Γενικά Σιφνος η Σκοπελος?

spyros40xr

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Σιγκαπουρη
Ταξίδι-Όνειρο
ο γυρος του κοσμου
Καλησπερα σ ολους σας!Μου εχουν προτεινει να δουλεψω με πολυ καλες συνθηκες εργασιας και στα 2 νησια!Ποιο νησι θα προτιμουσατε για να ζησετε?Εχω μπερδευτει παρα πολυ!
 

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού..αρκεί να φεύγω
Έχω πάει και στα δύο. το ένα είναι Κυκλάδες(αιγαιοπελαγίτικο χρώμα , ξερό τοπίο, ήλιος , θάλασσα) το άλλο Σποράδες (καταπράσινο με απίθανες θάλασσες) Εμλεβα μου πάνε πιο πολύ οι Σποράδες και η Σκόπελος θεωρώ ότι είναι πανέμορφο νησί. Δεν ξέρω όμως καθόλου τη ζωή και στα δύο το χειμώνα. Φίλοι μου βέβαια που έζησαν για λιγα χρόνια στη Σκιάθο( λέω για τη Σκιάθο γιατί είναι σχετική με σκόπελο) πέρασαν τα καλύτερα χρόνια της ζωής τους. Ζούσαν όμως στο Βόλο πριν και για αυτό τους ήταν πολύ βολική η μετάθεση για Σποράδες.Έχει να κάνει νομίζω και ο τόπος σου καθώς και για πόσο χρόνο θα μείνεις στο νησί. Αν θέλεις να πηγαινοέρχεσαι , πρέπει να λαβεις υπ΄όψιν σου και τις συγκοινωνίες
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
στην σκοπελο εχω παει δυο φορες και τις δυο περασα τελεια!δεν ξερω αλλα με το που κατεβηκα απο το πλοιο ερωτευτηκα την χωρα του.ακομα θυμαμαι την μυρωδια του νυχτολουλουδου που ευωδιαζει στις αυλες.πραγματικα δεν ξερω πως ζουν στο νησι το χειμωνα και ποιοι ειναι οι ρυθμοι τους,αναμφισβητητα ομως το νησι εχει μια ιδιαιτερη ομορφια.οτι και να σου πουμε εμεις ομως ειναι καθαρα υποκειμενικο.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.237
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δεν έχω άποψη για τα δύο νησιά, απλά να πω ότι το να πάμε για διακοπές είναι τελείως διαφορετικό από το να πάμε να ζήσουμε εκεί. Άλλα κριτήρια ισχύουν σε κάθε περίπτωση.
 

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού..αρκεί να φεύγω
Δεν έχω άποψη για τα δύο νησιά, απλά να πω ότι το να πάμε για διακοπές είναι τελείως διαφορετικό από το να πάμε να ζήσουμε εκεί. Άλλα κριτήρια ισχύουν σε κάθε περίπτωση.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου γι΄αυτό και δήλωσα άγνοια για τη ζωή εκεί εκτός διακοπών . Απλώς το φυσικό τοπίο είναι κάτι δεδομένο χειμώνα καλοκαίρι και είναι ενα στοιχείο που καμμιά φορά το μετράς κι αυτό.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.237
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Σίγουρα. Απλά καμιά φορά είναι παγίδα το πώς βλέπουμε ένα μέρος αν το έχουμε επισκεφθεί για διακοπές και πώς πραγματικά είναι η καθημερινότητά μας εκεί αν ζούμε. :)

Με τα καράβια αλήθεια τι γίνεται γι'αυτά τα νησιά;
 

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού..αρκεί να φεύγω
Για Σκόπελο που ξέρω έχει πολύ καλή συγκοινωνία και από Βόλο και από Αγιο Κωνσταντίνο και από Θεσσαλονίκη. Φαντάζομαι όμως ότι θα είναι πιο αραιά τα δρομολόγια το χειμώνα
 

spyros40xr

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Σιγκαπουρη
Ταξίδι-Όνειρο
ο γυρος του κοσμου
ευχαριστω πολυ ολους σας για τα καλα σας λογια!πρεπει να τα δω απο κοντα για να αποφασισω.
 

tania

Member
Μηνύματα
203
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
δεν ξέρω!
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο ταξίδι
Βάλε στα συν της Σκοπέλου το καταπληκτικό φαγητό. Πολύ καλό όμως!
 
Μηνύματα
39
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
Εμ...ο γύρος του κόσμου;
αν και Σιφνιός, δε ξέρω αν θα πέρναγα το χειμώνα στο νησί. Δυστυχώς ερημώνει αρκετά. Η Πάρος π.χ. είναι νησί που έχει ζωή και το χειμώνα, και θα προτιμούσα να έμενα εκεί ενώ το καλοκαίρι δε θεωρώ πως υπάρχει σύγκριση ανάμεσα στα νησιά. Επειδή όμως δεν είναι η Πάρος στο δίλημμα, απλά θα σου πω να πας στο νησί που θα έχεις τις περισσότερες επιλογές για να μη σε χτυπήσει η βαρεμάρα στο κεφάλι. Και αν σκοπεύεις να γυρνάς Αθήνα τακτικά (με την προϋπόθεση πως είσαι από Αθήνα), η Σίφνος θα βόλευε. Για Σκόπελο που έχω να τη δω από το 1990, 13 χρονών παιδάκι, προφανώς και δεν έχω άποψη.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.036
Likes
1.606
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Το τερπνόν μετά του οφελίμου. Πήγαινε τώρα πού έχει καταλαγιάσει ο τουρισμός από ένα Παρασκευοσαββατοκύριακο και στα δύο και μετά αποφασίζεις. Προσωπικά θα επέλεγα Σίφνο γιά διακοπές αλλά Σκόπελο γιά μόνιμη παραμονή.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.276
Μηνύματα
885.947
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom