Ιταλία Διαμονή στη Ρώμη

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Είμαι μεταξύ 2 ξενοδοχείων στη Ρώμη, το ένα κοντα στο μετρό Ottaviano και το άλλο Re di Roma.
Για πτήση επιστροφής από Fiumicino στις 06:35, ποιο ξενοδοχείο βολεύει για να πάω πιο εύκολα και οικονομικά?
Κοιτάζοντας τιμές ταξί στο booking, βλέπω γύρω στα 70€ που τα θεωρώ πολλά.
Κάποιο shuttle bus που να βολεύει και να το εμπιστευτώ ότι θα περάσει στις 4 το πρωί?
Ευχαριστώ.
.
Για τοσο πρωινο ταξιδι βολευει η τελευταια διανυκτερευση να γινει στο αεροδρομιο.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.242
Likes
6.702
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Last minute ταξιδάκι για Ρώμη 1-5 Αυγ. και τρέχω να κλείσω διαμονή!
Πως είναι σα περιοχή κοντά στο μετρό Re di Roma?
Βρήκα το Pepe's Place - Re di Roma -
Pepe's Place - Re di Roma, Rome, Italy (στα 240€ για 4 βραδιές)
Δύσκολο σε αυτό το budget πιο κοντά στο κέντρο. Αλλιώς πρέπει να ανέβω στα 300-350.
π.χ. Domò Vaticano Guest House - Domò Vaticano Guest House, Rome, Italy
Την περιοχή του Re di Roma δεν την ξέρω καθόλου και μου φαίνεται λίγο μακριά. Το δεύτερο είναι στο Prati που είναι συμπαθέστατη γειτονιά, και αρκετά βολική για να πας σχεδόν σε όλα τα κεντρικά σημεία. Εγώ αυτό θα επέλεγα.
 

ribo7

Member
Μηνύματα
177
Likes
170
Τελικά έκλεισα στο Remember Rome Guest House στα 70€/βραδιά (τιμή από κινητό).
Φαίνεται ωραίο, με καλές κριτικές. Κοντά σε μετρό αλλά και σε γραμμή λεωφορείου 81 που πάει προς κέντρο.
 

ribo7

Member
Μηνύματα
177
Likes
170
Ναι είναι μια καλή σκέψη. Αλλά πρακτικά σημαίνει ότι το τελευταίο βράδυ θα πρέπει να αποχαιρετησω το κέντρο, κουβαλώντας χειραποσκευή και να παω προς αεροδρόμιο. Θα το σκεφτώ πάντως. Θα ρωτήσω και στο ξενοδοχείο που έκλεισα αν έχει καμια υπηρεσία shuttle μπας και είναι φθηνότερα από uber/ταξί.

Βασικά εκεί που έκλεισα διαμονή, περνάει κοντά το SIT Bus shuttle αλλά το πρώτο δρομολόγιο είναι στις 05.00, άρα 05:35 στο αεροδρόμιο. Λέτε να προλαβαίνω να περάσω έλεγχο (με χειρασποσκευή) σε μια ώρα?
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Η τιμή των επίσημων taxi ήταν fixed στα 50 ευρώ. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει πρόσφατα.
Για να πας με shuttle bus είστε πολύ οριακά, δεν ξέρω αν θα το ρίσκαρα. Ίσως αν πληρώνατε για fast lane/track, αλλά για 4 άτομα το κόστος αυξάνεται αρκετά (οπότε ξαναπάμε στην επιλογή του taxi)
 

ribo7

Member
Μηνύματα
177
Likes
170
(2 άτομα είμαστε αλλά είναι όντως οριακά ακόμα και με fast lane - άσχετο, σε μερικά αεροδρόμια με τις ελλείψεις προσωπικού που γίνεται χαμός με ουρές, το fast lane το έχουν κόψουν. Όταν μια πτήση φεύγει σύντομα, περνάνε από fast lane με last call όσους περιμένουν ακόμα στην ουρά. Οπότε μπορεί και να πληρώσεις τζάμπα το fast lane αν δεν δουλεύει, αλλά για Fiumicino δεν έχω ακούσει προβλήματα).

Υπάρχει και η λύση των car sharing apps, π.χ. SHARE NOW, που έχει και στη Ρώμη (όπως Μόναχο, Μαδρίτη, κλπ) ηλεκτρικά αυτοκίνητα που πληρώνεις ανά λεπτό χρήσης. Με λίγο ψάξιμο βέβαια, για διαδρομές σε αεροδρόμιο συνήθως χρεώνουν έξτρα κόστος. Θα το ξανακοιτάξω να δω πόσο θα βγει.
 

Sotis

Member
Μηνύματα
6
Likes
6
Καλησπέρα σας. Σχεδιάζουμε ταξίδι στη Ρώμη με την γυναίκα μου για 5 διανυκτερεύσεις 10-15 Σεπτεμβρίου. Γενικά ψάχνουμε κάτι οικονομικό και όσο πιο κεντρικα γίνεται καθώς θέλουμε να μετακινηθουμε κυρίως με τα πόδια. Έχω κάνει κράτηση στο https://www.google.com/url?sa=t&sou...QQFnoECCYQAQ&usg=AOvVaw1Sc2hQ3mAK-hQioAraYuZp. Πιστεύετε πως βολεύει σαν περιοχή γι αυτό που ζητάω;
 

nicks1974

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΜΙΛΑΝΟ
καλημερα στην ομαδα. Εχουμε κλεισει 2 οικογενειες για ρωμη στο ξενοδοχειο καραβελ Via Cristoforo Colombo, 124, 00147 Roma. Εχει καποιος μεινει εκει να με κατατοπισει για συγκοινωνιες κλπ?? Επισης σκεφτομαστε να παμε μονοημερη στην φλωρεντια με τρενο. Βλεπω οτι τα εισητηρια ειναι κανα 90αρι πηγαινε ελα το ατομο, οποτε μια 5μελης οικογενεια θελει 450 ευρω. Υπαρχει κατι πιο οικονομικο? Ευχαριστω εκ των προτερων
 

Xaris2999

Member
Μηνύματα
58
Likes
19
καλημερα στην ομαδα. Εχουμε κλεισει 2 οικογενειες για ρωμη στο ξενοδοχειο καραβελ Via Cristoforo Colombo, 124, 00147 Roma. Εχει καποιος μεινει εκει να με κατατοπισει για συγκοινωνιες κλπ?? Επισης σκεφτομαστε να παμε μονοημερη στην φλωρεντια με τρενο. Βλεπω οτι τα εισητηρια ειναι κανα 90αρι πηγαινε ελα το ατομο, οποτε μια 5μελης οικογενεια θελει 450 ευρω. Υπαρχει κατι πιο οικονομικο? Ευχαριστω εκ των προτερων
Καλησπέρα. Εγώ στις μετακινήσεις μου χρησιμοποιούσα το moovit. Πολύ κατατοπιστικό. Για Φλωρεντία δεν θα σου το πρότεινα γιατί πιο πολύ κούραση είναι πάρα απόλαυση. Για μονοήμερη θα σου πρότεινα Τίβολι.
 

chris94

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Θα ήθελα λίγο τα φώτα σας μιας και είμαι νέα
Νοέμβρη στην Ρώμη
Κάποια από τα ξενοδοχεία που έχετε πάει και είναι στο κεντρο..
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Θα ήθελα λίγο τα φώτα σας μιας και είμαι νέα
Νοέμβρη στην Ρώμη
Κάποια από τα ξενοδοχεία που έχετε πάει και είναι στο κεντρο..
Αρχικά καλώς ήρθες.
Μπορείς να ξεκινήσεις από δω, διαβάζοντας το νήμα από το τέλος προς την αρχή:

Ιταλία - Ταξίδι στην Ρώμη - Ερωτήσεις!

κι αν βρεις κάποιο κατάλυμα που σ' αρέσει, να το ποστάρεις για να πάρεις τις γνώμες των μελών εδώ. :)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Θα ήθελα λίγο τα φώτα σας μιας και είμαι νέα
Νοέμβρη στην Ρώμη
Κάποια από τα ξενοδοχεία που έχετε πάει και είναι στο κεντρο..
Στο θέμα όπου μεταφέρθηκε το μήνυμά σου θα βρεις πολλές προτάσεις μελών μας. Άρχισε το διάβασμα από τις τελευταίες σελίδες ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.730
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom