Ταξίδια και εναλλακτιική προστασία

Travelsafe

Member
Μηνύματα
108
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
The eternal city - Italy
Ταξίδι-Όνειρο
Όσο+μακριά, τόσο+καλά
Μερικές φορές κάποιοι εξ ημών μου τα «χώνετε» για την επιμονή μου σχετικά με την ενημέρωση γύρω από τις ταξιδιωτικές ασφαλίσεις. Συγχωρείστε το «κόλλημα» μου. Απλά αγαπώ να ενημερώνω γύρω από αυτό το θέμα.
Το σημερινό μου post είναι διαφορετικό.

Ποιες ήταν οι συμπεριφορές και οι συνήθειες των προγόνων μας για προστασία μπροστά στη πρόκληση ενός ταξιδιού, μιας εκστρατείας που θα τους πήγαινε σε τόπους μακρινούς, άγνωστους και πολλές φορές καθόλου φιλικούς;

Παραθέτω κάποια στοιχεία που «ψάρεψα» κυρίως στο διαδίκτυο:

  • Ανεξάρτητα από το θρήσκευμα, προσεύχονταν, έκαναν «τάματα» και θυσίες πριν κάθε τους ταξίδι στις θεότητες για προστασία.
  • Ορισμένοι επικαλούνταν τον θεό Ερμή (αγγελιοφόρο των θεών και ψυχοπομπό) για προστασία.
  • Κάποιοι κουβαλούσαν μαζί τους αγαπημένα αντικείμενα που τους βοηθούσαν να μη ξεχνούν το σπίτι, τη πατρίδα.
  • Άφηναν σε συγκεκριμένη θέση προσωπικά τους αντικείμενα, που στην απουσία τους κανείς από την οικογένειας δεν μετακινούσε, παρά μόνον ο ίδιος όταν επέστρεφε.
  • Άλλοι φορούσαν «φυλακτά» που θα τους προστάτευαν από το «κακό». Τα περισσότερα ήταν κατασκευασμένα από πράσινο αβεντουρίνη λίθο και πάνω χαραγμένα «μαγικά σύμβολα».
    Σημ: Ο αβεντουρίνης είναι ημιπολύτιμος λίθος (Adventure, avventura = περιπέτεια) στον οποίο αποδίδονται θεραπευτικές ιδιότητες.
  • Στη Βρετανία οι γυναίκες των ψαράδων έκαιγαν γαγάτη στη φωτιά του σπιτιού, όπως εμείς το λιβάνι για να προστατεύουν τους απόντες άντρες τους.
    Σημ: Ο γαγάτης (Jetstone) είναι είδος μαύρου ορυκτού άνθρακα με μεγάλη σκληρότητα. Πρόκειται για απολιθωμένο ξύλο, ηλικίας εκατομμυρίων ετών. Πιστεύεται ότι δυναμώνει τη ψυχική επίγνωση και απορροφά την αρνητική ενέργεια.
  • Το Αιγυπτιακό «Βιβλίο των νεκρών» θεωρείται ότι είναι ένας οδικός χάρτης συμπεριφοράς και εξασφάλισης καλής τρέχουσας και μεταθανάτιας ζωής – ένα είδος πρωτόγονης ταξιδιωτικής ασφάλισης.

Μπορεί σήμερα να αγοράζονται ταξιδιωτικές ασφαλίσεις, να κλειδαμπαρώνουμε τα σπίτια μας και να βάζουμε το συναγερμό πριν φύγουμε. Αλλά…
Πόσο διαφορετικοί και όμοιοι εμείς οι σύγχρονοι και τεχνολογικά προηγμένοι άνθρωποι είμαστε σε σύγκριση με τους προγόνους μας που ταξίδευαν μερικές δεκάδες αιώνων νωρίτερα ;;
Τα γούρια, τα φυλακτά, ο Άγιος Χριστόφορος, το «μπαμπά μην τρέχεις» πόσο απέχουν από το μακρινό παρελθόν;;
Αλήθεια στα σημερινά μας ταξίδια πως συμπεριφερόμαστε; Γνωρίζετε ότι ακόμη και σήμερα μπορεί κάποιος να αποκτήσει μέσω internetένα «ταξιδιωτικό» φυλακτό σε πράσινο αβεντουρίνη με χαραγμένα επάνω «ενισχυτικά» σύμβολα;

Θα είχε ενδιαφέρον να ανταλλάξουμε απόψεις και να καταθέσουμε τις δικές μας συμπεριφορές και μαρτυρίες γύρω από το θέμα, δεν νομίζετε;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μερικές φορές κάποιοι εξ ημών μου τα «χώνετε» για την επιμονή μου σχετικά με την ενημέρωση γύρω από τις ταξιδιωτικές ασφαλίσεις.
Απορια: το "εξ ημων" γραφτηκε κατα λαθος με -η- ή επιτηδες επειδη μερικες φορες τα χωνεις κι εσυ ο ιδιος στον εαυτο σου;

Και επειδη ειμαι ενας εξ αυτων που στα εχω "χωσει", να σου πω οτι και η ενημερωση που κανεις μου αρεσει και υπερ των ταξιδιωτικων ασφαλισεων ειμαι, ουτε η διαφημιση με ενοχλει. Με πειραζει ομως η διαφημιση με πλαγια μεσα και η προσπαθεια να πεισεις (οχι εσυ προσωπικα, γενικα μιλαω) με καθε τροπο καποιον να αγορασει το προιον ή τις υπηρεσιες σου.

ΥΓ και η σελιδα σου πολυ καλη.
 

Travelsafe

Member
Μηνύματα
108
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
The eternal city - Italy
Ταξίδι-Όνειρο
Όσο+μακριά, τόσο+καλά
Απορια: το "εξ ημων" γραφτηκε κατα λαθος με -η- ή επιτηδες επειδη μερικες φορες τα χωνεις κι εσυ ο ιδιος στον εαυτο σου;

Και επειδη ειμαι ενας εξ αυτων που στα εχω "χωσει", να σου πω οτι και η ενημερωση που κανεις μου αρεσει και υπερ των ταξιδιωτικων ασφαλισεων ειμαι, ουτε η διαφημιση με ενοχλει. Με πειραζει ομως η διαφημιση με πλαγια μεσα και η προσπαθεια να πεισεις (οχι εσυ προσωπικα, γενικα μιλαω) με καθε τροπο καποιον να αγορασει το προιον ή τις υπηρεσιες σου.

ΥΓ και η σελιδα σου πολυ καλη.
Το "η" είναι για το εμείς. Θεωρώ οτι ήμαστε η μεγάλη οικογένεια του Travelstories όπου επώνυμα, ανώμυμα ή ψευδώνυμα καταθέτουμε εμπειρίες σχόλια, απόψεις. Δεν μένω ούτε κολλάω αγαπητέ tripakia μου στην όποια κριτική, και αυτοκριτική.
Ειλικρινά δεν θίγομαι από τα σχόλια μελών. Γράφω κάποια πράγματα για να μην γίνεται ο καταναλωτής "προβατο επί σφαγήν" και θύμα της παραπληροφόρησης ή της ημιμάθειας. Η Γνώση είναι δύναμη και δεν μου αρέσουν τα μονο / ολιγοπώλια....

Μακάρι να είχα τον επιθυμητό χρόνο να μπορέσω να γράψω τις δικές μου ταξιδιωτικές εμπειρίες. Το '10 πήγα Ιταλία & Τουρκία αλλά δεν αξιώθηκα να στείλω 1 ποστ, μία φωτογραφία.. Ούτε το site μου έχω καταφέρει να αλλάξω σε αρκετά σημεία που δεν μου αρέσουν. Θα βοηθούσε κάποιο σχόλιο μία κριτική αλλά δεν έχω feedback.

Τώρα για το θέμα που έγραψα τα γούρια , χούγια, φυλακτά...

Όπου και όποτε ταξιδέψω εντός /εκτός ελλάδας, χειμώνα /καλοκαίρι πέρνω πάντα μαζί μου 2 συγκεκριμένα T shirts. Οι στάμπες που έχουν πάνω τους πιστεύω οτι προδίδουν κάποιες πτυχές του ευατού και του χαρακτήρα μου, και δεν τις αποχωρίζομαι ο κόσμος να χαλάσει... Το ένα μου το έφερε η γυναίκα μου από το Sydney (she is downunder) και το άλλο ένας εξαιρετικός φίλος που ζει στη Ρώμη εδώ και 35 χρόνια.

Κατά κάποιο τρόπο τα 2 αυτά κομμάτια είναι η "πανοπλία" μου και το "δηλωτικό" του τί μπορεί να είμαι και τί μυαλά κουβαλάω!

Εσύ ή άλλοι φίλοι κάτι αντίστοιχο ή παραπλήσιο ;;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δυστυχως ή ευτυχως δεν εχω καποιο γουρι.
Τα δικα μου τα μυαλα δεν ειναι αναγκη να τα δειξω μεσα απο γουρια κτλ. Με την πρωτη μπυρα που θα πιει καποιος μαζι μου, θα καταλαβει τι μυαλα κουβαλαω και με τι ανισορροπο ανθρωπο εχει να κανει:D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom