Τι έχετε χάσει/ξεχάσει σε ξένες χώρες, ξενοδοχεία, χόστελ airbnb;

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Αφού το ξεκίνησα σε...ξένο thread το ανοίγω εδώ καινούργιο θέμα μετά κ την προτροπή της @Iris_90, γράψτε να δούμε τι χάσατε/ξεχάσατε κατά καιρούς, καιρούς στο εξωτερικό. ..χρήματα, αντικείμενα, το έτερον ήμισυ (!!!), ή μήπως και τα μυαλά σας; :haha:

Εγώ μάλλον το τελευταίο γενικώς, αλλά αυτό που θυμάμαι είναι πριν 3 χρόνια στην Κοπεγχάγη επιστρέφοντας άνοιξα τη χειραποσκευή, έλειπε 1 παντελόνι, 1 μπλούζα κ 1 μακριά ζακέτα που ήταν κ δανεική....δηλαδή η μισή χειραποσκευή!
Ταξίδευα με 2 φίλους κ σκέφτηκα ότι μάλλον στη βιασύνη είχε πακετάρει κάποιος άλλος τα πράγματά μου...
Έλα όμως που δεν ήταν έτσι αφού τους έβαλα να δουν κ να ξαναδούν, άφαντα τα ρούχα!

Το ίδιο βράδυ κάθισα να δω τις φωτογραφίες και είχα τραβήξει το σπίτι λίγο πριν το αφήσουμε-ένα πανέμορφο airbnb...βλέπω τα ρουχαλάκια μου αφημένα σε ένα σκαμπό κοντά στο κρεβάτι!!!!
Τόσο ξεμυαλισμένη που ούτε στο διπλοτσεκάρισμα πριν φύγουμε τα πρόσεξα!
Ειδοποίησα αμέσως τον ιδιοκτήτη, του επισύναψα κ τη σχετική φώτο αλλά επειδή τα ταχυδρομικά για να τα στείλει Ελλάδα ήταν δυσθεώρητα τελικά βρήκα μέση λύση να σταλούν στον ανιψιό μου που σπούδαζε στη Γερμανία ο οποίος μου τα έφερε πίσω όταν ήρθε τα Χριστούγεννα. Κοντολογίς η ξεχαμάρα στοίχισε 18 ευρώ κ μπόλικη καζούρα από την ομήγηρη...
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Αμστερνταμ καλοκαιρι 2008.
Δεν ειχα παρει καμια ουσια και το τονιζω αυτο. Καθομαι σε ενα παγκακι το μεσημερι να κανω ενα τσιγαρο. Αφηνω το πορτοφολι μου κυρια πανω στο παγκακι και φευγω.
Προφανως δεν το βρηκα ποτε. Ευτυχως 10 ευρω ειχε μεσα ολα κι ολα ειχε ομως και τις χρεωστικες μου καρτες και δεν μπορουσα να βγαλω πλεον λεφτα. Κι ακομα καλυτερα ειχε και την ταυτοτητα που χρησιμοποιουσα φυσικα και ως ταξιδιωτικο εγγραφο. Κοινως δεν ειχα χαρτια για να γυρισω πισω.
Για να βγαλω προσωρινο χαρτι να μπω αεροπλανο επρεπε να παω Ροτερνταμ που ειναι το προξενειο. Πηγα Ροτερνταμ. Χρειαζομουν πιστοποιητικο γεννησεως απο το δημο που ανηκω, ενα χωριο στην Κρητη. Ηταν 15αυγουστος και η μανα μου ηταν σε μια παραλια στην αλλη ακρη της κρητης.
Παιρνει τηλεφωνο ενα οικογενειακο φιλο που ηταν τοτε δημαρχος σε αλλο ομορο δημο μπας και μπορεσει να βοηθησει. Της λεει ναι, εδω ειμαι με το δημαρχο που θες και πινουμε τσικουδιες, διπλα μου τον εχω. Μας κανουν τη χαρη και μας εκδιδουν το χαρτι αμεσα. Οση ωρα περιμενω εγω στο προξενειο να βγει ακρη συνειδητοποιουμε οτι ειμαστε πεμπτοξαδερφοι με τον προξενο.
Πηρα το ριμαδοχαρτο για να πεταξω. Με ολη αυτη τη μανουρα εχασα το συντομο περασμα που θα εκανα απο το Βερολινο. Πηγα 2 χρονια μετα και ηταν τελεια.
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.838
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Λοιπόν έχουμε και λέμε :

Ένα πολύχρωμο κασκόλ πλεχτό δώρο από τα ξαδέρφια μου (που μου το είχαν φέρει από την Ιταλία) σε ένα ταξί στη Βαρκελώνη το 2014 πρώτη ή δεύτερη μέρα του έτους , δεν θυμάμαι ...

Ο πατέρας μου είχε ξεχάσει ένα ανοιξιάτικο μπουφάν σε ξενοδοχείο στη Κωνσταντινούπολη ...

Φέτος στη Ρώμη δύο περιστατικά :

1)Επειδή τέλη Σεπτέμβρη στην Ιταλία φέτος μας έκανε τέλειο καιρό σαν καλοκαίρι , ο πατέρας μου είχε πάρει ένα τζόκει καπέλο από Ελλάδα και το έχασε στη Βασιλική του Αγίου Πέτρου έξω ... Ευτυχώς πήραμε άλλο τζόκει καπέλο εκεί ...

2)Είχαμε πάει στη Santa Maria Maggiore εγώ και οι γονείς μου μια πανέμορφη εκκλησία μέσα στη Ρώμη με μεγάλο ενδιαφέρον ... Περνάμε τον καθιερωμένο έλεγχο εκεί και μπαίνουμε μέσα ... Περιπλανηθήκαμε εκεί και μπήκαμε στην αίθουσα όπου φυλάσσεται η θαυματουργή εικόνα της Παναγίας ζωγραφισμένη από τον Ευαγγελιστή Λουκά ... Κάποια στιγμή βγαίνουμε από την αίθουσα και συνειδητοποιώ πως έχω χάσει/ξεχάσει τον πολύτιμο χάρτη της Ρώμης που μας είχε μοιράσει στο γκρουπ η ξεναγός ... Πάω έξω στην είσοδο στον έλεγχο , ρωτάω και μου είπαν οι υπεύθυνοι/φρουροί , αφού έλεγξαν καλά πως δεν υπάρχει κάτι , τους ευχαριστώ και τρέχω σφαίρα μέσα στην εκκλησία ... Ψάχνω και μου ρχεται η ιδέα πως ήταν στην αίθουσα που ήταν η εικόνα ... Τρέχω ξανά σφαίρα εκεί και βρίσκω το χάρτη μου κάπου πεσμένο στο πάτωμα , ηρεμώ , τον παίρνω στα χέρια μου και το βάζω στη τσάντα μου ... Ευτυχώς στο συγκεκριμένο συμβάν είχαμε αίσιο τέλος ...
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ευτυχώς στο συγκεκριμένο συμβάν είχαμε αίσιο τέλος ...
φυσιολογικά τα βρίσκω όλα...
Σε εκδρομή που είχα διοργανώσει και συνόδευα εγώ μέλος του γκρουπ ξέχασε μέσα στο λεωφορείο ακριβή φωτογραφική με φακούς, κάλυπτρα, τρίποδα..με...με...με...κ μάλιστα αφού πριν φύγουμε τους θύμισα να κοιτάξουν καλά μήπως ξέχασαν κάτι.
Το απίστευτο; Το θυμήθηκε 2 μέρες ΜΕΤΑ!!! Αφού με είχε ήδη ειδοποιήσει ο οδηγός ότι την βρήκε κ γω έψαχνα τον κάτοχο :cry:
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.838
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
φυσιολογικά τα βρίσκω όλα...
Σε εκδρομή που είχα διοργανώσει και συνόδευα εγώ μέλος του γκρουπ ξέχασε μέσα στο λεωφορείο ακριβή φωτογραφική με φακούς, κάλυπτρα, τρίποδα..με...με...με...κ μάλιστα αφού πριν φύγουμε τους θύμισα να κοιτάξουν καλά μήπως ξέχασαν κάτι.
Το απίστευτο; Το θυμήθηκε 2 μέρες ΜΕΤΑ!!! Αφού με είχε ήδη ειδοποιήσει ο οδηγός ότι την βρήκε κ γω έψαχνα τον κάτοχο :cry:
@evaT :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: Οι φατσούλες μπήκαν για το συμβάν που μου ανέφερες ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.335
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom