Τανζανία Τανζανία το Σεπτέμβρη

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Χαιρετώ την παλιοπαρέα...
Επόμενη προσγείωση Dar Es Salaam, στις 14 Σεπ.
Το πρόγραμμα θα έχει

15-19/9 Σαφάρια
20/9 Άνεφ προγράμματος Arusha
21/9 πτήση Αρούσα για Ζανζιβάρη και φύτεμα σε Lodge στα βόρειο-δυτικά
21-24/9 Lodge
24-27/9 ελέυθερο πρόγραμμα στη Πετρούπολη (Stone Town)
28/9 Ελεύθερη γενικώς (να είναι Stone Town, να είναι Dar Es Salaam, να είναι κάτι άλλο;)
28/9 Πτήση για Αθήνα...

Τι θα προτείνατε στην Arusha?
Βόλτα μέχρι το Κιλιμάντζαρο; Επίσκεψη σε χωριό Μασάι(αλλά υπάρχει κανά original ή έιναι τουριστίκ όλα?), παραμονή και βόλτες στην Arusha, κάτι άλλο;
Στις μέρες του Lodge στη Ζανζιβάρη (βρίσκεται βόρειο-δυρικά στο Nungwi) τι άλλα; εκτός από coctail στη πισίνα εννοώ. Scuba, βαρκάδες, διπλανές παραλίες κτλ κτλ...
Στις 3 μέρες που θα είμαστε Stone Town?
Επίσης την τελευταία μέρα (μάλον για Dar Es Salaam τη σκέφτομαι) τι λέτε;
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
3 μέρες Stone Town είναι πάρα πολλές. 1 γεμάτη και μια χαρά είναι. Το βραδάκι μου άρεσε που όλοι σουλατσάρουν στην προκυμαία
Κάντε εκδρομές στο νησί (spice tour που όσο κι αν ακούγεται τουριστικό εμείς το απολαύσαμε)
οι μαϊμουδες δεν λένε τιποτα
Προσωπικά δεν ξετρελλάθηκα με την Ζανζιβάρη.
Στη θέση σου θα προτιμούσα να βρω off the beaten community day tours γύρω από την Arusha, αν δεν μπορείτε να παρατείνετε το σαφάρι.
Και το Dar Es Salaam και να μην το δεις δεν χάνεις τίποτα από τη ζωή σου. Αφού έχεις το χρόνο τσέκαρε και για μένα ένα εθνογραφικό υπαίθριο μουσείο στα προάστια που δεν προκάμαμε να το δούμε
Διάβασε τα τελευταία κεφάλαια από την ιστορία μου για τις Κομόρες/Τανζανία που τα αναφέρω και τα δύο
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Οι τρεις μέρες που θα μείνουμε Stone Town σκεφτόμουν να είναι βάση για ημερήσιες εκδρομές και δραστηριότητες σε όλο το νησί (π.χ. spice tour που ενέφερες)... πολλές ε? μήπως να πηγαίναμε νοτίως του Dar Es Salaam σε καμιά άλλη παραλία;
Off the beaten κοινότητα στην Αρούσα με ενδιαφέρει με τρέλα, αλλά δε ξέρω τι παίζει εκεί... υπάρχουν κάποια συγκεκριμένα χωριά που είναι πιο original? κάποιο πρακτορείο που μπορώ να ρωτήσω γνωρίζεις;
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Οι τρεις μέρες που θα μείνουμε Stone Town σκεφτόμουν να είναι βάση για ημερήσιες εκδρομές και δραστηριότητες σε όλο το νησί (π.χ. spice tour που ενέφερες)... πολλές ε? μήπως να πηγαίναμε νοτίως του Dar Es Salaam σε καμιά άλλη παραλία;
Off the beaten κοινότητα στην Αρούσα με ενδιαφέρει με τρέλα, αλλά δε ξέρω τι παίζει εκεί... υπάρχουν κάποια συγκεκριμένα χωριά που είναι πιο original? κάποιο πρακτορείο που μπορώ να ρωτήσω γνωρίζεις;
http://tanzaniaculturaltourism.go.tz/ Πόσο αυθεντικά είναι μη με ρωτάς δεν έχω ιδιίαν άποψη. Ηθελα πολύ να το κάνω αλλά το προγραμμα με έβγαλε αλλού στην Τανζανία και με μεγάλη παρέα.
Αφου με βάση την Stone town θα κάνετε εκδρομές είναι ΟΚ οι 3 μέρες. Άλλωστε είναι απόλαυση οι υπάιθριες ψησταριές στο λιμάνι το βραδάκι
Αρχικά είχα ξετρελλαθεί βλέποντας τα σοκκάκια της πολης, αλλά μετά αρχισα λίγο να ψιλοβαριέμαι. Μπορείτε και να βρείτε ένα ξεναγό να σας πάει αρχικά πέρα δώθε για να μη ψάχνεστε στα στενά. Μετά μπορείτε να κυκλοφορήσετε μόνοι σας.
Να επιβεβαιώνετε ξανά και ξανά τις πτήσεις. τα γράφω τι πάθαμε εμείς
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Ευχαριστώ πολύ! Ναι το έχω διαβάσει το σχετικό με τις πτήσεις...
Θα πετάξουμε από Arusha για Ζανζι με precision, και επιστροφή σκεφτόμουν με καράβι... Γι αυτο και στο τέλος του ταξιδιού υπάρχουν δυο μέρες ολόκληρες για να επιτευχθεί αυτή η μετακίνηση χωρίς άγχος (27/9 και 28/9 ουσιαστικά αφού η πτήση επιστροφής στην Αθήνα είναι 28 βράδυ (τυπικά 29 Σεπ. 00:30...).

Για τα ferry έχει κάποιος άποψη;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.281
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom