Τα μυστικά της διαμονής σε Hostel

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Πολύ ωραίο άρθρο..Στο πρόσφατο μου ταξίδι έμεινα για πρώτη φορά σε χοστελ μια στην Βαρσοβία και μια στην Κρακοβία και ήταν πολύ καλή για πρώτη εμπειρία.Ειχα πολλούς ενδοιασμους για αυτή την επιλογή αλλά ξεπεράστηκαν από τα πρώτα λεπτά της άφιξης μας.Θεωρω ότι όποιος δηλώνει ότι του αρέσουν τα ταξίδια πρέπει έστω και μια φορά να μείνει σε χοστελ καθώς είναι μια μοναδική εμπειρία.Οση έρευνα και να έχουμε κάνει από πριν για την πόλη που πρόκειται να επισκεφθούμε οι υπάλληλοι θα δώσουν έξτρα τιπς για μερη φαγητά κτλπ τα λιγοτερο τουριστικά που δεν είχαμε φανταστεί,χώρια τις πολλές και ενδιαφέρουσες γνωριμίες που μπορείς να κάνεις.Με τους φίλους μου μείναμε αρχικά τα πρώτα 2 βράδια στην Βαρσοβία σε airbnb,πήγαμε Κρακοβία μείναμε σε χοστελ και το τελευταίο βράδυ που επιστρέψαμε Βαρσοβία για να πάρουμε την πτήση μας επιλέξαμε πάλι του χοστελ και αναρωτηθήκαμε τι βλακεία κάναμε που δεν μείναμε εξ αρχής σε χοστελ. Βέβαια μιας και ήταν η πρώτη φορά που εμένα σε χοστελ λόγω της απειρίας μου κατάλαβα ότι χρειάζεται να έχεις κάποια έξτρα προσωπικά αντικείμενα πχ παντόφλες κυρίως για το μπάνιο χωρια για τις πετσέτες που είχα προνοήσει να έχω γιατι για να νοικιάσεις πληρωνες ένα μικρό αντίτιμο.Πιστευτω ότι τα χοστελ είναι κατάλληλα για νεαρές κυρίως ηλικίες και για solo travellers και δεν νομίζω πως μια οικογένεια θα το επελεγε.Παντως κατάλαβα ότι όταν ταξιδεύεις με παρέα μένεις στο χοστελ για την εμπειρία και όχι για να εξοικονομισεις χρήματα καθώς βγαίνει το ίδιο με το airbnb που συμφέρει περισσότερο.Το τελευταίο που γράφεις ότι μπορούν κάποιοι ταξιδιώτες να γίνουν οι υπάλληλοι και να μείνουν για λίγο διάστημα στο χοστελ και να γνωρίσουν καλά μια πόλη το έμαθα το τελευταίο βράδυ στην Βαρσοβία και το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον και ίσως το τολμήσω όταν τελειώσω με το καλο την σχολή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.826
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom