Σαρδηνία

gasgastonegr

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Σικελια
η σαρδινία εχει φανταστικούς δρομους καλύτερους απο την εθνικη μας και δεν εχει διοδια.ταξιδεύοντας περιμενα να τα συναντησω να με σκισουν οπως στην οτοστρατα αλλα δεν τα βρηκα ποτε.2-,2,5 λοριδες ανα κατευθεινση και μπαρα στην μεση.αρκετες γεφυρες και τουνελς και δω κανανε δυο τρυπες και μας το κοπανανε συνέχεια.Ευτυχως που η Κρητη δεν έχει διοδια στον κεντρικο βορειο οδικο αξωνα .:clap:( Απο τον Ταύρο ειμαι γεννημα θρεμα δεν κανω διαφημηση)
 
Μηνύματα
159
Likes
43
η σαρδινία εχει φανταστικούς δρομους καλύτερους απο την εθνικη μας και δεν εχει διοδια...............
Gasgastonegr πήγες με δικό σου αυτοκίνητο ή νοίκιασες εκεί ; Εάν πήγες με δικό σου γράψε σε παρακαλώ, αν θυμάσαι, από πού πήρες το Fery, πού κατέβηκες και πόσο κόστισε. Ευχαριστώ.
 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
η σαρδινία εχει φανταστικούς δρομους καλύτερους απο την εθνικη μας και δεν εχει διοδια.ταξιδεύοντας περιμενα να τα συναντησω να με σκισουν οπως στην οτοστρατα αλλα δεν τα βρηκα ποτε.2-,2,5 λοριδες ανα κατευθεινση και μπαρα στην μεση.αρκετες γεφυρες και τουνελς και δω κανανε δυο τρυπες και μας το κοπανανε συνέχεια.Ευτυχως που η Κρητη δεν έχει διοδια στον κεντρικο βορειο οδικο αξωνα .:clap:( Απο τον Ταύρο ειμαι γεννημα θρεμα δεν κανω διαφημηση)
αν και δεν εχω πάει, έχω ακούσει ότι το καλοκαίρι η Σαρδηνία υποφέρει από την έλλειψη autostrada ειδικά στις παραλιακές διαδρομές. εμφανής η υστέρηση με τη γειτονα Σικελία.
μάλλον θα εννοείς τη superstrada SS131 τη κεντρική της Σαρδηνίας με όριο 90 και κατά τόπους 50 (!!!).
Strada statale 131 Carlo Felice - Wikipedia
αγαπητε christos να κοιτάξεις τα σαιτ των εταιρειών. οι προσφορές αλλάζουν συνεχώς.
 
Μηνύματα
159
Likes
43
.............. αγαπητε christos να κοιτάξεις τα σαιτ των εταιρειών. οι προσφορές αλλάζουν συνεχώς.
Samion σε ευχαριστώ.Άν και δεν ξέρω τις εταιρίες που εκτελούν δρομολόγια για τη Σαρδηνία, θα το ψάξω. Σκόπευα βλέπεις στις διακοπές του Πάσχα να πάω Οδησσό – Κίεβο μέσω Μολδαβίας και επιστροφή από Ρουμανία, για να γυρίσω και το βόρειο τμήμα της, στο οποίο δεν έχω πάει, αλλά την περασμένη εβδομάδα βρέθηκε εδώ η σύζυγος γνωστού μου διπλωματικού που είναι Ουκρανή από το Κίεβο και μου συνέστησε να μη το κάνω, γιατί αυτή την εποχή γενικά στην βόρεια Ουκρανία υπάρχει άσχημος καιρός με πολλά χιόνια και ενώ υπάρχουν πολλά ωραία πράγματα, δεν θα μπορέσω να τα επισκεφθώ. Επειδή το έργο το έχω ξαναδεί παλιότερα με το Βερολίνο και σχετικά πρόσφατα με την ανατολική Τουρκία, το αφήνω για αργότερα και ψάχνω νέο προορισμό, συγκεντρώνοντας διάφορες πληροφορίες. Η Σαρδηνία είναι η μόνη περιοχή της Ιταλίας που δεν έχω πάει και για αυτό είναι υπό σκέψη.
 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Samion σε ευχαριστώ.Άν και δεν ξέρω τις εταιρίες που εκτελούν δρομολόγια για τη Σαρδηνία, θα το ψάξω.
να υποθέσω ότι έχεις πάει Σικελία τότε..
να σε γλυτώσω από λίγο ψάξιμο, απλά διαλέγεις γραμμή (είναι κατά σειρά προτίμησης δικής μου..):
Grimaldi Lines
Grandi Navi Veloci - Traghetti Sardegna, Sicilia, Spagna, Tunisia, Marocco e Malta
Traghetti Sardegna, Corsica e Isola d'Elba: consulta i prezzi e le offerte e prenota il tuo traghetto online con Moby!
Snav - Navi e Traghetti veloci Sardegna, Sicilia, Croazia, Eolie, Pontine, Grecia, Capri, Ischia e Procida
Tirrenia di Navigazione s.p.a.
Corsica ferry and sardinia ferry - The shipping company Corsica Ferries
dimaiolines, traghetto, navigazione, mare, sardegna, passeggero, trasporto , biglietto, cabina, tariffa, orario. torre del greco, napoli
και για μαζεμένα:
Traghetti Sardegna - Informazioni e prenotazione online traghetti
 
Last edited by a moderator:

Kate7

Member
Μηνύματα
122
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Europe roadtrip by moto
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Πήγα πέρισυ τον Ιούνιο μέσω ρώμης και νοικιασαμε αυτοκίνητο εκεί.
Στην αρχή κινούμασταν μεσα στα όρια αλλα μετα ....
κάτω από 120-130 δεν πηγαίναμε στην autostrada (απο το Cagliari που φτάσαμε με το αεροπλάνο, μείναμε στην περιοχή της Olbia)
Και φυσικά κάθε λίγο και λιγάκι μας προσπερνούσε και μια ferrari, η στην χειρότερη μια alfa romeo !!!!!
 
Μηνύματα
159
Likes
43
να υποθέσω ότι έχεις πάει Σικελία τότε..
να σε γλυτώσω από λίγο ψάξιμο, απλά διαλέγεις γραμμή (είναι κατά σειρά προτίμησης δικής μου..):..................
Αγαπητέ Samion σ’ ευχαριστώ πολύ. Δεν με απάλλαξες από λίγο ψάξιμο αλλά από πάρα πολύ. Άνοιξα για λίγο όλα τα σάιτ και διαπίστωσα ότι δίνουν πολλές πληροφορίες για τα διάφορα δρομολόγια των εταιριών, το τελευταίο όμως είναι πολύ κατατοπιστικό γιατί δίνει συγκεντρωτικά όλα τα λιμάνια αναχωρήσεων και αφίξεων και τις εταιρίες που τα πραγματοποιούν. Εμένα θα με εξυπηρετούσε το λιμάνι της Νάπολης για μετάβαση και επιστροφή, γιατί είναι ποιο κοντά στο Μπάρι και το Μπρίντιζι, λιμάνια που τα τελευταία χρόνια κατέληξα να χρησιμοποιώ. Το κακό είναι ότι δεν μου δίνουν δρομολόγιο επιστροφής για τις ημερομηνίες που πρέπει να επιστρέψω και θα κοιτάξω για άλλο λιμάνι.
Τη Σικελία ναι, την έχω γυρίσει όλη σε έντεκα μέρες πριν από μερικά χρόνια.
Και πάλε σ’ ευχαριστώ πολύ.
 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πήγα πέρισυ τον Ιούνιο μέσω ρώμης και νοικιασαμε αυτοκίνητο εκεί.
Στην αρχή κινούμασταν μεσα στα όρια αλλα μετα ....
κάτω από 120-130 δεν πηγαίναμε στην autostrada (απο το Cagliari που φτάσαμε με το αεροπλάνο, μείναμε στην περιοχή της Olbia)
Και φυσικά κάθε λίγο και λιγάκι μας προσπερνούσε και μια ferrari, η στην χειρότερη μια alfa romeo !!!!!
σε όλη την Ιταλία κυριαρχούν τα autovelox που σου στέλνουν την κλήση σπίτι. στη δε περίπτωση ενοικιαζόμενου, έρχεται στο σπίτι σου εδώ και μετά ψάχνεσαι όπως οι φίλοι μέλη του φόρουμ που έχουν ανοίξει και τα σχετικά θέματα. στις superstrada δεν αστειεύονται καθόλου.
 

Kate7

Member
Μηνύματα
122
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Europe roadtrip by moto
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
σε όλη την Ιταλία κυριαρχούν τα autovelox που σου στέλνουν την κλήση σπίτι. στη δε περίπτωση ενοικιαζόμενου, έρχεται στο σπίτι σου εδώ και μετά ψάχνεσαι όπως οι φίλοι μέλη του φόρουμ που έχουν ανοίξει και τα σχετικά θέματα. στις superstrada δεν αστειεύονται καθόλου.
Το εμαθα κι εγώ από το φόρουμ αυτό... κατόπιν εορτής βέβαια...!!!!
Ευτυχώς δεν μας ήρθε η κλήση.... ακόμα!!!
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
αν και δεν εχω πάει, έχω ακούσει ότι το καλοκαίρι η Σαρδηνία υποφέρει από την έλλειψη autostrada ειδικά στις παραλιακές διαδρομές. εμφανής η υστέρηση με τη γειτονα Σικελία.
μάλλον θα εννοείς τη superstrada SS131 τη κεντρική της Σαρδηνίας με όριο 90 και κατά τόπους 50 (!!!).
http://it.wikipedia.org/wiki/Strada_statale_131_Carlo_Felice
Το θέμα είναι αρκετά παλιό αλλά το επαναφέρω μήπως κάποιος μπορεί να δώσει καμιά πληροφορία.
Καταρχάς τι σημαίνει ότι υποφέρει από έλλειψη autostrada?
Εμείς σκεφτομασταν για Cagliari σαν βάση, είναι εφικτό ή είναι μεγάλες οι αποστάσεις ώστε να πρέπει να αλλάζεις μέρος για να δεις όλο (σχετικό είναι αυτό) το νησί?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καταρχάς τι σημαίνει ότι υποφέρει από έλλειψη autostrada?
Εμείς σκεφτομασταν για Cagliari σαν βάση, είναι εφικτό ή είναι μεγάλες οι αποστάσεις ώστε να πρέπει να αλλάζεις μέρος για να δεις όλο (σχετικό είναι αυτό) το νησί?
η Σαρδηνία απλά δεν έχει autostrada. δεν έχει και διόδια αλλά τα όρια ταχύτητας είναι χαμηλότερα (90-110 μόνο κατά τόπους) και τα μποτιλιαρίσματα συχνότατο φαινόμενο τους καλοκαιρινούς μήνες. η κίνηση στους παραθαλάσιους δρόμους τον αύγουστο είναι εφιαλτική, λένε. εκτός του Olbia-Cagliari (3-4 ώρες) που είναι superstrada (4 λωρίδες). δεν φαίνεται να βολεύει η πόλη που είπες ως μοναδική βάση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.035
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom