Βουλγαρία Σερβια-Βουλγαρια ταξιδακι αστραπη...

cosafiv

Member
Μηνύματα
222
Likes
472
...και επειδη εδωσαν αδεια ξαφνικα στη συζυγο, "απο Δευτερα..." αφησε σε μενα να κανονισω "ταξιδακι" στα γρηγορα...
επειδη δεν ευρισκα εισητηρια αεροπορικα " στο τζαμπα..."(με μπονους μαιλς) τις ημερομηνιες που θελαμε , τις ειπα "μη στεναχωριεσαι , θα σε παω με την αμαξαρα μας, Getz 1080, 20ετιας, απο αυτα που δεν σπανε-δεν χαλανε...
Ετσι ξεκινησαμε απο Πειραια, Κυριακη στις 05.30 για βορεια, με σκοπο να παμε Σερβια στη Νις (1000χλμ) και μετα να παμε Lazarevac,να δουμε ενα φιλο Σερβο, που εχασε τον πατερα του προσφατα και ηταν πολυ χαλια ψυχολογικα...
το σχεδιο ελεγε μετα να παμε Novisad και μετα στην Οχριδα στη λιμνη στα Σκοπια
Οδηγωντας γρηγορα (με το 1000αρι...!!!) φθασαμε γυρω στο 5ωρο στα συνορα στους Ευζωνους, εκει συναντησα μια ουρα 1000 αυτοκινητων απο τα βαλκανια που επεστρεφαν στην πατριδα τους απο Ελληνικες παραλιες...
Φθανοντας στο Ελληνικο φυλακιο, μετα απο 2ωρο ,μου λεει ο αστυνομικος, οτι μου εχει απαγορευθει η εξοδος απο την χωρα... κατι που συναντω , συνεχως σε ελεγχους τελευταια στο αεροδρομιο και μου ζητουν ταυτοτητα, κατι βλεπουν και με αφηνουν...
Ετσι εγινε και τωρα, του το ειπα και μου εξηγησε, οτι ειναι καποιος με συνονυμια, απο Πειραια, με ιδιο ετος γεννησης, με αλλο πατρονυμο... που δεν του το δειχνει το συστημα, τελικα παλι με αφησαν...
Ολα καλα , συνεχισαμε φθασαμε στο Σκοπιανο φυλακιο, φαγαμε εκει αλλη μια ωρα στην ουρα και συνεχισαμε...
Φαγαμε , μερικες γερες καταιγιδες στο δρομο και απογευματακι φθασαμε στη πανεμορφη Νις, εκει ξερω ενα μικρο καθαρο ξενοδοχειο, διπλα στο ποταμι , 100 μετρα απο το κεντρο με παρκινγκ , The only one aparment, λεγεται με 35 ευρ το δικλινο
Το βραδακι ειχε βολτα στο καστρο και φαγητο με κρυες μπυρες σε ποταμοπλοιο γυρω στα 22 ευρ. Κουρασμενοι και χορτατοι πεσαμε ξεροι για υπνο, το πρωι , ειχε τυροπιτοειδη και κρουασαν με καφε στη πλατεια που ενοιωθες , την πρωινη δροσουλα στις σκιες, μετα απο λιγο , αναχωρηση για Βελιγραδι , για καφεδακι διπλα στο ποταμι και μετα Lazarevac με τον φιλο Σερβο. Το lazarevac ειναι μια μικρη πολη , γυρω στα 60 χλμ απο Βελιγραδι , με μια διαδρομη μεσα στο πρασινο , με κατοικους που γνωριζονται μεταξυ τους , με το θεατρακι, το Ωδειο και ολα τα απαραιτητητα που χρειαζεσαι για να ζεις εκει, ολοι με χαρετουσαν και προσπαθουσαν να δειξουν οτι ξερουν Ελληνικα , φωναζοντας "καλημερα-καλησπερα"... ο φιλος μας εκανε το τραπεζι σε ενα ωραιο ταβερνακι με τοπικους μεζεδες που ακουγαν ιντερνετικο ραδιοφωνο απο Ελληνικο σταθμο "Vanila" απο τα Κρεστενα της Ηλειας... μου εκανε εντυπωση , οτι και σε αλλα καφε που πηγα ακουγαν αυτο τον σταθμο...
Το πρωι ξεκινησαμε για το υπεροχο Novisad,με θερμοκρασιες ανω των 33 βαθμων, εχω ενα ξενοδοχειο , οταν περναω απο εκει, που ειναι στον 6ο οροφο ενος ψηλου κτιριου , με θεα ολη την πολη και 100 μετρα απο το κεντρο , τωρα εχει αλλαξει λειτουργια και ειναι αυτονομα διαμερισματα πολυ καλα στα 35 ευρ "Panorama apartmenti"
Η βολτα στην πολη το βραδακι ειναι μοναδικη , αναμεσα στα παλια κτιρια και στους καλοκαρδους Σερβους
Ο καιρος εδειχνε να χαλαει και το πηγαινε για βροχη, οποτε βλεποντας οτι στην Οχριδα θα εβρεχε τις επομενες μερες, αποφασισαμε να παμε για Βουλγαρια , μεσω Σοφιας στην πανεμορφη Φιλιππουπολη, λιγες καταιγιδες πολυ δυνατες φαγαμε στην διαδρομη μεσα στα βουνα και στα συνορα η θερμοκρασια ηταν γυρω στους 12 βαθμους... μποτιλιαρισμα παλι στα συνορα γυρω στο 2ωρο αυτη την φορα , απο Τουρκους Γερμανια, Ολλανδιας , Δανιας κλπ που πηγαιναν για διακοπες στη Τουρκια τηλιγμενοι σε μαντηλε και μπουργκες...
Η Φιλιππουπολη (Plovdiv) υπεροχη με τα υπεροχα κτιρια και την βραδυνη ζωη στα μπαρακια και το καλο φαγητο, που ειναι φθηνο , μονο αν ξερεις (Rahat Tepe λενε το μαγαζι, για οποιον θελει να γκουγκλαρει)
Το διαμερισμα εκει ηταν 50 μετρα απο το κεντρο, καθαρο ανακαινισμενο προσφατα, με ωραια αυλη για πρωινο και δωρεαν παρκινγκ, στην γυρω περιοχη εξω απο το σπιτι , τιμη γυρω στα 40 ευρ, πολυ φθηνο για την περιοχη ,Guest house Sahat Hill το ονομα του,
το πρωι καφεδακι Ελληνικο σε ενα μαγαζι Τουρκικο διπλα στο παλιο θεατρο, "Τζουμαγια" το λενε , με την γυναικα μου να δοκιμαζει, το καζαν ντι πι και χαλβαδες σιμιγδαλενιους για να αποκτησει ενεργεια για το ταξιδι...
Στη επιστροφη για Ελλαδα, ειχε πολλη ζεστη. με το αιρκοντισιον να μη σταματα και το 1000αρακι να γονατιζει στις ανηφορες, αλλα 1000 χλμ και φθασαμε σπιτι με το Getz να γραφει πανω απο 3000 χλμ συνολικα, χωρις ανασα...
Ενας απο τους λογους που γυρισαμε ετσι γρηγορα, ειναι οτι εχουμε μια αρωστη γατα , ψιλοαδεσποτη και παρολο που πηγαινε σπιτι και την ταιζε ο γιος μου και ειχε αναλαβει και ενας γειτονας να την ταιζει δεν ετρωγε και την βρηκαμε σκελετωμενη απο τη πεινα... μολις μα ς ειδε εφαγε 2 κονσερβακια με την μια...
τωρα εγω θελω παλι ταξιδι, αλλα η περιπτωση της γατας μου χαλαει την διαθεση...
 

Attachments

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Φιλόζωοι ταξιδιώτες! Ειδικά όσοι έχουμε περισσότερες από μία ψυχούλες στην οικογένεια μας, αντιμετωπίζουμε διαφορετικά τα ταξίδια μας. Ιδιαίτερες δυσκολίες και ειδική οργάνωση. Από την άλλη, στην επιστροφή οι πρώτες ειλικρινείς αγκαλιές κι αγάπη, έρχεται απ τα ζωάκια μας!
Μπράβο σου φίλε μου!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.461
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom