Ρωσία Στη γη των Σοβιετικών,των τσάρων και της ματριόσκας

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.001
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Τώρα την διάβασα μονοκοπανιας, ηταν μια παρα πολυ ωραια ιστορία Αλμα. Αλήθεια καθαρά από περιέργεια ποια από τις δύο πόλεις σου άρεσε περισσοτερο?
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Τώρα την διάβασα μονοκοπανιας, ηταν μια παρα πολυ ωραια ιστορία Αλμα. Αλήθεια καθαρά από περιέργεια ποια από τις δύο πόλεις σου άρεσε περισσοτερο?
Σε ευχαριστώ πολύ!Η Ρωσία ήταν από τα πιο ενδιαφέροντα μέρη που έχω επισκεφτεί στη ζωή μου, οπότε χαίρομαι που μπόρεσα και μοιράστηκα αυτή την εμπειρία και άρεσε τόσο και σε άλλους!:)

Είναι πολύ δύσκολο να διαλέξω μία από τις δύο πόλεις. Απλώς η Αγία Πετρούπολη ως μικρότερη πόλη είχε άλλους ρυθμούς, ενώ η τεράστια Μόσχα ήταν πιο χαώδης αλλά και πιο "Ρωσία". Συμφωνώ με όσους λένε πως η Αγία Πετρούπολη είναι κούκλα αλλά η Μόσχα είναι πιο "αυθεντική Ρωσία". Στην Μόσχα αξίζει να αφιερώσει κανείς περισσότερο χρόνο και αυτό έκανα κι εγώ!!!!!
 

alej

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
Καλησπέρα.

Επειδή σκέφτομαι ένα roadtrip στην Ρωσία θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις.

1. Υπάρχει τρόπος να ασφαλίσω το αυτοκίνητο (Αστική ευθύνη, κλοπή, βλάβη κλπ) σε ελληνική ή ρώσικη ασφαλιστική για το διάστημα που θα είμαι εκεί (15-20 μέρες); Είναι πολύ βασικό για μένα ακόμα και ο επαναπατρισμός του σε ενδεχόμενη βλάβη παρόλο που το αυτοκίνητο είναι καινούργιο ακόμα. Όσο κι αν έψαξα πάντως στο net δεν βρήκα κάτι οπότε προσανατολίζομαι να ζητήσω βοήθεια από την Kosmocar (εισαγωγέας) μπας και μπορέσει να βοηθήσει.
Κάποια άλλη ιδέα;

2. Στο σχεδιασμό θα αποφύγω την Ουκρανία για ευνόητους λόγους. Κριμαία από ότι καταλαβαίνω δεν μπορώ να πάω, σωστά;

3. Αν ξεπεραστεί το παραπάνω εμπόδιο (1ο ερώτημα), πότε νομίζετε ότι είναι η καλύτερη εποχή για να γίνει; Μιλάμε για σύνολο 15-20 μέρες. Σκέφτομαι για Αύγουστο του 2019 για να μην επηρεάσει και τις δουλειές μας καθώς τότε για 10 μέρες οι πιο πολλοί είναι σε διακοπές. Μικρή η ζημιά για τις υπόλοιπες.

4. Στο αρχικό αυτό στάδιο τι πρέπει να προσέξω, υπολογίσω, ετοιμάσω;

5. Ξενοδοχεία ή AirBnB?

6. Για Φαγητό μπορείς να εμπιστευτείς το tripadvisor?

Δεν συνεχίζω προς το παρόν γιατί το είδος του ταξιδιού θα εξαρτηθεί από την εξέλιξη του 1ου ερωτήματος
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Ήλπιζα να φτάσουμε σώοι και αβλαβείς. Μα δεν ήταν κρίμα να συμβεί κάτι τώρα; Ήμουν τόσο κοντά στο να πραγματοποιήσω το όνειρο να γνωρίσω τη Ρωσία….
μα δεν είναι τέλειο που η μόνη σου σκέψη ήταν ότι αν συμβεί κάτι δεν θα δεις τη Ρωσία? ΄Ετσι αισθάνομαι κι εγώ!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
μα δεν είναι τέλειο που η μόνη σου σκέψη ήταν ότι αν συμβεί κάτι δεν θα δεις τη Ρωσία? ΄Ετσι αισθάνομαι κι εγώ!
Και όταν ξαναπήγα στη Ρωσία μετά από λίγα χρόνια, σκεφτόμουν πόσα λίγα είδα και πόσο θα έπρεπε να μείνω περισσότερο.:haha:
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.964
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Λόγω του διαγωνισμού μου δόθηκε η ευκαιρία να διαβάσω τη πολύ όμορφη και χρήσιμη από πολλές απόψεις ιστορία.
Συγχαρητήρια @alma ,ταξιδάρα που οπωσδήποτε θέλω να κάνω. :)
Πολύ ωραία όλα, ωστόσο οφείλω να πω ότι σκάλωσα άσχημα με τις εικόνες του Μετρό της Μόσχας.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Λόγω του διαγωνισμού μου δόθηκε η ευκαιρία να διαβάσω τη πολύ όμορφη και χρήσιμη από πολλές απόψεις ιστορία.
Συγχαρητήρια @alma ,ταξιδάρα που οπωσδήποτε θέλω να κάνω. :)
Πολύ ωραία όλα, ωστόσο οφείλω να πω ότι σκάλωσα άσχημα με τις εικόνες του Μετρό της Μόσχας.
Ευχαριστώ φίλε μου κι εσένα κι όλους τους άλλους που διαβάσατε την ιστορία μου και μου γράφετε τόσο όμορφα πράγματα για ένα ταξίδι που έχω στην καρδιά μου!
Πράγματι η Μόσχα είναι για μένα από τις πιο αξιόλογες, όμορφες και ενδιαφέρουσες πρωτεύουσες που έχω δει!
Το μετρό απλώς δεν μπορεί να συγκριθεί με κανένα άλλο. Κάθε σταθμός και ιστορία. Ιστορία και περασμένων δεκαετιών και πιο πρόσφατη. Ταξιδεύοντας με το μετρό της πόλης κάνεις και ένα νοερό ταξίδι στο παρελθόν και στον κόσμο των τεχνών. Ταυτόχρονα και σταθμοί του 21ου αιώνα συνεχίζουν να είναι εντυπωσιακοί και να μην υστερούν σε σχέση με παλαιότερους!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Ωραία ιστορία.Την είχα διαβάσει αποσπασματικά αλλά τώρα την διάβασα ολόκληρη λόγω διαγωγισμού.Και ξαναθυμήθηκα και δικά μου ταξίδια.Μπράβο.
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Είναι τιμή μου να με παρακολουθεί ένας τόσο ταλαντούχος συγγραφέας ιστοριών και ταυτόχρονα ρωσολάτρης από όσο ξέρω;)

Σε λίγο η συνέχεια...Ελπίζω να σου αρέσει Παναγιώτη....
Βάζω το φαί στο φούρνο και κάθομαι να ξανααπολαύσω τη συνέχεια!
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.717
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom