Περού Ταξιδι στο Περου

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Για τους λάτρεις της περιπέτειας πάντως, maras και moray γίνονται από Ollantaytambo και χωρίς τουρ, πριβέ ή μη, μόνο με λαϊκα μέσα μεταφοράς και ποδαράκια. Ιδίως στο maras δε θα συνιστούσα καθόλου να φτάσετε μέσω τουρ στη κυρία είσοδο. Μιλάμε για τσίρκο από κόσμο, σε αντίθεση με την απέναντι πλευρά που ήμουν τελειως μόνος. Αλλα θέλει πλάνο και κυριως περπάτημα.
 

NuncaMas13

Member
Μηνύματα
10
Likes
105
Γεια σας!

Έχω ετοιμάσει το πρόγραμμά μου για το Περού γράφοντας και τις σκέψεις μου ως προς το τι να κάνω σε κάθε μέρος. Αν έχετε λίγο χρόνο να το διαβάσετε και να μου πείτε τη γνώμη σας θα με βοηθούσε και θα χαρώ πολύ! Ευχαριστώ!



  1. Λίμα ,διαμονή Miraflores
  2. Λίμα (free walking tour, πλατεία βόλτα , μουσεία)
  3. Λίμα (φαγητό, china town, βόλτα στη παραλιακή)
  4. Paracas?, Ica, Huacachina, Nazca( πού θα κοιμηθώ το βράδυ?
  5. Nazca lines πτηση? Μετά τι κάνω ? Night bus to Arequipa
  6. Arequipa (μέρα στη πόλη)
  7. Arequipa (colca canyon μονοήμερη)
  8. Arequipa (colca canyon αν διαλέξω 2 ήμερη εκδρομή)
  9. Arequipa (βόλτα στη πόλη)night bus( ή φεύγω τη προηγούμενη νύχτα για Puno)
  10. Puno-Juliaca
  11. Titicaca 2D/1N floating islands
  12. Titicaca -puno night bus
  13. Cusco(στη πόλη)
  14. Cusco(στη πόλη+Pisac, μόνη μου ή με κάτι οργανωμένο)
  15. Cusco (εκδρομή Moray,Maras,Chinchero)
  16. Ollantaytambo (με ταξί/Uber? ή colectivo) μένω το βράδυ
  17. Aguas Calientes (by train?) κάποια στιγμή το μεσημέρι;
  18. Machu Picchu( νωρίς το πρωί + έξτρα το μεσημέρι.?) Που μένω το βράδυ;
  19. Cusco (ξεκούραση)
  20. Palcoyo ή το άλλο rainbow ή τίποτα
  21. Humantay lake+salkantay pass 2D/1N με ξεκίνημα και επιστροφή στο Cusco
  22. Cusco-Amazon για 3ή 4 μέρες στο Manu National park( έτσι ξεκινάω και καταλήγω στο Κουσκο , δε παίρνω αεροπλάνο)
  23. Manu
  24. Manu
  25. Manu-Cusco
  26. Lima από Cusco με πτηση
  27. Λίμα?
  28. Λιμα πτηση επιστροφής
Puno κ Juliaca είναι τα ασχημοτερα μέρη στο Περού. Μείνε Uros καλύτερα
 
D

Delmem38110

Guest
Ναι για τις μέρες στη Λιμα δεν είμαι 100%, ίσως βγαλω και τις βάλω στο Κουσκο. Το Huaca pucllana μπήκε στη λίστα!
η Λίμα είναι για πολλές μέρες έχει πολλά να δεις και περισσότερα να απολαύσεις.
η huaca puclanna θέλει κράτηση από ίντερνετ. διαφορετικά μπορεί να μην μπεις.
πας με τα πόδια αν μένεις μιραφλορες.
η ξενάγηση διαρκεί μια ώρα περίπου αποκλειστικά με ξεναγό χωρίς επιπλέον χρέωση από αυτούς.
έχει καταπληκτικό εστιατόριο με ανοιχτή θέα στα ερείπια. συνιστάτε κράτηση.
Horarios y tarifas | Museo de Sitio Pucllana
Solicitud de Reserva de Visita al Museo
Restaurante Huaca Pucllana | Miraflores, Lima, Perú
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Όντως πολύ καλό το εστιατόριο, αν και συγκριτικά με προ πανδημίας κάπως πεσμένη η ποιότητα και λιγότερες επιλογές. Εξακολουθεί να τα αξιζει τα λεφτά του, ειδικά το βράδυ που έχει και ωραίο φωτισμό.
 

zade

Member
Μηνύματα
157
Likes
689
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Γεια σας απ' το Κούσκο.

Έφτασα χθες περνώντας τα σύνορα από Βολιβία και η πρώτη εντύπωση είναι πως είναι κλάσεις ανώτερο από οποιαδήποτε πόλη της Βολιβίας( πλην Λα Παζ που είναι κάτι διαφορετικό ) . Έχω μια απορία για την συνέχεια του ταξιδιού μου.

Κάπου είχε γραφτει ότι υπάρχει εμπορική πτήση που σε πηγαίνει από το ένα μέρος στο άλλο ( δεν θυμάμαι ποια μέρη ήταν ) που σου επέτρεπε να δεις τις γραμμές Νάζκα χωρίς να πληρώσεις τα 100$ ο καθένας ,και σε πήγαινε και στον προορισμό σου.

Ποια πτηση ήταν αυτή ρε παιδιά ;
 
D

Delmem38110

Guest
Γεια σας απ' το Κούσκο.

Έφτασα χθες περνώντας τα σύνορα από Βολιβία και η πρώτη εντύπωση είναι πως είναι κλάσεις ανώτερο από οποιαδήποτε πόλη της Βολιβίας( πλην Λα Παζ που είναι κάτι διαφορετικό ) . Έχω μια απορία για την συνέχεια του ταξιδιού μου.

Κάπου είχε γραφτει ότι υπάρχει εμπορική πτήση που σε πηγαίνει από το ένα μέρος στο άλλο ( δεν θυμάμαι ποια μέρη ήταν ) που σου επέτρεπε να δεις τις γραμμές Νάζκα χωρίς να πληρώσεις τα 100$ ο καθένας ,και σε πήγαινε και στον προορισμό σου.

Ποια πτηση ήταν αυτή ρε παιδιά ;
το είχα ψάξει και εγώ αλλά χωρίς αποτέλεσμα.
οι μόνες πιθανές πτήσεις που θα μπορούσαν να προσφέρουν αυτή τη θέα είναι από λίμα προς Μοντεβιδέο η από λίμα προς Μπουενος Άιρες.
καμία τοπική δεν πετάει από πάνω δυστυχώς. και δεν υπάρχουν πληροφορίες στο διαδύκτιο.
αν κάποιος γνωρίζει είναι ίσως κάποιο τοπικό τουριστικό γραφείο.
Στιγμιότυπο 2022-09-12, 7.52.34 πμ.png

Στιγμιότυπο 2022-09-12, 8.21.19 πμ.png

Στιγμιότυπο 2022-09-12, 7.57.54 πμ.png
 
Last edited by a moderator:

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Γεια σας απ' το Κούσκο.

Έφτασα χθες περνώντας τα σύνορα από Βολιβία και η πρώτη εντύπωση είναι πως είναι κλάσεις ανώτερο από οποιαδήποτε πόλη της Βολιβίας( πλην Λα Παζ που είναι κάτι διαφορετικό ) . Έχω μια απορία για την συνέχεια του ταξιδιού μου.

Κάπου είχε γραφτει ότι υπάρχει εμπορική πτήση που σε πηγαίνει από το ένα μέρος στο άλλο ( δεν θυμάμαι ποια μέρη ήταν ) που σου επέτρεπε να δεις τις γραμμές Νάζκα χωρίς να πληρώσεις τα 100$ ο καθένας ,και σε πήγαινε και στον προορισμό σου.

Ποια πτηση ήταν αυτή ρε παιδιά ;
Οι εμπορικές πτήσεις πετάνε σε μαγάλα ύψη, 30.000 πόδια (9.000 μέτρα) και άνω - πλην πολύ κοντινών πτήσεων, οπως π.χ. οι πτήσεις εσωτερικού στην Ελλάδα. Από τέτοιο ύψος, τα nazca lines θα είναι λίγο μεγαλύτερα από κουκίδες. Η καλύτερη πιθανότητα είναι λοιπόν σε αεροπλάνα σε φάση προσγείωσης ή απογείωσης, οπότε πρέπει να δεις ποια εμπορικά αεροδρόμια υπάρχουν τριγύρω, ποιά είναι η κατεύθυνση των διαδρόμων τους, και με ποιά φορά θα λειτουργούν τους διαδρόμους τη μέρα που σε ενδιαφέρει (εξαρτάται από τον άνεμο). Αν τα καταφέρεις, θέλω μετά να μου πεις 5+1 νουμεράκια.
 

maktoumpis

Member
Μηνύματα
9
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία / Ινδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Καλημέρα σε όλους! Σκέφτομαι κι εγώ να οργανώσω το ταξίδι μου στο Περού (20/4-03/05, 13 βράδια). Θα ήθελα τη γνώμη σας για το παρακάτω πλάνο:
  • Lima (x3 βράδια)
  • Trujillo (x2 βράδια)
  • Paracas (x1 βράδυ)
  • Arequipa (x2 βράδια)
  • Cusco (x4 βράδια)
  • Ένα βράδυ διαθέσιμο

Έχετε καμία πρόταση για το πώς να μοιράσω τις ημέρες; Ή κάποια τροποποίηση του παραπάνω πλάνου; Η αλήθεια είναι ότι έχω μπερδευτεί με όλα αυτά που διάβασα στο νήμα, γιατί όπως φαίνεται υπάρχουν τόσα πολλά να δει κανείς...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλημέρα σε όλους! Σκέφτομαι κι εγώ να οργανώσω το ταξίδι μου στο Περού (20/4-03/05, 13 βράδια). Θα ήθελα τη γνώμη σας για το παρακάτω πλάνο:
  • Lima (x3 βράδια)
  • Trujillo (x2 βράδια)
  • Paracas (x1 βράδυ)
  • Arequipa (x2 βράδια)
  • Cusco (x4 βράδια)
  • Ένα βράδυ διαθέσιμο

Έχετε καμία πρόταση για το πώς να μοιράσω τις ημέρες; Ή κάποια τροποποίηση του παραπάνω πλάνου; Η αλήθεια είναι ότι έχω μπερδευτεί με όλα αυτά που διάβασα στο νήμα, γιατί όπως φαίνεται υπάρχουν τόσα πολλά να δει κανείς...
Προσωπικά θα έβγαζα την Αρεκιπα. Θα προσέθετα ένα βράδυ στο Κουσκο. Κι από τη Λίμα μπορείς να βγάλεις ένα και να το διαθέσεις αλλού. Προσωπικά πάλι κουσκο θα το έβαζα,αλλά υπάρχει και η Νασκα, υπάρχουν και τα βόρεια του Τρουχιγιο.
 

maktoumpis

Member
Μηνύματα
9
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία / Ινδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Yorgos! Είχα διαβάσει μία παλαιότερή σου ανάρτηση, σχετικά με το γεγονός ότι δεν αξίζει και τόσο ο Αμαζόνιος του Περού. Θυμάμαι καλά ή κάνω λάθος; Το αναφέρω για την πρόταση που έκανες να πάω βόρεια του Τρουχιγιο. Εκτός κι αν εννοείς κάπου αλλού που μου διαφεύγει.

Για κάποιο λόγο η Τιτικάκα δε μου έχει κάτσει καλά και δεν καίγομαι να πάω. Δεν ξέρω αν κάνω λάθος βέβαια...

Οπότε το ταξίδι να είναι Cusco και ό,τι άλλο προκύψει, έτσι; :D
 
D

Delmem38110

Guest
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Yorgos! Είχα διαβάσει μία παλαιότερή σου ανάρτηση, σχετικά με το γεγονός ότι δεν αξίζει και τόσο ο Αμαζόνιος του Περού. Θυμάμαι καλά ή κάνω λάθος; Το αναφέρω για την πρόταση που έκανες να πάω βόρεια του Τρουχιγιο. Εκτός κι αν εννοείς κάπου αλλού που μου διαφεύγει.

Για κάποιο λόγο η Τιτικάκα δε μου έχει κάτσει καλά και δεν καίγομαι να πάω. Δεν ξέρω αν κάνω λάθος βέβαια...

Οπότε το ταξίδι να είναι Cusco και ό,τι άλλο προκύψει, έτσι; :D
δεν μπορείς να πεις την τιτικακα αδιάφορη. και μόνο η εμπειρία της επίσκεψης φτάνει.
να έχεις υπόψιν ότι είναι σχεδόν στα 4χιλιάδες μέτρα με ότι αυτό συνεπάγεται...
αλλά αν σου έκατσε στραβά απλά μην πας.
DSC00465.JPG

DSC00446.JPG

DSC00484.JPG
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Yorgos! Είχα διαβάσει μία παλαιότερή σου ανάρτηση, σχετικά με το γεγονός ότι δεν αξίζει και τόσο ο Αμαζόνιος του Περού. Θυμάμαι καλά ή κάνω λάθος; Το αναφέρω για την πρόταση που έκανες να πάω βόρεια του Τρουχιγιο. Εκτός κι αν εννοείς κάπου αλλού που μου διαφεύγει.

Για κάποιο λόγο η Τιτικάκα δε μου έχει κάτσει καλά και δεν καίγομαι να πάω. Δεν ξέρω αν κάνω λάθος βέβαια...

Οπότε το ταξίδι να είναι Cusco και ό,τι άλλο προκύψει, έτσι; :D
Mια χαρά είναι ο Αμαζόνιος, αλλά με τόσο λίγες ημέρες σε χώρα σαν το Περού δε θα χαλούσα ημέρες γι αυτό. Η Τιτικάκα για μένα είναι φοβερή, αλλά θέλει πολλές μέρες, που δεν τις έχεις, θα την άφηνα για όταν πας στη Βολιβία κάποια μέρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.696
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom