Αιθιοπία Ταξίδι στην Αιθιοπία

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Καλησπέρα σας! Θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με τις μετακινήσεις. Οι εσωτερικές πτήσεις για οποιαδήποτε περίοδο και αν κλείσεις είναι πανάκριβες. Επίσης, η μετακίνηση με λεωφορείο είναι πάρα πολλές ώρες για τα περισσότερα μέρη. Όσοι έχετε ταξιδέψει στην Αιθιοπία πώς μετακινούσασταν. Από τη δική μου εμπειρία σε άλλες χώρες, οι εσωτερικές πτήσεις ήταν πολύ πιο φτηνές σε σχέση με τις διεθνείς. Τέλος, επειδή θέλω οπωσδήποτε να επισκεφθώ το Harar, από τη στιγμή που δεν υπάρχει αεροδρόμιο η μόνη λύση είναι να πετάξει κάποιος από Addis Ababa προς Dire Dawa και μετά; Υπάρχουν συχνά δρομολόγια λεωφορείων, καθότι δεν κατάφερα να βρω σχετική σελίδα.
Εμείς σε 15μ περίπου ταξιδιού πρέπει να πήραμε 3-4 εσωτερικές πτήσεις. Οι αποστάσεις είναι μεγάλες και χωρίς νόημα. Ενδιάμεσα είχαμε και οδηγό, αλλά για πιο κοντινές αποστάσεις (επισκεφτήκαμε εκτενώς μόνο το βορρά της χώρας + το άχαστο Danakil).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.471
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Pl
Καλησπέρα σας! Θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με τις μετακινήσεις. Οι εσωτερικές πτήσεις για οποιαδήποτε περίοδο και αν κλείσεις είναι πανάκριβες. Επίσης, η μετακίνηση με λεωφορείο είναι πάρα πολλές ώρες για τα περισσότερα μέρη. Όσοι έχετε ταξιδέψει στην Αιθιοπία πώς μετακινούσασταν. Από τη δική μου εμπειρία σε άλλες χώρες, οι εσωτερικές πτήσεις ήταν πολύ πιο φτηνές σε σχέση με τις διεθνείς. Τέλος, επειδή θέλω οπωσδήποτε να επισκεφθώ το Harar, από τη στιγμή που δεν υπάρχει αεροδρόμιο η μόνη λύση είναι να πετάξει κάποιος από Addis Ababa προς Dire Dawa και μετά; Υπάρχουν συχνά δρομολόγια λεωφορείων, καθότι δεν κατάφερα να βρω σχετική σελίδα.
Απαντώ για καθαρά ιστορικούς λόγους, δε θα σου είναι χρήσιμη η απάντηση επειδή έχουν περάσει πια 20 χρόνια:
Όταν πήγαμε εμείς (ως φοιτηταί!) άσφαλτο δεν είχε σχεδόν πουθενά στη χώρα. Πτήσεις δεν πήραμε. Γυρίσαμε τη χώρα με λεωφορεία με σιδερένιες θέσεις και πολλούς ορθίους, που όταν έφτανε 6 η ώρα (ή 12 για τους Αιθίοπες) σταματούσαν όπου βρισκόντουσαν στο δρόμο και κοιμόμασταν κάτω από το λεωφορείο (εκτός κι αν τύχαινε να υπάρχει κοινότητα κοντά οπότε ψάχναμε δωμάτιο). Μου έχει μείνει αξέχαστο το ταξίδι παρότι έλιωσε ο κώλος μας (φοβερές αναταράξεις) και τα λεωφορεία πήγαιναν με 25-30χλμ/ώρα, οπότε κινούμασταν πολύ αργά και βασανιστικά. Η επαφή με τους ντόπιους ήταν φανταστική.

Θέλω να πω ότι όλα έχουν συν και πλην, οι επιλογές γίνονται ανάλογα με το χρόνο και το χρήμα που διαθέτεις.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.677
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom