Βιετνάμ Κίνα Τηλεφωνικη επικοινωνια απο Κινα-Βιετναμ

gps vagelis

Member
Μηνύματα
160
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ-NO MONEY
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΡΑΖΙΛΙΑ
Πως μπορω να επικοινωνησω με Ελλαδα απο Κινα και απο Βιετναμ.Θα βρισκομαι στις 2 χωρες για ενα μηνα.Πειτε μου ξεχωριστα για την καθε χωρα εταιρειες κοστος χρεωσης και διαδικασια ενεργοποιησης-κλησης?σκεφτομαι να αγορασω στην καθε χωρα sim prepaid card αλλα δεν ξερω ουτε εταιρειες ουτε κοστος ουτε αλλες πληροφοριες....please help
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Για την Κίνα δεν ξέρω, να σου πω τι θυμάμαι για το Βιετνάμ (πριν από 4 χρόνια περίπου):

Κατ' αρχήν, το ξέρεις μάλλον ήδη ότι δε σε συμφέρει να χρησιμοποιείς το κινητό με το ελληνικό νούμερο. Είναι πολύ ακριβό. Ή θα επικοινωνείς από σταθερό τοπικό (θάλαμο), ή θ' αγοράσεις sim prepaid. Στη δεύτερη περίπτωση, υπάρχουν αρκετές εταιρίες στο internet που πουλάνε τέτοιες κάρτες. Η αρχική τιμή τους είναι ακριβούτσικη αλλά οι χρεώσεις είναι πολύ χαμηλότερες ανά λεπτό. Ένα άλλο πρόβλημα είναι ότι θα πρέπει να σου την ταχυδρομήσουν και δεν ξέρω αν επαρκεί ο χρόνος μέχρι να ταξιδέψεις.

Όταν βρεθείς εκεί μπορείς ν' αγοράσεις εύκολα από αντίστοιχα καταστήματα. Μην ανησυχείς, υπάρχουν πολλά. Πάλι οι τιμές παίζουν και διαφέρει ο (λίγος) δωρεάν χρόνος που σου δίνουν. Η σημερινή ισοτιμία είναι περίπου 1 ευρώ = 30000 dong. Μια ενδεικτική τιμή κάρτας θα μπορούσε να είναι: αγορά 100000 dong με δωρεάν χρόνο 50000 dong. Υπάρχουν όμως και περιπτώσεις όπου ο δωρεάν χρόνος είναι περισσότερος από την τιμή αγοράς! Θέλει ψάξιμο (επί τόπου) γιατί έχουν συνήθως πολλές προσφορές. Οι μεγάλες εταιρίες κινητής τηλεφωνίας στο Βιετνάμ είναι οι:

Mobifone, Vinaphone και Viettel Mobile

Mobifone Portal :: | New Value Added Service

VinaPortal: Home page

VinaPortal: Home page

Πάντως, όπως και νά' χει, δε νομίζω ότι θα βρεις τιμολόγιο με τιμή χαμηλότερη των 50c ανά λεπτό.
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Εγω πολυ απλα ειχα σκαιπ στο κινητο και μιλαγα απο εκει οπου εβρισκα wifi! (και ναι ειχε σα παρα πολλα μερη και στις δυο χωρες,εκτος αμα θες τιποτα χωρια,στις τουριστικες πολεις εχει τα παντα).Αμα δε βρεις πηγαινε σε καποιο ιντερνετ καφε.
 
Μηνύματα
151
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Ταιβαν!
Ταξίδι-Όνειρο
Las Vegas
Εγω οταν πηγα Ταιβαν και εμεινα για καμια βδομαδα... χρησιμοποιουσα Viva Voip ή Skype!
Tρελη ποιοτητα και τα δυο... Μιλησα απειρα και ζητημα να ξοδεψα κανα 15?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.490
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom