Ταϊλάνδη Ταϋλάνδη

LIBERTAD

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ταϋλάνδη
Σκέφτομαι να πάω με μια φίλη Ταϋλάνδη τον Φεβρουάριο του 2009 για καμιά εβδομάδα, αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα τι θα ήταν καλύτερο, μόνες μας ή με οργανωμένο γραφείο, δεδομένου ότι οι μέρες είναι λίγες κ μπορεί να μας ξεφύγει κανά καλό μέρος.
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Καλώς ήρθες Libertad. Η Ταϊλάνδη είναι υπέροχος προορισμός αλλά δυστυχώς μια βδομάδα είναι απελπιστικά μικρό διάστημα για να κάνεις τέτοιο ταξίδι. Οι 2 μέρες θα σου φύγουν στα ταξίδια και να πας μέχρι εκεί για 5 μερούλες δεν λέει. Δεν θα το ευχαριστηθείτε καθόλου. Προτιμότερο κατά τη γνώμη μου είναι να πάτε σε ένα πιο κοντινό προορισμό: Ευρώπη ή βόρειο Αφρική (Τυνησία, Μαρόκο, Αίγυπτος κτλ) ή καμιά Ιορδανία κτλ που είναι και πιο κοντά και οι χώρες είναι μικρότερες και θα μπορέσετε να δείτε περισσότερα πράγματα.
Στον τομέα "Ταξιδιωτικές Ιστορίες" θα βρεις αρκετές ιστορίες για διάφορα μέρη όπου μπορείς να πάρεις ιδέες και να δεις τι σας ταιριάζει.
Και για ότι απορίες προκύψουν στην πορεία, είσαι στο κατάλληλο forum! ;)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Θα συμφωνησω οτι οι μερες ειναι πολυ λιγες για τετοιο ταξιδι. Αν μπορεσετε να προσθεσετε μερικες μερουλες ακομα θα το ευχαριστηθειτε οπως πρεπει.
Απο κει και περα μην πατε με γραφειο , βρειτε μια περιοχη που σας ενδιαφερει ή καποιο νησι σαν βαση και γυριστε μονες σας , ειναι ευκολο και πιο ενδιαφερον.
 

LIBERTAD

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ταϋλάνδη
Συμφωνώ ότι οι μέρες είναι λίγες, γι' αυτό σκεφτόμουνα να πάω με γκρούπ για να μην χαθώ σε άσκοπες περιηγήσεις. Δυστηχώς λόγω δουλειάς δεν μπορώ να λείπω πάνω από 10 μέρες. Είναι γεγονός πάντως ότι με όσα μου έχετε πει, ανυπομονώ να πάω κ ελπίζω αυτή την φορά να μην απογοητευτώ από την πραγματικότητα, όπως έγινε στην Κούβα.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εγω ειμαι υπερ του να πατε μονες. Αν ξερετε τι θελετε να δειτε και οργανωθειτε αναλογα , δε θα τριγυρνατε ασκοπα.Αν πατε με γκρουπ θα τριγυρνατε εκει που θελει το γκρουπ και για οση ωρα θελει το γκρουπ. Η Ταυλανδη ειναι απο τις πιο ευκολες χωρες για ανεξαρτητο ταξιδι.
Εσεις αποφασιζετε βεβαια..

Αληθεια στην Κουβα με γκρουπ πηγες? Τι σε απογοητευσε ακριβως?
 

LIBERTAD

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ταϋλάνδη
Στην Κούβα πήγα με το Versus Travel. Δεν έχω κανένα παράπονο από το ταξιδιωτικό γραφείο κ πολύ περισσότερο από τον ξεναγό, ο οποίος κ ευχάριστος κ αναλυτικός πολύ ήταν κ μεταδοτικότητα είχε κ πολύ υπομονή!!!! Αυτό που με απογοήτευσαι ήταν ότι άλλα περίμενα κ άλλα βρήκα. Ίσως να είμουνα πολύ επηρρεασμένη από τις διάφορες ταινίες-όπως όλοι ίσως- κ από το ντοκιμαντέρ Buena Vista Social Club. Περίμενα να υπήρχε περισσότερο κέφι στους ανθρώπους, να χορεύουν, να υπήρχε γενικότερα μια ατμόσφαιρα περίεργη. Αντιθέτως, οι ντόπιοι όπου έβλεπαν τουρίστα, ζητιάνευαν, πήγαμε σε τοπικό -όχι τουριστικό-club κ το μόνο που δεν έκαναν ήταν να χορεύουν, αλλά να "εργάζοντε"...Δεν ξέρω ίσως να φταίω εγώ. Καλό είναι να μην περιμένουμε τίποτα για να μην απογοητευτούμε. Καλά να περάσετε, όσοι πάτε κ να μου πείτε τις εντυπώσεις σας μετά.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
liberta ...πιστεύω οτι την διαφορά θα έκανε αν δεν ειχες παει με πρακτορειο .κούβα δεν έχω παει αλλα φίλοι μου περιγραψαν υπέροχες εμπειρίες .ίσως να έφταιγε οτι πήγατε σε συγκεκριμένα sightseeings και δεν ζήσατε την παραπέρα εμπειρία μόνοι σας που θα σας έφερνε κοντά στον τόπο .αυτό πιστεύω κανει την διαφορά ...η έλλειψη χρόνου ,και το στημένο πρόγραμμα ..αυτά .όπως και να έχει όμως εισαι τυχερή που επισκέφτηκες το όμορφο νησί .
 

LIBERTAD

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ταϋλάνδη
liberta ...πιστεύω οτι την διαφορά θα έκανε αν δεν ειχες παει με πρακτορειο .κούβα δεν έχω παει αλλα φίλοι μου περιγραψαν υπέροχες εμπειρίες .ίσως να έφταιγε οτι πήγατε σε συγκεκριμένα sightseeings και δεν ζήσατε την παραπέρα εμπειρία μόνοι σας που θα σας έφερνε κοντά στον τόπο .αυτό πιστεύω κανει την διαφορά ...η έλλειψη χρόνου ,και το στημένο πρόγραμμα ..αυτά .όπως και να έχει όμως εισαι τυχερή που επισκέφτηκες το όμορφο νησί .


Δεν είμαι υπέρ των πρακτορείων, αλλά εξαιτίας της δουλειάς μου δεν μπορώ να πάρω πολλές ημέρες άδεια κ εκτός των άλλων δεν ακολουθούσε κ κανένας φίλος, οπότε αναγκαστηκά πήγα οργανωμένα.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Δεν είμαι υπέρ των πρακτορείων, αλλά εξαιτίας της δουλειάς μου .
η αλήθεια ειναι οτι άν δεν έχεις τουλάχιστον ένα άτομο ακόμα ειναι λίγο δύσκολο !!! καλο θα ειναι να βρείς καποια φίλη με παρόμοια ενδιαφέροντα ώστε να λογαριάζεις στην παρέα της κάθε φορά που θα ταξιδεύεις .αυτό έχομε κάνει οι περισσότεροι νομίζω ,μετά τα πάντα λύνονται ....
καλά ταξίδια !!!!:p
 

Markos

Member
Μηνύματα
132
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Τανζανία - Ζανζιβάρη
Δεν είμαι υπέρ των πρακτορείων, αλλά εξαιτίας της δουλειάς μου δεν μπορώ να πάρω πολλές ημέρες άδεια κ εκτός των άλλων δεν ακολουθούσε κ κανένας φίλος, οπότε αναγκαστηκά πήγα οργανωμένα.
Μακάρι την επόμενη φορά να πας χωρίς πρακτορείο, όπου και θα βιώσεις τη αληθινή Ταύλάνδη και τους υπέροχους ανθρώπους της...

Αλλά ίσως για κάποιους ανθρώπους να είναι καλύτερα την πρώτη φορά να πάνε οργανωμένα...

Πάιζει ρόλο το άτομο και οι ταξιδιωτικές εμπειρίες που έχει...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.907
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom