ΗΠΑ Ταξίδι Δυτική Αμερική - Χαβάη

nikolakis12

Member
Μηνύματα
148
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
κως
πωπωωω τι φανταστικο ταξιδι που κανατε! Σε ευχαριστουμε που το μοιράστηκες.... πολύ ωραίος τρόπος γραφής και οι φωτογραφίες σας επίσης!!
Φωτιές μας άναψες...αντε τωρα να κανονισω Χαβαη.....!!
Τοχα υποσχεθει αλλωστε τζενη!!!!!
 

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.033
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινη
Τοχα υποσχεθει αλλωστε τζενη!!!!!
Ε μα επιτρεπεται τετοια ταξιδάρα να μην υπάρχει σε περιγραφη!!!??
εχω να πω τα εξής: ειστε πολύ ομορφο ζευγαρι,
μου πηραν τα μυαλα οι εικονες απ τα μερη που επισκεφτηκατε(μιας κι ειμαι ερωτευμενη με usa),
να χαιρεστε το παιδακι σας και αργοτερα να το κανετε κι αυτο ταξιδιαρικο!
Ελπίζω να καταφερετε να πατε Σευχελλες και να το δουμε κι αυτο σε ιστορια...;)
 

nikolakis12

Member
Μηνύματα
148
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
κως
Ε μα επιτρεπεται τετοια ταξιδάρα να μην υπάρχει σε περιγραφη!!!??
εχω να πω τα εξής: ειστε πολύ ομορφο ζευγαρι,
μου πηραν τα μυαλα οι εικονες απ τα μερη που επισκεφτηκατε(μιας κι ειμαι ερωτευμενη με usa),
να χαιρεστε το παιδακι σας και αργοτερα να το κανετε κι αυτο ταξιδιαρικο!
Ελπίζω να καταφερετε να πατε Σευχελλες και να το δουμε κι αυτο σε ιστορια...;)
Ευχαριστουμε για τα καλα σου λογια...και εμεις εχουμε αγαπη με αμερικη(μας αρεσει ο δυτικος τροπος ζωης),και γιαυτο παντα παμε προς τα εκει και ακομα δεν εχουμε παει ανατολικα....για σευχελλες και μαυρικιο το θελουμε πολυ....οπως κ πολλες αλλες ιδεες στο μυαλο μας...πχ συνδιασμος τοκυο-χονγκ κονγκ και σιγκαπουρης σε ενα ταξιδι...ομως με παιδι στην ζωη σου δεν ειναι τοσο ευκολο να κανεις μακρινα ταξιδια,νιωθεις οτι κατι αφηνεις πισω.....
 

Alkisti

Member
Μηνύματα
22
Likes
93
Διάβασα τώρα για το φανταστικό σας ταξίδι κι έχω ενθουσιαστεί τόσο πολύ!!! Πολλά μπράβο σας, και σε ευχαριστώ πάρα πολύ γιατί είναι μια φοβερή έμπνευση για μας. Είναι ένα όνειρο να πάω στη Χαβάη, όταν ήμουν παιδί μου έμοιαζε τόσο εφικτό όσο και το ταξίδι στο φεγγάρι! Διαβάζοντας το ταξίδι σου πιστεύω ότι θα μπορούσαμε κι εμείς κάποια στιγμή να το πραγματοποιήσουμε. Ίσως όταν τελειώσει το παιδί του χρόνου τις πανελλαδικές, σαν δώρο! Πότε είναι η καλύτερη εποχή να την επισκεφθεί κανείς? Σίγουρα έχω πολλές ερωτήσεις αλλά θα σου τις κάνω σιγά σιγά με τον καιρό! Γράφεις πολύ όμορφα και οι φωτογραφίες σας είναι υπέροχες
Σας εύχομαι πολλά πολλά όμορφα ταξίδια
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.944
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Μιας και ο Νίκος μάλλον έχει καιρό να μπει, παίρνω την πρωτοβουλία να απαντήσω... :innocent:

Τα νησιά έχουν περίπου σταθερή θερμοκρασία, όλο το χρόνο, γύρω στους 25 βαθμούς.

Ο καιρός διαφοροποιείται όχι τόσο με τις εποχές του χρόνου, αλλά κύρίως με την τοποθεσία στο κάθε νησί. ;)

Οι βόρειες και ανατολικές περιοχές συνήθως έχουν σύννεφα και πολλές φορές και βροχή. Γι αυτό και
εκεί είσαι μέσα στη ζούγκλα και οι ακτές είναι πιο άγριες.

Στα νότια και στα δυτικά, συνήθως έχει ήλιο και καθόλου σύννεφα. Το τοπίο εκεί, κατά κανόνα
είναι ξερό και με αμμουδιές.

Ειδικά στο Big Island που το γυρίσαμε εκτεταμένα με αυτοκίνητο, σχεδόν κάθε μέρα στα ΒΑ είχε σύννεφα ή και έβρεχε, ενώ όσες μέρες ήμασταν στη Waikoloa (στα δυτικά) δεν είδαμε ούτε ένα σύννεφο.

Εμείς είχαμε πάει Μάρτιο-Απρίλιο και κάναμε μπάνιο κανονικά στη θάλασσα (μου αρέσουν οι ζεστές
θάλασσες).

Επίσης, τον Νοέμβρη-Δεκέμβρη συνήθως έχει κύμα στα βόρεια, οπότε και διοργανώνονται αγώνες σέρφινγκ. :surf1:

Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι στα νησιά μπορείτε να πάτε οποτεδήποτε μέσα στον χρόνο, απλά
αν θέλετε καλοκαιρία προτιμήστε να μείνετε προς τις νότιες ακτές...

Για οποιαδήποτε άλλη απορία, εδώ είμαστε να βοηθήσουμε. :)
 
Last edited:

Alkisti

Member
Μηνύματα
22
Likes
93
Μιας και ο Νίκος μάλλον έχει καιρό να μπει, παίρνω την πρωτοβουλία να απαντήσω... :innocent:

Τα νησιά έχουν περίπου σταθερή θερμοκρασία, όλο το χρόνο, γύρω στους 25 βαθμούς.

Ο καιρός διαφοροποιείται όχι τόσο με τις εποχές του χρόνου, αλλά κύρίως με την τοποθεσία στο κάθε νησί. ;)

Οι βόρειες και ανατολικές ακτές συνήθως έχουν σύννεφα και πολλές φορές και βροχή. Γι αυτό και
οι ακτές αυτές είναι μέσα στη ζούγκλα και οι ακτές είναι πιο άγριες.

Στα νότια και στα δυτικά, συνήθως έχει ήλιο και καθόλου σύννεφα. Το τοπίο εκεί, κατά κανόνα
είναι ξερό και με αμμουδιές.

Ειδικά στο Big Island που το γυρίσαμε διεξοδικά, σχεδόν κάθε μέρα στα ΒΑ είχε σύννεφα ή και έβρεχε, ενώ όσες μέρες ήμασταν στη Waikoloa (στα δυτικά) δεν είδαμε ούτε ένα σύννεφο.

Εμείς είχαμε πάει Μάρτιο-Απρίλιο και κάναμε μπάνιο κανονικά στη θάλασσα (μου αρέσουν οι ζεστές
θάλασσες).

Επίσης, τον Νοέμβρη-Δεκέμβρη συνήθως έχει κύμα στα βόρεια, οπότε και διοργανώνονται αγώνες σέρφινγκ. :surf1:

Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι στα νησιά μπορείτε να πάτε οποτεδήποτε μέσα στον χρόνο, απλά
αν θέλετε καλοκαιρία προτιμήστε να μείνετε προς τις νότιες ακτές...

Για οποιαδήποτε άλλη απορία, εδώ είμαστε να βοηθήσουμε. :)
Σ ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες τις πληροφορίες!!! Πιστεύω ότι σε ένα χρόνο να μπορέσω να συγκεντρώσω πληροφορίες. Και ελπίζω να μπορέσω να πάω! Πάντως σίγουρα με την πάροδο του χρόνου θα χρειαστω την πολύτιμη βοήθεια σας! Να είστε καλά και θα τα ξαναπούμε!!!
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.944
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Επειδή μας αρέσουν και οι εκπλήξεις:
1) Περιμένεις να βγάλει η Condor τα 450-άρια από Φρανκφούρτη για τα νησιά.
2) Κλείνεις και ένα πήγαινε-έλα Φρανκφούρτη, για καλό και για κακό αφήνεις και 1-2 μέρες περιθώριο πριν/μετά.
3) Λες στο παιδί ότι του κάνεις δώρο ταξίδι Φρανκφούρτη (περιμένουμε αντιδράσεις). o_O
4) Πάτε Φρανκφούρτη, κάθεστε τις 1-2 μέρες και μετά βρίσκεις δικαιολογία για να φύγετε και ότι βρήκες άλλο καλύτερο ξενοδοχείο κοντά στο αεροδρόμιο ή ότι πάτε και κάπου αλλού με το αεροπλάνο (θα νομίζει πάλι κάπου στη Γερμανία).
5) Φτάνοντας στο αεροδρόμιο, πάτε στο γκισέ για να αφήσετε τις βαλίτσες για να δει εκεί το πού τον/την πας τελικά (και εδώ περιμένουμε αντιδράσεις). :cool:
 
Last edited:

Alkisti

Member
Μηνύματα
22
Likes
93
Επειδή μας αρέσουν και οι εκπλήξεις:
1) Περιμένεις να βγάλει η Condor τα 450-άρια από Φρανκφούρτη για τα νησιά.
2) Κλείνεις και ένα πήγαινε-έλα Φρανκφούρτη, για καλό και για κακό αφήνεις και 1-2 μέρες περιθώριο πριν/μετά.
3) Λες στο παιδί ότι του κάνεις δώρο ταξίδι Φρανκφούρτη (περιμένουμε αντιδράσεις). o_O
4) Πάτε Φρανκφούρτη, κάθεστε τις 1-2 μέρες και μετά βρίσκεις δικαιολογία για να φύγετε και ότι βρήκες άλλο καλύτερο ξενοδοχείο κοντά στο αεροδρόμιο ή ότι πάτε και κάπου αλλού με το αεροπλάνο (θα νομίζει πάλι καμία Γερμανία).
5) Φτάνοντας στο αεροδρόμιο, πάτε στο γκισέ για να αφήσετε τις βαλίτσες για να δει εκεί το πού τον/την πας τελικά (και εδώ περιμένουμε αντιδράσεις). :cool:
Καλά μιλάμε θα ήταν η τέλεια έκπληξη!!! Το καλό είναι ότι μας έχει ήδη ακούσει να το συζητάμε αλλά θα μπορούσα να το "φτιάξω" κάπως!!!! Θα το προσπαθήσω, Μ άρεσε πολύ σαν ιδέα!!!!
 

nikolakis12

Member
Μηνύματα
148
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
κως
Διάβασα τώρα για το φανταστικό σας ταξίδι κι έχω ενθουσιαστεί τόσο πολύ!!! Πολλά μπράβο σας, και σε ευχαριστώ πάρα πολύ γιατί είναι μια φοβερή έμπνευση για μας. Είναι ένα όνειρο να πάω στη Χαβάη, όταν ήμουν παιδί μου έμοιαζε τόσο εφικτό όσο και το ταξίδι στο φεγγάρι! Διαβάζοντας το ταξίδι σου πιστεύω ότι θα μπορούσαμε κι εμείς κάποια στιγμή να το πραγματοποιήσουμε. Ίσως όταν τελειώσει το παιδί του χρόνου τις πανελλαδικές, σαν δώρο! Πότε είναι η καλύτερη εποχή να την επισκεφθεί κανείς? Σίγουρα έχω πολλές ερωτήσεις αλλά θα σου τις κάνω σιγά σιγά με τον καιρό! Γράφεις πολύ όμορφα και οι φωτογραφίες σας είναι υπέροχες
Σας εύχομαι πολλά πολλά όμορφα ταξίδια
Ευχαριστω για τα καλα σου λογια....λογω δουλειας και 2 παιδιων δεν εχω πολυ χρονο,εχουμε κανει πολλα μακρινα που θα επρεπε να τα κανω ταξιδιωτικες ιστοριες και εχω παρατηρησει οτι και εγω διαβαζοντας την ιστορια μου θυμαμαι πραματα που ο χρονοσ μας κανει να ξεχναμε....το ταξιδι αυτο ηταν ενα απο τα καλυτερα μας...και ειδικα η χαβαη που ειναι μοναδικη...αν και εχει χρονια που εχουμε παει οι αναμνησεις ειναι κοντινες...η χαβαη οπως ειπα ειναι μοναδικη σε ομορφια,εχει και την γκλαμουρια,την αμερικανια και τις παραλιες.Οταν πηγα ομως σευχελλες ξετρελαθηκα με τις παραλιες,ομως εκει δεν εχει αυτα που εχει η χαβαη...δυστυχως η χαβαη ειναι πολυ μακρια...ενω η σευχελλες πιο κοντα για μας....
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.517
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom