Ταξίδι σε 5 χώρες της Αφρικής

maryland

Member
Μηνύματα
18
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΥΛΑΝΔΗ
Καλησπέρα σε όλους!

Με λένε Μαίρη και θέλω να κάνω ένα ταξίδι στην Αφρική. Έχω βρει μία εκδρομή με γκρουπ (από γραφείο του εξωτερικού) και πρόκειται να περάσουμε τις εξής χώρες: Κένυα-Τανζανία-Μαλάουι-Ζάμπια-Ζιμπάμπουε.
Πώς μπορώ να βρω πληροφορίες
1. για εμβόλια που πρέπει να κάνω (ποιά και πόσο καιρό πριν)
2. βίζα. Δεν υπάρχουν προξενεία στην Ελλάδα και πρέπει να έχω από πριν βίζα, αλλιώς δεν γίνομαι δεκτή (πχ Ζάμπια και Μαλάουι).
Το γραφείο που οργανώνει την εκδρομή, δεν έχει καμία ανάμειξη/ευθύνη ως προς όλα αυτά, η 'συνεργασία' ξεκινάει από την ώρα που θα φτάσω εκεί και έπειτα.

Ευχαριστώ πολύ!
Μαίρη
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Mαλάουι, πληροφορίες εδώ
Κένυα, υπάρχει e-visa
Zάμπια, υπάρχει κι εδώ e-visa αλλά εμείς είχαμε βγάλει upon arrival αλλά σε αεροδρόμιο
Ζιμπάμπουε, εδώ
Τανζανία είχαμε βγάλει upon arrival αλλά στο αεροδρόμιο

Όσο για εμβόλια και προφύλαξη από ελονοσία κλπ μπορείς να απευθυνθείς (καλύτερα) στη Εθνική Σχολή Δημόσιας Υγείας στη λεωφόρο Αλεξάνδρας (στο υπόγειο) ή εναλλακτικά να αναζητήσεις τον κ.Τσαγρή Βασίλη Παιδίατρο-Λοιμωξιολόγο που ασχολείται με την ταξιδιωτική ιατρική στο Νοσοκομείο ΑΤΤΙΚΟΝ
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.316
Αν θέλεις βάλε έναν σύνδεσμο του πρακτορείου για να δούμε την εκδρομή.Για ενημέρωση μας.Δεν θεωρείται διαφήμιση πιστεύω.
 

maryland

Member
Μηνύματα
18
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΥΛΑΝΔΗ
Αν θέλεις βάλε έναν σύνδεσμο του πρακτορείου για να δούμε την εκδρομή.Για ενημέρωση μας.Δεν θεωρείται διαφήμιση πιστεύω.
https://www.gadventures.com/trips/serengeti-to-victoria-falls-adventure/4021/

Mαλάουι, πληροφορίες εδώ
Κένυα, υπάρχει e-visa
Zάμπια, υπάρχει κι εδώ e-visa αλλά εμείς είχαμε βγάλει upon arrival αλλά σε αεροδρόμιο
Ζιμπάμπουε, εδώ
Τανζανία είχαμε βγάλει upon arrival αλλά στο αεροδρόμιο

Όσο για εμβόλια και προφύλαξη από ελονοσία κλπ μπορείς να απευθυνθείς (καλύτερα) στη Εθνική Σχολή Δημόσιας Υγείας στη λεωφόρο Αλεξάνδρας (στο υπόγειο) ή εναλλακτικά να αναζητήσεις τον κ.Τσαγρή Βασίλη Παιδίατρο-Λοιμωξιολόγο που ασχολείται με την ταξιδιωτική ιατρική στο Νοσοκομείο ΑΤΤΙΚΟΝ
Σ'ευχαριστώ! Θα τα κοιτάξω λεπτομερώς...
Όσο για εμβόλια, μένω επαρχία, οπότε πρέπει να βρω πληροφορίες από internet. Βρήκα ένα pdf του ΚΕΕΛΠΝΟ, αναλυτικά για όλες τις χώρες. Μόνο για κίτρινο πυρετό θα πρέπει να κάνω κι είμαι εντάξει. Για μαλάρια είναι χάπια απ'όσο ξέρω, αλλά δεν ξέρω αν είναι απαραίτητο να τα πάρω...κι επίσης δεν ξέρω τι παίζει με τον ιό ζήκα..
 
Last edited by a moderator:

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
H Zιμπάμπουε πού κολλάει στο πρόγραμμα; Απ'ότι είδα δεν περιλαμβάνεται. Κι η Κένυα περιλαμβάνεται μόνο για λόγους γειτνίασης του Ναϊρόμπι με την Arusha.

Δεν έχει Zica στην Ανατολική Αφρική, περισσότερο να σε ανησυχεί η ελονοσία
 
Last edited by a moderator:

maryland

Member
Μηνύματα
18
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΥΛΑΝΔΗ
H Zιμπάμπουε πού κολλάει στο πρόγραμμα; Απ'ότι είδα δεν περιλαμβάνεται. Κι η Κένυα περιλαμβάνεται μόνο για λόγους γειτνίασης του Ναϊρόμπι με την Arusha.

Δεν έχει Zica στην Ανατολική Αφρική, περισσότερο να σε ανησυχεί η ελονοσία
Ζιμπάμπουε τελείωνει η εκδρομή, φεύγω από Victoria Falls! Για ελονοσία είναι χάπια που πρέπει να παίρνω, σωστά; Αν ρωτήσω σε φαρμακείο θα ξέρουν, ε; Σ'ευχαριστώ!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Ζιμπάμπουε τελείωνει η εκδρομή, φεύγω από Victoria Falls! Για ελονοσία είναι χάπια που πρέπει να παίρνω, σωστά; Αν ρωτήσω σε φαρμακείο θα ξέρουν, ε; Σ'ευχαριστώ!
Malarone αλλά δεν ξέρω τι διαθεσιμότητα υπάρχει. κατά διαστήματα υπήρχε έλλειψη
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.680
Likes
50.544
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Χρειάζεται να κάνω και εμβόλιο για την λύσσα;
Όσο χρειάζεται και για την Ελλάδα.
Malarone βρίσκεις και μέσω ίντερνετ πάντως, υπάρχουν ηλεκτρονικά φαρμακεία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom