Περού Ταξιδι στο Περου

makzax

Member
Μηνύματα
83
Likes
189
Αν εννοείς τα υψόμετρα για εγκλιματισμό, τότε θα πρέπει να ξέρεις οτι το Ογιαταϊτάμπο βρίσκεται σε χαμηλότερο υψόμετρο απο το Κούσκο και το Μάτσου Πίκτσου σε χαμηλότερο υψόμετρο απο το Ογιαταϊτάμπο. Θα δεις πρώτα τι εισιτήριο θα κλείσεις για το Μάτσου Πίκτσου, μετά τι επιλογές έχεις για μετακίνηση και αν βολεύει να μείνεις Ογιαταϊτάμπο να μείνεις γιατί είναι κουκλίστικο!!!
Παρακαλώ!
Ναι, το ξέρω, γι'αυτό το λέω. Ερχόμενος λοιπόν από Λίμα με το αεροπλάνο σκέφτομαι να φύγουμε κατευθείαν για διανυκτέρευση στο ollantaytambo για να μην πάμε απότομα από 0 υψόμετρο στα 3400. Και το επόμενο πρωί Μάτσου Πίτσου και στη συνέχεια στο Κούσκο για διαμονή εκεί. Βασικά δεν νομίζω προσωπικά να έχω θέμα με το υψόμετρο αφού έχω ανεβεί 2 φορές στον Μύτικα του Ολύμπου και σε πολλά ψηλά βουνά της Ελλάδας χωρίς ποτέ να με ενοχλήσει κάτι αλλά δεν ξέρω για την σύζυγο. :p
 
D

Delmem38110

Guest
Μόνος σου να τα κλείσεις! Δεν είναι απαραίτητο να έχεις κλείσει οδηγό για να μπεις στον αρχαιολογικό χώρο.
Is it mandatory to visit Machu Picchu with a tour guide?
  • On July 1, 2017, the new rules came into effect in Machu Picchu , which forced tourists to hire a guide during the tour of the famous archeological site.
  • The tour is mandatory through the archaeological site (Inca city), but not by alternative routes: Huayna Picchu mountain and Machu Picchu mountain.
Rules and restrictions of the guide service in Machu Picchu
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.504
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Is it mandatory to visit Machu Picchu with a tour guide?
  • On July 1, 2017, the new rules came into effect in Machu Picchu , which forced tourists to hire a guide during the tour of the famous archeological site.
  • The tour is mandatory through the archaeological site (Inca city), but not by alternative routes: Huayna Picchu mountain and Machu Picchu mountain.
Rules and restrictions of the guide service in Machu Picchu
Δεν ξέρω τι site είναι αυτό, πάντως στο επίσημο site δεν αναφέρουν ότι είναι υποχρεωτικό να έχεις οδηγό απλά το προτείνουν.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.385
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Is it mandatory to visit Machu Picchu with a tour guide?
  • On July 1, 2017, the new rules came into effect in Machu Picchu , which forced tourists to hire a guide during the tour of the famous archeological site.
  • The tour is mandatory through the archaeological site (Inca city), but not by alternative routes: Huayna Picchu mountain and Machu Picchu mountain.
Rules and restrictions of the guide service in Machu Picchu
Αυτή η οδηγία όντως είχε εμφανιστεί το 2017 και αμφιβάλλω αν ποτέ εφαρμόστηκε....Τον Απρίλιο του 2018 μπήκα στον αρχαιολογικό χώρο χωρίς κανέναν οδηγό! Αν κάτι έχει αλλάξει μετά την πανδημία δεν το γνωρίζω, αλλά υπάρχουν μέλη που έχουν μπει πρόσφατα στον αρχαιολογικό χώρο και μπορούν να με διαψεύσουν.
 
D

Delmem38110

Guest
Καμία σχέση, φυσικά και ΔΕΝ είναι υποχρεωτικό να έχεις οδηγό στο Μάτσου Πίτσου.
Δεν ξέρω τι site είναι αυτό, πάντως στο επίσημο site δεν αναφέρουν ότι είναι υποχρεωτικό να έχεις οδηγό απλά το προτείνουν.
κάποιος να επιβεβαιώσει ότι δεν είναι υποχρεωτικός ο οδηγός για τον αρχαιολογικό χώρο.

το το βρίσκω σε αρκετές αναζητήσεις και σε παρα πολλά σαιτ. μπορεί να απαντήσει κάποιος που έχει πάει πρόσφατα...
οι απαντήσεις στιλ φυσικά και δεν χρειάζεται, η τι σαιτ είναι αυτό, δεν φέρνουν ενημέρωση.
το διάβασα σε πολλές ιστοσελίδες και θεώρησα καλό να το αναφέρω. αν κάποιος από σας έχει στοιχεια ότι δεν χρειάζεται καλό είναι να το αναφέρει αλλά με αποδείξεις.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.504
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος

Υπάρχει αλλαγή του άρθρου από το 2018, απλά προτείνεται να έχεις οδηγό:

https://cdn.www.gob.pe/uploads/document/file/232141/208010_rm216-2018.pdf20181203-3039-1phz98n.pdf

Με το που μπεις στο επίσημο site σου βγάζει ένα παράθυρο σε Ισπανικά και Αγγλικά με όλες τις απαραίτητες πληροφορίες.
 
D

Delmem38110

Guest
Υπάρχει αλλαγή του άρθρου από το 2018, απλά προτείνεται να έχεις οδηγό:

https://cdn.www.gob.pe/uploads/document/file/232141/208010_rm216-2018.pdf20181203-3039-1phz98n.pdf

Με το που μπεις στο επίσημο site σου βγάζει ένα παράθυρο σε Ισπανικά και Αγγλικά με όλες τις απαραίτητες πληροφορίες.
μια απάντηση σωστή, τεκμηριωμένη.
είναι καλό να έχεις οδηγό στο βουνό. ειδικά αν ο οδηγός είναι καλός.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.504
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Οι τιμές για τα τρένα προς Aguas Calientes είναι πάντα εξωφρενικά ακριβές; Το φθηνότερο που βρίσκω είναι 50ε η μία διαδρομή και απαράδεκτες ώρες.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.504
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Σε περίπτωση που βρεθεί κανείς στην ίδια θέση: Το site της perurail είναι άλλο φρούτο. Είχα επιλέξει το Ollantaytambo για αναχώρηση και επιστροφή και ενώ με άφηνε να επιλέξω τις ώρες, δεν με άφηνε να κάνω την κράτηση. Με άφησε μόνο όταν για την επιστροφή επέλεξα Κούσκο. Μπορεί να έφαγα κι ένα μισάωρο για να κλείσω!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.801
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom