Ταϊλάνδη Ταϋλάνδη και πέριξ

kougis

Member
Μηνύματα
328
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Γεια σας.
Σκέφτομαι να πάω ανατολικά!
Δεν έχω περιορισμό στο χρόνο. Έχω άδεια μέχρι τον Οκτώβριο.
Μπορείτε να μου προτείνεται ένα tour γύρω απο την Ταιλάνδη; Ταιλάνδη, Σιγκαπούρη, κτλ.

Πως μπορώ να συνδυάσω Ντουμπάϊ με Ταυλάνδη;

Μπορώ να τα κάνω όλα αυτά μαζί με ένα παιδί 3,5 χρονών;
 
Last edited by a moderator:

kougis

Member
Μηνύματα
328
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Χρειάζεται κάποια διαδικασία για βίζα κτλ;
Αν αποφασίσω όταν είμαι εκεί να πάω σε κάποια γειτονική χώρα τι κάνω με τη βίζα;
Αν πάρω τρένο και αγοράσω εισητήριο Σιγκαπούρη - Μπανκογκ π.χ., μπορώ να κατέβω σε κάποια στάση και να συνεχίσω με το ίδιο εισητήριο κάποια άλλη μέρα;
(Ευχαριστώ αυτόν που μου μετέφερε τις ερωτήσεις σε καινούριο θέμα και συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις)
 

kougis

Member
Μηνύματα
328
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Μαζεύω λίγο της ερωτήσεις μήπως και απαντήσει κανείς.
1. Tour πέριξ της Ταϋλάνδης
2. Ντουμπάι - Ταϋλάνδη πως συνδυάζεται;
3. Γίνεται με παιδι 3,5 χρονών;
4. Τι γίνεται με τις βίζες;
5. Με τα εισητήρια των τρένων τι γίνεται;
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
576
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
1. Η Ταϋλάνδη εύκολα συνδυάζεται με Μυανμάρ, Λάος και Καμπότζη γιατί όχι και Βιετνάμ. Αλλά και από μόνη της μπορεί να σε κρατήσει απασχολημένο για μερικούς μήνες.
2. Αν πετάξεις με Emirates πολύ εύκολα. Απλά κάνεις stopover στο Dubai. Μπορεί να έχεις άλλες επιλογές αλλά δεν τις γνωρίζω γιατί δεν ξέρω ποιές αεροπορικές εταιρείες πετάνε Ντουπάι (δεν μένω Ελλάδα)
3. Ότι γίνεται... γίνεται. Τώρα εξαρτάται από σας πως θέλετε να οργανώσετε το ταξίδι σας. Πόσο συχνά θέλετε να μετακινήστε και τι δραστηριότητες θέλετε να κάνετε. Έχω πάει Ταϋλάνδη, Καμπότζη και Βιετνάμ και έχω δει και στις 3 χώρες γονείς με πολύ μικρά παιδιά ακόμα και βρέφη να . Αν όμως θέλεις να κάνεις τρέκιγκ στη Σαπα για παράδειγμα τότε το καρότσι δεν πάει . Ούτε αν θες να μας για σνορκέλιγκ στα Σουριν μπορείς να πας με το τρίχρονο. Αν όμως θες να αράζεις στη παραλία ή να βλέπεις τα αξιοθέατα με ένα ρυθμό που θα αντέχει το παιδί τότε γιατί όχι. Επιπρόσθετα έρχεται το θέμα της υγείας. Εμένα τα κουνούπια και ότι μπορεί να μεταδώσουν με τρομάζει συν άλλα θέματα με την υγεία που μπορεί να εμφανιστούν. Αυτοί είναι οι κύριοι λόγοι που δεν έχω πάρει ακόμα τη κόρη στην Ασία. Γιατί κάνω εξαντλητικά προγράμματα που το παιδί δεν θα μπορούσε να ακολουθήσει και γιατί κάποιες από τις περιοχές που έχω επισκεφτεί έχουν πρόβλημα, μικρό ή μεγάλο με ασθένειες. Στη δική σας περίπτωση με το πρόβλημα του προγράμματος μάλλον λύνετε αφού έχετε μεγάλο διάστημα στη διάθεση σας. Στο θέμα της υγείας ίσως να είμαι και υπερβολική γι αυτό να μην σε αγχώσω. Ψάξ το με τον γιατρό σου.
4. Στο σάιντ υπάρχουν άπειρες συζητήσεις για τις βίζες. Αν θα μείνεις πάνω από 60 συνεχόμενες μέρες τότε χρειάζεσαι βίζα από πριν. Μπορείς να βγάλεις και βίζα πολλών εισόδων. Αν βγεις από τη χώρα και ξαναμπείς, ανάλογα με ποιό σημείο μπαίνεις η βίζα σου ανανεώνεται 15 ή 30 μέρες αν θυμάμαι καλά και δεν έχει αλλάξει και τίποτα. Αν θα ταξιδέψεις στις γειτονικές χώρες βίζα μπορείς να βγάλεις στη Ταϋλάνδη ή και σε μέσω διαδικτύου αν προσφέρει η χώρα στη υπηρεσία όπως πχ η Καμπότζη.
1. 5. Θέλεις δηλαδή να τα κλείσεις από πριν? www.seat61.com/Thailand.htm Αυτό είναι ένα καλό σαιντ για τρένα.
 

kougis

Member
Μηνύματα
328
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
1. Η Ταϋλάνδη εύκολα συνδυάζεται με Μυανμάρ, Λάος και Καμπότζη γιατί όχι και Βιετνάμ. Αλλά και από μόνη της μπορεί να σε κρατήσει απασχολημένο για μερικούς μήνες.
2. Αν πετάξεις με Emirates πολύ εύκολα. Απλά κάνεις stopover στο Dubai. Μπορεί να έχεις άλλες επιλογές αλλά δεν τις γνωρίζω γιατί δεν ξέρω ποιές αεροπορικές εταιρείες πετάνε Ντουπάι (δεν μένω Ελλάδα)
3. Ότι γίνεται... γίνεται. Τώρα εξαρτάται από σας πως θέλετε να οργανώσετε το ταξίδι σας. Πόσο συχνά θέλετε να μετακινήστε και τι δραστηριότητες θέλετε να κάνετε. Έχω πάει Ταϋλάνδη, Καμπότζη και Βιετνάμ και έχω δει και στις 3 χώρες γονείς με πολύ μικρά παιδιά ακόμα και βρέφη να . Αν όμως θέλεις να κάνεις τρέκιγκ στη Σαπα για παράδειγμα τότε το καρότσι δεν πάει . Ούτε αν θες να μας για σνορκέλιγκ στα Σουριν μπορείς να πας με το τρίχρονο. Αν όμως θες να αράζεις στη παραλία ή να βλέπεις τα αξιοθέατα με ένα ρυθμό που θα αντέχει το παιδί τότε γιατί όχι. Επιπρόσθετα έρχεται το θέμα της υγείας. Εμένα τα κουνούπια και ότι μπορεί να μεταδώσουν με τρομάζει συν άλλα θέματα με την υγεία που μπορεί να εμφανιστούν. Αυτοί είναι οι κύριοι λόγοι που δεν έχω πάρει ακόμα τη κόρη στην Ασία. Γιατί κάνω εξαντλητικά προγράμματα που το παιδί δεν θα μπορούσε να ακολουθήσει και γιατί κάποιες από τις περιοχές που έχω επισκεφτεί έχουν πρόβλημα, μικρό ή μεγάλο με ασθένειες. Στη δική σας περίπτωση με το πρόβλημα του προγράμματος μάλλον λύνετε αφού έχετε μεγάλο διάστημα στη διάθεση σας. Στο θέμα της υγείας ίσως να είμαι και υπερβολική γι αυτό να μην σε αγχώσω. Ψάξ το με τον γιατρό σου.
4. Στο σάιντ υπάρχουν άπειρες συζητήσεις για τις βίζες. Αν θα μείνεις πάνω από 60 συνεχόμενες μέρες τότε χρειάζεσαι βίζα από πριν. Μπορείς να βγάλεις και βίζα πολλών εισόδων. Αν βγεις από τη χώρα και ξαναμπείς, ανάλογα με ποιό σημείο μπαίνεις η βίζα σου ανανεώνεται 15 ή 30 μέρες αν θυμάμαι καλά και δεν έχει αλλάξει και τίποτα. Αν θα ταξιδέψεις στις γειτονικές χώρες βίζα μπορείς να βγάλεις στη Ταϋλάνδη ή και σε μέσω διαδικτύου αν προσφέρει η χώρα στη υπηρεσία όπως πχ η Καμπότζη.
1. 5. Θέλεις δηλαδή να τα κλείσεις από πριν? www.seat61.com/Thailand.htm Αυτό είναι ένα καλό σαιντ για τρένα.
Κατ' αρχή σε ευχαριστώ πολυ.
1. Με Μπαλί συνδυάζεται;
2. Με stopover πως γίνεται να μείνω μια βδομάδα στο Ντουμπάι;
3. Με κάλυψες.
4. Δηλαδή αν πάω απο Ταϋλάνδη Σιγκαπούρη θα ανανεωθεί η βίζα μου για Ταϋλάνδη. Τη βίζα για Σιγκαπούρη π.χ. Θα τη βγάλω στο αεροδρόμιο πριν τη πτήση; Ή αν πάω με τρένο που θα τη βγάλω; Πως είναι η διαδικαςια;
5. Άλλο ρωτάω. Αν βγάλω εισητήριο απο π.χ. Μπανκογκ για Σιγκαπούρη, μπορώ να σταματήσω σε μια πόλη ενδιάμεσα να μείνω ένα βράδυ και να συνεχίσω με το ίδιο εισητήριο την επόμενη μέρα;
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
576
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
1. Υπάρχουν απευθείας πτήσεις γιατί να μην συνδυάζεται? Πρέπει να είναι 4-5 ώρες πτήση.
2. http://www.emirates.com/english/destinations_offers/dubai_stopovers/dubai_stopovers.aspx
4. Αν δεν κάνω λάθος η Σιγκαπούρη δεν χρειάζεται Βιζα για Έλληνες υπηκόους. Οι μέρες που μπορείς να μείνεις Ταϊλάνδη χωρίς βίζα είναι 30 μάλλον και οχι 60 όπως σου έγραψα πριν. Λοιπόν επειδή εγώ είμαι Κύπρια και χρειάζομαι βίζα δεν ξέρω αν ισχύουν τα ίδια για τους Έλληνες υπηκόους. Λοιπόν από ότι ξέρω αν δεν μπείς από αεροδρόμιο αλλά ξηρά (τρένο, λεωφορείο) τότε μόνο 15 μέρες έχεις. Επίσης δεν ξέρω αν θα έχεις πρόβλημα κατά την άφιξη αν δεν έχεις εισιτήριο εξόδου από τη χώρα μέσα στις επόμενες 30 μέρες. Όλα αυτά λύνονται αν βγάλεις βιζα από πριν αν σκοπεύεις να κάτσεις πάνω από 30 μέρες. Έγω και τις 2 φορές που βρέθηκα εκεί πήρα βίζα από πριν μάλιστα τη δεύτερη φορά πήρα διπλής εισόδου για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Ελπίζω να σου απαντήσει κάποιος που το κατέχει καλύτερα το θέμα. Πολλές πληροφορίες για το θέμα μπορείς να βρείς και στο www.thai.gr ή το πιο σωστό επικοινώνησε με την πρεσβεία της Ταϊλάνδης στην Αθήνα.
5. Δεν έχω ιδέα. :D Δεν το έχω κάνει ούτε το έχω ψάξει.
 

kougis

Member
Μηνύματα
328
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Σχετικά με το Ντουμπάι.
Δεν έχω καταλάβει πως μπορείς πηγενοντας Ταϊλάνδη να μείνεις μια βδομάδα Ντουμπάι.
Όταν βγάζεις εισητήριο για Ταϊλάνδη το stopover είναι μερικές ώρες όχι μια βδομάδα.
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
576
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Όχι μπορεί να είναι όσο θέλεις. Απλά η βίζα θα στοιχίσει περισσότερο. Προσωπική άποψη, μια εβδομάδα είναι πολύ για Ντουπάι. Όταν θα κλείσεις εισιτήριο θα επιλέξεις multiple-city/stopover αν θα κλείσεις μέσω της σελίδας και όχι μέσω πράκτορα ή του γραφείου της αερογραμμής. Μετά αν θέλεις να κανονίσεις διαμονή, βίζες κλπ με την Εμιρατες θα πρέπει να επικοινήσεις με τα γραφεία της αερογραμμής στην Ελλάδα. Όταν χρειάστηκε να κάνω στοποβερ στο Ντουπάι τα έκλεισα όλα με το γραφείο της αερογραμμής. Το λιγκ που σου έστειλα τα λέει όλα αναλυτικά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.118
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom