Βιετνάμ Καμπότζη Μαλαισία Σιγκαπούρη Ταξίδι Βιετναμ- Καμπότζη, Μαλαισία, Σιγκαπούρη

thomadim

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη.
Οργανώνοντας το επόμενο ταξίδι μου βρέθηκα σε δίλημμα για το ποιά διαδρομή να επιλέξω. Αρχικά το σχέδιο του προγράμματος μου ήταν Λάος - Βιετνάμ - Καμπότζη -Μπανγκογκ, αναζητώντας όμως πληροφορίες στον χάρτη σκέφτηκα να επεκείνω το ταξίδι μου σε Βιετναμ - Καμπότζη - Μαλαισία και τέλος Σιγκαπούρη.

Ποιά είναι η κατάλληλη εποχή για να πάω έτσι ώστε να αποφύγω βροχές, μουσώνες κτλ στο μεγαλύτερο μέρος της εκδρομής μου?
Σκοπεύω να προσγειωθώ στο Βιετναμ και να γυρίσω απο Σιγκαπούρη στην Ελλάδα. Είναι εφικτή η διαδρομή που θέλω να κάνω να γίνει με τρένα και λεωφορία? Υπολογίζω να αφιερώσω ένα με ενάμιση μήνα. Είναι εντάξει ο χρόνος μου ή να επιστρέψω στην ιδέα της πρώτης επιλογής μου? Τα αεροπορικά εισητήρια και στις δυο εκδρομες μου βγαίνουν γύρω στα 700 ευρώ υπολογίζοντας να γίνει το ταξίδι τον Ιανουάριο του '14. Απο την τελευταία μου εμπειρία όμως στην Ασία πραγματικά έχω μπερδευτει με τα καιρικά φαινόμενα σε αυτά τα κράτη και πότε είναι η κατάλληλη εποχή για τέτοιου είδους ταξίδι. Για όσους έχουν ταξιδέψει σε αυτές τις χώρες ποια πιστέυτετε ΄τι είναι τα must μέρη που πρέπει να επισκευτώ??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
oπως καταλαβαίνεις ο γυρος αυτος θέλει πολυ χρονο..
αν οι μετακινήσεις σου ειναι με λεωφορεια και τραίνα,ακομα περισσοτερος!!
καλως ήρθες.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Η εποχή που διάλεξες είναι καλή, δεν έχει μουσσώνες. Οι θερμοκρασίες είναι καλές αλλά εννοείται ότι στα μεγάλα υψόμετρα (π.χ. στα ορεινά του βόρειου Βιετνάμ) θα είναι πολύ χαμηλότερες.

Το πόσο χρόνο θα χρειασθείς είναι πολύ σχετικό. Εξαρτάται άμεσα από το τι θες να δεις και να κάνεις και το πόσο "βαθειά" θες να μπεις σε κάθε χώρα και στην καθημερινότητα του τόπου. Αν αυτό που ζητάς είναι να μείνεις 1-2, άντε 3, μέρες στις "βασικές" πόλεις κάθε χώρας, ο ένας - ενάμισυ μήνας φτάνει και περισσεύει. Αν θες να γυρίσεις στην επαρχία, να δεις μνημεία (του ανθρώπου ή της φύσης), να "χαλαρώσεις" σε κανένα νησί, να "χαθείς" στις ζούγκλες ή στα οροπέδια του Sarawak, ή ν' αναρριχηθείς στο Kinabalu ή να κάνεις καταδύσεις στο Sabah, ούτε οι 3 μήνες δεν σου φτάνουν (για Ταϋλάνδη, Λάος, Καμπότζη, Βιετνάμ, Μαλαισία - εμένα δεν θα μού'φταναν).
 

thomadim

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Ψάχνοντας στο internet για πληροφορίες πραγματικά μαγεύτηκα απο τις διαδρομές του Βιετναμ. Μάλλον θα ήταν καλύτερα να επικεντρώσω το ενδιαφέρον μου μόνο στο τρίο Βιετναμ-Λαος-Καμποτζη έτσι ώστε να ζήσω το ταξίδι και να μην μου μείνουν κενά φεύγοντας απο εκεί. Κάτι παρόμοιο έκανα και τον περασμένο Νοέμβρη στη Σρι Λάνκα. Μου είχε κάνει εντύπωση που μια Ισπανίδα είχε κατέβει απο το Νεπαλ στην νοτιότερη άκρη της Σρι Λάνκα σε λιγότερο απο 20 μέρες και εμένα ένας μήνας στη Σρι Λάνκα μου έφτασε οριακά. Στην αρχή την θαύμασα αλλά τελικά συνειδητοποίησα ότι αυτή η κοπέλα το μεγαλύτερο μέρος του ταξιδίου της το πέρασε στα τρένα και οι εικόνες που της έμειναν ήταν γενικές, ενώ εγώ είχα εξαντήσει κάθε γωνιά της Σρι Λάνκα. Οπότε λέω ας μην μου συμβεί και μένα το ίδιο βάζοντας απλά μια βούλα παραπάνω στο χάρτη.
Έχει επισκευτεί κανείς το Halong Bay? Αξίζει αυτή η πανάκριβη κρουαζιέρα? Και αν ναι είναι για 1 ή 2 βράδια?
Πείτε μου αν θέλετε τι άλλο ''πρέπει'' να επισκεφτώ σε αυτές τις χώρες..
:))
 
  • Like
Reactions: DrG

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
υπάρχει ιστορία για το βιετνάμ οπου αναφέρεται και η κρουαζιέρα με λεπτομέρειες..κανε μια αναζήτηση και θα σου λυθουν αρκετές απορίες.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ψάχνοντας στο internet για πληροφορίες πραγματικά μαγεύτηκα απο τις διαδρομές του Βιετναμ. Μάλλον θα ήταν καλύτερα να επικεντρώσω το ενδιαφέρον μου μόνο στο τρίο Βιετναμ-Λαος-Καμποτζη έτσι ώστε να ζήσω το ταξίδι και να μην μου μείνουν κενά φεύγοντας απο εκεί. Κάτι παρόμοιο έκανα και τον περασμένο Νοέμβρη στη Σρι Λάνκα. Μου είχε κάνει εντύπωση που μια Ισπανίδα είχε κατέβει απο το Νεπαλ στην νοτιότερη άκρη της Σρι Λάνκα σε λιγότερο απο 20 μέρες και εμένα ένας μήνας στη Σρι Λάνκα μου έφτασε οριακά. Στην αρχή την θαύμασα αλλά τελικά συνειδητοποίησα ότι αυτή η κοπέλα το μεγαλύτερο μέρος του ταξιδίου της το πέρασε στα τρένα και οι εικόνες που της έμειναν ήταν γενικές, ενώ εγώ είχα εξαντήσει κάθε γωνιά της Σρι Λάνκα. Οπότε λέω ας μην μου συμβεί και μένα το ίδιο βάζοντας απλά μια βούλα παραπάνω στο χάρτη.
Έχει επισκευτεί κανείς το Halong Bay? Αξίζει αυτή η πανάκριβη κρουαζιέρα? Και αν ναι είναι για 1 ή 2 βράδια?
Πείτε μου αν θέλετε τι άλλο ''πρέπει'' να επισκεφτώ σε αυτές τις χώρες..
:))
Σωστή - κατά την άποψή μου - η απόφασή σου. Στρώσου και φτιάξε ένα καλό πρόγραμμα και (με λίγο τρέξιμο) στον ενάμισυ μήνα θα πάρεις μια καλή γεύση της περιοχής.

Στο Halong Bay θα πας έτσι κι αλλιώς (όπως θα πας και στα Sa Pa, Hoi An, κλπ.). Δεν ξέρω πόσο πάνε τώρα αυτές οι κρουαζιέρες και γιατί τις χαρακτηρίζεις πανάκριβες. Πιστεύω ότι αξίζει να έχεις τουλάχιστον μία διανυκτέρευση γιατί αν το κάνεις με ημερήσια από Ανόι χάνεις πολλά απ' την ατμόσφαιρα, κλπ. (άσε που θα φας και ένα 5ωρο πήγαιν'έλα στο δρόμο).

Όπως σου είπε και η renata, υπάρχουν πολύ καλές ιστορίες στο φόρουμ που θα σε βοηθήσουν. Μία απ' αυτές είναι η δική της με του xenos και μια άλλη είναι της FRIDA08. Στο βαθμό που μετράει σε κάτι η άποψή μου, τα μέρη που επισκέφθηκαν στο Βιετνάμ τα επισκέφθηκα κι εγώ και συμφωνώ με τις επιλογές τους.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.089
Likes
1.658
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Έχει επισκευτεί κανείς το Halong Bay? Αξίζει αυτή η πανάκριβη κρουαζιέρα? Και αν ναι είναι για 1 ή 2 βράδια?
Πήγα στο Halong Bay πριν ένα μήνα. Γιατί τη χαρακτηρίζεις πανάκριβη;
Κόστισε λιγότερο από 100 ευρώ για δυο ημέρες (ένα βράδυ) και ήταν μέσα στην τιμή η μεταφορά από το ξενοδοχείο στο Hanoi, η διαμονή, πλήρης διατροφή και το canoe kayak για μια ώρα.
Μη σκέφτεσαι τα χρήματα, κάνεις ένα ταξίδι ζωής!!
Το Halong Bay είναι μαγευτικό, δεν υπάρχουν λόγια να στο περιγράψω!
 
  • Like
Reactions: DrG

thomadim

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Με τις ιστορίες απο το TripAdvisor θεώρησα ακριβή την κρουαζιέρα γιατί οι περισσότεροι αναφέρουν ότι κόστιζε πάνω απο 200 δολάρια η βραδιά, με λίγο καλύτερο ψάξιμο είδα όντως και χαμηλότερες τιμές,, αλλά ακόμα και με 200$ πιστεύω οτι πλέον δεν έχω ενδοιασμούς και θα τα χαλάλιζα. Έχω σκοπό να πετάξω για Ηo chi mihn απο εκεί οδικώς Καμπότση μετά Λάος και μετά ξανά Βιετναμ (ανοι). Γνωρίζει κάποιος αν θα πρέπει να πληρώσω 2η φορά visa για να ξαναμπώ Βιετναμ?
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.089
Likes
1.658
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Με τις ιστορίες απο το TripAdvisor θεώρησα ακριβή την κρουαζιέρα γιατί οι περισσότεροι αναφέρουν ότι κόστιζε πάνω απο 200 δολάρια η βραδιά, με λίγο καλύτερο ψάξιμο είδα όντως και χαμηλότερες τιμές,, αλλά ακόμα και με 200$ πιστεύω οτι πλέον δεν έχω ενδοιασμούς και θα τα χαλάλιζα. Έχω σκοπό να πετάξω για Ηo chi mihn απο εκεί οδικώς Καμπότση μετά Λάος και μετά ξανά Βιετναμ (ανοι). Γνωρίζει κάποιος αν θα πρέπει να πληρώσω 2η φορά visa για να ξαναμπώ Βιετναμ?
Βγάζεις διαφορετική βίζα για πολλαπλές εισόδους.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom