Ινδονησία Ταξίδι στο Μπαλί...τα φώτα σας

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
καπως έτσι θα το κάνουμε ..έχω ακόμα καιρό μέχρι τον Αύγουστο !!απο μετακινήσεις εκεί;ταξί;uber;να νοικιάζω αμάξι ;
Για μετακινήσεις δεν θα πρότεινα να οδηγειτε εσείς , δεν πρόσεχαν καθόλου! Εμείς είχαμε αρκετές ημέρες από το familybalitours έναν οδηγό με τον οποίο είχαμε βγάλει πρόγραμμα από Αθήνα και ήταν στα 35/40 ευρώ η εκδρομή .
 

panost3

Member
Μηνύματα
27
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπώνια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
επειδη θα είμαστε οικογενειακώς για μετακίνηση τι προτείνεις από το ubud για τριγύρω δραστηριότητες ;
Είναι πάρα πολλές και έχει να κάνει με το τι ψάχνει ο καθένας... έχουν γραφτεί πολλά αν αναζητήσεις στις ταξιδιωτικές ιστορίες να δεις τι σας ταιριάζει.
Ενδεικτικά αναφέρω οριζώνες Tegalalang, Campuhan Ridge walk, καταράκτες Tegenungan και Kanto lampo, ηφαίστιο Kintamani και batur lake. Επίσης πολλές ακόμα επιλογές στο πιο Βόρειο τμήμα προς Munduk/Bedugul όπως Jatiluwih rice terrace, καταράκτες Nungnung και Leke leke, Danau beratan lake κ.α.
Για αυτό τον λόγο πιστεύω βολεύει να σπάσεις τη διαμονή μεταξύ Ubud και Munduk. 5 μέρες Ubud και 2 Munduk θα ήταν μια καλή επιλογή ώστε να έχεις και ακόμα 4 μέρες για κάτι παραλιακό αφού το επιθυμείς. Αν τώρα οι 4 μέρες παραλιακά πιστεύεις είναι λίγο κόψε από εκεί που δεν σε ενδιαφέρει τόσο...
Μεταφορές έγω προτείνω να βρεις κάποιον οδηγό. Αν και πιο Βόρεια είναι όντως σχετικά εύκολα, θα αναγκαστείς σίγουρα να περάσεις και από μέρη με κίνηση που σε σημεία βλέπεις την μισή ρόδα από το αυτοκίνητο στο γκρεμό για να χωρέσουν να περάσουν και οι 2 κατευθύνσεις. Familybalitours επέλεξα κι εγώ και ήταν πολύ οικονομικά και εύκολη συννενόηση.
 

nikos19811

Member
Μηνύματα
32
Likes
6
Είναι πάρα πολλές και έχει να κάνει με το τι ψάχνει ο καθένας... έχουν γραφτεί πολλά αν αναζητήσεις στις ταξιδιωτικές ιστορίες να δεις τι σας ταιριάζει.
Ενδεικτικά αναφέρω οριζώνες Tegalalang, Campuhan Ridge walk, καταράκτες Tegenungan και Kanto lampo, ηφαίστιο Kintamani και batur lake. Επίσης πολλές ακόμα επιλογές στο πιο Βόρειο τμήμα προς Munduk/Bedugul όπως Jatiluwih rice terrace, καταράκτες Nungnung και Leke leke, Danau beratan lake κ.α.
Για αυτό τον λόγο πιστεύω βολεύει να σπάσεις τη διαμονή μεταξύ Ubud και Munduk. 5 μέρες Ubud και 2 Munduk θα ήταν μια καλή επιλογή ώστε να έχεις και ακόμα 4 μέρες για κάτι παραλιακό αφού το επιθυμείς. Αν τώρα οι 4 μέρες παραλιακά πιστεύεις είναι λίγο κόψε από εκεί που δεν σε ενδιαφέρει τόσο...
Μεταφορές έγω προτείνω να βρεις κάποιον οδηγό. Αν και πιο Βόρεια είναι όντως σχετικά εύκολα, θα αναγκαστείς σίγουρα να περάσεις και από μέρη με κίνηση που σε σημεία βλέπεις την μισή ρόδα από το αυτοκίνητο στο γκρεμό για να χωρέσουν να περάσουν και οι 2 κατευθύνσεις. Familybalitours επέλεξα κι εγώ και ήταν πολύ οικονομικά και εύκολη συννενόηση.
Τέλεια θα κάτσω να ψάξω όλα αυτά που ανέφερες για να έχω μια ιδέα στο περίπου που θα κινηθούμε!!σ ευχαριστω πολύ !!!
 

nikos19811

Member
Μηνύματα
32
Likes
6
Καλησπέρα σας
Γνωρίζει κάποιος στο Ubud τι αξιοθέατα έχει να δω;και πόσες μέρες αξίζει να μείνω εκεί;
 

Spark

Member
Μηνύματα
92
Likes
938
Γεια σου Νίκο, ωραία θα είναι στο Μπαλί, θα πάω και εγώ τον Μάιο με greektravelerstours.gr/bali/
Δες το βίντεο θα μάθεις πολλά..
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
514
Likes
2.242
Έχω συναντήσει ένα πρόβλημα που δεν το περίμενα με βάση τα όσα είχα διαβάσει.
Έχω στείλει σε διάφορους οδηγούς ώστε να έχουμε όχημα όλη μέρα κάθε μέρα αλλά όλοι ανεξαιρέτως έχουν ζητήσει συγκεκριμένο πρόγραμμα, κάτι που δεν θέλω να ορίσω από τώρα, θέλω βλέποντας και κάνοντας επιτόπου.
Έχει κανείς να μου συστήσει κάποιον;
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
245
Likes
629
Καλησπέρα σας!

Χωρίς να έχω διαβάσει τα προηγούμενα, σε μια γρήγορη αναζήτηση καλοκαιρινού προορισμού, μας ήρθε η ιδέα του Μπαλί!

Πόσες μέρες πιστεύετε χρειάζονται για να δεις το μεγαλύτερο μέρος του Μπαλί μαζί με τριγύρω νησάκια; 10,14, παραπάνω;

Προσπαθώ να δω αν αξίζει να μείνουμε καθόλου και Σιγκαπούρη (αφού οι περισσότερες πτήσεις που βρίσκω έχουν ενδιάμεση στάση εκεί) ή πρέπει να πάμε κατευθείαν Μπαλί.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
514
Likes
2.242
Καλησπέρα σας!

Χωρίς να έχω διαβάσει τα προηγούμενα, σε μια γρήγορη αναζήτηση καλοκαιρινού προορισμού, μας ήρθε η ιδέα του Μπαλί!

Πόσες μέρες πιστεύετε χρειάζονται για να δεις το μεγαλύτερο μέρος του Μπαλί μαζί με τριγύρω νησάκια; 10,14, παραπάνω;

Προσπαθώ να δω αν αξίζει να μείνουμε καθόλου και Σιγκαπούρη (αφού οι περισσότερες πτήσεις που βρίσκω έχουν ενδιάμεση στάση εκεί) ή πρέπει να πάμε κατευθείαν Μπαλί.
Καλυτερα να διαβάσεις λίγο πρώτα τα προηγούμενα και να αναζητήσεις στο ίντερνετ και να διαπιστώσεις εσύ πρώτα τι θέλεις να δεις από όλο το νησί πιο συγκεκριμένα και τι θέλεις να κάνεις (άραγμα; δραστηριότητες; αναβάσεις; κουλτούρα κτλ), αλλιώς είτε 5 είτε 25 μέρες σου πει κάποιος, δεν θα ανταποκρίνεται σε τίποτα.

Όσο για τη Σιγκαπούρη, ψάξε πρώτα αν σε ενδιαφέρει, αν αξίζει το budget, αν σου βγαίνει κ μετά να κρίνεις. Για εμένα αξίζει. Δες πτήσεις αρχικά.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.104
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Καλησπέρα σας!

Χωρίς να έχω διαβάσει τα προηγούμενα, σε μια γρήγορη αναζήτηση καλοκαιρινού προορισμού, μας ήρθε η ιδέα του Μπαλί!

Πόσες μέρες πιστεύετε χρειάζονται για να δεις το μεγαλύτερο μέρος του Μπαλί μαζί με τριγύρω νησάκια; 10,14, παραπάνω;

Προσπαθώ να δω αν αξίζει να μείνουμε καθόλου και Σιγκαπούρη (αφού οι περισσότερες πτήσεις που βρίσκω έχουν ενδιάμεση στάση εκεί) ή πρέπει να πάμε κατευθείαν Μπαλί.
Στο Μπαλί όσο και να κάτσεις θα βρίσκεις πράγματα να κάνεις, πόσο μάλλον όταν αναφέρεσαι και στα διπλά νησιά... Επίσης αν είναι η πρώτη σας φορά Σιγκαπούρη και θέλετε να τη δείτε σίγουρα αξίζει για 2-3 μέρες...Το ξέρω δε βοηθάω αλλά αυτή είναι η αλήθεια, απλά πρέπει να διαλέξετε τι θέλετε να κάνετε σε αυτό το ταξίδι ανάλογα και με τις μέρες που έχετε στη διάθεσή σας...
 

nick07

Member
Μηνύματα
290
Likes
523
Καλησπέρα σας!

Χωρίς να έχω διαβάσει τα προηγούμενα, σε μια γρήγορη αναζήτηση καλοκαιρινού προορισμού, μας ήρθε η ιδέα του Μπαλί!

Πόσες μέρες πιστεύετε χρειάζονται για να δεις το μεγαλύτερο μέρος του Μπαλί μαζί με τριγύρω νησάκια; 10,14, παραπάνω;

Προσπαθώ να δω αν αξίζει να μείνουμε καθόλου και Σιγκαπούρη (αφού οι περισσότερες πτήσεις που βρίσκω έχουν ενδιάμεση στάση εκεί) ή πρέπει να πάμε κατευθείαν Μπαλί.
Αν εχετε χρονο και το budget επιτρεπει, φυσικα και αξιζουν 2-3 ημερες στη Σικγαπουρη. Εγω ειχα καθισει σχεδον 4 γεματες ημερες και ανετα θα εμενα κι αλλο.
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
245
Likes
629
Σας ευχαριστώ! Ακόμα είμαστε στην αρχή της οργάνωσης, οπότε είναι όλα ανοιχτά.

Βρίσκω πιο φθηνές πτήσεις για Τζακάρτα οπότε ενδεχομένως να γυρίσουμε την Ινδονησία και να κατέβουμε προς τα κάτω με τρένο για να περάσουμε Μπαλί με πλοίο. Κοιτάω να δω πόσο ασφαλές είναι και πόσες ώρες παίρνει κάτι τέτοιο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.533
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom