Ιταλία Διαμονή στη Ρώμη

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Παιδιά καλησπέρα, μαι γνώμη για αυτό το ξενοδοχείο;; θα επισκεπτώ τη Ρώμη για 7 ημέρες τον Σεπτέμβριο και είμαι στην αναζήτηση διαμονης. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων Spagna Secret Rooms, Ρώμη, Ιταλία
Η τοποθεσία αξίζει με 1000 και πολύ κοντά στα κυριότερα αξιοθέατα : Πιάτσα ντι Σπάνια , Κολοσσαίο , Ρωμαϊκό Φόρουμ , Πιάτσα Βενέτσια , Φοντάνα ντι Τρέβι ...
 

DimisG

Member
Μηνύματα
48
Likes
241
893 για 6 βραδια με δωρεαν ακυρωση μεχρι και 2 μερες πριν την αφιξη μου, για ΣΕπτεμβρη παντα μιλαμε πο υθ απαω εγω
Δες λίγο και το bnb Roma Naif Rooms, περιοχή λίγο κάτω από το termini. Είχα μείνει εκεί αρχές Οκτωβρίου του 20'. Απ'ότι βλέπω τα 6 βράδια ξεκινάνε από 430. Η οικοδέσποινα Μιμόζα Εξυπηρετικότατη, το δωμάτιο πεντακάθαρο(κάθε μέρα καθαρισμό τουλάχιστον τότε) , απέναντι ακριβώς στη γωνία είχε σουπερμάρκετ και είναι δίπλα από τις στάσεις του Μετρό Vittorio Emmanuele και Manzoni.
Λίγο κακόφημη περιοχή μας έλεγαν, αλλά παρ'όλο που εμείς γυρνούσαμε αργά το βράδυ δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα.
 

Jobous

Member
Μηνύματα
80
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη !!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip Κεντρική Ευρώπη
Καλησπέρα και απο εμένα. Είμαι στο ψάξιμο για ξενοδοχείο , για την πρώτη μου επίσκεψη στην Ρώμη για 11/10-15/10. Πίστευα ότι , λόγω Οκτώβρη, θα ήταν λίγο πεσμένες οι τιμές αλλα δεν (!!!!)... Μπορεί να έκανα λάθος, μπορεί να υπάρχει μια γενική ανωμαλία λόγω καταστάσεων (πανδημία, αυξημένη (πλέον) ζήτηση , κτλ). Όπως και να έχει , η κατάσταση είναι δεδομένη. ΟΚ μπορεί να είναι σχετικά νωρίς , έκανα μια κράτηση με πληρωμή στο ξενοδοχείο και ακύρωση μέχρι 09/10 για λόγους ασφαλείας στο Hotel Boutique Nazionale στην Via Nazionale, για τις 4 διανυκτερεύσεις (κοντά στα 500 €, χωρίς τους extra φόρους). Έχει μείνει κάποιος συμφορίτης στο συγκεκριμένο ξενοδοχείο , έτσι για να έχουμε και μια άποψη "δικού" μας ανθρώπου !!!
Τώρα πλέον θα κοιτάω για προσφορές (καλύτερες τιμές ή για καλύτερα ξενοδοχεία). Για περιοχές να επικεντρωθώ πάλι στην Via Nazionale (πάνω κάτω) ή να αρχίζω να κοιτάω προς Πάνθεον - Φοντάνα ντι Τρέβι και Πιάτσα ντι Σπάνια? Κοίταγα και προς Prati πλευρά αλλά πιστεύω ότι οι παραπάνω περιοχές ίσως βολεύουν καλύτερα και με λιγότερη χρήση ΜΜΜ (απο - προς αεροδρόμιο και προς Βατικανό).
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Καλησπέρα και απο εμένα. Είμαι στο ψάξιμο για ξενοδοχείο , για την πρώτη μου επίσκεψη στην Ρώμη για 11/10-15/10. Πίστευα ότι , λόγω Οκτώβρη, θα ήταν λίγο πεσμένες οι τιμές αλλα δεν (!!!!)... Μπορεί να έκανα λάθος, μπορεί να υπάρχει μια γενική ανωμαλία λόγω καταστάσεων (πανδημία, αυξημένη (πλέον) ζήτηση , κτλ). Όπως και να έχει , η κατάσταση είναι δεδομένη. ΟΚ μπορεί να είναι σχετικά νωρίς , έκανα μια κράτηση με πληρωμή στο ξενοδοχείο και ακύρωση μέχρι 09/10 για λόγους ασφαλείας στο Hotel Boutique Nazionale στην Via Nazionale, για τις 4 διανυκτερεύσεις (κοντά στα 500 €, χωρίς τους extra φόρους). Έχει μείνει κάποιος συμφορίτης στο συγκεκριμένο ξενοδοχείο , έτσι για να έχουμε και μια άποψη "δικού" μας ανθρώπου !!!
Τώρα πλέον θα κοιτάω για προσφορές (καλύτερες τιμές ή για καλύτερα ξενοδοχεία). Για περιοχές να επικεντρωθώ πάλι στην Via Nazionale (πάνω κάτω) ή να αρχίζω να κοιτάω προς Πάνθεον - Φοντάνα ντι Τρέβι και Πιάτσα ντι Σπάνια? Κοίταγα και προς Prati πλευρά αλλά πιστεύω ότι οι παραπάνω περιοχές ίσως βολεύουν καλύτερα και με λιγότερη χρήση ΜΜΜ (απο - προς αεροδρόμιο και προς Βατικανό).
Έχω μείνει 3 φορές στο συγκεκεριμένο, τελευταία ήταν το 2013 είναι αρκετά χρόνια, πάντως τότε ήμασταν πολύ ευχαριστημένοι. Απλό δωμάτιο, αλλά καθαρό κ καινούριο τότε. Ουσιαστικά είναι ένας ανακαινισμένος όροφος ενός κτιρίου που έχει και άλλα ξενοδοχεία. Προτιμότερο να ζητήσετε ένα δωμάτιο που να βλέπει στην via nazionale. Βολεύει για το βράδυ στην περιοχή του monti και πολύ κοντά με τα πόδια σε αρκετά αξιοθέατα (κολοσσαίο, fontana Κλπ).
Πολύ ωραίο στην ίδια περιοχή ήταν το Salotto Monti Roma™ - Sito Ufficiale – MIGLIOR PREZZO GARANTITO
(είχα μείνει το 2019 με 65Ε...τωρα βλέπω έχει τσιμπησει αρκετά τις τιμές του)
 

Jobous

Member
Μηνύματα
80
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη !!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip Κεντρική Ευρώπη
Το έχω καταλάβει ότι υπάρχουν 2-3 ξενοδοχεία εκεί. Ναι απο ότι έχω διαβάσει μια χαρά δείχνει, με κάποια μικρά ζητηματάκια, πχ ένα είναι η ηχομόνωση (αλλά αναφέρθηκε απο λίγους). Πράγματι οι τιμούλες έχουν ανέβει αρκετα.... σε όλα. Το salottomonti το είχα τσεκάρει και απο προτάσεις στο φόρουμ αλλά το 65 με τα 180 τώρα , απέχουν έτη φωτός !!!!!
 

ribo7

Member
Μηνύματα
176
Likes
169
Last minute ταξιδάκι για Ρώμη 1-5 Αυγ. και τρέχω να κλείσω διαμονή!
Πως είναι σα περιοχή κοντά στο μετρό Re di Roma?
Βρήκα το Pepe's Place - Re di Roma -
Pepe's Place - Re di Roma, Rome, Italy (στα 240€ για 4 βραδιές)
Δύσκολο σε αυτό το budget πιο κοντά στο κέντρο. Αλλιώς πρέπει να ανέβω στα 300-350.
π.χ. Domò Vaticano Guest House - Domò Vaticano Guest House, Rome, Italy
 
Last edited:

ribo7

Member
Μηνύματα
176
Likes
169
Είμαι μεταξύ 2 ξενοδοχείων στη Ρώμη, το ένα κοντα στο μετρό Ottaviano και το άλλο Re di Roma.
Για πτήση επιστροφής από Fiumicino στις 06:35, ποιο ξενοδοχείο βολεύει για να πάω πιο εύκολα και οικονομικά?
Κοιτάζοντας τιμές ταξί στο booking, βλέπω γύρω στα 70€ που τα θεωρώ πολλά.
Κάποιο shuttle bus που να βολεύει και να το εμπιστευτώ ότι θα περάσει στις 4 το πρωί?
Ευχαριστώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.668
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom