Σαντορίνη Σαντορίνη

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ευχαριστώ @Vasileti για όλα όσα μοιράστηκες μαζί μας. Έχεις ένα μοναδικό χάρισμα να μεταφέρεις εικόνες και συναισθήματα μέσα από τα γραπτά σου και να προκαλείς τον αναγνώστη να ταξιδέψει στον χωροχρόνο μαζί σου.

Εχθές κλείσαμε τα αεροπορικά εισιτήρια για μέσα Οκτωβρίου και είμαστε σε έρευνα σχετικά με το κατάλυμα που θα επιλέξουμε.

Αν και τα Φυρά φαντάζουν αν μη τι άλλο γοητευτικά προσανατολιζόμαστε κυρίως προς Φυροστεφάνι και Ακρωτήρι .Στο Ημεροβίγλι οι τιμές ήταν απαγορευτικές για τον προϋπολογισμό μας. Τα υπόσκαφα με θέα Καλντέρα είναι θαυμάσια αλλα οι τιμές ξεπερνούν
κατά πολύ τον προϋπολογισμό μας που είναι μεταξύ 60-120 ευρό τη βραδιά. Το ζητούμενο μας είναι να ξεκουραστούμε αγναντεύοντας την Καλντέρα από το μπαλκόνι μας και να επισκεφθούμε τα αξιοθέατα. Ήδη έκανα μια πρόχειρη έρευνα σε booking και airbnb και βρήκα κάποια διαθέσιμα. αλλά ακόμα δεν έχουμε αποφασίσει.

υγ: Πριν 20-30 χρόνια πηδούσαμε κι εμείς μάντρες και κοιμόμαστε κάτω απο τα αστέρια μόνο με τα ρούχα μας ή και χωρίς αυτά, αλλά τα χρόνια πέρασαν και το μεν πνεύμα πρόθυμον η δε σαρξ ασθενής ....
88 ευρώ. Εξαιρετικό. Πάρε κι ένα τηλέφωνο...

https://bluedolphins.book-onlinenow.net/mobile/index.aspx?Page=3
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
88 ευρώ. Εξαιρετικό. Πάρε κι ένα τηλέφωνο...

https://bluedolphins.book-onlinenow.net/mobile/index.aspx?Page=3
Καλημέρα @Yorgos .
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι πως το bluedolphins ήταν από τα πρώτα που μου χτύπησε στο μάτι αλλά οι τιμές που μου έβγαζε στο booking ήταν στο Θεό!

Στο site τους έχουν μια προσφορά έκπτωσης αλλά 15-18 Οκτώβρη (middle season) πού θέλουμε εμείς το δίνει στα 127 (refundable ) standard με κοινόχρηστη βεράντα, πράγμα που δεν θα θέλαμε και στα 205 (refundable πάντα) τη σουίτα στον πάνω όροφο με private βεράντα και απεριόριστη θέα.
Τελικά τους πήρα τηλέφωνο και μου έκαναν μια πολύ καλή προσφορά στα 130 για την σουίτα με δυνατότητα ακύρωσης μέχρι 5/10.

Άλλα δύο που έχω βάλει στο μάτι είναι το
Damigos Caldera World -https://damigoscalderaworld.com/
και το
Hotel Mylos-https://www.hotelmylos.com/gr/
που βγαίνουν περίπου στις ίδιες τιμές τα premiums rooms και ίσως λίγο πιο κάτω τηλεφωνικά.
Έχει κάποιος είκόνα για αυτά τα δύο?




Τη επόμενη φορά θα ξέρω να κλείσω μετα τις 21/10 που πεφτουν σε low season σχεδόν στη μισή τιμή!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλημέρα @Yorgos .
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι πως το bluedolphins ήταν από τα πρώτα που μου χτύπησε στο μάτι αλλά οι τιμές που μου έβγαζε στο booking ήταν στο Θεό!

Στο site τους έχουν μια προσφορά έκπτωσης αλλά 15-18 Οκτώβρη (middle season) πού θέλουμε εμείς το δίνει στα 127 (refundable ) standard με κοινόχρηστη βεράντα, πράγμα που δεν θα θέλαμε και στα 205 (refundable πάντα) τη σουίτα στον πάνω όροφο με private βεράντα και απεριόριστη θέα.
Τελικά τους πήρα τηλέφωνο και μου έκαναν μια πολύ καλή προσφορά στα 130 για την σουίτα με δυνατότητα ακύρωσης μέχρι 5/10.

Άλλα δύο που έχω βάλει στο μάτι είναι το
Damigos Caldera World -https://damigoscalderaworld.com/
και το
Hotel Mylos-https://www.hotelmylos.com/gr/
που βγαίνουν περίπου στις ίδιες τιμές τα premiums rooms και ίσως λίγο πιο κάτω τηλεφωνικά.
Έχει κάποιος είκόνα για αυτά τα δύο?




Τη επόμενη φορά θα ξέρω να κλείσω μετα τις 21/10 που πεφτουν σε low season σχεδόν στη μισή τιμή!
Πιστεύω ότι βιάζεσαι πολύ να κλείσεις για τόσο αργά. Κλείσε κάποιο με δωρεάν ακύρωση να το έχεις σίγουρο και αργότερα, μέσα στον Σεπτέμβρη, ρίξε ξανά μια ματιά.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Πιστεύω ότι βιάζεσαι πολύ να κλείσεις για τόσο αργά. Κλείσε κάποιο με δωρεάν ακύρωση να το έχεις σίγουρο και αργότερα, μέσα στον Σεπτέμβρη, ρίξε ξανά μια ματιά.
Όλα όσα ψάχνω είναι φυσικά με δωρεάν ακύρωση.Αυτό είναι απαραίτητη προϋπόθεση και όχι μόνο για τις τιμές. Ποτέ δεν ξέρεις τι μας ξημερώνει......
Άσε να φάνε και τη φρίκη του Αυγούστου σε κρατήσεις και θα τις ρίξουν κι άλλο.
 

alvadi

Member
Μηνύματα
554
Likes
2.819
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Κι εγώ Φηροστεφάνι ψηφίζω, νομίζω οτι θα σας βολέψει περισσότερο.
Λοιπον άσε το έτερον ήμιση να λεει, εμεις εδώ αποφασίσαμε :) και βλέπεις οτι ολοι συμφωνούμε.
Κάνε κι ένα τηλεφωνο στο https://www.katikies.com/chromatasantorini . Εγω ειχα παρει καλή προσφορα για μήνα Μαιο. Eπισης δες το andromeda villas . Δε μπορεί τόσα καταλύματα, χωρις τουρισμο φέτος μέσα στον Οκτωβρη που θες κι εσύ ειμαι σιγουρη οτι θα πετυχεις καλη τιμή.

Κανε αυτο που σου λεει η katkats κλεισε ενα με δωρεάν ακύρωση να το εχεις σιγουράκι και ψάξε..
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Κι εγώ Φηροστεφάνι ψηφίζω, νομίζω οτι θα σας βολέψει περισσότερο.
Λοιπον άσε το έτερον ήμιση να λεει, εμεις εδώ αποφασίσαμε :) και βλέπεις οτι ολοι συμφωνούμε.
Κάνε κι ένα τηλεφωνο στο https://www.katikies.com/chromatasantorini . Εγω ειχα παρει καλή προσφορα για μήνα Μαιο. Eπισης δες το andromeda villas . Δε μπορεί τόσα καταλύματα, χωρις τουρισμο φέτος μέσα στον Οκτωβρη που θες κι εσύ ειμαι σιγουρη οτι θα πετυχεις καλη τιμή.

Κανε αυτο που σου λεει η katkats κλεισε ενα με δωρεάν ακύρωση να το εχεις σιγουράκι και ψάξε..
Ευχαριστώ για τις προτάσεις @alvadi είναι πραγματικά πολύ εντυπωσιακά καταλύματα. Ήδη είχα καλέσει το Ανδρομέδα που θεώρησα πιο προσιτό και έφαγα την χυλόπιτα. Δεν έχω παράπονο απο τα 460 τιμή πόρτας το Superior με δυνατότητα ακύρωσης έπεσε στα 350 αλλά εξακολουθεί να είναι εκτός προϋπολογισμού.Όσο για το Katikies Chromata Santorini,δεν έχω λόγια να το περιγράψω! Πραγματικά δείχνει ονειρεμένο αλλά απαγορευτικό!!!

Θα κλείσω σύντομα την πρόταση του @Yorgos , καθώς πιστεύω πως έχει την καλύτερη σχέση ποιότητας τιμής και μου έγινε γενναία έκπτωση. Στην ουσία προσέφερε δωρεάν αναβάθμιση απο standard σε σουίτα με πρωινό και δικαίωμα ακύρωσης σε περίπτωση που βρεθεί κάτι εξαιρετικά καλύτερο αργότερα.
 
Μηνύματα
93
Likes
61
εγώ παιδιά, έχω κάνει αυτό που λέτε για μέσα Σεπτέβρη. Έχω κλείσει με δωρεάν ακύρωση (εως 20 Αυγούστου) για να έχω καβάτζα και σκέπτομαι να το ακυρώσω και να κλείσω μετά ένα σε καλύτερη τοποθεσία. Το θέμα είναι πως το 2ο δεν έχει δωρεάν ακύρωση....όποτε είτε θα το κλείσω 20 μέρες πριν για να το εξασφαλίσω, με ρίσκο να ακυρωθεί η πτήση μου ή κάτι να συμβεί, είτε θα περιμένω κ θα το κλείσω τελευταία στιγμή, με ρίσκο να μη βρω διαθεσιμότητα........Πώς το ακούτε? Μπορώ πάντα βέβαια να μιλήσω με το ξενοδοχείο (για το 2ο μιλάω) αλλά αυτό έγκειται στο κατά πόσο θα είναι συνεργάσιμος ο ξενοδόχος......
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
εγώ παιδιά, έχω κάνει αυτό που λέτε για μέσα Σεπτέβρη. Έχω κλείσει με δωρεάν ακύρωση (εως 20 Αυγούστου) για να έχω καβάτζα και σκέπτομαι να το ακυρώσω και να κλείσω μετά ένα σε καλύτερη τοποθεσία. Το θέμα είναι πως το 2ο δεν έχει δωρεάν ακύρωση....όποτε είτε θα το κλείσω 20 μέρες πριν για να το εξασφαλίσω, με ρίσκο να ακυρωθεί η πτήση μου ή κάτι να συμβεί, είτε θα περιμένω κ θα το κλείσω τελευταία στιγμή, με ρίσκο να μη βρω διαθεσιμότητα........Πώς το ακούτε? Μπορώ πάντα βέβαια να μιλήσω με το ξενοδοχείο (για το 2ο μιλάω) αλλά αυτό έγκειται στο κατά πόσο θα είναι συνεργάσιμος ο ξενοδόχος......
Όπως και να το ακούμε εμείς η ασφαλέστερη οδός πιστεύω παραμένει η άμεση και προσωπική επικοινωνία με το κατάλυμα. Οι πλατφόρμες δεν παζαρεύουν τιμές και προυποθέσεις!
 

apostolth

New Member
Μηνύματα
3
Likes
8
Καλησπέρα!

Πρώτο μου σχόλιο σε αυτή τη σελίδα και έμελλε να είναι για ταξίδι στη Σαντορίνη. Οπως αναφέρθηκε υπάρχει μια αντίληψη για τη Σαντορίνη ως νησί πολύβουο και απλησίαστο οικονομικά. Ετσι και γω έφτασα να γυρίσω το μισό κόσμο (από Ισλανδία μέχρι Καραιβική και από Αζόρες μέχρι Παταγονία) και στη Σαντορίνη δε τολμούσα να πατήσω.

Είμαι μεταπτυχιακός ερευνητής στο εξωτερικό και έκλεισα την επιστροφή στην Ελλάδα για Σαντορίνη και όχι σε κάποια πόλη αυτή τη φορά. Νομίζω οτι, όπως ειπώθηκε, είναι μια απροσδόκητη ευκαιρία να δει κανείς το νησί διαφορετικά (χωρίς να έχω εμπειρία θεωρώ οτι όντως η απουσία της κρουαζιέρας θα κάνει τη μεγαλύτερη διαφορά).

Σκοπεύω να μείνω 3 μέρες και βλέπω οτι για το δικό μου (σχετικά χαμηλό ως φοιτητή) budget η επιλογή είναι μαλλον η Περίσσα; Θα χρειαστώ όχημα (σκεφτόμουν για σκούτερ, αλλά μετά θυμήθηκα οτι στην Ελλάδα δεν υπάρχει η δυνατότητα ενοικίασης μικρότερου κυβισμού σε κατόχους διπλώματος αυτοκινήτου, όπως αλλού). Φαντάζομαι τότε κάποιο τρίκυκλο ή αυτοκίνητο; Θα μπορούσατε να μου προτέινετε κάποια αξιόπιστα οικονομικά καταστήματα -να υποθέσω στα Φηρά;- (καλοδεχούμενες οι προτάσεις στο inbox).

Μου άρεσε πολύ η αναδρομή στο παρελθόν του @Vasileti ! Τι θα προτείνατε σε έναν τωρινό 29αρη, single, στο ίδιο μήκος κύματος, για 3 μέρες στο νησί με τη κατάσταση όπως έχει (και δεδομένου του budget). Και το single το αναφέρω για να υπάρχει απλά εικόνα της κατάστασης, δε ψάχνω ούτε τα πάρτυ της Μυκόνου και της Ιου αλλά ελπίζω να ανακαλύψω οτι η Σαντορίνη δεν ''είναι μόνο για ζευγάρια''.

Ευχαριστώ!
 
Last edited:
Μηνύματα
196
Likes
250
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Καλησπέρα!

Πρώτο μου σχόλιο σε αυτή τη σελίδα και έμελλε να είναι για ταξίδι στη Σαντορίνη. Οπως αναφέρθηκε υπάρχει μια αντίληψη για τη Σαντορίνη ως νησί πολύβουο και απλησίαστο οικονομικά. Ετσι και γω έφτασα να γυρίσω το μισό κόσμο (από Ισλανδία μέχρι Καραιβική και από Αζόρες μέχρι Παταγονία) και στη Σαντορίνη δε τολμούσα να πατήσω.

Είμαι μεταπτυχιακός ερευνητής στο εξωτερικό και έκλεισα την επιστροφή στην Ελλάδα για Σαντορίνη και όχι σε κάποια πόλη αυτή τη φορά. Νομίζω οτι, όπως ειπώθηκε, είναι μια απροσδόκητη ευκαιρία να δει κανείς το νησί διαφορετικά (χωρίς να έχω εμπειρία θεωρώ οτι όντως η απουσία της κρουαζιέρας θα κάνει τη μεγαλύτερη διαφορά).

Σκοπεύω να μείνω 3 μέρες και βλέπω οτι για το δικό μου (σχετικά χαμηλό ως φοιτητή) budget η επιλογή είναι μαλλον η Περίσσα; Θα χρειαστώ όχημα (σκεφτόμουν για σκούτερ, αλλά μετά θυμήθηκα οτι στην Ελλάδα δεν υπάρχει η δυνατότητα ενοικίασης μικρότερου κυβισμού σε κατόχους διπλώματος αυτοκινήτου, όπως αλλού). Φαντάζομαι τότε κάποιο τρίκυκλο ή αυτοκίνητο; Θα μπορούσατε να μου προτέινετε κάποια αξιόπιστα οικονομικά καταστήματα -να υποθέσω στα Φηρά;- (καλοδεχούμενες οι προτάσεις στο inbox).

Μου άρεσε πολύ η αναδρομή στο παρελθόν του @Vasileti ! Τι θα προτείνατε σε έναν τωρινό 29αρη, single, στο ίδιο μήκος κύματος, για 3 μέρες στο νησί με τη κατάσταση όπως έχει (και δεδομένου του budget). Και το single το αναφέρω για να υπάρχει απλά εικόνα της κατάστασης, δε ψάχνω ούτε τα πάρτυ της Μυκόνου και της Ιου αλλά ελπίζω να ανακαλύψω οτι η Σαντορίνη δεν ''είναι μόνο για ζευγάρια''.

Ευχαριστώ!
Θα σου πρότεινα αρχικά για τη διαμονή να κοιτάξεις και τον καρτεραδο που είναι πιο κοντά στα φηρα αλλά πολύ πιο οικονομικά τα καταλύματα. Για ενοικίαση θα σου πρότεινα αμάξι, αν δεν έχεις τη δυνατότητα για σκούτερ και μπορώ να σου στείλω σε μήνυμα περισσότερες πληροφορίες σχετικές με αυτό.

Τέλος, πιστεύω ότι η Σαντορίνη είναι ένα νησί για τον καθένα και εννοώ ότι την ομορφιά της αξίζει να τη δεις όπως και να πας. Για 3 ημέρες σίγουρα αξίζει να δεις φηρα-φηροστεφανι-ημεροβίγλι (τα βάζω μαζί γιατί σε ένα απόγευμα μπορείς να περπατήσεις από τα φηρα μέχρι το ημεροβίγλι, ξεκινώντας από τα κάτω φηρα.), αρχαιολογικό χώρος στο ακρωτήρι και αρχαιολογικό μουσείο φηρων, Οία και αμμουδι και αν σου μείνει χρόνος ο Πύργος ή το μεγάλο χωριό θα ήταν μια όμορφη βόλτα. Αν πας στο Μεγάλο χωριό επίσκεψη στο οινοποιείο του Γαβαλα και αν πας στον πύργο ανάβαση μέχρι το Καστέλι πάνω. Θα μπορούσες επίσης να κάνεις μια επίσκεψη και στο Santo wines, αξίζει.
Για φαγητό θα σου πρότεινα το μεταξύ μας, τον Κρητικό και το καντόυνι ή το μπρουσκο( αυτά τα 2 είναι στον πύργο και μπορείς να πας και βαρδυ, είναι πολύ όμορφα) . Στα φηρα προς τα πάνω προς φηροστεφανι δες αν έχει ανοίξει το καφενείο της ειρήνης, απίστευτη θέα και πολύ όμορφη ατμόσφαιρα όχι σε απλησίαστες τιμές, ενώ τέλος στο φηροστεφανι αγαπημένο μου είναι το καφέ γαλήνη.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.382
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom