Βραζιλία Συμβουλή από γνώστες για Βραζιλία...

aetopetritis

Member
Μηνύματα
112
Likes
105
Επόμενο Ταξίδι
Κένυα
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!
Γεια χαρά σε όλη την παρέα!
Έχω καιρό να εμφανιστώ εδώ λόγω υποχρεώσεων που με κρατήσαν για αρκετό διάστημα μακριά από ταξίδια.
Έφτασε ο καιρός όμως που κάτι άμεσο και καλό φαίνεται στον ορίζοντα....
Θέλω όμως κάποιες κατευθυντήριες γραμμές από όποιον έχει κάποια άποψη. Ξεκινάω με τα δεδομένα:
1. Ο προορισμός πρέπει να είναι οποιοδήποτε μέρος στη Βραζιλία.
2. Είμαι από εκείνους που δεν καίγονται να δουν την πρωτεύουσα/τουριστικό μέρος κάποιου προορισμού (άρα, μάλλον δεν με ενδιαφέρει το Ρίο).
3. Με ενδιαφέρει περισσότερο-μάλλον- το στυλ του τουρισμού που περιλαμβάνει backpack και περιπέτειες του στυλ ψάχνω κατάλυμα την τελευταία στιγμή, και επί τόπου.
3. Η επιστροφή μπορεί να είναι από διαφορετική πόλη από εκείνη του προορισμού (επειδή με ενδιαφέρει να δω όσο το δυνατόν περισσότερα μέρη.)
4. Οι μέρες είναι συγκεκριμένες που πρέπει να ταξιδέψω (5-6 Οκτωβρίου 2012, με επιστροφή 21-22 του ίδιου μήνα).
5. Ταξιδεύω μαζί με την κοπέλα μου (ιδίου στυλ)

Το ζητούμενο είναι, ποιος θα μπορούσε να είναι ο προορισμός που θα μου δείξει τί εστί Βραζιλία. Σε ποια κοντινά μέρη-πόλεις θα μπορούσα να ταξιδέψω εκεί με λεωφορείο (ή τραίνο αν υπάρχει) όπου θα δω και κάτι διαφορετικό. Και τέλος, από ποια πόλη θα μπορούσα να επιστρέψω?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Λιγο αργα δεν αρχισες να ψαχνεις για τετοιο προορισμο ?? Και ειδικα αμα θες κ διαφορετικες πολεις αφιξης κ αναχωρησης υπολογισε ενα 1500 ευρω μονο τα εισιτηρια ...! Αμα θες να πας κ να ερθεις απο Ριο βρισκεις και με 800 ευρω (7 Οκτωβρη κ αναχωρηση 22 ή 24) και απο Σαο Παολο με 950
 

aetopetritis

Member
Μηνύματα
112
Likes
105
Επόμενο Ταξίδι
Κένυα
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!
Είναι όντως αργά.... θα κάνω όμως χρήση award εισιτηρίου οπότε δε με απασχολεί η τιμή.
Τσέκαρα μέσω της αεροπορικής εταιρείας απ' την οποία το έχω, και υπάρχει διαθεσιμότητα.
 

to_magdi

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημέρα στην παρέα των πολυταξιδεμένων! Θα είμαι σύντομη και to the point όπως λένε στα καλά ελληνικά! Προορισμός: Βραζιλία (Μπραζίουλ)
Ημερομηνίες: Νοέμβριος-Δεκέμβριος
Διάρκεια: 6-7 βδομάδες
Σκοπός: εθελοντικό πρόγραμμα στο Bauru στο Sao Paulo​
Ενώ λοιπόν θα κάνω αυτό το πρόγραμμα (γιατί καλός ο εθελοντισμός αλλά μιας και θα βρεθούμε εκεί...) θα έχω και χρόνο να περιπλανηθώ στα πέριξ που λένε και οι μαγκιώροι (ξέρετε εσείς ο Μπάμπης ο Σουγιάς, ο Σάκης ο Τανάλιας) ! Θα σας παρακαλούσα λοιπόν αν τύχει να "σκοντάψετε" στο ποστ μου και έχετε κάποιο tip, ένα insight βρε αδερφέ (!) να με διαφωτίζατε αναφορικά με το τι δεν πρέπει να χάσω (πιθανότατη αυτόματη σκέψη: "το Διαβατήριο σου!" DUDE NOT FUNNY) !
ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Πολυφορεμένο στυλ κλασσάτων διακοπών ανά τα τουριστικά θέρετρα, επισκέψεις σε μουσεία- γκαλερί, κλισαρισμένες φωτογραφίες μπροστά από αγάλματα και οργανωμένα τουρς με αφήνουν παντελώς αδιάφορη!
Moto: Menos maleta , mas mochila (Λιγότερες βαλίτσες, περισσότερα backpacks - μετάφραση πάλι στα καλά ελληνικά)
Σας μερσώ ιδιαιτέρως!
 
Last edited by a moderator:

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Καλως ηρθες και οσο θα περιμενεις απαντησεις,μπορεις να πας πανω,να κανεις "αναζητηση" για Βραζιλια:)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom