Τουρκία Ταξίδι με moto - Τουρκία 1990

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Καλημέρα. Ξεθάψατε...την ιστορία που διάβασε κι εγώ, Ρενάτα φαντάζομαι το πιο ενδιαφέρον ταξείδι σου.
Ξεθάψατε όμως και το Αριάδνη όπου τότε που το πήρες απ τον Πειραιά, δούλευε σαν κρουαζιερόπλοιο την γραμμή Ανγκόνα- Πειραιά (μέσω ισθμού Κορίνθου)-Κουσάνδασι, κι επιστροφή απ τα ίδια λιμάνια. Σ΄αυτό δούλεψα το 1990 από 7 Οκτ- 8 Νοεμβ.
Επίσης 2,5 χρόνια στη γραμμή Σούδας-Πειραιά,την οποία κατόπιν οι Μινωικές την άφησαν, κι έτσι χωρίς πλοίο τους παραμένει μέχρι σήμερα.
Όταν το πήρες απ τον Πειραιά για Τουρκία, ήταν ένα διαφορετικό πλοίο μέσα, απ ότι το ήξερες στην παλαιά του γραμμή. οκ;

κάτι φωτό αναφέρεις πιο πάνω
έτσι ειναι soudiane.
για φωτογραφίες ειπε ο samion που μαλον δεν συμπεριελήφτηκαν στο πόστ του.
έχομε μιλήσει μαζί για τον καπετάν γιάννη απο τους αρμένους και το βεσπάκι του...
εγω έχω φωτογραφίες του γκαράζ και του πλοίου απ έξω θα τις σκανάρω καποια στιγμή..
ναι το καλύτερο ταξίδι μου.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
έτσι ειναι soudiane.
για φωτογραφίες ειπε ο samion που μαλον δεν συμπεριελήφτηκαν στο πόστ του.
έχομε μιλήσει μαζί για τον καπετάν γιάννη απο τους αρμένους και το βεσπάκι του...
εγω έχω φωτογραφίες του γκαράζ και του πλοίου απ έξω θα τις σκανάρω καποια στιγμή..
ναι το καλύτερο ταξίδι μου.
τι έπαθες;;γεροντική άνοια!!!!:Dκαπετάν Βαγγέλη θες να πεις.
κάνομε το τελευταίο ταξείδι περίππου Οκτώβρη μήνα, Σούδα-Πειραιά, κατόπιν το δέσαμε στην προβλήτα της ναυπηγοεπισκευατικης ζώνης του Περάματος, για μετεπισκευή και εννοείται απόλυση του 8/10 του πληρώματος. Κι όμως δεν απολύθηκε κανείς. Παρακολούθηση των συνεργείων, γραφειοκρατικά κλπ. όλοι οι χώροι διαλύθηκαν, τα καταστρώματα γίνηκαν από μέσα σαν γήπεδα, ένα χάος κι ένα νέφος απ το δηλητήριο των οξυγονοκολλήσεων που κάθε μέρα αναπνέαμε. Εν συνεχεία ξαναχτίστηκε απ την αρχή, και γύρω στον επόμενο Μάρτη αν θυμάμαι καλά ήταν έτοιμο όπως το είδες. Έγινε κουκλί.
οκ φωτό έχω πολλές, έλεγα μήπως ήταν κάποια διαφορετική
δεν συνέχισα, πήγα στο "Καζαντζάκης" βλέπεις περίμενα το τρίτο.....
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Καλημέρα. Ξεθάψατε...την ιστορία που διάβασε κι εγώ, Ρενάτα φαντάζομαι το πιο ενδιαφέρον ταξείδι σου.
Ξεθάψατε όμως και το Αριάδνη όπου τότε που το πήρες απ τον Πειραιά, δούλευε σαν κρουαζιερόπλοιο την γραμμή Ανγκόνα- Πειραιά (μέσω ισθμού Κορίνθου)-Κουσάνδασι, κι επιστροφή απ τα ίδια λιμάνια. Σ΄αυτό δούλεψα το 1990 από 7 Οκτ- 8 Νοεμβ.
Επίσης 2,5 χρόνια στη γραμμή Σούδας-Πειραιά,την οποία κατόπιν οι Μινωικές την άφησαν, κι έτσι χωρίς πλοίο τους, παραμένει μέχρι σήμερα.
Όταν το πήρες απ τον Πειραιά για Τουρκία, ήταν ένα διαφορετικό πλοίο μέσα, απ ότι το ήξερες στην παλαιά του γραμμή. οκ;

κάτι φωτό αναφέρεις πιο πάνω
Σ αυτό το χρονικό διάστημα που ήμουν τέλειωσαν τα προαναφερθέντα ταξίδια, κι έγιναν 2 κρουαζιέρες από το Ηράκλειο. Την πρώτη την πρόλαβα και πήρα μαζί μου τη φαμίλια (δωρεάν φυσικά). Κάναμε Ηράκλειο-Κων/λη με διανυχτέρευση- Γιάλτα(ΕΣΣΔ τότε)-Οδησσό (διαν/ση)-Burgas(διαν/ση)-Μυτιλήνη για σαρδέλες-Ηράκλειο.
Η επομένη ήταν Σικελία-Ιταλία-Κορσική-Ισπανία
 

tai

Member
Μηνύματα
290
Likes
87
Ονειρεμένο Ταξίδι
το τελος του δρομου
Α! το ειχα χασει αυτο το ταξιδιωτικο.:reading: Ωραια εμπειρια, Ρενατα.
 

vagelat

Member
Μηνύματα
22
Likes
6
Ταξίδι στην Τουρκία - 20 χρόνια μετά....
Ομορφες αναμνήσεις και από μας, σε πρόσφατο ταξίδι σε Τουρκία (Πόντο – Καππαδοκία).
Συνιστώ και γω σε όλους να μην χάσουν την ευκαιρία!
ΚΑΛΑ μοτο – ΤΑΞΙΔΙΑ
Φιλικά
Αρης
ΥΓ Εδώ Ταξιδιωτικό Moto στην Τουρκία (Πόντος - Καππαδοκία), Μάιος 2011 οι πρώτες μας εντυπώσεις…
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.670
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Μπράβο, Ρένα, Θαυμάσια ιστορία.
Κρίμα που δεν "έβαλες" και φωτογραφίες για να δούμε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.676
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom