Γενικά Ταξιδι στην Λατινικη Αμερικη!

ΚΟΛΟΜΒΙΑ η ΕΚΟΥΑΔΟΡ ?

  • ΚΟΛΟΜΒΙΑ

    Votes: 2 28,6%
  • ΕΚΟΥΑΔΟΡ

    Votes: 1 14,3%
  • ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ

    Votes: 4 57,1%

  • Total voters
    7
  • Poll closed .

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.627
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μεξικό ανώτερο και φθηνότερο από τα δύο που λες. Ούτε Εκουαδόρ Ούτε Κολομβία πάντως θα σου βγουν αισθητά φθηνότερα από το Περού. Αλλά για πόλεις-χωρια-γιορτες, Μεξικό.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.471
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Μεξικό ανώτερο και φθηνότερο από τα δύο που λες. Ούτε Εκουαδόρ Ούτε Κολομβία πάντως θα σου βγουν αισθητά φθηνότερα από το Περού. Αλλά για πόλεις-χωρια-γιορτες, Μεξικό.

Ευχαριστώ για την πρόταση. Το Μεξικό το είχα αποκλείσει για λόγους επικινδυνοτητας. Αν έχω καταλάβει καλά το νότιο κομμάτι είναι πιο ασφαλές αλλά αρκετά ακριβό. Δεν ισχύει κάτι τέτοιο; Αν έχεις χρόνο γράψε μου κάποια μέρη-προτάσεις ονομαστικά να το ψάξω.

Όσο για το Περού νομίζω ότι οι επισκέψεις στους αρχαιολογικους χώρους θα ανεβάσουν πολύ τα έξοδα. Σε συνδυασμό με το ότι δεν θα μπορώ να μοιραστώ τα έξοδα διαμονής, φοβάμαι ότι θα ξεφύγει το μπατζετ!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.627
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ευχαριστώ για την πρόταση. Το Μεξικό το είχα αποκλείσει για λόγους επικινδυνοτητας. Αν έχω καταλάβει καλά το νότιο κομμάτι είναι πιο ασφαλές αλλά αρκετά ακριβό. Δεν ισχύει κάτι τέτοιο; Αν έχεις χρόνο γράψε μου κάποια μέρη-προτάσεις ονομαστικά να το ψάξω.

Όσο για το Περού νομίζω ότι οι επισκέψεις στους αρχαιολογικους χώρους θα ανεβάσουν πολύ τα έξοδα. Σε συνδυασμό με το ότι δεν θα μπορώ να μοιραστώ τα έξοδα διαμονής, φοβάμαι ότι θα ξεφύγει το μπατζετ!
H διαμονή είναι πολύ φτηνή στο Περού, μα πολύ φτηνή, φτηνότερη από Κολομβία κι Εκουαδόρ. Το Μάτσου Πίτσου κοστίζει, αλλά οι υπόλοιπες υπηρεσίες είναι σχετικά φτηνές. Τι μπάτζετ έχεις για να μη μιλάμε στα κουτουρού;

Εγώ το Μεξικό δεν το βρίσκω επικίνδυνο, την προηγούμενη εβδομάδα ήμουν Μέξικο Σίτυ με την κοπέλα μου και περάσαμε εξαιρετικά. Για χωριουδάκια και αρχιτεκτονική το κέντρο και βοράς του Μεξικού είναι πιο κατάλληλο, για αρχαία και φύση ο νότος.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.404
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Μεξικό ανώτερο και φθηνότερο από τα δύο που λες. Ούτε Εκουαδόρ Ούτε Κολομβία πάντως θα σου βγουν αισθητά φθηνότερα από το Περού. Αλλά για πόλεις-χωρια-γιορτες, Μεξικό.
Έχει μια προσφορά η AirFrance με 360 απο Παρίσι αρχές Μαρτίου για Mexico city.
Πας χωρίς πλάνο για 14-15 μέρες ή δεν πάς ?
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.471
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
H διαμονή είναι πολύ φτηνή στο Περού, μα πολύ φτηνή, φτηνότερη από Κολομβία κι Εκουαδόρ. Το Μάτσου Πίτσου κοστίζει, αλλά οι υπόλοιπες υπηρεσίες είναι σχετικά φτηνές. Τι μπάτζετ έχεις για να μη μιλάμε στα κουτουρού;

Εγώ το Μεξικό δεν το βρίσκω επικίνδυνο, την προηγούμενη εβδομάδα ήμουν Μέξικο Σίτυ με την κοπέλα μου και περάσαμε εξαιρετικά. Για χωριουδάκια και αρχιτεκτονική το κέντρο και βοράς του Μεξικού είναι πιο κατάλληλο, για αρχαία και φύση ο νότος.

Με ξαφνιαζεις! Ειδικά για μεξικο σιτυ έχω ακούσει τα χειρότερα σχετικά με ασφάλεια. Στο Μεξικό τα αρχαία θα ηταν η προτεραιότητα μου αρα θα έμενα στο νότο. Δεν είναι αρκετά πιο ακριβά;

Φτηνή διαμονή εννοείς airbnb έτσι; Αυτό έχω στο μυαλό μου έτσι κι αλλιώς.

Το μπατζετ είναι 30-40ε την ημέρα με διαμονή, μετακινήσεις, φαγητα, εισόδους όπου χρειάζεται κλπ. Αυτό ήταν το μπατζετ μου πέρσι στην Κούβα και ταξίδεψα από βινιαλες μέχρι μπαρακοα και ήμουν άνετος. Κατι αντίστοιχο ψαχνω και τώρα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.627
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
30-40 με διαμονή και μεταφορές στην Κούβα είναι πάρα πολύ σφιχτά.

Το Μέξικο Σίτυ είναι μια φανταστική πόλη (ποια Νέα Υόρκη; γελάει ο κόσμος) και πολύ ασφαλής για τέτοια μεγαλούπολη, ασφαλέστερο για τον τουρίστα ας πούμε από τη Μπογοτά και το Κίτο με κοινή λογική. Ο νότος είναι λίγο πιο ακριβός, όντως αλλά λίγο. Με 40€ την ημέρα αν τρως απλά street food βγαίνει το Μεξικό και είναι ανώτερο από τις άλλες δυο χώρες ως προορισμός, άπειρα κατά τη γνώμη μου.

Τα 360 ευρώ για αεροπορικό που λέει ο φίλος από πάνω για Μέξικο Σίτυ είναι φανταστικά.
 

agmi

Member
Μηνύματα
495
Likes
2.306
Γιώργη, νόμιζα ότι είσαι γνώστης, 'κατεχαρης' που λένε στο χωριο μου, αλλα σε πιάνω αδιάβαστο για το Μεξικό! Τι ωραιότερο υπάρχει στο νότο απο το Barrancas del Cobre, η το Quatro Cienegas, η από το'να βλέπεις τις φάλαινες στην Baja (το ξέρω τις βλέπεις κι'αλλου και σ'αλλες χώρες) η να δεις πως ζούνε ακόμα στις σπηλιές οι Ταραουμαρα; Όσο για αρχιτεκτονική & χωριουδακια τα βλέπεις παντού απο το νησι των γυναικων, τη Μεριδα μεχρι εκει που διάσχισαν οι κονκισταδορες το ποτάμι και πήγανε στο στο πέρασμα του Βορρά και δημιουργήσανε πόλεις σαν την Αγια Πίστη στο Νέο Μεξικό στο πέρασμα τους κλπ. Χωρίς να ξεχνάω την πόλη με τις 7 πλατείες την Γουαδαλαχαρα. Θέλει πολλά ταξίδια να γίνει κανείς 'κατεχαρης'!
Το Μεξικό απο το memorial day weekend του 1981 την γνώρισα και ακόμα τoν ανακαλύπτω.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.627
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γιώργη, νόμιζα ότι είσαι γνώστης, 'κατεχαρης' που λένε στο χωριο μου, αλλα σε πιάνω αδιάβαστο για το Μεξικό!
Να λοιπόν που μετά από 72 ταξίδια στο ΜΕξικό κι ανάμεσά τους και μια εννιάμηνη παρουσία, πιάστηκα κι αδιάβαστος. Ποτέ μη λες ποτέ.
Τι ωραιότερο υπάρχει στο νότο απο το Barrancas del Cobre, η το Quatro Cienegas,
Υποκειμενικό είναι αυτό αλλά το να κολυμπάς βλέποντας τον έναστρο ουρανό σε ένα cenote, να διασχίζεις τη ζούγκλα με κανό για να φτάσεις στο Yaxchilan υπό τον βρηχηθμών των howler monkeys ή το να περικυκλώνεσαι από τόσες πεταλούδες στο Monarcas που να μη βλέπεις μπροστά σου μετά από φοβερό 5ωρο τρεκ ας πούμε.
η από το'να βλέπεις τις φάλαινες στην Baja
Το να κολυμπάς μαζί τους στο Χόλμποξ...

η να δεις πως ζούνε ακόμα στις σπηλιές οι Ταραουμαρα;
/Νας πας για κυνήγι με τους Tzotziles στη ζούγκλα της Lacandona.
Όσο για αρχιτεκτονική & χωριουδακια τα βλέπεις παντού απο το νησι των γυναικων, τη Μεριδα
Πολύ όμορφα είναι και στο νότο, αλλά αν έπρεπε να κάνω επιλογή με κριτήριο την αρχιτεκτονική και τα παραδοσιακά χωριά, ο βοράς κερδίζει με τα χέρια κάτω. Από πόλεις Guanajuato, San Miguel de Allende και Guadalajara (άντε και San Luis Potosi) κι από χωριά έχει άπειρα, από το Real de Catorce μέχρι το Atotonilco. Από τα χωριά στο νότο που σπάνια αναφέρονται εδώ, μνεία στο Tlatocalpan.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.471
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
30-40 με διαμονή και μεταφορές στην Κούβα είναι πάρα πολύ σφιχτά.

Το Μέξικο Σίτυ είναι μια φανταστική πόλη (ποια Νέα Υόρκη; γελάει ο κόσμος) και πολύ ασφαλής για τέτοια μεγαλούπολη, ασφαλέστερο για τον τουρίστα ας πούμε από τη Μπογοτά και το Κίτο με κοινή λογική. Ο νότος είναι λίγο πιο ακριβός, όντως αλλά λίγο. Με 40€ την ημέρα αν τρως απλά street food βγαίνει το Μεξικό και είναι ανώτερο από τις άλλες δυο χώρες ως προορισμός, άπειρα κατά τη γνώμη μου.

Τα 360 ευρώ για αεροπορικό που λέει ο φίλος από πάνω για Μέξικο Σίτυ είναι φανταστικά.

Σ'ευχαριστω για τη βοήθεια και ιδιαίτερα επειδή αναφέρεις συγκεκριμένα μερη τα οποία και θα ψάξω.

Ναι στην Κούβα τόσο μου έβγαινε η ημέρα αλλά πηγα μ'ενα φίλο μου και η διαμονή βγήκε πολύ οικονομικά. Το ακριβότερο μέρος που μείναμε ήταν 15ε το άτομο στο βαραδερο. Απ'τις 25 μερες στο νησί, περισσότερες απ'τις μισες μείναμε σε σαντιαγο, καμαγουει, μπαρακοα, Σάντα κλάρα, τρινιδαδ που ηταν πολύ φθηνά και σε διαμονή και σε φαγητά. Αβάνα, βαραδερο, βινιαλες ισχύει ότι βγαίνει περισσότερο η μέρα.

Σκεφτομουν κάτι αντίστοιχο να κάνω και φέτος. Το νότιο κομμάτι του Μεξικού που είναι αυτό που θα ήθελα να επισκεφθώ φοβάμαι ότι θα έχει ευρωπαϊκές τιμές. Στο Περού οι αρχαιολογικοι χώροι θα ανεβάσουν το μπατζετ πολύ. Πιστευα οτι Εκουαδορ και Κολομβία με 30-40ε την ημέρα θα ήμουν οκ.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.471
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Μεξικό ανώτερο και φθηνότερο από τα δύο που λες. Ούτε Εκουαδόρ Ούτε Κολομβία πάντως θα σου βγουν αισθητά φθηνότερα από το Περού. Αλλά για πόλεις-χωρια-γιορτες, Μεξικό.

Το έψαξα και αποφάσισα για Μεξικό! Έχεις απόλυτο δίκιο! 'Ετσι κι αλλιώς είναι ακριβό ταξίδι καλύτερα να δώσω κάτι παραπάνω αν είναι και να δω ένα πιο όμορφο μέρος. Πιθανότατα θα επανέλθω τους επόμενους μήνες με ερωτήσεις. Προς το παρόν έχω 2 βασικές ερωτήσεις.

Σκέφτομαι να πάω Κανκούν και να φύγω από Μέξικο σίτυ (ή το ανάποδο ανάλογα τι βολεύει καλύτερα), είναι ρεαλιστικό να μετακινηθώ σταδιακά απ'το ένα μέρος στο άλλο με λεωφορεία; Λογικά θα μείνω 20 με 25 μέρες στη χώρα.

Υπάρχει κάτι που πρέπει να κλείσω νωρίς; Είτε αυτό είναι αρχαιολογικός χώρος είτε κάποιο λεωφορείο; Ειδικά το καλοκαίρι μ'αρέσει να έχω όσο πιο ανοιχτό πρόγραμμα γίνεται, ώστε να μπορώ να μείνω παραπάνω αν μ'αρέσει κάτι ή να φύγω αν απογοητευτώ.

Σ'ευχαριστώ και πάλι για την πρόταση σου!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.627
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σκέφτομαι να πάω Κανκούν και να φύγω από Μέξικο σίτυ (ή το ανάποδο ανάλογα τι βολεύει καλύτερα), είναι ρεαλιστικό να μετακινηθώ σταδιακά απ'το ένα μέρος στο άλλο με λεωφορεία; Λογικά θα μείνω 20 με 25 μέρες στη χώρα.
Ρεαλιστικότατα γίνεται. Το αν αξίζει τον κόπο (γιατί τα λεωφορεία είναι ακριβά και τα αεροπλάνα αναλογικά φτηνά) θα εξαρτηθεί από τι θες να επισκεφθείς στο ενδιάμεσο.
Υπάρχει κάτι που πρέπει να κλείσω νωρίς; Είτε αυτό είναι αρχαιολογικός χώρος είτε κάποιο λεωφορείο; Ειδικά το καλοκαίρι μ'αρέσει να έχω όσο πιο ανοιχτό πρόγραμμα γίνεται, ώστε να μπορώ να μείνω παραπάνω αν μ'αρέσει κάτι ή να φύγω αν απογοητευτώ.
Δεν μου έρχεται κάτι. Άντε το μουσείο Φρίντα Κάλο αν δε θες να κάνεις 30-45' ουρά.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.471
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Ρεαλιστικότατα γίνεται. Το αν αξίζει τον κόπο (γιατί τα λεωφορεία είναι ακριβά και τα αεροπλάνα αναλογικά φτηνά) θα εξαρτηθεί από τι θες να επισκεφθείς στο ενδιάμεσο.

Δεν μου έρχεται κάτι. Άντε το μουσείο Φρίντα Κάλο αν δε θες να κάνεις 30-45' ουρά.

Κοίταξα τώρα την εταιρεία Grupo ADO (από προτάσεις του lonely planet https://www.lonelyplanet.com/mexico/transport/getting-around/bus). Κοίταξα από Κανκούν σε Τσιάπας ενδεικτικά τιμές και είναι κοντά 80ε άρα ναι είναι ακριβά. Αλλά θα το κάνω έτσι γιατί θα ήθελα να μετακινηθώ από Κανκούν σε Γιουκατάν - Τσιάπας - Οαχάκα - Μέξικο σίτυ.

Αρχίζω τη μελέτη και θα επανέλθω!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.676
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom