!!!)... Μπορεί να έκανα λάθος, μπορεί να υπάρχει μια γενική ανωμαλία λόγω καταστάσεων (πανδημία, αυξημένη (πλέον) ζήτηση , κτλ). Όπως και να έχει , η κατάσταση είναι δεδομένη. ΟΚ μπορεί να είναι σχετικά νωρίς , έκανα μια κράτηση με πληρωμή στο ξενοδοχείο και ακύρωση μέχρι 09/10 για λόγους ασφαλείας στο Hotel Boutique Nazionale στην Via Nazionale, για τις 4 διανυκτερεύσεις (κοντά στα 500 €, χωρίς τους extra φόρους). Έχει μείνει κάποιος συμφορίτης στο συγκεκριμένο ξενοδοχείο , έτσι για να έχουμε και μια άποψη "δικού" μας ανθρώπου !!!
Τώρα πλέον θα κοιτάω για προσφορές (καλύτερες τιμές ή για καλύτερα ξενοδοχεία). Για περιοχές να επικεντρωθώ πάλι στην Via Nazionale (πάνω κάτω) ή να αρχίζω να κοιτάω προς Πάνθεον - Φοντάνα ντι Τρέβι και Πιάτσα ντι Σπάνια? Κοίταγα και προς Prati πλευρά αλλά πιστεύω ότι οι παραπάνω περιοχές ίσως βολεύουν καλύτερα και με λιγότερη χρήση ΜΜΜ (απο - προς αεροδρόμιο και προς Βατικανό).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.439
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom