Σαν Σεμπαστιάν

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Μόλις χτές διαπίστωσα οτι δε σας έχω γράψει για το Σαν Σεμπαστιάν, την πιο όμορφη πόλη στη Χώρα των Βάσκων! Λοιπόν μιας και έχω γράψει για αυτή την πόλη στο προσωπικό μου μπλόγκ, σας μεταφέρω εδώ το κομμάτι! Ελπίζω να σας πείσει για μια βόλτα !

Λέγεται και είναι η πιο όμορφη πόλη της Χώρας των Βάσκων. Η θέα από το Monte Igueldo είναι απλά υπέροχη προς την bahia de la Concha !

Ας τα πάρουμε όμως απο την αρχή. Το Σαν Σεμπαστιάν, που στα βάσκικα ονομάζεται Donostia και για συντομία Dononsti είναι η πιο τουριστική πόλη απο τις τρείς πόλεις της Βασκωνίας. Είναι ένα παραθαλάσσιο τουριστικό θέρετρο, βρίσκεται πολύ κοντά στα σύνορα της Γαλλίας και είναι η πρωτεύουσα της Guipuzcoa.

Το Σαν Σεμπαστιάν είναι έξοχη και μονάδικη, μια πόλη συνώνυμο της καλής ζωής, του γευστικού φαγητού, των ατελίωτων περιπάτων. Στην παλιά πόλη, la Parte Vieja, συγκεντρώνονται μερικά απο τα πιο παλιά κτίρια της περιοχής. Επίσης εκεί θα δείς πληθώρα απο μπαρ, τα πιο πολλά βέβαια προσφέρουν τάπας που εδώ τα λέμε pintxos! Κατέχει λοιπόν το ρεκόρ συγκέντρωσης μπαρ ανα τετραγωνικό μέτρο σε ολόκληρη την Ισπανία. Οπότε είναι αδιανόητο να μην επισκέφτεις τουλάχιστον κάποιο μπαρ στην παλιά πόλη! Να σημείωσω καπού εδώ, μιας και μιλάμε για φαγητό οτι το Σαν Σεμπαστιάν είναι η μονάδικη πόλη στον κόσμο με τα περισσότερα αστέρια Michelin ανα τετραγωνικό μέτρο, είναι ένας γαστρονομικός παράδεισος!

Στην παλιά πόλη θα βρείς τη χαρακτηριστική ορθογώνια πλατεία που υπάρχει σχέδον σε κάθε ισπανική πόλη, αλλα η συγκεκριμένη, Plaza de la Constitucion, έχει αριθμημένα μπαλκόνια διότι η πλατεία παλαιότερα χρησίμευε ως αρένα για ταυρομαχίες και οι θέσεις των μπαλκονιών ήταν οι θέσεις για τους θεατές.

Έχει μια τεράστια παραλία, la Concha, η οποία θεωρείται μια απο τις καλύτερες αστικές παραλίες της χώρας. Προτείνω μια βόλτα κατά μήκος της παραλίας και να φτάσεις μεχρι την plaza de funicular και με το τελεφερίκ να ανέβεις στο parque de atracciones, αλλα οχι για να παίξεις σε κάποιο ατραξιόν του λούνα παρκ αλλα για να θαυμάσεις τη μονάδικη θέα που σου χαρίζει το Monte Igueldo! Αλλο ενα must που πρέπει να κάνεις στη βόλτα σου απο τη Donosti! Κατεβαίνοντας με το τελέφερικ μπορείς να κατευθυνθείς προς punta torrepea, όπου εκεί θα δείς el peine de vientos ( μετάφραση Χτένα του ανέμου),ένα έργο του Βάσκου Eduardo Chillida. Από τη μια είναι καλό να έχει αίθριο καιρό την ημέρα της επισκέψης σου στο Σαν Σεμπαστιάν, αλλά απο την άλλη για να κατανοήσεις το έργο του Chillada ο κατάλληλος καιρός είναι άνεμος,φουσκωμένα κύματα να χτυπάνε πανω στη Χτενα των Ανέμων!

Τώρα στην αντίθετη κατεύθυνση βρίσκεται το παλίο λίμανι,για την ακρίβεια είναι η συνέχεια της παλιάς πόλης και εκεί λοιπόν είναι η ψαραγορά και θα συναντήσεις γυναίκες που πουλάνε αυγοθήκες με μικρές γαρίδουλες ! Την πρώτη φορά που το είχα δεί μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση!

Το Σαν Σεμπαστιάν είναι γνωστό και για το διεθνές φεστιβάλ κινηματογράφου που λαμβάνει χώρα καθε Σεπτέμβρη, φέτος μάλιστα είχε έρθει και ο Brad Pitt. Και λίγα εγκυκλοπαιδικά στοιχεία για το φεστιβάλ, διοργανώθηκε το 1952 και η τελετή απονομής βραβείων γίνεται στο Teatro Victoria Eugenia.

Αυτό είναι το Σαν Σεμπαστιάν, η πιο ομόρφη πόλη της Βασκωνίας, το τέλειο παράθυρο να χαζέψεις τη θάλασσα!

Χρήσιμα στοιχεία:
1. Αν θές χαλάρωση,το καλύτερο μέρος είναι το σπα la perla, http://www.la-perla.net/ , έχει το jacuzzi του καταπληκτική θέα!!
2.Θές να φάς με τα αστεριά, τοτε το καλύτερο μέρος είναι το εστιατόριο του Arzak, http://www.arzak.info/index.html , είναι ένα από τα εστιατόρια του Σ.Σ. που έχει κερδίσει κάποια αστέρια.
3. http://www.rekondo.com/ ,μη χάσεις το σουφλέ σοκολάτας! Καθώς και το txangurro al horno, αν σου αρέσουν τα θαλασσινά στο προτείνω να το παραγγείλεις!
 

Attachments

Last edited by a moderator:

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Να σου πω την αλήθεια πιο πολύ μου άρεσε στο Bilbao παρά στο San Sebastian. To Bilbao είναι πολύ πιο αυθεντική πόλη. Ο τουρισμός νομίζω ότι έχει χαλάσει αρκετά τη Donostia(για να το λέμε και στα βάσκικα ;) ).
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Αγαπητε fitziano, δε θα φερω αντιρρηση στα λεγομενα σου οτι το Bilbao ειναι πιο αυθεντικο απο τη Donosti, αλλωστε εδω ζω, δε θα παινεψω το σπιτι μου;:D
Αλλα η θεα απο το Monte Igueldo ειναι καλυτερη απο τη θεα της Artxanda. Δινει πολλα μπονους η Concha σε αυτη την πολη και τα 2 βραχια στο κολπο της. Tωρα φυσικα τα pintxos bar στο casco viejo του Bilbao ειναι καλυτερα, αυθεντικοτερα απο του Σαν Σεμπαστιαν, στα οποια με το που μπαινεις σου πασαρωνουν το πιατο να βαλεις οτι θες, ψιλοχανεται και η μαγεια του " μπαινω στο μπαρ, παραγγελνω τη μπυρα μου και παιρνω με το χερι μου το ταπας".

Το κειμενο το γραψα εχοντας στο μυαλο μου: τι μπορεις να δεις εκτος Μπιλμπαο;:D Μια μονοημερη λοιπον στο χαλαρο στο Σαν Σεμπαστιαν δε βλαπτει κανεναν ειδικα τη φωτογραφικη σου μηχανη! :)
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
getxo, Καλορίζικη η ιστοσελίδα! (τώρα την πήρα είδηση)

Έχεις κάνει άψογη δουλειά και εύχομαι ακόμα καλύτερη συνέχεια.



 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Ω ναι, επιτελους εβαλα καποιες φωτος απο το Σαν Σεμπαστιαν, ειναι λιγες, θα βαλω και αλλες συντομα, λοιπον μην αρχισετε ομως και λετε τι μας κανεις με τα ταπας μεσημεριατικα! Ειναι μερος της πολεως και αυτα, αρα επρεπε να τα βαλω :bleh::haha: !
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.472
Likes
7.935
Ω ναι, επιτελους εβαλα καποιες φωτος απο το Σαν Σεμπαστιαν, ειναι λιγες, θα βαλω και αλλες συντομα, λοιπον μην αρχισετε ομως και λετε τι μας κανεις με τα ταπας μεσημεριατικα! Ειναι μερος της πολεως και αυτα, αρα επρεπε να τα βαλω :bleh::haha: !

Το μέρος φαίνεται πανέμορφο πράγματι!!! Και τα tapas κόλαση... :haha:
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Επιτέλους, μια αναφορά και στο σαν σεμπαστιαν!!! το περίμενα αυτό από σένα και απορούσα γιατί δεν το είχεις κάνει ώς τώρα. Σε ευχαριστούμε πολύ!!!
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Μολις ανεβασα και τις τελευταιες φωτος στο αλμπουμ Σαν Σεμπαστιαν! Zeta εχω βαλει βιντεο στο θεμα: Video απο τη Χωρα των Βασκων, αρα μπορεις να παρεις και μια οπτικη γευση!
 

meropi

Member
Μηνύματα
50
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία ή Ταλίν
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη τη γη με αυτοκίνητο
Φοβερές οι πληροφορίες σου και σ ευχαριστώ πολύ. Σκεπτόμαστε με τον άντρα μου σε δυο μήνες περίπου ταξίδι ή στις Βαλτικές χώρες ή στην Πορτογαλία με αυτοκίνητο(εξ ολοκλήρου), και το Σαν Σεμπατιάν όπως και το Μπιλμπάο ήταν μέσα στο πρόγραμμα. Με αυτά που διαβάζω όμως άρχισα να επηρεάζομαι επικίνδυνα προς τη δεύτερη επιλογή και μάλιστα να αφιερώσουμε περισσότερες μέρες στις δύο παραπάνω πόλεις . Μάλλον θα σε χρειαστώ σύντομα για λεπτομέρειες.Να σε καλά να μας ανεβάζεις τη διάθεση για ταξίδια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.716
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom