Ρουμανία Ταξίδι στη Ρουμανία με τρένο

konsolas

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Γειάς σας
Σκοπεύω τον Ιούλιο να ταξιδέψω οικογενειακώς (η γυναίκα μου είναι Ρουμάνα + τέσσερα παιδιά, 7-6-3-1,5 χρόνων) στη Ρουμανία, είχα σκοπό να πάω με αυτοκίνητο, έχω ξαναπάει άλωστε το 2002, αλλά, επειδή δεν χωράμε όλοι στο αυτοκίνητο θα είμαστε και παράνομοι, επίσης ψιλοφοβάμαι αν συμβεί κάτι είναι δύσκολο να έχει 4 μικρά μαζί σου. Απορίπτω το αεροπλάνο λόγω φόβου, άρα μου μαίνουν δύο επιλογές λεοφωρείο ή τρένο. Με το λεοφορείο θα είναι τρελή η ταλαιπωρία για το τρένο δεν ξέρω.
Παρακαλώ κάποιον που έχει ανάλογη εμπειρία να με πληροφορήσει ή να μου κάνει συστάσεις για λιγότερη ταλαιπωρία
ευχαριστώ
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.004
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γειάς σας
Σκοπεύω τον Ιούλιο να ταξιδέψω οικογενειακώς (η γυναίκα μου είναι Ρουμάνα + τέσσερα παιδιά, 7-6-3-1,5 χρόνων) στη Ρουμανία, είχα σκοπό να πάω με αυτοκίνητο, έχω ξαναπάει άλωστε το 2002, αλλά, επειδή δεν χωράμε όλοι στο αυτοκίνητο θα είμαστε και παράνομοι, επίσης ψιλοφοβάμαι αν συμβεί κάτι είναι δύσκολο να έχει 4 μικρά μαζί σου. Απορίπτω το αεροπλάνο λόγω φόβου, άρα μου μαίνουν δύο επιλογές λεοφωρείο ή τρένο. Με το λεοφορείο θα είναι τρελή η ταλαιπωρία για το τρένο δεν ξέρω.
Παρακαλώ κάποιον που έχει ανάλογη εμπειρία να με πληροφορήσει ή να μου κάνει συστάσεις για λιγότερη ταλαιπωρία
ευχαριστώ
Προσπάθησε να ξεπεράσεις το φόβο σου.

Θα πρέπει να αλλάξεις τρένο στη Θεσσαλονίκη (αν ξεκινάς από την υπόλοιπη Ελλάδα), στη Σόφια, και στο Βουκουρέστι (αν o τελικός σου προορισμός είναι πιο μακρυά). [ Υπάρχει και τρένο Αθήνα - Σόφια, και τρένο Θεσσαλονίκη - Βουκουρέστι, από 1 φορά τη μέρα, για να γλυτώσεις τη μια αλλαγή, αλλά μετά δε βολεύουν οι ανταποκρίσεις ].
Στα τρένα αυτά, κάποια θα είναι νυκτερινά, και θα χρειαστείς δύο τρίκλινες κουκέτες (νυκτερινό ταξίδι με πιτσιρίκια χωρίς κρεββάτι ούτε να το σκέφτεσαι).
Υπολόγισε ~30 ώρες ταξίδι.
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
το εκανα περσυ αυτομε τρενο και φυσικαμε κλιναμαξες...απο θεσνικη καναμε 26 ωρες να παμε και 22 να γυρισουμε...κανενα 3ωρο περιπου στα συνορα μας καθυστερησαν.επισης το βαγονι μας ηταν κλειδωμενο [αλλαζουν βαγονιαεχει και βαγονι για τουρκια μαλλον...]για αυτο παρτε μπολικα φαγια μαζι σας και νερο
ακομα μας ελεγαν να κλειδωνουμε τις κουκετες για ασφαλεια..δεν ηταν πολυ ευκολα...οι καμπινες ειχαν νιπτηρα κατω απο εναν παγκο που δυσκολα ανακαλυπτεις...τα καταφεραμε στην επιστροφη....χιχι
ακομα καπου στα συνορα με βουλγαρια με ρουμανια πρεπει ναταν ..παντως ηταν συνορα μας εριξαν κατι σαν υγρο μαλλον κατι για απολυμανση ηταν και ευτυχως εκεινη τη στιγμη ειχαμε κλεισει το παραθυρο... τωρα τι ηταν..
αυτα προσωπικα παρολο που χαμε δικλινη κουκετα δεν θα ξαναπηγαινα...πολυς υπνος βεβαια...
 

konsolas

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες
έτσι που μου τα λέτε με απονθαρύνατε, είμαι από Κρήτη και θα ξεκινούσα από Αθήνα, οπότε φαντάζομαι ταλαιπωρία με τα μωρά ανάβα κατέβα καράβι μετά στα τρένα, καθυστερίσεις και νυχτερινά δρομολόγια, να γκρινιάζουνε να θέλουν τουαλέτα να πεινάνε, μόνο που το σκέφτομαι με πιάνει τρόμος.
πραγματικά δεν ξέρω ποιός θα ήταν ο καλύτερος τρόπος
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Tελικά famek είσαι και γαμώ τα άτομα..

οι καμπινες ειχαν νιπτηρα κατω απο εναν παγκο που δυσκολα ανακαλυπτεις...τα καταφεραμε στην επιστροφη....χιχι
Σου πήρε δηλαδή πάνω από 20 ώρες για να ανακαλύψεις που ήταν ο νιπτήρας στην κουκέτα σου? σε θαυμάζω...

ακομα καπου στα συνορα με βουλγαρια με ρουμανια πρεπει ναταν ..παντως ηταν συνορα μας εριξαν κατι σαν υγρο μαλλον κατι για απολυμανση ηταν και ευτυχως εκεινη τη στιγμη ειχαμε κλεισει το παραθυρο... τωρα τι ηταν..
Μάλλον στα σύνορα Ουζμπεκιστάν με Τατζικιστάν θα ήταν... και ξέρεις τι υποπτεύομαι ότι σας έριξαν?... αλάτι για να μην ξανάρθετε...

Γειά σου ρε Famek με τα ωραία σου....
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
Tελικά famek είσαι και γαμώ τα άτομα..



Σου πήρε δηλαδή πάνω από 20 ώρες για να ανακαλύψεις που ήταν ο νιπτήρας στην κουκέτα σου? σε θαυμάζω...



Μάλλον στα σύνορα Ουζμπεκιστάν με Τατζικιστάν θα ήταν... και ξέρεις τι υποπτεύομαι ότι σας έριξαν?... αλάτι για να μην ξανάρθετε...

Γειά σου ρε Famek με τα ωραία σου....

καλα οταν τα εγραφα ηξερα οτι θα απαντουσες ετσι για σενα μεγαλε δουλευω...για τις ατακες σου.. ασε που ξερω οτι με παρακολουθεις.... τιμη μου...μεχρι και κατασκοπο εστειλες στην συναντηση...ποιος στη χαρη μου...
πρεπει και εσυ να δημιουργεις..βεβαια ....
οσο για τον νιπτηρα ειναι σκεπασμενος με παγκο που με περιεργο τροπο σηκωνεις...ασε που ειχα πιο ενδιαφεροντα πραγματα να κανω...διαβαζα..εβγαλα 2 βιβλια σε αυτο το ταξιδι...

οσο για το ...αλατι.. ασε δεν επιασε...ξαναπηγα...χιχι
τωρα που το λες ουζμπεκισταν δεν πηγα τι κριμα να παω
και απο κει να δω ..λες εκει να πιασει το αλατι...χλωμο το κοβω...
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες
έτσι που μου τα λέτε με απονθαρύνατε, είμαι από Κρήτη και θα ξεκινούσα από Αθήνα, οπότε φαντάζομαι ταλαιπωρία με τα μωρά ανάβα κατέβα καράβι μετά στα τρένα, καθυστερίσεις και νυχτερινά δρομολόγια, να γκρινιάζουνε να θέλουν τουαλέτα να πεινάνε, μόνο που το σκέφτομαι με πιάνει τρόμος.
πραγματικά δεν ξέρω ποιός θα ήταν ο καλύτερος τρόπος

ξεπερνα τις φοβιες σου, και αεροπλανο..αν μονο εσυ φοβασαι να σε ενημερωσω οτι υπαρχει τεχνικη χαλαρωσης για φοβιες...θα πας σε ψυχολογο.. ειναι ευχαριστη και γρηγορη τεχνικη και γινεται νεα καταγραφη στον εγκεφαλο.. δεν θεωρεις πια αγχογονο ερεθισμα το αεροπλανο.....στη κρητη εχει πολλους ψυχολογους που μπορουν να σε βοηθησουν..απλα να ρωτησεις αν εφαρμοζουν αυτη την τεχνικη..λεγεται μεθοδος συστηματικης απευαισθητοποιησης και ο ψυχολογος θα πρεπει ναχει γνωσεις συμπεριφορισμου...η γνωστικουσυμπεριφορισμου.....ειναι και με χαλαρωτικη μουσικη συγχρονως..ασε θα σου αρεσει πολυ...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.832
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom