Ιταλία Σικελία (Κατάνια)

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Αν έχετε αμάξι, εννοείται μόνοι σας. Πάτε στη βάση του τεκεφερίκ, παρκάρετε και παίρνετε το τελεφερίκ. Ένα πλεονέκτημα αυτού του τρόπου είναι ότι στη βάση του τελεφερίκ έχει οθόνες που δείχνει τη θέα από την κορυφή. Αν έχει σύννεφα και δεν φαίνεται τίποτα, απλώς φεύγεις και δεν ανεβαίνεις (αυτό μου έτυχε). Αν έχεις κλείσει με πρακτορείο, θα σε ανεβάσουν όπως και να έχει για πάρουν τα χρήματα.
Με το λεωφορείο των 0830 από Catania bus station.
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
988
Likes
2.082
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Fun fact: Τη δεύτερη φορά που ψώνισα από εκεί ο Ιταλός ήταν λίγο στραβωμένος που μιλούσα αγγλικά και όχι ιταλικά, και δεν ήταν και πολύ πρόθυμος να συνεννοηθεί! Ευτυχώς ένας άνθρωπος μιλούσε κάποια αγγλικά και όταν του είπα ότι είμαι από την Ελλάδα με βοήθησε να παραγγείλω! Φεύγοντας λοιπόν από την καντίνα, ακούω μια φωνή από τον απρόθυμο Ιταλό καντινιέρη να λέει (στα ιταλικά πάντα) "Νόμιζα ότι ήσουν Άγγλος!". Χαιρέτησα και απομακρύνθηκα. Αυτά (και το μισάωρο περπάτημα για το ξενοδοχείο ενώ είσαι ήδη κομμάτια) είναι που μένουν! 🇬🇷🇮🇹
Αυτό μου θύμισε το τρένο (τραίνο!) από Μέστρε για Βενετία. Δεν μιλάω ιταλικά, μιλάω όμως γαλλικά, οπότε τα προσαρμόζω με ιταλικές καταλήξεις και προφορά όσο γίνεται πιο ιταλική! Οι Ιταλοί νομίζουν ότι μιλώ καλά ιταλικά και χαίρονται! Στο τρένο λοιπόν για Βενετία ένας Ιταλός μεσόκοπος όταν έμαθε ότι είμαι γκρέκα, άρχισε να το φωνάζει γεμάτος ενθουσιασμό και να μου δείχνει το ζευγάρι των ΄Αγγλων που κάθονταν στις απέναντι θέσεις με περιφρονητικό ύφος: "πιφ! Εγγλέζοι" Αυτοί βέβαια κάτι ψιλιάστηκαν και πήραν αμέσως το ύφος του λόρδου. Ο Ιταλός απτόητος. Φώναζε υπέρ των Ελλήνων και κατά των Εγγλέζων. Πήραν και άλλοι τον λόγο, έγινε μέσα στο βαγόνι ταινία του Ντε Σίκα!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.332
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom