Δανία Συναλλαγές στην Δανία

kookoobadi

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Καλησπέρα!
Όπως βλέπετε είμαι νέο μέλος. Αρχικά θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για την ιδιαίτερη βοήθεια που προσφέρετε μέσα από τις συζητήσεις και τις ιστορίες σας. Εύχομαι να έχω και εγώ υπέροχες ιστορίες να σας διηγηθώ.
Τώρα στο θέμα μας. Θα φύγω σε λίγο καιρό για Δανία με το πρόγραμμα Erasmus. Δεν γνωρίζω πότε θα μπορέσω να ανοίξω λογαριασμό εκεί γι' αυτό θα ήθελα να μου πείτε ποια θεωρείτε καλύτερη λύση για να κινούμαι. Είχα σκεφτεί να τραβάω λεφτά από ΑΤΜ εκεί με ελληνική χρωστική. Δεν μπορώ να έχω κάνει συνάλλαγμα τόσα μετρητά εξ αρχής όπως είναι φυσικό. Ξέρετε αν κάποια τράπεζα συμφέρει περισσότερο έναντι κάποιας άλλης;
Σας ευχαριστώ.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.091
Likes
23.847
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Καλώς όρισες.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.091
Likes
23.847
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Είχα σκεφτεί να τραβάω λεφτά από ΑΤΜ εκεί με ελληνική χρωστική. Δεν μπορώ να έχω κάνει συνάλλαγμα τόσα μετρητά εξ αρχής όπως είναι φυσικό. Ξέρετε αν κάποια τράπεζα συμφέρει περισσότερο έναντι κάποιας άλλης;
Σας ευχαριστώ.
Έχω ακούσει ότι η Εθνική έχει χαμηλές χρεώσεις αλλά δεν είμαι σίγουρος.
 

kookoobadi

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Έχω ακούσει ότι η Εθνική έχει χαμηλές χρεώσεις αλλά δεν είμαι σίγουρος.
Καλως σας βρήκα!
Ναι μόλις μπήκα και είδα τις χρεώσεις ανάληψης. Έχει πολύ συμφέρουσες τιμές αλλά δεν βρήκα κάπου να αναφέρει τι παίρνουν λόγω ξένου νομίσματος.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.091
Likes
23.847
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Καλως σας βρήκα!
Ναι μόλις μπήκα και είδα τις χρεώσεις ανάληψης. Έχει πολύ συμφέρουσες τιμές αλλά δεν βρήκα κάπου να αναφέρει τι παίρνουν λόγω ξένου νομίσματος.
Δε νομίζω να υπάρχει επιπλέον ποσό για το ξένο νόμισμα. Ισχύει η ισοτιμία της συγκεκριμένης μέρας.
 

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος των ΗΠΑ
Τώρα στο θέμα μας. Θα φύγω σε λίγο καιρό για Δανία με το πρόγραμμα Erasmus. Δεν γνωρίζω πότε θα μπορέσω να ανοίξω λογαριασμό εκεί γι' αυτό θα ήθελα να μου πείτε ποια θεωρείτε καλύτερη λύση για να κινούμαι. Είχα σκεφτεί να τραβάω λεφτά από ΑΤΜ εκεί με ελληνική χρωστική. Δεν μπορώ να έχω κάνει συνάλλαγμα τόσα μετρητά εξ αρχής όπως είναι φυσικό. Ξέρετε αν κάποια τράπεζα συμφέρει περισσότερο έναντι κάποιας άλλης;
Σας ευχαριστώ.
Σε ποιο πανεπιστήμιο θα είσαι; Επειδή λες ότι έρχεσαι για Erasmus, υποθέτω ότι είσαι κάτω από 23. Άρα θα σου πρότεινα τη Nordea που έχει ειδικά προγράμματα για νέους. Διαφορετικά άλλη επιλογή είναι η Danske Bank. Όλοι οι ξένοι φοιτητές έχουν κάποια από αυτές τις 2, οι οποίες είναι αποδεκτές στο 95% των περιπτώσεων. Για το υπόλοιπο 5% ( το οποίο αποτελείται από μπακάλικα γειτονιάς και ποδηλατάδικα Αράβων) χρειάζεσαι Dankort την οποία αποκτάς μόνο αν εργάζεσαι.

Η διαδικασία για να ανοίξεις λογαριασμό, είναι η εξής:
Πρώτα πρέπει να πάρεις την άδεια παραμονής. Για σένα είναι τυπικό, αλλά θα πάρει γύρω στις 2 βδομάδες. Μετά θα πας στο δήμο με το χαρτί που θα έχεις παραλάβει για να βγάλεις αριθμό δημότη (CPR). Με αυτόν τον αριθμό μπορείς να πας κατευθείαν σε ένα υποκατάστημα τράπεζας και να ανοίξεις λογαριασμό. Υπολόγισε πάλι γύρω στις 2-3 εβδομάδες μέχρι να παραλάβεις την κάρτα, τους κωδικούς για συναλλαγές στο ίντερνετ και το pin, σε 3 διαφορετικούς φακέλους για λόγους ασφαλείας.
Σ' εμένα είχαν κάνει βλακεία στην τράπεζα (Danske) και είχε πάρει λίγο παραπάνω.

Γενικά τη διαδικασία του CPR να την κάνεις το συντομότερο, γιατί σου χρειάζεται για το οτιδήποτε.

Ελπίζω να βοήθησα. Αν χρειαστείς κάτι άλλο ξαναρωτάς :)
 

kookoobadi

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Σε ποιο πανεπιστήμιο θα είσαι;

Γενικά τη διαδικασία του CPR να την κάνεις το συντομότερο, γιατί σου χρειάζεται για το οτιδήποτε.

Ελπίζω να βοήθησα. Αν χρειαστείς κάτι άλλο ξαναρωτάς :)
Βοήθησες αρκετά και σε ευχαριστώ πολύ. Θα είμαι στο VIA University College. Όσον αφορά το CPR θα το κάνουμε την πρώτη κιόλας εβδομάδα όλοι οι ερασμίτες μαζί με την υπεύθυνη erasmus του πανεπιστημίου από ότι κατάλαβα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.716
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom