Στην παγωμένη λίμνη με χιονοπέδιλα (snowshoeing)

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Εχω να κανω πολυ crucial ερωτηση . ποσα ρουχα φορεσες για να πας εκει περα;; το πιο χαμηλο που εχω ζησει ειναι -17 C και νομιζα οτι ειχε σταματησει η κυκλοφορια του αιματος ..
 

alliaks

Member
Μηνύματα
177
Likes
259
Επόμενο Ταξίδι
Μίκυ Σίτυ
Ταξίδι-Όνειρο
Λιμνούπολη
Εχω να κανω πολυ crucial ερωτηση . ποσα ρουχα φορεσες για να πας εκει περα;; το πιο χαμηλο που εχω ζησει ειναι -17 C και νομιζα οτι ειχε σταματησει η κυκλοφορια του αιματος ..
Ε, -17 έχει στο Νευροκόπι! Εδώ το -17 είναι φθινοπωρινή αύρα. Μέχρι -25 βγαίνω τσάρκα στην πόλη με τα πόδια για φωτογραφίες, με το μπουφάν που είχα πάρει από το Γκλου. Άμα είναι χαμηλότερα κρυώνει η...φωτογραφική μηχανή!
Το κόλπο δεν είναι τα βαριά ρούχα, αλλά αρκετά στρώματα. Απαραίτητα φανελάκι, πουλοβεράκι ή φλης και μπουφαν που κρατάει μέχρι τους -40. Επίσης σκουφί και κασκόλ ή κάτι να σκεπάζει το λαιμό. Πολλοί φορούν και μάσκα που καλύπτει το στόμα και τη μύτη, αλλά δεν το γουστάρω. Μ'αρέσει ν' αναπνέω τον κρύο αέρα, κι ας κάνω κρυστάλλους από υγρασία μέσα στα ρουθούνια μου.
Τον πρώτο χειμώνα φορούσα λόνγκτζονς (σκελέες) αλλά μετά συνήθισα. Μπότες ορειβατικές αδιάβροχες και πάνω από τον αστράγαλο που παρέχουν μόνωση έως τους -30, -35.
Αυτά για μες την πόλη, άμα κυκλοφορείς με τα MMM...:rolleyes:
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Δεν εχω λογια! Το θεαμα των παγωμενων καταρρακτων τρομερο. Και το ξενοδοχειο χαλια ρε παιδι μου, απαπα πως αντεχουν τετοια θεα;;; :p
 

alliaks

Member
Μηνύματα
177
Likes
259
Επόμενο Ταξίδι
Μίκυ Σίτυ
Ταξίδι-Όνειρο
Λιμνούπολη
Δεν εχω λογια! Το θεαμα των παγωμενων καταρρακτων τρομερο. Και το ξενοδοχειο χαλια ρε παιδι μου, απαπα πως αντεχουν τετοια θεα;;; :p
Xάλια το ξενοδοχείο και φτηνιάρικο. Τριακόσια πενήντα δολάρια το άτομο μετά την Πρωτοχρονιά (που πέφτει η επισκεψιμότητα) και για κανένα δωμάτιο δίπλα στο λεβητοστάσιο με θέα το πάρκινγκ, χαχα!

Βασικά δεν έχω μείνει ποτέ εκεί, αλλά έχω πάει έκτοτε αρκετές φορές για φαγητό και καφέ και είναι εξαιρετικός χώρος και εξυπηρέτηση. Έχω και κάτι φωτογραφίες από το εσωτερικό του ξενοδοχείου...
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom