Σερβία Σερβια

gr8capture

Member
Μηνύματα
15
Likes
34
να πω και εγω με την σειρά μου, ότι επιστρέφοντας από ένα μικρό road trip, μου έκανε εξαιρετική εντύπωση η Subotica, μια μικρή πόλη, σχεδόν στα σύνορα με την Ουγγαρία. Έχει ένα κουκλίστικο κέντρο και πολύ όμορφα καφέ/μπαρ για βραδινή βολτούλα.
Στα θετικά της περιοχής, και η λίμνη Palic (9χλμ από το κέντρο της πόλης), ένα μέρος που προσφέρεται για χαλαρούς περιπάτους, ποδηλασία και κρύα μπιρίτσα!

IMG_20230730_174850_1.jpg IMG_20230730_181152_1.jpg Λίμνη Palic

IMG_20230731_063535_1.jpg IMG_20230731_063940.jpg IMG_20230731_070012.jpg Subotica
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
918
Likes
8.354
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Vrnjačka Banja

Στο προηγούμενο post μου για την Σερβία ξέχασα να αναφερθώ στην Vrnjačka Banja, την οποία επισκεφτήκαμε στον γυρισμό για Ελλάδα. Νομίζω αξίζει να γίνει μια αναφορά στην πόλη αυτή.

Σχεδιάζοντας ένα road trip αυτή την άνοιξη, για το καλοκαίρι του 2023, έψαχνα μια διανυκτέρευση στην κεντρική Σερβία. Ψάχνοντας στη Booking, διαπίστωσα ότι η συγκεκριμένη πόλη είχε πολλά διαθέσιμα δωμάτια σε πολύ οικονομική τιμή. Πόλεις με την κατάληξη Banja (με θερμά λουτρά νομίζω ότι σημαίνει) υπάρχουν πολλές στη Σερβία, ευκαιρία σκέφτηκα, να επισκεφτούμε ακόμα μία.

Όταν όμως άλλαξα το road trip και σε ημερομηνίες και σε κατεύθυνση, ψάχνοντας για δωμάτια στις αρχές του Αυγούστου στη συγκεκριμένη περιοχή, δεν έβρισκα ούτε για δείγμα. Ενώ για τα μέσα Αυγούστου που θα επιστρέφαμε από το οδικό, βρήκα πολύ εύκολα και για τις 4 οικογένειες που ταξιδεύαμε μαζί. Από περιέργεια έψαξα να δω τι γίνεται στις ημέρες του δικού τους “15Αύγουστου” και δεν έβρισκες δωμάτιο ούτε για δείγμα, ή σε πολύ υψηλές για τα δεδομένα της Σερβίας τιμές. Η πόλη πολύ μου είχε εξάψει την περιέργεια και περίμενα να δω τι θα βρούμε.

Πηγαίνοντας λοιπόν στην Vrnjačka Banja, ερχόμενοι από Ουγγαρία, διασχίσαμε για πρώτη φορά τον αυτοκινητόδρομο Α2 - με το όνομα κάποιου βασιλιά θαρρώ - ο οποίος τελείωσε λίγο πριν το Τσάτσακ, συναντήσαμε μία απίστευτη κίνηση και έτσι οι χάρτες της google αποφάσισαν να μας βγάλουν εκτός και να μας πάνε από κάτι απίθανα ξεχασμένα χωριουδάκια που μου θύμισαν δεκαετία του 60 στη Ελλάδα.

Στη Vrnjačka Banja φτάσαμε απογευματοβράδυ, οπότε γρήγορα γρήγορα βγήκαμε για να την δούμε.
Βρεθήκαμε να περπατάμε προς την ρόδα και το λούνα παρκ και έπειτα σε ένα παραποτάμιο (το ποταμάκι με ελάχιστο νερό) πεζόδρομο πήχτρα στον κόσμο, στα κιόσκια με σουβενίρ κτλ.

-Τι γίνεται ρε παιδιά εδώ;;; αναρωτηθήκαμε. Κάμποσο παρακάτω συναντήσαμε τον χώρο όπου γινόταν κάποιες εκδηλώσεις και μια συναυλία για το 47ο Gorki List film festival, ένα φεστιβάλ σεναρίου για κινηματογραφικές ταινίες από ότι κατάλαβα αργότερα. Χαζέψαμε λίγο τη συναυλία, είδαμε και τους συντελεστές των ταινιών που διάβηκαν το κόκκινο χαλί και φύγαμε να αναζητήσουμε εστιατόριο για φαγητό.

Όταν επιστρέψαμε από το φαγητό, ο κόσμος είχε μειωθεί αισθητά και οι εκδηλώσεις για το φεστιβάλ είχαν τελειώσει. Περάσαμε από την γέφυρα της αγάπης με το πλήθος των λουκέτων, βγάλαμε κάποιες τελευταίες φωτογραφίες και αποσυρθήκαμε.

Εντύπωση μου έκανε το γεγονός ότι κατά την διάρκεια του φεστιβάλ και με τόσο κόσμο που συναντήσαμε, βρήκαμε εύκολα οικονομικά δωμάτια. Τι θα γίνεται λοιπόν από κόσμο τις εποχές που δεν μπορούσαμε να βρούμε δωμάτιο;;;

Την άλλη μέρα το πρωί κάναμε μια μικρή βόλτα με το αυτοκίνητο και δεν ανακαλύψαμε κάτι άλλο, πέρα από τον μεγάλο αυτό πεζόδρομο δίπλα στο ποτάμι. Σπα, πολλές πισίνες και νεροτσουλήθρες που είχε αρκετά από αυτά, δεν μας ενδιέφεραν αυτή τη στιγμή να επισκεφτούμε.

Τι είναι λοιπόν η Vrnjačka Banja;
Μια λουτρόπολη με πισίνες, νεροτσουλήθρες κτλ για το καλοκαίρι, σπα και θερμά λουτρά, ο χώρος διεξαγωγής του Gorki List film festival;;; Ίσως σε ένα δεύτερο πέρασμά μας από την “πόλη” να ανακαλύψουμε και κάτι ακόμα, σκέφτηκα όταν φύγαμε, γιατί η περιέργειά μου δεν είχε τελείως εξαλειφθεί .

Βέβαια ψάχνοντας εκ των υστέρων στο διαδίκτυο, ανακάλυψα ότι ο τουριστικός οργανισμός της πόλης είναι πολύ δραστήριος και κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού, και όχι μόνο, γίνονται πλήθος εκδηλώσεων, συναυλιών, μέχρι και καρναβάλι μέσα στον Ιούλιο. Οπότε νομίζω ότι κάποια στιγμή, αν και συνήθως δεν είναι στο πέρασμά μας, παρ’ όλα αυτά η πόλη θα μας ξαναδεί ή μάλλον εμείς θα την ξαναδούμε :) .

1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg
9.jpg
10.jpg
11.jpg
12.jpg
13.jpg
14.jpg
 

vforvendetta85

New Member
Μηνύματα
4
Likes
6
Έχω διαβατήριο που λήγει την 23/11/2023, γνωρίζετε αν μπορώ να επισκεφτώ τη Σερβία οδικώς ή ισχύει περιορισμός 3/6 μήνες όπως συμβαίνει σε πολλές άλλες χώρες.
ΥΓ: λόγω επαγγελματικής ιδιότητας δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω ταυτότητα ☹
 

Hayate

Member
Μηνύματα
842
Likes
5.116
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Έχω διαβατήριο που λήγει την 23/11/2023, γνωρίζετε αν μπορώ να επισκεφτώ τη Σερβία οδικώς ή ισχύει περιορισμός 3/6 μήνες όπως συμβαίνει σε πολλές άλλες χώρες.
ΥΓ: λόγω επαγγελματικής ιδιότητας δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω ταυτότητα ☹
Ο περιορισμός(3-6 μήνες) ισχύει βασικα για πολίτες χωρών που χρειαζονται βιζα για Σερβία, εμεις δεν χρειαζόμαστε... Τωρα δεν ξέρω αν ταξιδέψεις στο όριο, τότε που λήγει το διαβατήριο σου, αν αποφασίσουν στα σύνορα να σε ταλαιπωρησουν λίγο... Ενα τηλ Δευτέρα πρωι στο προξενείο δεν θα ήταν άσχημο, πιο πολύ για να είσαι πιο χαλαρός..
 

C. M

Member
Μηνύματα
13
Likes
6
Γεια σας! Ελπιζω να γράφω στο σωστό σημείο. Λέμε να πάμε Χριστουγεννα Σερβία αεροπορικώς. Θα μείνουμε κάποιες μέρες Βελιγράδι αλλά επειδή έχουμε ξαναπάει, λέμε να νοικιασουμε αυτοκίνητο και να παμε και σε άλλες περιοχες. Έψαχνα για κατι μικρό και ωραίο ιδανικά με χιόνια, αλλά ο, τι βρίσκω είναι 4ωρες το λιγότερο από το Βελιγράδι. Θα ήθελα κάτι πιο κοντινό.. Έχει παει κάποιος ή γενικά, έχετε καμια ιδέα; Σκέφτηκα και Τιμισοάρα αλλά από την άλλη λέω, αφου θα είμαστε Σερβία ε, ας δουμε τη φυση και τις ομορφιές της Σερβίας και ας αφήσουμε για άλλο ταξίδι τη Ρουμανία.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.179
Likes
5.405
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Γεια σας! Ελπιζω να γράφω στο σωστό σημείο. Λέμε να πάμε Χριστουγεννα Σερβία αεροπορικώς. Θα μείνουμε κάποιες μέρες Βελιγράδι αλλά επειδή έχουμε ξαναπάει, λέμε να νοικιασουμε αυτοκίνητο και να παμε και σε άλλες περιοχες. Έψαχνα για κατι μικρό και ωραίο ιδανικά με χιόνια, αλλά ο, τι βρίσκω είναι 4ωρες το λιγότερο από το Βελιγράδι. Θα ήθελα κάτι πιο κοντινό.. Έχει παει κάποιος ή γενικά, έχετε καμια ιδέα; Σκέφτηκα και Τιμισοάρα αλλά από την άλλη λέω, αφου θα είμαστε Σερβία ε, ας δουμε τη φυση και τις ομορφιές της Σερβίας και ας αφήσουμε για άλλο ταξίδι τη Ρουμανία.
Μπορειτε να μεινετε στο Novi Sad - μια ωρα απο Βελιγραδι - και απο εκει να πατε στη Subotica , στο Σομπορ , στο Ζερνιανιν , στο Σρεμσκι Καρλοβτσι και στα μοναστηρια της Fruska Gora
 

C. M

Member
Μηνύματα
13
Likes
6
Μπορειτε να μεινετε στο Novi Sad - μια ωρα απο Βελιγραδι - και απο εκει να πατε στη Subotica , στο Σομπορ , στο Ζερνιανιν , στο Σρεμσκι Καρλοβτσι και στα μοναστηρια της Fruska Gora
Τέλεια!! Ευχαριστώ πολυ για την απάντηση! Θα τα ψάξω όλα!
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
222
Likes
472
Γεια σας! Ελπιζω να γράφω στο σωστό σημείο. Λέμε να πάμε Χριστουγεννα Σερβία αεροπορικώς. Θα μείνουμε κάποιες μέρες Βελιγράδι αλλά επειδή έχουμε ξαναπάει, λέμε να νοικιασουμε αυτοκίνητο και να παμε και σε άλλες περιοχες. Έψαχνα για κατι μικρό και ωραίο ιδανικά με χιόνια, αλλά ο, τι βρίσκω είναι 4ωρες το λιγότερο από το Βελιγράδι. Θα ήθελα κάτι πιο κοντινό.. Έχει παει κάποιος ή γενικά, έχετε καμια ιδέα; Σκέφτηκα και Τιμισοάρα αλλά από την άλλη λέω, αφου θα είμαστε Σερβία ε, ας δουμε τη φυση και τις ομορφιές της Σερβίας και ας αφήσουμε για άλλο ταξίδι τη Ρουμανία.
προτεινω Zlatibor , εχει καλο δρομο απο Βελιγραδι, εχει φθηνα διαμερισματα πολυτελη εγω βρηκα στα 45 ευρ... και εκει κοντα ειναι το Mokra Gora, ενα χωριο παραδοσιακο φτιαγμενο απο τον Κουστοριτσα, που αξιζει να δειτε...
Mokra Gora · Serbie
 

C. M

Member
Μηνύματα
13
Likes
6
προτεινω Zlatibor , εχει καλο δρομο απο Βελιγραδι, εχει φθηνα διαμερισματα πολυτελη εγω βρηκα στα 45 ευρ... και εκει κοντα ειναι το Mokra Gora, ενα χωριο παραδοσιακο φτιαγμενο απο τον Κουστοριτσα, που αξιζει να δειτε...
Mokra Gora · Serbie
Ευχαριστώ πολυ!! Θα το ψάξω κι αυτό!!
 

aiolikos

Member
Μηνύματα
20
Likes
34
Καλησπέρα παιδιά, κανονίσαμε οδικό ταξίδι με την κοπέλα μου για τις ημέρες του Πάσχα (συγκεκριμένα Μ. Παρασκευή με Λαμπροτρίτη) για τη Σερβία. Μία διανυκτέρευση και Επιτάφιος στο Νίς και τις υπόλοιπες τρείς μέρες στην πρωτεύουσα της χώρας με ένα αυθημερόν ταξίδι προς Νόβι Σαντ. Θα μας ήταν χρήσιμο να ξέρουμε αν θα είναι τα πάντα κλειστά αναφορικά με εστιατόρια, αγορά, μουσεία-αξιοθέατα. Μια ανάλογη εμπειρία που τη μοιράστηκε φίλος του φόρουμ, μας έδωσε ενθαρρυντικά μηνύματα ότι αν και οικογενειακή εορτή για τους Σέρβους, όλο και κάτι κινείται. Κάθε πληροφορία, ακόμη και για το αν θα βρούμε μαγειρίτσα το βράδυ της Ανάστασης στο Βελιγράδι, θα μας είναι επιθυμητή. Σκεφτόμαστε και για εξόρμηση σε κανένα μοναστήρι της οροσειρας Φρούσκα Γκόρα. Επειδή ο χρόνος θα είναι περιορισμένος υπάρχει καποιο που να ξεχωρίζει? Επίσης επιτρέπεται η πρόσβαση στις γυναίκες?
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
222
Likes
472
Καλησπέρα παιδιά, κανονίσαμε οδικό ταξίδι με την κοπέλα μου για τις ημέρες του Πάσχα (συγκεκριμένα Μ. Παρασκευή με Λαμπροτρίτη) για τη Σερβία. Μία διανυκτέρευση και Επιτάφιος στο Νίς και τις υπόλοιπες τρείς μέρες στην πρωτεύουσα της χώρας με ένα αυθημερόν ταξίδι προς Νόβι Σαντ. Θα μας ήταν χρήσιμο να ξέρουμε αν θα είναι τα πάντα κλειστά αναφορικά με εστιατόρια, αγορά, μουσεία-αξιοθέατα. Μια ανάλογη εμπειρία που τη μοιράστηκε φίλος του φόρουμ, μας έδωσε ενθαρρυντικά μηνύματα ότι αν και οικογενειακή εορτή για τους Σέρβους, όλο και κάτι κινείται. Κάθε πληροφορία, ακόμη και για το αν θα βρούμε μαγειρίτσα το βράδυ της Ανάστασης στο Βελιγράδι, θα μας είναι επιθυμητή. Σκεφτόμαστε και για εξόρμηση σε κανένα μοναστήρι της οροσειρας Φρούσκα Γκόρα. Επειδή ο χρόνος θα είναι περιορισμένος υπάρχει καποιο που να ξεχωρίζει? Επίσης επιτρέπεται η πρόσβαση στις γυναίκες?
πριν 4 μερες ηρθα απο Βελιγραδι...
οι Σερβοι ειναι γλετζεδες, οποτε τα παντα ειναι ανοιχτα...(βεβαια δεν εχω κανει πασχα ποτε στο Βελιγραδι, αλλα ετσι μου εχουν πει...)
Για μαγειριτσα δεν ξερω αν τρωνε οι Σερβοι...
το νοβι σαντ ειναι υπεροχο , ειναι στα 90 χλμ απο Βελιγραδι
οι τιμες εχουν ανεβει αρκετα, στα μαγαζια, το φαγητο εχει πιασει Ελληνικες τιμες...
η βενζινη εχει γυρω στα 200 δηναρια , γυρω στο 1,5 ευρ
αν θελετε ξενοδοχειο φθηνο με παρκινγκ στη Νις μενω συνηθως στο ★★★★ The Only One Apartments, Νις, Σερβία,
στο βελιγραδι μενω στο ★★★ Hotel Rex, Βελιγράδι, Σερβία
στο Νοβι Σαντ ,Panorama
Panorama Apartman, Νόβι Σαντ, Σερβία
 

aiolikos

Member
Μηνύματα
20
Likes
34
πριν 4 μερες ηρθα απο Βελιγραδι...
οι Σερβοι ειναι γλετζεδες, οποτε τα παντα ειναι ανοιχτα...(βεβαια δεν εχω κανει πασχα ποτε στο Βελιγραδι, αλλα ετσι μου εχουν πει...)
Για μαγειριτσα δεν ξερω αν τρωνε οι Σερβοι...
το νοβι σαντ ειναι υπεροχο , ειναι στα 90 χλμ απο Βελιγραδι
οι τιμες εχουν ανεβει αρκετα, στα μαγαζια, το φαγητο εχει πιασει Ελληνικες τιμες...
η βενζινη εχει γυρω στα 200 δηναρια , γυρω στο 1,5 ευρ
αν θελετε ξενοδοχειο φθηνο με παρκινγκ στη Νις μενω συνηθως στο ★★★★ The Only One Apartments, Νις, Σερβία,
στο βελιγραδι μενω στο ★★★ Hotel Rex, Βελιγράδι, Σερβία
στο Νοβι Σαντ ,Panorama
Panorama Apartman, Νόβι Σαντ, Σερβία
Ευχαριστώ για τις υποδείξεις σου. Αξίζει λές να μείνουμε ένα βράδυ Νοβι Σαντ? Έχεις κάτι να προτείνεις? Έχω σταμπάρει και το χωριό Σρέμσκι Καρλόβτσι που δείχνει πολύ γραφικό και φημίζεται για τα κρασιά του.
# Βασικά σκεφτόμουν για μια αυθημερόν βόλτα προς Νοβι Σαντ και επιστροφή στο Βελιγράδι αλλά αρχίζει να με ψήνει η ιδέα της διανυκτέρευσης προς τα εκει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom