Σλοβενία Στα χνάρια του Τίτο: ένας Σloveνικος έρωτας

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Ααααααχχχχ Βιέννη….η αριστοκρατική κυρία της Ευρώπης. Παλάτια, κήποι, sachertorte, σνίτσελ, μέγαρα, ένας επιβλητικός καθεδρικός, μια κλασσική γοητεία στην ατμόσφαιρα και ξανά παλάτια, η όπερα, κήποι, άμαξες, άλογα, κάιζερ, πριγκίπισσες…

Αρκετά. Αναγούλιασα.

Εντάξει…και sachertorte φάγαμε, και σνίτσελ περιδρομιάσαμε και τα παλάτια είδαμε, από μακριά βέβαια (κι αγαπημένοι. Από παγκάκι. Με τσιγάρο). Βόλτες σε ψαγμένες γειτονιές, εργατικές κατοικίες με ιστορικά ονόματα...
Marx.JPG

Αφού προσκυνήσαμε το σημαντικότερο μνημείο της πόλης
prikaz.jpg

με τη πρικάζ του Συντρόφου Βησσαριόνοβιτς να κοσμεί το μνημείο του Κόκκινου Στρατού, αποχαιρέτισα τη πόλη με ένα απερόλ
aperol.jpg
και με γοργά βήματα τρένο για φλουγκχάφεν, ενοικίαση τετράτροχου και με τα γκάζια τσίτα στον αυτοκινητόδρομο, κατεύθυνση προς νότο. Μας περιμένει η Σλοβενία, η Λιουμπλιάνα και όχι μόνο. Ήταν έρωτας με τη πρώτη ματιά.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Αναμένουμε τα της Λιουμπλάνας που αν και πήγα Σλοβενία δεν αξιώθηκα να δω.
Οπότε θα ταξιδέψω μέσω των εικόνων και του κειμένου σου
Αλλά να ξέρεις επειδή γράφεις τώρα μη νομίζεις ότι αυτό σε γλυτώνει από το να γράψεις και για τα επόμενα… :haha:
 
  • Like
Reactions: GTS

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Αφου το εμπεδωσαμε με φωτος και αναρτησεις σε αλλα κοινωνικα δικτυα, ας διαβασουμε και σε ιστορια το ποσο σε σκλαβωσε αυτη η πολη!! :haha:
Tα έβγαλε στη φόρα στο φεισμπούκι;
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ονειρεμένο Ταξίδι
Whole Africa,Cuba
Εμμ να με ακούς εμένα! Στα έλεγα!;)
Δε βλέπω όμως να γράφεις οπότε εμείς που δε έχουμε social media του διαβόλου αναμένουμε.
Είναι πάντως από τις πόλεις που λάτρεψα κι εγώ κι αισθανόμουν οτι την είχα αδικήσει που δεν είχα γράψει έστω μια μίνι ιστορία οπότε θα επανορθώσεις εσύ για μένα!
Πολύ νεάνικη, κουκλίστικη,με ωραίο κόσμο κι εναλλακτικά μαγαζάκια....αγαπημένη πόλη...το λέει και το όνομά της!


υ.γ Πες μου οτι πέτυχες και ένα μπαράκι το Hijo de Puta.
 
  • Like
Reactions: GTS

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Όχι, δε το πέτυχα. Δεν είχα το χρόνο που ήθελα, οπότε ορκίσηκα ότι θα επιστρέψω, έχω λογαριασμούς ακόμα με την κυρία :)

Και το "ωραίο κόσμο" ξαναπές το...

Αλλά να ξέρεις επειδή γράφεις τώρα μη νομίζεις ότι αυτό σε γλυτώνει από το να γράψεις και για τα επόμενα… :haha:
Η τιμή αυτή θα είναι όοοοολη δική σας :D Με τους γουρουνίσιους ρυθμούς βλέπω να ξεκινά η συγγραφή το 2018, καλώς εχόντων :haha:
 
Last edited by a moderator:

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Η τιμή αυτή θα είναι όοοοολη δική σας :D Με τους γουρουνίσιους ρυθμούς βλέπω να ξεκινά η συγγραφή το 2018, καλώς εχόντων :haha:
Με τόσα ανοιχτά μετωπα ήδη νομίζω αγαπητέ οτι θα είναι όόόλη δική σας :D:D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.689
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom