Αυστρία Ιταλία Ταξίδι με αυτοκίνητο.Μιλάνο-Βενετία-Salzburg-Innsbruck-Milano

Μηνύματα
76
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α-ΚΑΝΑΔΑΣ
Χρόνια τώρα προσπαθούσα να βρω τρόπο να κάνω ένα ταξίδι ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ οδικώς στην κεντρική Ευρώπη με τη γυναίκα μου.Να βγάζω χιλιόμετρα και να χαζεύω
δεξιά και αριστερά την φύση,τα τοπία.Θέλω να βλέπω πράσινο.Φύση να οργιάζει.Βουνοπλαγιές καταπράσινες με χιόνια στις κορυφές.Και κάπου εκεί ανάμεσα εκείνα τα γραφικά χωριουδάκια
με εκείνα τα σκόρπια σπιτάκια στο πουθενά....σαν ψεύτικα,σαν κάδρο,σαν πίνακας ζωγραφικής......Να το πω ποιο απλά αυτό που είχα στο μυαλό μου ? Την Χαιντι την θυμάστε ? οι σημερινοί
35-40 ετών ?τον Πητερ ? Τα βουνά ? Τις καταπράσινες πλαγιές ? Τις χιονισμένες βουνοκορφές ? Τα υπέροχα ξύλινα σπιτάκια στις καταπράσινες πλαγιές ?....Αυτές τις
εικόνες ήθελα να δω.Αυτα είχα στο μυαλό μου ! και ποιο είναι αυτό το μέρος που θα δεις αυτά τα τοπία? Μα η Αυστρία φυσικά !(και η Ελβετία μάλλον)


Ξεκίνησα να προγραματίζω το ταξίδι.Τα χιλιόμετρα πολλά.Θεσσαλονίκη-Σάλτσμπουργκ με το αυτοκίνητο μου.Πήγαινε έλα 3000 km.+ άλλα 1000 που υπολόγισα να κάνω εκεί = 4000 km.
Ηθελα περίπου 400 λίτρα βενζίνη x 1,50 euro που είχε τότε η βενζίνη = 600 ευρώ είναι μόνο τα καύσιμα !
Μου φάνηκαν πολλά.Και τότε σκέφτηκα και πρότεινα το εξής.Δεν πάμε Μιλάνο βρε γυναίκα με easyjet και να μας περιμένει εκεί ένα αμαξάκι νοικιαζόμενο ? Και να πάρουμε και μια γεύση από Ιταλία ?
Για να δούμε πόσο μας βγαίνει έτσι...
Θεσσαλονίκη-Μιλάνο Μιλάνο-Θεσσαλονίκη εγώ και η γυναίκα μου 128 ευρώ.
αυτοκίνητο Golf για 7 μέρες από Δευτέρα σε Δευτέρα 165 ευρώ.+ τα καύσιμα.
Είδαμε λοιπόν ότι με αυτό τον τρόπο 1ον μας έβγαινε φθηνότερα, 2ον κερδίζαμε σε μέρες και 3ον δεν θα είχα το δικό μου αυτοκίνητο που συνεπάγετε ούτε φθορές,ούτε να έχω το μυαλό μου μην το χτυπήσω
(καθότι καινούργιο),μην το τρακάρω,μην μου το κλέψουν στο κάτω-κάτω. Θα μου πεις τώρα γιατι....στο ενοικιαζόμενο δεν ισχύουν αυτά ? Ισχύουν.Αλλά με 140 ευρώ extra δεν με ενδιέφερε τίποτα πλέον.Ούτε αν θα τρακάρω,ούτε
αν με τρακάρουν , ούτε αν με κλέψουν το αυτοκίνητο.Μικτή ασφάλεια δηλαδή με 0 απαλλαγή.

Μέσα σε αυτόν τον προγραματισμό και στις κουβέντες με φίλους προέκυψε παρέα.Ενα φιλικό μας ζευγάρι ήθελε να κάνει αυτό το ταξίδι μαζί μας.Η χαρά μας ακόμη μεγαλύτερη.
Αλλο να βγαίνεις πρώτη φορά εξωτερικό μόνος με σκοπό να οδηγήσεις χιλιάδες χιλιόμετρα , άλλο να είσαι με παρέα.Και εκτός αυτού μην ξεχνάμε και τα έξοδα... έτσι ?
Αυτομάτως η ενοικίαση του golf και τα καύσιμα είναι τα μισά χρήματα...Ολα καλά,όλα κανονισμένα....Αεροπορικά εισητήρια,ξενοδοχεία,αυτοκίνητο κλεισμένα.
Περιμένουμε να έρθει η Δευτέρα να αναχωρήσουμε......

Τέλη Ιουνίου.Δευτέρα πρωί...Αεροδρόμιο "ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ" Θεσσαλονίκης.Πτήση για Μιλάνο.Προσγειωνόμαστε στο Μιλάνο 3 το μεσημέρι.Η παρέα περιμένει τις βαλίτσες.Εγώ πηγαίνω να
κανονίσω τα του αυτοκινήτου.Βρίσκω εύκολα το γραφείο της AVIS στο MALPENSA , δίνω τα στοιχεία στον εξυπηρετικότατο και χαμογελαστό υπάλληλο.Μου δίνει τα κλειδιά
,parking A12 μου λέει.Φθάνοντας εκεί βλέπω ένα ολοκαίνουργιο golf με νάυλον στα καθίσματα , στον εσωτερικό καθρέφτη και στα σκίαστρα.Γυρίζω την μίζα.....950 χιλιόμετρα
Ωραία μου λέει ο φίλος.Θα το στρώσουμε κιόλας !!!!....Εδώ να τονίσω ότι δεν ξέρω το πως και το γιατί αλλά οι τιμές των αυτοκινήτων της AVIS στο Malpensa δεν έχουν
καμιά σχέση με καμία άλλη εταιρεία , ούτε ακόμα με την ίδια την avis σε κάποια άλλη ευρωπαική πόλη....Είναι κατά πολύ φθηνότερες οι τιμές τους.

Μπαίνουμε στην autostrada με προορισμό την Βενετία.Οσο κινούμαστε περιμετρικά του Μιλάνου έχει κάποια κίνηση.Οσο απομακρυνόμαστε η κίνηση μειώνετε.Στο αυτοκίνητο
μέσα δεν περνάει κανένας θόρυβος.Η ποιότητα της ασφάλτου για τα δικά μου δεδομένα που οδηγώ πρώτη φορά στο εξωτερικό είναι η μέρα με την νύχτα.Είναι σαν να
κινούμαι πάνω σε χαλί,σε μοκέτα.Κάπου κάπου κοιτάω στο ταμπλό γιατί νομίζω ότι έχει σβήσει ο κινητήρας.Σε όλη αυτή την διαδρομή παρατηρώ ότι ανά τακτά διαστήματα
υπάρχουν κάποιες γέφυρες με κάμερες επάνω.Ημουν όμως προετοιμασμένος γιατί είχα διαβάσει και γνώριζα.Η εξυπνάδα του Ελληνα δεν περνάει εδώ.....δηλαδή να κόβουμε
ταχύτητα όταν είναι να περάσουμε μπροστά από την κάμερα και μετά να 200ρίζουμε πάλι μέχρι την επόμενη....ΟΟΟΟΟΟΟΧΙ φίλοι μου.Από γέφυρα σε γέφυρα η απόσταση είναι μετρημένη.
Η ταχύτητα είναι δεδομένη.Ας πούμε ότι στο συγκεκριμένο κομμάτι της autostrada το ανώτερο επιτρεπτό όριο είναι τα 120.Συνεπώς τα 10 km θα πρέπει να τα διανύσεις σε 5 λεπτά περίπου.
Αν εσύ όμως από γέφυρα σε γέφυρα περάσεις στα 2 ή στα 3 λεπτά σημαίνει ότι στο ενδιάμεσο πήγαινες του θανατά και όχι με το επιτρεπόμενο οπότε πάρε μια φώτο να έχεις.Προσοχή λοιπόν.

Μετά από 3 ώρες φθάνουμε Βενετία.Συγκεκριμένα στο Mestre.Τα ξενοδοχεία στην περιοχή αυτή είναι ποιο οικονομικά από ότι στη Βενετία.Επιλέξαμε το συγκεκριμένο
ξενοδοχείο για 2 νύχτες στα 140 ευρώBooking.com: hotel Nuova Mestre, Mestre, Italy - 194 Guest reviews. Book your hotel now!το οποίο είχε δωρεάν parking για το αυτοκίνητο και η στάση του λεωφορείου για Βενετία ήταν
ΑΚΡΙΒΩΣ έξω από το ξενοδοχείο.Δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο
αλλά ούτε και χάλια.Μέση κατάσταση.Αλλά όταν είσαι Βενετία για 2 νύχτες πόσο θα κάτσεις μέσα στο hotel ? Ουσιαστικά είναι μόνο για τον ύπνο και ένα μπάνιο.
Γιαυτό δεν ψάξαμε κάτι το εξαιρετικό αλλά κάτι απλό και λιτό το οποίο τελικά μας ικανοποίησε.Αφήσαμε αμέσως τις βαλίτσες ,πήραμε απο τη ρεσεψιόν εισητήρια
για το λεωφορείο και βγήκαμε στην στάση.Σε 20 λεπτά είμασταν στην piazzale Roma..Αν φτάσεις εκεί με δικό σου αυτοκίνητο θα πρέπει να το αφήσεις σε ένα από τα 2 parking που υπάρχουν τα οποία όμως είναι
πανάκριβα.Γιαυτό επιλέξαμε να κατέβουμε με λεωφορείο.Από την πλατεία αυτή και μετά ή ξεκινάς την βόλτα ανάμεσα στα κανάλια με τα πόδια ή παίρνεις την δημόσια συγκοινωνία με
τα καραβάκια ή θαλλάσιο taxi ή για τους ρομαντικούς η βόλτα με την γόνδολα.Με τους γονδολιέρηδες παίζουν πολλά.Καταρχήν κάποια παζάρια στην τιμή μπορούν να γίνουν.
Επίσης από κουβέντα με τους γονδολέρηδες κατάλαβα ότι παίζει ρόλο αν είναι καθημερινή,αν είναι νύχτα ή μέρα κτλ .Οι τιμές πάντως χονδρικά παίζουν από 70 έως 120 ευρώ για 4 άτομα.
Χαλαρή βολτούλα λοιπόν,φαγητό,μετά ξανά βόλτες πάνω-κάτω,παγωτάκι.Πολύς κόσμος στις πλατείες,παρέες γενικά όμορφη ατμόσφαιρα.Ετσι κλείνει η πρώτη νύχτα μας.

Την επομένη το πρωί πάλι λεωφορείο,piazzale Roma αλλά τώρα όχι ποδαράτοι αλλά καραβάκι με δημόσια συγκοινωνία.Στο σημείο από όπου ξεκινούν υπάρχουν χάρτες,δρομολόγια,
γενικά κατοτοπίζετε κάποιος εύκολα.
Προορισμός μας η πλατεία Αγίου Μάρκου φυσικά με το ομωνυμο καμπαναριό και τη Βασιλική.Επιλέξαμε το καραβάκι με κατεύθυνση προς τα δεξιά της αφετηρίας για να περάσουμε κάτω από την γέφυρα Rialto.

Ολόκληρη η μέρα κύλισε στην πλατεία του Αγίου Μάρκου,ανεβήκαμε στο καμπαναριό το οποίο και σας προτείνω να κάνετε και εσείς ανεξάρτητα από το πόσο κόσμο έχει να περιμένει στην ουρά.
Η θέα μας αποζημιώσε για την υπομονή που είχαμε περιμένοντας κανένα 20λεπτο έως ότου ανέβουμε.

http://www.travelstories.gr/members...cture10398-%E2%E5%ED%E5%F4%E9%E1-2010-041.jpg
Μετά πήγαμε στην ελληνορθόδοξη εκκλησία του Αγίου Γεωργίου.Επειτα ξανά καραβάκι για να μεταφερθούμε
στο απέναντι νησάκι του Μουράνο.Επιστρέφοντας από το νησί του Μουράνο πάλι βόλτες και περαντζάδες και αργά τη νύχτα επιστροφή στο ξενοδοχείο.Πανέμορφη η Βενετία.Δεν την χορταίνεις όσο και να μείνεις.Τελείωσε όμως.Σε λίγες ώρες έπρεπε να ξεκινήσουμε για Αυστρία.......Συνεχίζετε
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom