Τοπ 25 κουβανικών ταινιών

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Η Κούβα μέσα από 25 μοναδικά διαμάντια του Κουβανικού κινηματογράφου, για μια περιήγηση στην ιστορία, την κουλτούρα, την καθημερινότητα και την πολιτική σάτιρα της χώρας, επιλεγμένα με πολύ μεράκι από τον αρθρογράφο μας Γιώργο! Ποιός τυχερός εδώ μέσα έχει επισκεφτεί την Κούβα; Πείτε μας στα σχόλια!

Διαβάστε τη συνέχεια...
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Αψογη παρουσίαση . Μπράβο Γιώργο !

Τι να πρωτοβάλει καποιος μέσα στις 25 ; Πολυ καλό σινεμά κανουν και κρίμα που παίζονται λίγες στην Ελλάδα .

Να προσθεσω και εγω μια τρελη κωμωδια το Guantanamera του 1996 . Tomas Alea Gutierez σε μεγάλα κεφια με την πολυ καλή Μαρτα Ιμπαρα
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.689
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αψογη παρουσίαση . Μπράβο Γιώργο !

Τι να πρωτοβάλει καποιος μέσα στις 25 ; Πολυ καλό σινεμά κανουν και κρίμα που παίζονται λίγες στην Ελλάδα .

Να προσθεσω και εγω μια τρελη κωμωδια το Guantanamera του 1996 . Tomas Alea Gutierez σε μεγάλα κεφια με την πολυ καλή Μαρτα Ιμπαρα
Ναι, ουσιαστικά είναι remake του Θανάτου ενός Γραφειοκρατη, μου άρεσε κι εμενα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.799
Likes
18.626
Στη λίστα του Χόρχε από πάνω θα προσθέσω δύο άχαστες ταινίες:

Buena Vista Social Club - Για μια βαθιά κατάδυση στη παραδοσιακή Κουβανέζικη μουσική, αφιέρωμα σε μουσικούς θρύλους και αποθέωση της Κουβανέζικης ιδιοσυγκρασίας, τέχνης και εντιμότητας.

I Am Cuba - Απλά Αριστούργημα. Ματιά στη Κούβα πριν την Επανάσταση. Εικαστικό και λυρικό αριστούργημα.

Directed by Mikhail Kalatozov
Produced by Bela Fridman
Semyon Maryakhin
Miguel Mendoza
Written by Enrique Pineda Barnet
Yevgeny Yevtushenko
Starring Sergio Corrieri
Salvador Wood
José Gallardo
Jean Bouise
Music by Carlos Fariñas
Cinematography Sergey Urusevsky
Edited by Nina Glagoleva
Distributed by Instituto Cubano del Arte e Industrias Cinematográficos (ICAIC)
Milestone Films
Release date
1964
8 March 1995 (US)
22 May 2003 (Cannes Film Festival)
Running time
135 minutes /
141 minutes
Country Cuba
Soviet Union
Language Spanish
English
I Am Cuba (Spanish: Soy Cuba; Russian: Я Куба, Ya Kuba)



 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.689
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αναφέρονται στην εισαγωγή της λίστας και οι δύο, εξηγώ τους λόγους που δεν τις συμπεριέλαβα (οι περισσότεροι Κουβανοί δεν τις έχουν δει και δεν τους αφορούν καθόλου, παρότι είναι γνωστές στο εξωτερικό), αλλά όντως στους μη κουβανικούς κύκλους θεωρούνται must.
 
  • Like
Reactions: GTS

GTS

Member
Μηνύματα
6.799
Likes
18.626
Αναφέρονται στην εισαγωγή της λίστας και οι δύο, εξηγώ τους λόγους που δεν τις συμπεριέλαβα (οι περισσότεροι Κουβανοί δεν τις έχουν δει και δεν τους αφορούν καθόλου, παρότι είναι γνωστές στο εξωτερικό), αλλά όντως στους μη κουβανικούς κύκλους θεωρούνται must.
Δεν το πρόσεξα Χορχε, πράγματι τις αναφέρεις αλλά έπρεπε ίσως να είναι στη λίστα σαν απεικόνιση της Κούβας του χθες και του σήμερα. Αλλά με βάση το κριτήριό σου, μας έδωσες ήδη μπόλικο υλικό. Άντε βρες τες όμως.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.689
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν το πρόσεξα Χορχε, πράγματι τις αναφέρεις αλλά έπρεπε ίσως να είναι στη λίστα σαν απεικόνιση της Κούβας του χθες και του σήμερα. Αλλά με βάση το κριτήριό σου, μας έδωσες ήδη μπόλικο υλικό. Άντε βρες τες όμως.
http://www.solocubanos.com/cine-cubano/video/dioses-rotos

To #1 της λίστας με αγγλικούς υπότιτλους.
Σιγά-σιγά θα προσθέτω κι όσες άλλες βρίσκω, πάντα ονλάιν, χωρίς να χρειάζεται κατέβασμα. Το δύσκολο είναι να τις βρει κανείς με υπότιτλους, αλλιώς για τους ισπανόφωνους η πλειοψηφία βρίσκονται στο πι και φι.
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
το φθινοπωρο θα την ξεκινησω την λιστα, στο μυαλο μου σχεδιαζω την δευτερη επισκεψη :D
 
Μηνύματα
210
Likes
859
Πολύ καλό! Είναι τουλάχιστον δέκα που δεν έχω δει ούτε τον τίτλο τους. Και φαντάζομαι ότι στο βίντεο κλαμπ που πάω κάτι τέτοιο θα μου πουν! Ευχαριστούμε Γιώργο
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.689
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
To Havana Blues απ' ό,τι βλέπω το διαθέτει το netflix (ας το επιβεβαιώσει κάποιος, διότι το συγκεκριμένο σάτι δεν ανοίγει από την Κούβα) ενώ μπορεί να το δει κανείς ολόκληρο και χωρίς κατέβασμα εδώ:
http://kubaneando.net/peliculas/item/100-habana-blues-2005.html
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.103
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom