Νέα Ζηλανδία Πληροφορίες για Νέα Ζηλανδία

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Καλησπέρα σε όλους

Σκέφτομαι προς τα Χριστούγεννα να επισκεφτώ τη Νέα Ζηλανδία. Σκέφτομαι για 20-30 μέρες. Εισιτήρια βρίσκω με την emirates 1300 ευρώ. Θέλω να την βγάλω όσο πιο οικονομικά γίνεται(hostel εννοείται) κάνοντας όμως αρκετά extreme sports. Γενικά δεν έχω ξαναπάει τόσο μακρινό ταξίδι και μάλλον θα είναι η πρώτη φορά που θα ταξιδεύσω μόνος, εμπειρία που ήθελα να ζήσω από καιρό. Τι έχετε να μου προτείνετε; Τι αξίζει να δει κανείς; Οι μέρες είναι αρκετές για να γυρίσω όλη τη Νέα Ζηλανδία;

Περιμένω με ανυπομονησία τις συμβουλές σας :D
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ονειρεμένο Ταξίδι
LENSOIS MARAHENSES
Καλησπέρα σε όλους

Σκέφτομαι προς τα Χριστούγεννα να επισκεφτώ τη Νέα Ζηλανδία. Σκέφτομαι για 20-30 μέρες. Εισιτήρια βρίσκω με την emirates 1300 ευρώ. Θέλω να την βγάλω όσο πιο οικονομικά γίνεται(hostel εννοείται) κάνοντας όμως αρκετά extreme sports. Γενικά δεν έχω ξαναπάει τόσο μακρινό ταξίδι και μάλλον θα είναι η πρώτη φορά που θα ταξιδεύσω μόνος, εμπειρία που ήθελα να ζήσω από καιρό. Τι έχετε να μου προτείνετε; Τι αξίζει να δει κανείς; Οι μέρες είναι αρκετές για να γυρίσω όλη τη Νέα Ζηλανδία;
Περιμένω με ανυπομονησία τις συμβουλές σας :D
Για εισιτήριο ψάξε και με την air N.Zeeland (δυστυχως πεταει από Λονδινο και οχι απο Αθηνα)η οποια κατα διαστηματα βγαζει μερικες πολυ καλες προσφορες.ΑποΝεα Ζηλανδια μην παραλείψης το νοτιο νησι και ειδικα την περιοχη του Queenstown και του Milford sound οι οποίες περιοχές ψηφιστικαν απο το Tri advisor μεσα στις τοπ100 περιοχες του κοσμου (και μάλιστα πηραν τις δυο πρώτες θέσεις)για το 2008.Οι μέρες δυστυχώς φίλε μου ποτέ δεν είναι αρκετες ,αλλα σε 20 μέρες θα προλάβεις να δεις αρκετά πραγματα και να σχηματίσεις μια πρώτης ταξεως εικονα γιαυτην την απίθανη χώρα.Καλό ταξίδι:D
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Καταρχην ετοιμαζεις πολυ ωραιο ταξιδι!!!
Μακρυνο αλλα αξιζει!!
Εγω ειχα παει για 17 μερες και πηγα kai eιδα αρκετα πραγματα.Λοιπον ειναι μια φτηνη χωρα,περσυ τον αυγυστο 2008 τον δολλαριο της νεας ζηλανδιας ηταν : 2 δολλαρια 1 ευρω. Εμεινα κυριως σε μοτελ και το δικλινο ηταν πανω κατω 70 με 80 ευρω. Ειχαμε νοικιασει αυτοκινητο. Βασικα για exteme sport το queenstown ειναι η καταλληλοτερη πολη!!!! Θεωρειται και η πρωτευουσα των extreme sport! Κυριως να δωσεις βαση στο νοτιο νησι,εγω αν θα ξαναπαω μονο εκει θα παω!!! Μη χασεις τη διαδρομη queenstown glenorchy και απο εκει για paradise,το τελευταιο κομματι δε το ειδα λογω του χιονια! Δυστυχως!
Το tranzalpine αξιζει!!!! Η διαδρομη ειναι Christchurch Greymouth.
Tandem skydiving το εκανα στο taupo στο βορειο νησι,θεωρειται το καλυτερο σημειο στη νεα ζηλανδια για να το κανεις!
Αν πας Waitomo caves στο βορειο νησι κοιτα και αυτο:Black Water Rafting | Waitomo, New Zealand

αυτα για αρχη...
αν θες και αλλα πες μου!
 

psyxanwmalos

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
πεταωωωωω

καλισπερα κ απο εμενα....
πεταω σε 2 βδομαδες για ΝΖ, αλλα διστυχως θα κατσω μονο 5 νυχτεσ εκει, καθως μετα θα παω αθστραλια για να βρω την κοπελα μοθ κ να παμε διακοπουλεσ σε τριγυρω χωρες...
απλα παντα ειχα την τρεληηηη επιθυμια να παω ΝΖ κ λεω ηρθε η ωρα!!!
αποριες:
1. θελω βιζα??
2. εχει νοικιασει αμαξι κανεισ εκει?? ειδα οτι αν νοικιασεισ στο βοριο νισι, δεν μπορεισ να το παρεισ στο νοτιο νισι... ισχυει??
σασ ευχαρσιτω!!!!!!!
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Θα μπω ωμά στο θέμα. Έχω βρει κάτι υποτροφίες (αν αναρωτιέστε, ναι, έχω πάρει αμπάριζα τα ευρωπαϊκά προγράμματα) για νέα Ζηλανδία.Τα πανεπιστήμια που μπορώ να επιλέξω είναι "Auckland University of Technology, Lincoln University, Massey University, University of Auckland, University of Canterbury, University of Otago, University of Waikato or Victoria University of Wellington."

Προφανώς δε με ενδιαφέρει και πολύ το πανεπιστήμιο ως πανεπιστήμιο αλλά περισσότερο η περιοχή. Έτσι κλίνω προς 2:
1.University of Waikato στο βόρειο νησί
2.
University of Otago στο νότιο νησί

Επειδή όταν ψάχνω πληροφορίες ψάχνω ποιοτικά:suicide:, έβαλα ταα 2 νησιά στο γούγλ ίμαζιζ και η καρδούλα μου σκίρτησε πιο πολύ στο κάτω νήσι. Εσείς τί λέτε;
Επίσης σε σύγκριση με Ελλάδα είναι πολύ πολύ πολύ πιο ακριβή χώρα;
Θα μ'αρέσει;:haha:
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Εσύ έχεις όρεξη τώρα, να μας κάνεις την καρδιά περιβόλι.... Λες και δε θα "ξεσκίσεις" και τα δύο νησιά όσο καιρό θα είσαι εκεί... :mad: Και θα ανεβάσεις και καμία ιστορία "Ταξιδάκι ως τα Fiji", και λίγο Solomon islands..και..και... :haha:
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Θα μπω ωμά στο θέμα. Έχω βρει κάτι υποτροφίες (αν αναρωτιέστε, ναι, έχω πάρει αμπάριζα τα ευρωπαϊκά προγράμματα) για νέα Ζηλανδία.Τα πανεπιστήμια που μπορώ να επιλέξω είναι "Auckland University of Technology, Lincoln University, Massey University, University of Auckland, University of Canterbury, University of Otago, University of Waikato or Victoria University of Wellington."

Προφανώς δε με ενδιαφέρει και πολύ το πανεπιστήμιο ως πανεπιστήμιο αλλά περισσότερο η περιοχή. Έτσι κλίνω προς 2:
1.University of Waikato στο βόρειο νησί
2.
University of Otago στο νότιο νησί

Επειδή όταν ψάχνω πληροφορίες ψάχνω ποιοτικά:suicide:, έβαλα ταα 2 νησιά στο γούγλ ίμαζιζ και η καρδούλα μου σκίρτησε πιο πολύ στο κάτω νήσι. Εσείς τί λέτε;
Επίσης σε σύγκριση με Ελλάδα είναι πολύ πολύ πολύ πιο ακριβή χώρα;
Θα μ'αρέσει;:haha:
Κράτα μικρό καλάθι. Προσωπικά θεωρώ τη ΝΖ από τις πλέον υπερεκτιμημένες χώρες. Δεν έχει κάτι, που να μην το έχει και σε καλύτερο βαθμό η Ευρώπη. Eιλικρινά.
Το νότιο νησί σαφώς είναι πιο ενδιαφερον με εξαίρεση το γεωθερμικό πάρκο στο βόρειο. Από πόλεις μη περιμένεις και πολλά. Iσως οι πιο ενδιαφερουσες: Queenstown, Wellington, Christchurch. Οι λοιπές επαρχιακές σκέτη αμερικανιά
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.732
Likes
14.345
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Πριν από ενάμισι χρόνο είχα πάει εκεί. Και στα δύο νησιά. Είναι πολύ διαφορετικά μεταξύ τους.

Το βόρειο έχει τη γεωθερμία και τους Μαορί.

Το νότιο έχει τη φύση: παγετώνες και φιόρδ (εκεί τα λένα Sound).

Στο βόρειο κατοικεί το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού ενώ στο νότιο έχει σχετική ερημιά. Είναι πολύ όμορφα, αλλά αν ήταν στην Ευρώπη θα είχαν την αίγλη της Σκανδιναβίας. Τίποτα παραπάνω.

Αν θες να περάσεις καλά πρέπει να τα σκάσεις χοντρά σε δραστηριότητες. Αλλιώς καλύτερα να μη μείνεις πολύ και στεναχωριέσαι που δεν έχεις λεφτά για ξόδεμα.

Αν μείνεις σε ένα αξιοπρεπές μοτέλ, έχει κόστος γύρω στα 80 - 100 ευρώ η βραδιά. Ως πόλη μου άρεσε πολύ το Auckland κι ας είναι και πολύ μεγάλη. Έχει πολλά ενδιαφέροντα για να επισκεφτείς. Πολύ ενδιαφέρουσα και η περιοχή της Rotorua.

Σου εύχομαι να περάσεις ωραία. Φαίνεσαι και τύπος που ξέρει να περνά καλά.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Καλέ ακόμη δεν έκανα την αίτηση. Καλά όχι ότι άμα την κάνω τίθεται θέμα αν θα με πάρουν, αλλά λέω γω τώρα, παίρνουν 8 απ'όλη την Ευρώπη. Εμένα δηλαδή κι άλλους 7.:icecream:

Μμμ η αλήθεια είναι ότι την είχα στο μυαλό μου πολύ μαγική και εξτρατερέστριαλ, κυρίως λόγω απόστασης. Δε ξέρω αν θα κάνω αίτηση καθώς αγχώνομαι για τα λεφτά. Εδώ Εκουαδόρ που όσο να 'ναι αν αθροίσεις σε ένα ταξίδι τα μεταφορικα, τα καταλύματα και τα σπόρ θα σου βγούν πιο φτηνά από μια σοκοφρέτα στην Ελβετία και πάλι ξοδεύω υπερβολικά πολλά.Πρέπει να δω αν μου δίνουν και κάτι.

Τί λέτε, να το ρίξω για Ιαπωνία(που μου πληρώνουν την διαμονή και μου δίνουν και χαρτζιλίκι) ή Μπολόνια(που μου δίνουν μόνο χαρτζιλίκι); Ή να το ρίξω λευκό και να κάτσω Θεσσαλονικάρα να τρώω κοντοσούβλι Αργυρός και να πίνω Βεργίνα στη Ροτόντα;:sub:
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.672
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Τί λέτε, να το ρίξω για Ιαπωνία(που μου πληρώνουν την διαμονή και μου δίνουν και χαρτζιλίκι) ή Μπολόνια(που μου δίνουν μόνο χαρτζιλίκι); Ή να το ρίξω λευκό και να κάτσω Θεσσαλονικάρα να τρώω κοντοσούβλι Αργυρός και να πίνω Βεργίνα στη Ροτόντα;:sub:
Ψηφίζω Ιαπωνία. :)
Βέβαια θα περιμένουμε και ταξιδιωτική ιστορία.
 

Fenia20

Member
Μηνύματα
16
Likes
2
Μπορω να πω οτι συμφωνω με chris !!

Hδη φανταζομαι mikri tsopana Ιαπωνια να μας γράφει ιστοριες ομορφες με χιούμορ για τις περιπετειες στην Ιαπωνια :xalara:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.714
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom