Σκιάθος Σκιάθος χωρίς αυτοκίνητο;

ChristinaPr

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Καλησπερα! Αποφασισαμε φετος με το αγορι μου να παμε στη Σκιαθο ενα 4ημερο, αλλα χωρις να διαθετουμε μεσο ή διπλωμα. Ειμαστε αναμεσα στα δωματια Rigas, Kvouli, Houlis. Νομιζω πως τα πρωτα ειναι και πιο κοντα στο κεντρο. Εχει καποιος σχετικες πληροφοριες ειτε για τη συγκοινωνια του νησιου ειτε για τα δωματια; Πιστευετε αξιζει; Κι αν παμε τελικα, ποιες προτεινετε να ειναι οι προτεραιοτητες μας στο νησι οσον αφορα παραλιες, αξιοθεατα, μαγαζια κτλ;
 

KostasLia

Member
Μηνύματα
311
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
για Βαλκάνια το κόβω
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ
Εφόσον θα πάτε χωρίς αυτοκίνητο να κοιτάξεις να μείνεται σίγουρα μέσα στη χώρα. Από το λιμάνι γίνονται μονοήμερες εκδρομές με καραβάκια στα λαλαρια πανέμορφη παραλία,(οι εκδρομές γίνονται μόνο έαν ο καιρός είναι καλός και δεν φυσάει πολύ), επίσης με λεωφορείο μπορείται να πάτε στις κουκουναριές (την πιο γνωστή παραλία της Σκιάθου). Στην χώρα είναι όλα τα μαγαζιά εάν θέλετε έντονη νυχτερινή ζωή όπου φτάνεις εύκολα με τα πόδια. Επίσης στην χώρα βρίσκεται και το σπίτι του γνωστού Ελληνα λογοτέχνη Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη (αξίζει μια επίσκεψη). Το αεροδρόμιο από τη χώρα είναι πάρα πολύ κοντά και επειδή τα αεροπλάνα πετούν πολύ χαμηλά θα δεις πολλούς τουρίστες να τραβούν φωτογραφίες από ένα συγκεκριμένο σημείο.
 

ChristinaPr

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Εφόσον θα πάτε χωρίς αυτοκίνητο να κοιτάξεις να μείνεται σίγουρα μέσα στη χώρα. Από το λιμάνι γίνονται μονοήμερες εκδρομές με καραβάκια στα λαλαρια πανέμορφη παραλία,(οι εκδρομές γίνονται μόνο έαν ο καιρός είναι καλός και δεν φυσάει πολύ), επίσης με λεωφορείο μπορείται να πάτε στις κουκουναριές (την πιο γνωστή παραλία της Σκιάθου). Στην χώρα είναι όλα τα μαγαζιά εάν θέλετε έντονη νυχτερινή ζωή όπου φτάνεις εύκολα με τα πόδια. Επίσης στην χώρα βρίσκεται και το σπίτι του γνωστού Ελληνα λογοτέχνη Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη (αξίζει μια επίσκεψη). Το αεροδρόμιο από τη χώρα είναι πάρα πολύ κοντά και επειδή τα αεροπλάνα πετούν πολύ χαμηλά θα δεις πολλούς τουρίστες να τραβούν φωτογραφίες από ένα συγκεκριμένο σημείο.
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!
 

ElinakiK

Member
Μηνύματα
165
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Βένετο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη
Καλησπερα! Αποφασισαμε φετος με το αγορι μου να παμε στη Σκιαθο ενα 4ημερο, αλλα χωρις να διαθετουμε μεσο ή διπλωμα. Ειμαστε αναμεσα στα δωματια Rigas, Kvouli, Houlis. Νομιζω πως τα πρωτα ειναι και πιο κοντα στο κεντρο. Εχει καποιος σχετικες πληροφοριες ειτε για τη συγκοινωνια του νησιου ειτε για τα δωματια; Πιστευετε αξιζει; Κι αν παμε τελικα, ποιες προτεινετε να ειναι οι προτεραιοτητες μας στο νησι οσον αφορα παραλιες, αξιοθεατα, μαγαζια κτλ;
Το κτελ πάει κ στις υπόλοιπες παραλίες όπως μπανάνα, αμπελάκια κα
Απ´ότι θυμάμαι τα δρομολόγια είναι πολύ συχνά απ´το λιμάνι αλλά γίνεται χαμός από κόσμο..
Να φάτε στο ιταλικό στο λιμάνι!!
 

ChristinaPr

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Το κτελ πάει κ στις υπόλοιπες παραλίες όπως μπανάνα, αμπελάκια κα
Απ´ότι θυμάμαι τα δρομολόγια είναι πολύ συχνά απ´το λιμάνι αλλά γίνεται χαμός από κόσμο..
Να φάτε στο ιταλικό στο λιμάνι!!
Τελεια! Θα το δοκιμασουμε! :)
 

Maria_k

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γνωριζετε καποια ξενοδοχεια,ενοικιαζομενα δωματια στην χωρα της σκιαθου; Ουτε εγω θα χρησιμοποιησω αυτοκινητο και θελω να εχω ευκολη προσβαση τουλαχιστον μεσα στην πολη
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
New York
Πήγα πριν 2 χρόνια Σκιάθο είναι ιδανικό μέρος για νεαρές ηλικίες.Το ΚΤΕΛ πάει παντού αλλά θα συνιστούσα διαμονή στη Χώρα για να έχετε στα πόδια σας την νυχτερινή ζωή της Σκιάθου γιατί αν θέλετε να γυρίσετε στα μέσα της βραδιάς δεν υπάρχουν δρομολόγια και η μόνη λύση είναι το ταξί.Είχα κλείσει πακέτο με ταξιδιωτικό γραφείο σε αρκετά καλή τιμή (μεταφορά στον Βόλο από την πόλη μου,ακτοπλοικά και διαμονή περιλαμβάνει) για να μην έχουμε το άγχος με την παρέα μου για το πως θα πάμε από την πόλη μας στον Βόλο και το αντίστροφο,έξάλλου νομίζω έβγαινε πιο φθηνά για 4 βράδια πληρώσαμε το πακέτο 165 ευρώ για πρώτο 5 ημερο Αυγούστου και τα κλείσαμε μια εβδομάδα πριν οπότε μπορεί να βρεις και αρκετά φθηνότερα.Γενικά μόνο για νησιά συμφέρουν τα πακέτα των ταξιδιωτικών.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.071
Likes
1.942
Γνωριζετε καποια ξενοδοχεια,ενοικιαζομενα δωματια στην χωρα της σκιαθου; Ουτε εγω θα χρησιμοποιησω αυτοκινητο και θελω να εχω ευκολη προσβαση τουλαχιστον μεσα στην πολη
18-24 πατα το στο google και θα βρεις πακετακια..κ γω ειχα κλεισει λιγες βδομαδες πριν τ 15αυγουστο κ μ χε ρθει σχετικα φθηνα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.827
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom