Σεϋχέλλες Σεϋχέλλες, Χριστούγεννα 2018 και με το νέο μέλος

jimakos

Member
Μηνύματα
196
Likes
1.002
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!
Και επειδή με καλόμαθες έχεις γράψει ιστορία για Μαλδίβες;;;;;
Όχι δεν έχω γραψει.
Το ταξίδι μας στις Μαλδίβες έγινε σε συνδιασμό με την SriLanka πριν από 5 χρόνια.
Ήταν χαζομαρα που δεν είχα γράψει τότε, γιατί μετά από τόσο καιρό, όλα έχουν ξεθωριάσει...
Αν θέλεις πάντως κάποιες συγκεκριμενες πληροφορίες στειλς μου pm και θα σου πω ότι θες και ότι θυμάμαι!
 

Edicted

Member
Μηνύματα
35
Likes
29
Όχι δεν έχω γραψει.
Το ταξίδι μας στις Μαλδίβες έγινε σε συνδιασμό με την SriLanka πριν από 5 χρόνια.
Ήταν χαζομαρα που δεν είχα γράψει τότε, γιατί μετά από τόσο καιρό, όλα έχουν ξεθωριάσει...
Αν θέλεις πάντως κάποιες συγκεκριμενες πληροφορίες στειλς μου pm και θα σου πω ότι θες και ότι θυμάμαι!

:cry::cry::cry::cry::cry::(:(:(:(
 

jimakos

Member
Μηνύματα
196
Likes
1.002
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!
10ή μέρα και τελευταία!

Mahe


Άλλη μια μέρα ξημέρωσε και από τις 7 το πρωί είμαστε στο πόδι!
Πρέπει να προλάβουμε να δούμε όσα περισσότερα μπορούμε μέσα στις επόμενες ώρες στο Mahe γιατί το αεροπλάνο μας φεύγει στις 21:30 το βράδυ για Θεσσαλονίκη και έτσι έχουμε στην διάθεσή μας κάτι λιγότερο από 12ωρες!
Έχουμε σκοπό να κάνουνε τον γύρο του νησιού με το αυτοκίνητο για να πάρουμε μια γεύση από το Mahe, αλλά πρώτα θα επισκεφτούμε για μια βουτιά μια από τις καλύτερες παραλίες του νησιού.

Le petite Anse!
IMG_20190214_112344.jpg


Μαζεύουμε και φορτώνουμε τις βαλίτσες και κατευθυνόμαστε νότια.
15 λεπτά δρόμος και βλέπουμε ταμπελίτσα , δεξιά για Four Season!

IMG_20190214_114319.jpg


Η παραλία είναι μέρος του πεντάστερου ξενοδοχείου, και για να κολυμπήσεις εκεί πρέπει να περάσεις μέσα απο το resort.
Παρκάραμε το αυτοκίνητο στην είσοδο, δώσαμε τα στοιχεία μας στον κύριο της υποδοχής και αυτός φώναξε αυτοκινητάκι να μας μεταφέρει στην παραλία.

IMG_20190214_114236.jpg

IMG_20190214_112234.jpg


Καθώς κατηφορίζαμε περάσαμε δίπλα από βιλίτσες που δεν θέλω να ξέρω πόσο τις χρεώνουν ανά διανυκτέρευση, βγάλαμε μερικές φωτογραφίες και τελικά φτάσαμε στην παραλία!

IMG_20190214_112547.jpg


Ένα κόσμημα!

IMG_20190214_112647.jpg

IMG_20190214_112835.jpg


Οι άνθρωποι του ξενοδοχείου εκείνη την ώρα χτενίζανε την αμμουδιά, και την καθαρίζανε από τυχών φίλα και εμείς είμασταν εκεί, σχεδόν μόνοι μας!

IMG_20190214_112926.jpg


IMG_20190214_113942.jpg


IMG_20190214_112957.jpg


Απλώσαμε τις πετσέτες μας κάτω από μια σκιά και για τις επόμενες 3 ώρες χαρήκαμε όσο περισσότερο γινόταν τις τελευταίες μας στιγμές σε αυτά τα υπέροχα νερά.

IMG_20190214_113536.jpg
IMG_20190214_113700.jpg
IMG_20190214_114204.jpg

IMG_20190214_113028.jpg
IMG_20190214_113813.jpg

IMG_20190214_112743.jpg



Υπήρχε beach bar που έφτιαχνε super cocteils

IMG_20190214_114028.jpg

IMG_20190214_114056.jpg


και κέντρο diving με πίνακα που σε ενημέρωνε για την επικυνδινότητα των νερών ανά ώρα.

IMG_20190214_113852.jpg


Οι τρεις ώρες πέρασαν σαν νεράκι, και για άλλη μια φορά γεμάτοι με χρώματα και εικόνες μπήκαμε στο αυτοκίνητο για να πάμε προς τον βορρά.

Σκοπός μας να περάσουμε μια γρήγορη βόλτα από την πρωτεύουσα, την Victoria και να φτάσουμε στην παραλία Beau Vallon όπου θα κάνουμε στάση για μεσημεριανό φαγητό.

Έτσι
και έγινε!

IMG_20181231_150445.jpg


IMG_20181231_150458.jpg


IMG_20190214_114524.jpg


Η ώρα μ'αυτά και μ'αυτά πέρασε γρήγορα και γύρω στις 18:30 το απόγευμα και ενώ ο ήλιος έδυε, εμείς παρκάραμε στο αεροδρόμιο του Mahe για να πάρουμε την πτήση της επιστροφής!

IMG_20190222_182314.jpg

Screenshot_2019-02-22-18-27-01-903_com.miui.videoplayer.jpg


Η πτήση στις 21:40 31/12/2018.
Αυτό σήμαινε πως θα κάναμε αλλαγή χρόνου μέσα στο αεροπλάνο, κάτι που η αλήθεια είναι πως το επιδίωξα γιατί πίστευα πως θα ήταν μια ιδιαίτερη εμπειρία.
Τελικά όμως στις 00:00 όλοι κοιμόντουσαν και η αλλαγή μας βρήκε να πετάμε πάνω από την Σομαλία χωρίς να κάνει το προσωπικό της Turkish κάποιο ιδιαίτερο happening όπως περίμενα...!
 

Edicted

Member
Μηνύματα
35
Likes
29
10ή μέρα και τελευταία!

Mahe


Άλλη μια μέρα ξημέρωσε και από τις 7 το πρωί είμαστε στο πόδι!
Πρέπει να προλάβουμε να δούμε όσα περισσότερα μπορούμε μέσα στις επόμενες ώρες στο Mahe γιατί το αεροπλάνο μας φεύγει στις 21:30 το βράδυ για Θεσσαλονίκη και έτσι έχουμε στην διάθεσή μας κάτι λιγότερο από 12ωρες!
Έχουμε σκοπό να κάνουνε τον γύρο του νησιού με το αυτοκίνητο για να πάρουμε μια γεύση από το Mahe, αλλά πρώτα θα επισκεφτούμε για μια βουτιά μια από τις καλύτερες παραλίες του νησιού.

Le petite Anse!
View attachment 264053

Μαζεύουμε και φορτώνουμε τις βαλίτσες και κατευθυνόμαστε νότια.
15 λεπτά δρόμος και βλέπουμε ταμπελίτσα , δεξιά για Four Season!

View attachment 264042

Η παραλία είναι μέρος του πεντάστερου ξενοδοχείου, και για να κολυμπήσεις εκεί πρέπει να περάσεις μέσα απο το resort.
Παρκάραμε το αυτοκίνητο στην είσοδο, δώσαμε τα στοιχεία μας στον κύριο της υποδοχής και αυτός φώναξε αυτοκινητάκι να μας μεταφέρει στην παραλία.

View attachment 264038
View attachment 264051

Καθώς κατηφορίζαμε περάσαμε δίπλα από βιλίτσες που δεν θέλω να ξέρω πόσο τις χρεώνουν ανά διανυκτέρευση, βγάλαμε μερικές φωτογραφίες και τελικά φτάσαμε στην παραλία!

View attachment 264047

Ένα κόσμημα!

View attachment 264049
View attachment 264056

Οι άνθρωποι του ξενοδοχείου εκείνη την ώρα χτενίζανε την αμμουδιά, και την καθαρίζανε από τυχών φίλα και εμείς είμασταν εκεί, σχεδόν μόνοι μας!

View attachment 264039

View attachment 264046

View attachment 264043

Απλώσαμε τις πετσέτες μας κάτω από μια σκιά και για τις επόμενες 3 ώρες χαρήκαμε όσο περισσότερο γινόταν τις τελευταίες μας στιγμές σε αυτά τα υπέροχα νερά.

View attachment 264040 View attachment 264041 View attachment 264037
View attachment 264045 View attachment 264050
View attachment 264055


Υπήρχε beach bar που έφτιαχνε super cocteils

View attachment 264048
View attachment 264054

και κέντρο diving με πίνακα που σε ενημέρωνε για την επικυνδινότητα των νερών ανά ώρα.

View attachment 264052

Οι τρεις ώρες πέρασαν σαν νεράκι, και για άλλη μια φορά γεμάτοι με χρώματα και εικόνες μπήκαμε στο αυτοκίνητο για να πάμε προς τον βορρά.

Σκοπός μας να περάσουμε μια γρήγορη βόλτα από την πρωτεύουσα, την Victoria και να φτάσουμε στην παραλία Beau Vallon όπου θα κάνουμε στάση για μεσημεριανό φαγητό.

Έτσι
και έγινε!

View attachment 264057

View attachment 264058

View attachment 264044

Η ώρα μ'αυτά και μ'αυτά πέρασε γρήγορα και γύρω στις 18:30 το απόγευμα και ενώ ο ήλιος έδυε, εμείς παρκάραμε στο αεροδρόμιο του Mahe για να πάρουμε την πτήση της επιστροφής!

View attachment 264059
View attachment 264060

Η πτήση στις 21:40 31/12/2018.
Αυτό σήμαινε πως θα κάναμε αλλαγή χρόνου μέσα στο αεροπλάνο, κάτι που η αλήθεια είναι πως το επιδίωξα γιατί πίστευα πως θα ήταν μια ιδιαίτερη εμπειρία.
Τελικά όμως στις 00:00 όλοι κοιμόντουσαν και η αλλαγή μας βρήκε να πετάμε πάνω από την Σομαλία χωρίς να κάνει το προσωπικό της Turkish κάποιο ιδιαίτερο happening όπως περίμενα...!


Ελπίζω να τελείωσες γιατί εμάς μας αποτελείωσεςςςς!Οι φωτογραφίες όλα τα λεφτά!Και εις άλλα με υγεία!Ευχαριστούμε πολύύύ!!!
 

jimakos

Member
Μηνύματα
196
Likes
1.002
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!
Παρακαλώ να μεταφερθεί η ιστορία στην ενότητα
"Ταξιδιωτικες Ιστορίες - Αφρική",
υποενότητα "Σεϋχέλλες".

Ευχαριστώ
 

nikolakis12

Member
Μηνύματα
148
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
κως
πολυ ωραιο ταξιδι...στις 22/3 πεταμε και εμεις για σευχελλες.και γω ολα μονος μου τα εκλεισα,τα αεροπορικα ακριβως ιδιες ωρες απο θεσσαλονικη.εμενα μου βγηκαν 1406 για 2 ενηλικες και τον 4,5χρονων γιο μου και τα εκλεισα αρχες ιουνιου....αυτο που ηθελα να σε ρωτησω ειναι για το παιδι.....αντιπετωπισες δυσκολιες?ειχες καποιο θεμα οσο αφορα το παιδι?γιατι εμεις τον ιανουαριο πηγαμε πουκετ-σαμουι και τον πηραμε κ εκει μαζι μας και μας επαθε γαστρεντεριτιδα με αποτελεσμα να φαμε ζορι και να παμε στο νοσοκομειο και ενα βραδυ...και τωρα παρολο που τα εχουμε πληρωμενα ολα σκεφτομαστε ακομα κ τωρα αν ειναι να τον παρουμε μαζι μας η οχι....
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.806
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Πολύ θα ήθελα να ήμουν ο Έκτορας :). Μπράβο πολύ ωραία ιστορία, ωραίες φωτογραφίες, μας ταξίδεψες κι εμάς. Να είστε καλά να κάνετε τέτοια όμορφα ταξίδια!
 

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
πολυ ωραιο ταξιδι...στις 22/3 πεταμε και εμεις για σευχελλες.και γω ολα μονος μου τα εκλεισα,τα αεροπορικα ακριβως ιδιες ωρες απο θεσσαλονικη.εμενα μου βγηκαν 1406 για 2 ενηλικες και τον 4,5χρονων γιο μου και τα εκλεισα αρχες ιουνιου....αυτο που ηθελα να σε ρωτησω ειναι για το παιδι.....αντιπετωπισες δυσκολιες?ειχες καποιο θεμα οσο αφορα το παιδι?γιατι εμεις τον ιανουαριο πηγαμε πουκετ-σαμουι και τον πηραμε κ εκει μαζι μας και μας επαθε γαστρεντεριτιδα με αποτελεσμα να φαμε ζορι και να παμε στο νοσοκομειο και ενα βραδυ...και τωρα παρολο που τα εχουμε πληρωμενα ολα σκεφτομαστε ακομα κ τωρα αν ειναι να τον παρουμε μαζι μας η οχι....
πολυ ωραιο ταξιδι...στις 22/3 πεταμε και εμεις για σευχελλες.και γω ολα μονος μου τα εκλεισα,τα αεροπορικα ακριβως ιδιες ωρες απο θεσσαλονικη.εμενα μου βγηκαν 1406 για 2 ενηλικες και τον 4,5χρονων γιο μου και τα εκλεισα αρχες ιουνιου....αυτο που ηθελα να σε ρωτησω ειναι για το παιδι.....αντιπετωπισες δυσκολιες?ειχες καποιο θεμα οσο αφορα το παιδι?γιατι εμεις τον ιανουαριο πηγαμε πουκετ-σαμουι και τον πηραμε κ εκει μαζι μας και μας επαθε γαστρεντεριτιδα με αποτελεσμα να φαμε ζορι και να παμε στο νοσοκομειο και ενα βραδυ...και τωρα παρολο που τα εχουμε πληρωμενα ολα σκεφτομαστε ακομα κ τωρα αν ειναι να τον παρουμε μαζι μας η οχι....
Καλησπέρα σε όλη την παρέα!
Αυτή την στιγμή σας γράφω από το Praslin!
Μόλις κοιμήθηκαν τα γυναικόπαιδα και είπα να σας ευχηθώ για τα Χριστούγεννα που έρχονται!
Βέβαια το να κάνεις Χριστούγεννα στις Σεϋχέλλες δεν τον λες και πολύ πατροπαράδοτο.... αλλά ο καθένας όπως στρώνει, έτσι θα κοιμηθεί!
Εγω λοιπόν φέτος έστρωσα ολίγον τι εξωτικά και λίγο οι κοκοφοίνικες, λίγο το τυρκουάζ των καταπληκτικών παραλιών που μας υποδέχτηκαν πριν από 5 με 6 ώρες, μου άνοιξαν την όρεξη να σας γράψω και να μοιραστώ μαζί σας την φετινή μας βολτούλα... λίγο κάτω από τον ισημερινό!
να σαι καλα που ανεβασες την ιστορια, παμε Σευχελλες το Πασχα και περιμεναμε πώς και πώς να μας ενημερωσει καποιος για φετος!!
Ταξιδιωτική ιστορία για τις Σεϋχέλλες είχε χρόνια να ανέβει, οπότε ευκαιρία είναι να κάνουμε και ένα μικρό update για να δούμε πως είναι τα πράγματα εδώ, εν έτη 2018 προς 2019.

Επειδή όμως μετά από 16 ώρες ταξιδιού τα ματάκια με το ζόρι μένουν ανοιχτά, σας καληνυχτώ και σας υπόσχομαι πως πολύ σύντομα θα επιστρέψω με πλήρης λεπτομέρειες και πλούσιο φωτογραφικό υλικό του ταξιδιού, και ως αναφορά το κόστος αλλά και ως αναφορά το ταξίδι αυτό καθέ αυτό?
 

nikolakis12

Member
Μηνύματα
148
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
κως
δημητρη μολις χτες γυρισα απο τον παραδεισο...12 μερες απιστευτες...αν βρω χρονο θα φτιαξω κ γω την δικη μου photostory....
 

xalara

Member
Μηνύματα
217
Likes
665
Επόμενο Ταξίδι
Αndromeda
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-bora
Πολύ όμορφη και χρησιμη η ιστορία σου. Ευχαριστούμε!
 

jimakos

Member
Μηνύματα
196
Likes
1.002
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!
Πολύ όμορφη και χρησιμη η ιστορία σου. Ευχαριστούμε!
Μακαρι να κάνουμε κάθε χρόνο τέτοια ταξίδια και να μπορούμε να μοιραζόμαστε εδώ τις εμπειρίες μας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.754
Μέλη
38.881
Νεότερο μέλος
Pavlosvalia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom