Ιταλία Ρώμη-Τίβολι φιλοξενούμενος για 4 νύχτες.

Vrettos George

New Member
Μηνύματα
4
Likes
11
Καλησπέρα.

Η σχέση μου με την Ιταλία θα έλεγα ότι είναι καρμική,αν και δεν σκεφτόμουν ποτέ να μάθω ιταλικά,μετά από ένα καλοκαίρι δουλειάς το 2013 στην Σαντορίνη,ο άπειρος κόσμος από τη γείτονα χώρα που κάνει τη Σαντορίνη να θυμίζει ιταλική κτήση,μου έδωσε την ώθηση να ξεκινήσω μαθήματα ιταλικών.Κατ'όπιν των μαθημάτων ακολούθησε η γνωριμία με πολλούς ερασμίτες Ιταλούς στην Αθήνα και η πρακτική άσκηση σε ένα τουριστικό γραφείο που έφερνε επίσης ιταλούς τουρίστες στην Ελλάδα(με προισταμένη Ναπολιτάνα κιόλας,χαχαχαχα :) ).
Και για να μην μακρυγορώ φθάνουμε στο σωτήριο έτος 2016,την δεύτερη μέρα του Οκτωβρίου που είναι η ημέρα των γενεθλίων μου και ένα ζευγάρι ιταλών φίλων που μένουν κοντά στην Τίβολι,καθώς μου εύχονται στο facebook,με ρωτάνε πότε θα πάω,απόφαση στιγμής,βλέπω πότε έχω κενό,πότε με βολεύει και κλείνω εισητήρια για 28η Οκτωβρίου με 1η Νοεμβρίου.Έφθανα Παρασκευή,μεσολαβούσε Σαββατοκύριακο και η 1η Νοεμβρίου ημέρα των αγίων πάντων,είναι ημέρα αργίας στην Ιταλία,οπότε βόλευε και τους φίλους μου η επίσκεψη μου.Αν και ταξίδεψα με Ryan air,έφθασα στο Fiumicino,καθώς στο Ciampino έφτιαχναν τους διαδρόμους προσγείωσης!
Η πρώτη επαφή με τον περιβάλλοντα χώρο έξω από το αεροδρόμιο,με τα πολύ μεγάλα κτίρια,το κάπως βιομηχανικό τοπίο και τους μεγάλους δρόμους,μου θύμισε την διαδρομή που είχα κάνει από το JFK της Νέας Υόρκης μέχρι το Μανχάταν.Όπως και τα προάστια τους,μου θυμίζουν προάστια αμερικανικών μεσοδυτικών πολιτειών,όχι όλα βέβαια-όταν πήγαμε για φαγητό στο σπίτι των γονιών του φίλου μου του Φραντσέσκο,η τριγύρω περιοχή από το σπίτι τους στα Λουτρά της Τίβολης,μου θύμισε και τις δικές μας εργατικές πολυκατοικίες στην Αλεξάνδρας.Το πρώτο βράδυ,ανεβήκαμε στην Τίβολη,που είναι μια πόλη πιο παλιά από τη Ρώμη και βλέπεις πιάτο όλη την επαρχία του Λάτιου και την Ρώμη,καταπράσινη,σου θυμίζει η διαδρομή,μια πιο όμορφη διαδρομή ανεβαίνοντας την Πάρνηθα και με μία θέα εφάμιλλη του Λυκαβητού.Η Τίβολη σου θυμίζει τα πλακόστρωτα μέρη της πόλης της Κέρκυρας,αποπνέει έναν νοσταλγικό αέρα και αν έχει κάποιος τον χρόνο αξίζει να πάει,για πιο ξέγνοιαστες στιγμές,σε ένα ιστορικό μέρος,μπορώ να πω ότι θυμίζει αρκετά και την Πλάκα,αλλά είναι πιο απλωμένη και με περισσότερο κόσμο που μένει εκεί,δεν είναι καθαρά τουριστική δηλαδή.
Το επόμενο πρωί ξεκινήσαμε με το αυτοκίνητο από την Guidonia που μένουν τα παιδιά,να πάμε στο κέντρο της Ρώμης.Η κίνηση θυμίζει τις πολύ πήχτρα στο αυτοκίνητο με κίνηση εποχές στην Αθήνα.Το πάρκινγκ στο κέντρο είναι δύσκολο,αλλά νοιώθεις ότι έχεις περισσότερη άπλα.Βέβαια μιλάω για τα δικά μας δεδομένα να αφήνεις το αυτοκίνητο τουλάχιστον στην Αττική,και να συνεχίζεις με τα πόδια ή το μετρό.Την πρώτη ημέρα,ξεκινήσαμε από την piazza del popolo,γνωστή πλατεία που γίνονται συναυλίες και ανεβαίνεις προς την villa borghese και τους κήπους της,βλέποντας πανοραμικά τη Ρώμη μέχρι εκεί που φθάνει το μάτι.Η αλήθεια είναι ότι οι κήποι ως κήποι ήταν πανέμορφοι,αλλά αυτό που συζητάγαμε είναι ότι θα μπορούσαν να βρίσκονται στο Λονδίνο,στο Δουβλίνο,στο Παρίσι,οπουδήποτε!Όλα τα σύγχρονα κράτη άλλωστε,με την συγκρότηση τους ή τα παλαιότερα κράτη,έφτιαξαν αντίστοιχους κήπους,ίσως να είμαι και προκατειλημένος έχοντας πάει προς 6-7ετίας στο central park,καταλάβατε πάντως τι ήθελα να πω :D Νομίζω πλατείασα στο πρώτο μου ποστ και θα μάθετε την συνέχεια της ιστορίας μου σε περισσότερες συνέχειες :D
 
Last edited:

Vrettos George

New Member
Μηνύματα
4
Likes
11
Και αφού συνεχίσαμε κατά μήκος του λοφάκου,παράλληλα με την villa Borghese ,ακούγοντας ζωντανή τζαζ μουσική σε ένα γκαλά που γινόταν ,φθάσαμε στο σημείο που κατεβαίνεις τα σκαλοπάτια για να φθάσεις στην piazza di Spagna,πολύς κόσμος πάντα τριγύρω,τουρίστες και ντόπιοι την συγκεκριμένη ημέρα που είχαν συγκέντρωση υπέρ του ναι του επικείμενου τότε δημοψηφίσματος.
Συνεχίσαμε πιο κάτω και η επόμενη στάση μας ήταν στο Pantheon,επιβλητικό κτίριο,μιας και στέκει ως έχει,εδώ και πλέον 2000 χρόνια.Στο εσωτερικό του τελούνται κανονικά εκκλησιαστικές τελετές,αν και η οροφή έχει ένα άνοιγμα,το οποίο δεν κλείνει ούτε τις ημέρες που βρέχει,χαχαχαχα. Το όλο εσωτερικό είναι και μία αναδρομή στην ιστορία του σύγχρονου ιταλικού κράτους,αφού το μάτι μου πήρε και την σημαία του οίκου της Σαβοϊας.Κατευθυνόμενοι στη συνέχεια προς την Fontana di trevi,σταματήσαμε για φαγητό σε ένα ταχυφαγείο θα έλεγα με τα τυπικά ιταλικά εδέσματα τύπου street food.Δεν είμαι μεγάλος θαυμαστής της ιταλικής πίτσας,δυστυχώς η διεθνής κουζίνα προσαρμόζετυαι κάθε φορά στα δεδομένα της εκάστοτε τοπικής,για πάνε φάε κινέζικο στην china town,εκεί που τρώνε οι κινέζοι,δεν νομίζω να ξετρελαθείς-αναλόγως των γούστων φυσικά.Είχα δοκιμάσει από το προηγούμενο βράδυ suppli,την ρωμαική εκδοχή του arancino(που το χα τιμήσει στο μπαζάρ της ιταλικής σχολής στα πατήσια,αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία,αχαχαχαχα),που είναι κροκέτα με ριζότο και τυρί μέσα.Το arancino που δοκίμασω έπειτα,είχε και κιμά,ragu και αρακά,ενώ δοκίμασα και ένα με ριζότο με σαφράν.Arancino λέγεται γιατί το εν λόγω σικελικό έδεσμα κανονικά,θυμίζει σε σχήμα ένα πορτοκάλι.Κατευθυνόμενοι προς την fontana di trevi , φάγαμε παγωτό από την gelateria blue ice,πολύ ωραίο παγωτό και ειδικότερα η γεύση disaronno και macedonia(φρουτοσαλάτα για τους ιταλούς).Το δικό τους σύστημα με το παγωτό,είναι ότι ζητάς κυπελλάκι ή χωνάκι των 2,3,4,5 και αναλόγως τους μεγέθους,παίρνει και τόσες μπάλες,ενώ μπορείς να ζητήσεις να σου βάλουν και σαντιγύ.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
@Vrettos George Τα δυο θέματά σου για Ρώμη - Τίβολι ενώθηκαν σε ένα και μεταφέρθηκαν στις Ταξιδιωτικές Ιστορίες σε Εξέλιξη, δηλαδή εδώ :). Τη συνέχεια θα τη γράψεις σε καινούργια μηνύματα, στο παρόν θέμα και όταν ολοκληρώσεις την ιστορία θα μας ειδοποιήσεις, ώστε να μεταφερθεί στις τελειωμένες.
Ευχαριστούμε που μοιράζεσαι μαζί μας την ιστορία σου.
 

Vrettos George

New Member
Μηνύματα
4
Likes
11
@Vrettos George Τα δυο θέματά σου για Ρώμη - Τίβολι ενώθηκαν σε ένα και μεταφέρθηκαν στις Ταξιδιωτικές Ιστορίες σε Εξέλιξη, δηλαδή εδώ :). Τη συνέχεια θα τη γράψεις σε καινούργια μηνύματα, στο παρόν θέμα και όταν ολοκληρώσεις την ιστορία θα μας ειδοποιήσεις, ώστε να μεταφερθεί στις τελειωμένες.
Ευχαριστούμε που μοιράζεσαι μαζί μας την ιστορία σου.
ευχαριστώ εγώ για την ενημέρωση,η αλήθεια είναι δεν ήμουν σίγουρος που πρέπει να ποστάρω και δεν μπορούσα να γράψω παντού!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.540
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom