Ταξίδι, όχι "διακοπές"

amanous

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Χαιρετώ και εγώ το forum. Απο ότι βλέπω στο πρώτο μου μήνυμα πρέπει να γράψω κάτι για εμένα.

Το μικρόβιο του ταξιδιού ανακάλυψα ότι το έχω στο πρώτο μου ταξίδι εκτός Ελλάδος, με πούλμαν μέχρι την Ολλανδία. Από τότε έχω ταξιδέψει αρκετά, με την συχνότητα των ταξιδιών ολοένα και να αυξάνεται.

Ο αγαπημένος μου τρόπος έχει πλέον εδραιωθεί στο ανεξάρτητο ταξίδι, μόνος είτε με έναν-δυο φίλους που συμμερίζονται την ίδια φιλοσοφία με εμένα. Διαμονή σε φτηνό ξενοδοχείο (άλλωστε τον περισσότερο καιρό μου θα τον περάσω στον δρόμο έτσι κι αλλιώς) κάπου κεντρικά, είτε σε κάποιον ντόπιο, αν κάτσει. Κύριοι στόχοι είναι τα γνωστά αξιοθέατα του τόπου αλλά και η ανακάλυψη της καθημερινότητας, της πραγματικής ζωής του τόπου.

Οι προορισμοί... Χμμ. Πολλά μέρη στην Ευρώπη που δεν μπορώ να απαριθμήσω εύκολα. Στην μνήμη μου έχουν χαραχτεί περισσότερο η Πράγα, το Ζάγκρεμπ, η Αγία Πετρούπολη. Εκτός Ευρώπης έχω πάει στην Αίγυπτο σε ένα εξαντλητικό δεκαήμερο ράλλυ που περιελάμβανε τα πάντα εκτός από το Σινά. Επίσης, Ηνωμένες πολιτείες δύο φορές.

Σημαντικότερο ταξίδι μέχρι τώρα ένας μαραθώνιος έξι εβδομάδων στην νότια Αμερική. Εκκίνηση στην Λα Πας στην Βολιβία, τερματισμός το Κίτο στον Ισημερινό. Όλο το ταξίδι οδικώς και η εμπειρία απλά απερίγραπτη.

Και για να κλείσω, είμαι από αυτούς που γυρνώντας από ένα ταξίδι είναι ξεθεωμένοι και χρειάζονται μερικές μέρες ξεκούρασης, εξού και ο τίτλος του μηνύματός μου :). Αν θέλουμε ξεκούραση καθόμαστε σπίτι μας. Το ταξίδι εξ' ορισμού πρέπει να μας βγάζει από τα συνηθισμένα, να μας εκθέτει σε νέες καταστάσεις, σε γεύσεις άγνωστες σε συμπεριφορές "περίεργες"...

Μια μικρή γεύση από τα ταξίδια μου, στο άλμπουμ μου:

http://www.softlab.ece.ntua.gr/~amanous/photos/
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
:welcome:
Πολύ ωραίες φωτογραφίες.
Μπορείς αν θέλεις εκτός από εμπειρίες να μοιραστείς με εμάς και κάποιες φωτογραφίες σου στη gallery.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.380
Likes
6.938
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Και για να κλείσω, είμαι από αυτούς που γυρνώντας από ένα ταξίδι είναι ξεθεωμένοι και χρειάζονται μερικές μέρες ξεκούρασης, εξού και ο τίτλος του μηνύματός μου :). Αν θέλουμε ξεκούραση καθόμαστε σπίτι μας. Το ταξίδι εξ' ορισμού πρέπει να μας βγάζει από τα συνηθισμένα, να μας εκθέτει σε νέες καταστάσεις, σε γεύσεις άγνωστες σε συμπεριφορές "περίεργες"...
Καλως ηρθες απο εδώ,,,
και συμφωνω και επαυξάνω με τα παραπάνω...
:cool::clap:;)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.407
Likes
17.242
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καλώς ήρθες!! :clap:

Πήραμε ήδη μια γεύση από τις φωτογραφίες σου, ευχαριστούμε που τις μοιράζεσαι μαζί μας. :)
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
:welcome:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.982
Likes
9.448
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλωσηρθεs amanous
awww.skyscrapercity.com_images_smilies_wave.gif
!
Αψογεs οι φωτογραφιεs σου
awww.skyscrapercity.com_images_smilies_xyxthumbs.gif
και ο τροποs που ταξιδευειs.
Καταλαβαινω οτι το ταξιδι στη νοτιο Αμερικη θα ηταν απεριγραπτο , αλλα κανε μια προσπαθεια να μαs το περιγραψειs :lol:

Αχ αυτο το Εκουαδορ....αχ αυτη η καλυβα στη ζουγκλα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.312
Μηνύματα
887.590
Μέλη
38.976
Νεότερο μέλος
Aspalath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom