Ιταλία Ταξιδι στην Ιταλια

Πέτρος.

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
road trip italia
Θα πρότεινα με τρένο που είναι σχετικά γρήγορο και οικονομικό.Συν ότι εάν ενοικιάσεις αμάξι από Μπεργκαμο και θες να το αφήσεις στη Νάπολι θα σου ανεβεί το κόστος κατακόρυφα!
Ευχαριστώ θερμά

Κι εγώ θα πρότεινα τρένο. Ιδίως αν είσαι σόλο. Το πλάνο σου περιλαμβάνει πολλή μετακίνηση και θα είναι πολύ κουραστικό να οδηγάς κιόλας. Βέβαια τα τρένα και ιδίως τα γρήγορα δεν είναι τζάμπα. Φρόντισε να κλείσεις τις πιο ακριβές διαδρομές νωρίς. Κάνε αναζητήσεις Protocol for Arrivals in Greece - travel.gov.gr και
Italotreno: Biglietti Treno, Offerte e Orari Online | Sito ufficiale για να δεις τις διαδρομές, τους χρόνους και τα κόστη.
Επίσης τα μέρη που θέλεις να επισκεφθείς είναι πολλά για 7 μέρες. Για εμένα τουλάχιστον. Άσε έξω Μιλάνο ή Φλωρεντία τουλάχιστον.
Ευχαριστώ πολύ
Σκέφτομαι μία νύχτα Γένοβα
Μια λα Σπέτσια
2 νύχτες Φλωρεντία
Και τέλος 3 νύχτες Νάπολη
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ευχαριστώ πολύ
Σκέφτομαι μία νύχτα Γένοβα
Μια λα Σπέτσια
2 νύχτες Φλωρεντία
Και τέλος 3 νύχτες Νάπολη
Η επιστροφή από Νάπολη είναι λίγο τροχοπέδη. Αν έφευγες από βορειότερο αεροδρόμιο θα μπορούσες με μεγαλύτερη άνεση να γυρίσεις ένα μέρος από Τοσκάνη, Λιγουρία και ίσως Μπέργαμο-Μιλάνο. Ή κάποιον συνδυασμό με λίμνες. Αλλά αφού το έχεις κλείσει, ένα τέτοιο πλάνο δεν είναι άσχημο - αλλάζεις βέβαια 4 καταλύματα σε 1 εβδομάδα.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.128
Likes
20.371
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ζευγάρι 👫
Ιταλία τουρ με αυτοκίνητο ,τρένο ή λεωφορείο;;; πτήση σε Μπέργκαμο,θέλω να περάσω από Μιλάνο,
Γένοβα,τσινκουε τερε ,Φλωρεντία και ναπολη διότι από εκεί έχω πτήση επιστροφής ....το ταξίδι θα είναι 7 νύχτες δηλαδή
1η Γένοβα
2η λα Σπέτσια
3η και 4η Φλωρεντία
5η 6η 7η Νάπολη
Ένα τέτοιο ταξίδι στην Ιταλία θα το έκανα έτσι μόνο αν η Ιταλία βρίσκονταν στην άλλη άκρη της γης και δεν είχα πολλές μέρες να αφιερώσω! Ευτυχώς η Ιταλία βρίσκεται δίπλα μας....

ΥΓ. Στη Φλωρεντία 3 βράδια (αν θες να είσαι πιο άνετα στη Λιγουρία) και στη Νάπολη 2. Απο το Μπέργκαμο στο Μιλάνο με λεωφορείο και μετά με τρένα όπως σου έχουν πει ήδη. Αν σκεφτείς πόσα διόδια θα πληρώσεις για να κάνεις τις μεταβάσεις γρήγορα με το αυτοκίνητο και πόσο έχει πάει η βενζίνη, τα τρένα είναι μούρλια και πιο ξεκούραστα!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική

Katialondon

Member
Μηνύματα
97
Likes
217
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Σρι Λάνκα
Κι εγώ την Μπολόνια θα σου πρότεινα, ειναι πολύ όμορφη πόλη για να κάνεις και μια βόλτα εκει και οι αποστάσεις σχετικά μικρές, η διαδρομή με το τραίνο για Φλωρεντία σύντομη,γυρω στα 45 λεπτά είχαμε κάνει.
Αξίζει η μπολονια για ένα 3μερο; ή δεν έχει τόσα πράγματα να δεις;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Οι 2 μέρες είναι οκ, όπως είπε και η @paefstra
Για να συμπληρωθεί το τριήμερο θα πρότεινα την αγαπημένη Ferrara.
Κι αυτη ειναι πολυ ωραια, αν καποιος εχει καλυψει το βαρυ πυροβολικο, τη Φλωρεντια. Αν και σε 1,5 ωρα πας και Βενετια. Ιδανικα θα αφηνα τη Μπολονια για πριν και μετα την πτηση μονο.
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
294
Likes
3.014
Κι αυτη ειναι πολυ ωραια, αν καποιος εχει καλυψει το βαρυ πυροβολικο, τη Φλωρεντια. Αν και σε 1,5 ωρα πας και Βενετια.
Ιδίως με τα τρένα οι μετακινήσεις είναι πανεύκολες πράγματι. Αν είχα όμως ένα τριήμερο και είχα ήδη αποφασίσει την Μπολόνια, θα προτιμούσα να αφιερώσω την έξτρα μέρα σε μια πόλη όπως τη Ferrara και όχι τη Βενετία. Δεν έχω πάει Βενετία αλλά είμαι βέβαιη ότι θα την αδικούσα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Ιδίως με τα τρένα οι μετακινήσεις είναι πανεύκολες πράγματι. Αν είχα όμως ένα τριήμερο και είχα ήδη αποφασίσει την Μπολόνια, θα προτιμούσα να αφιερώσω την έξτρα μέρα σε μια πόλη όπως τη Ferrara και όχι τη Βενετία. Δεν έχω πάει Βενετία αλλά είμαι βέβαιη ότι θα την αδικούσα.
Θα ληξει ο κοβιντ, θα επιστρεψει στο παλιο της χαλι και θα μετανιωσει πολυς κοσμος που δεν την ειδε χωρις ορδες. Ας αδικηθει.
Πηγα προπερσι και την ειδα ερημη. Εκλεισα αλλες 2 επισκεψεις!! για το προσεχες καλοκαιρι μεχρι να τη σιχαθω. Ο,τι προλαβουμε μεχρι να επιστρεψει στο παλιο καθεστως υπερτουρισμου.
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
294
Likes
3.014
Θα ληξει ο κοβιντ, θα επιστρεψει στο παλιο της χαλι και θα μετανιωσει πολυς κοσμος που δεν την ειδε χωρις ορδες. Ας αδικηθει.
Σε διαβάζω 2 χρόνια που τα λες και ακόμα να συμμορφωθώ. Θα κλαίω σε λίγο καιρό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom