Ιταλία Το ιταλικό μου όνειρο...8ήμερο Τοσκάνη με...500αράκι!!!

gnene

Member
Μηνύματα
74
Likes
355
Επόμενο Ταξίδι
Άμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Ανε ξαναπας τετοια εποχη το μεγ. Σαββατο, και εισαι της εκκλησιας, στην αντιθετη οχθη του ποταμου, απεναντι οχθη απο το Uffizi και αναμεσα στο Ponte Vecchio και Ponte Alle Grazie ειναι ο Αγιος Ιακωβος ο Αδελφοθεος. Πολυς κοσμος φετος μεχρι και τ. βουλευτης Χανιωτης του Π@$%^ ο Σιφης ο Β@#$%^&* ηταν εκει:lol:!
View attachment 238031 View attachment 238032
Σ ευχαριστώ πολυ το είχα βρει και εγώ,κυριακη του πάσχα την ψαξαμε αλλά δυστυχώς ήταν κλειστή!!
 

gnene

Member
Μηνύματα
74
Likes
355
Επόμενο Ταξίδι
Άμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Μία ερώτηση θέλω να κάνω. Απο όλα τα αξιοθέατα της πρώτης μέρας, που αναφέρεις, σε πια μπήκατε;

Οι φωτογραφίες πολύ όμορφες!
Καλησπέρα!!Την πρώτη μέρα σε κανένα παντα είναι αναγνωριστική στα ταξίδια μας και τα βλεπουμε όλα απ έξω..:):)
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.128
Likes
20.371
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλησπέρα!!Την πρώτη μέρα σε κανένα παντα είναι αναγνωριστική στα ταξίδια μας και τα βλεπουμε όλα απ έξω..:):)
Έτσι όπως τα γράφεις παιδί μου καλό, δεν μπορούσα να καταλάβω αν μπήκατε ή όχι! Να μην νομίζει κιόλας κανένας οτι μπορείς όλα αυτά να τα δείς σε μία μέρα....γιατί ΔΕΝ μπορείς :)
 

gnene

Member
Μηνύματα
74
Likes
355
Επόμενο Ταξίδι
Άμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Έτσι όπως τα γράφεις παιδί μου καλό, δεν μπορούσα να καταλάβω αν μπήκατε ή όχι! Να μην νομίζει κιόλας κανένας οτι μπορείς όλα αυτά να τα δείς σε μία μέρα....γιατί ΔΕΝ μπορείς :)
χαχαχα αφού δεν με πέρασες για τρελό πάλι καλά!!Πάρα πολλά αξιοθέατα η Φλωρεντία σε τρεις μέρες πολλά μπορείς να δεις(εξωτερικά) αλλά ελάχιστα να εξερευνήσεις εσωτερικά!!!
 

gnene

Member
Μηνύματα
74
Likes
355
Επόμενο Ταξίδι
Άμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
11/4:Τελευταία μέρα στην περιοχή της Τοσκάνης και αφού ετοιμάσαμε βαλίτσες,πήγαμε πληρώσαμε για το αυτοκίνητο(60 ευρώ τρεις μέρες) πήραμε τον δρόμο για την Ρώμη..Είχα συνεννοηθεί με τη εταιρία ενοικίασης και θα το επέστρεφα στο termini και όχι στο ciampino για να κέρδιζα περισσότερο χρόνο για να γυρίσω την πόλη...Όλα καλά μέχρι εδώ..ξεκινάμε λοιπόν 8:30 από Φλωρεντία και 11:30 είμαι στο termini..να το και το parking μπροστά μου που θα αφήναμε το αμάξι..ενώ όλα πηγαίνουν καλά καθώς πλησιάζω στα 200 μέτρα σταματάω γιατί βλέπουμε ότι αρχίζει μονόδρομος..κάπου θα κάναμε λάθος και το βάζουμε στο gps..ξανά κάνουμε κύκλο και ξανά στο ίδιο σημείο..καταραμένα μηχανήματα σκέφτομαι και λέω ας χρησιμοποιήσω την μαγική αίσθηση προσανατολισμού που έχω και ας βρω μόνος μου τον σωστό δρόμο..πλησιάζουμε στις 12 και το πρόστιμο όλο και πλησιάζει γιατί η ενοικίαση ήταν μέχρι τις 12..και καθώς η ώρα περνάει,τίποτα δεν πάει βάσει σχεδίου και στις περιπτώσεις αυτές δεν είμαι και πολύ ήρεμος ακούγεται η φωνή του συνοδηγού...o_Oo_Oαγάπη μου ας μπούμε από τον μονόδρομο μόνο 200 μέτρα είναι...αφού αρχίζω και σκέφτομαι πόσο Έλληνες είμαστε..η φωνή συνεχίζει λέγοντας..είδα και άλλους να το κάνουνε..Αυτό ήταν..δεν ήθελα και πολύ..ορμάμε λοιπόν στον μονόδρομο και σε 30 δεύτερα(για τέτοια απόσταση μιλάμε) είμαστε στο parking..Δίνουμε το αμάξι 11:55:clap::clap::clap::clap:και τον ρωτάω με το γνωστό πλέον ελληνικό ύφος...για πες μας πως μπορούσαμε να έρθουμε..για να πάρω απάντηση σε ιταλικό υφάκι..με τον τρόπο που ήρθες..δεν γίνεται αλλιώς..Ήταν η στιγμή που αποφάσισα ότι αν κάποτε μεταναστεύσω στο εξωτερικό θα πήγαινα Ιταλία τελικά!!Μ'αυτά κ μ'αυτά αφού ξεχρεώσαμε και το αυτοκίνητο πήγαμε στο ξενοδοχείο που ήταν 2 λεπτά από το termini(δεν αναφέρω όνομα γιατί εν γνώση μας ήταν ότι χειρότερο έχουμε κλείσει ποτέ)!!1 η ώρα το μεσημέρι λοιπόν έτοιμοι για βόλτα στην Ρώμη..Πρώτη φορά της κοπέλας μου στην πόλη έπρεπε να κάνω τον ξεναγό και να τις δείξω ότι γνώριζα!!!Μετρό λοιπόν και πρώτη στάση Piazza del popolo...Αφού έκανα τις απαραίτητες συστάσεις για τους 3 δρόμους που έβλεπε μπροστά της ακολουθήσαμε την via del babuino και μετά αριστερά στη via margutta(ένα από τα αγαπημένα μου στενά)η όποια ήταν γεμάτη με ανθισμένα λουλούδια..υπέροχες μυρωδιές,μαγικά χρώματα!!Συνέχεια είχε η piazza di spagna..ξεκουραστήκαμε λίγο στα σκαλάκια και συνεχίσαμε στην via condotti..βγήκαμε στην via del corso κατευθυνθήκαμε στο μεγάλο συντριβάνι..εκεί ο γνωστός άπειρος κόσμος,η κυρία ενθουσιασμένη με τον κόσμο και το μέγεθος της fontana di trevi,ωστόσο εμένα για κάποιο λόγο ποτέ δεν με ενθουσίαζε αυτό το μνημείο της πόλης..τα μάτια κλείνουν όμως οπότε ..to be continued..άλλη μέρα!!
 

gnene

Member
Μηνύματα
74
Likes
355
Επόμενο Ταξίδι
Άμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Αφήσαμε πίσω το μεγάλο συντριβάνι και αφού περάσαμε από την απέναντι πλευρά της via del corso επόμενη στάση θα ήταν το Πάνθεον..Ωστόσο αφού χαθήκαμε επίτηδες λίγο μέσα στα στενά με σκοπό να μην δει κατευθείαν το Πάνθεον η κυρία,κάναμε μια μικρή στάση στο La casa del caffe tazza d'oro για έναν πολύ καλό καφέ και έπειτα καθώς βγήκαμε από το κατάστημα το είδαμε ακριβώς μπροστά μας...Ένα τεράστιο μνημείο,τόσο επιβλητικό στα δικά μου μάτια το οποίο με εντυπωσιάζει κάθε φορά που το βλέπω!!Ενθουσιασμένο και το κορίτσι μου με το μνημείο αυτό και αφού μπήκαμε και στο εσωτερικό του για να δούμε την τρύπα στην οροφή σειρά είχε η piazza navona!!Η απόσταση από το Πάνθεον κυριολεκτικά ένα τσιγάρο δρόμος οπότε φτάσαμε πολύ γρήγορα!!ήμασταν τυχεροί γιατί βρήκαμε ανοιχτή την εκκλησία της Αγίας Αγνής που υπάρχει εκεί και βρήκαμε ευκαιρία για να την δούμε αλλά και για να ξεκουραστούμε!!Το πρώτο μέρος της περιήγησης λοιπόν έφτασε στο τέλος και το κορίτσι μου ήθελε μακαρόνια..Ότι θέλει λοιπόν και αφού περπατήσαμε στην via dei coronari(άλλο ένα αγαπημένο μου στενό στην Ρώμη)κάναμε στάση στο pasta imperiale ένα συμπαθητικό μαγαζί με χειροποίητα μακαρόνια τα οποία εμείς προτιμήσαμε να τα πάρουμε στο χέρι και να τα φάμε σε μια μικρή πλατεία εκεί δίπλα!!Αφού γεμίσαμε τα στομάχια περπατήσαμε δίπλα στον Τίβερη,και αφού περάσαμε μέσω της ponte sant angelo στην απέναντι πλευρά και είδαμε το ομώνυμο κάστρο σειρά είχε ένα από τα πιο χαρακτηριστικά σημεία της Ρώμης..Via della Conciliazione λοιπόν(την οποία έτρεχα στον μαραθώνιο της Ρώμης πριν ένα χρόνο..άσχετο αυτό)....Μα πόσο μεγάλη εκκλησία αναφώνησε το κορίτσι μου(δεν είναι εκκλησία σκέφτηκα ασυναίσθητα,είναι...Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ)Την θαυμάσαμε εξωτερικά,βγάλαμε φωτογραφίες αλλά δεν μπήκαμε μέσα γιατί είχε την γνωστή ατελείωτη ουρά και αφού της υποσχέθηκα να την επισκεφτούμε άλλη φορά συνεχίσαμε την βόλτα μας με μια μικρή στάση στο panino divino(απλά επισκεφτείτε το αν σας βγάλει ο δρόμος)!!Δεν υπήρχε καμία διάθεση για μετρό και αφού κάναμε την αντίθετη διαδρομή ξανά περάσαμε τον Τίβερη και μέσω της corso vittorio emanuele βρεθήκαμε στο campo dei fiori το οποίο δυστυχώς δεν πετύχαμε λουλουδάτο..Συνέχεια λοιπόν και αφού περάσαμε από το μνημείο που οι Ρωμαίοι αντιπαθούν,το vittorio emanuele φτάσαμε ¨¨τουριστικό¨¨ σήμα κατατεθέν της Ρώμης..το Κολοσσαίο!!!Εντυπωσιακό και ειδικότερα αν το επισκεφτείς προς το σούρουπο την ώρα που σιγά σιγά αρχίζει να φωτίζεται!!!Αφού το αφήναμε πίσω μας καταλάβαμε ότι η μέρα μας στην Ρώμη έφτανε στο τέλος δυστυχώς και αφού περάσαμε από το Πάνθεον άλλη μια φορά κάναμε στάση στο giolliti για να δοκιμάσουμε το πολύ νόστιμο παγωτό του!!Μετά από όλα αυτά επιστροφή στο ξενοδοχείο,ύπνο και την άλλη μέρα επιστροφή Ελλάδα!!
Σαν επίλογο μπορώ να πω ότι το ταξίδι αυτό ήταν σίγουρα το πιο όμορφο που έχουμε κάνει!!!Την αξία του την καταλάβαμε όταν γυρίσαμε στην Ελλάδα και στην ερώτηση φίλων και γνωστών στο τι μας άρεσε τόσο πολύ η απάντηση μας ήταν αρκετά ασαφής!!Αυτό που είπαμε ήταν ότι δεν μας άρεσε κάτι συγκεκριμένα αλλά σίγουρα μας γέμισε το μυαλό με απίστευτα τοπία..μας προσέφερε στιγμές ηρεμίας στην εξοχή της Τοσκάνης γαλήνη και ξενοιασιά!!Μας άφησε στιγμές που θα μας ακολουθούν νομίζουμε αλλά και μια δόση ανεξαρτησίας αφού έχοντας το μαγικό μας 500αράκι όλα ήταν πιο εύκολα!Σε εμένα επίσης με έκανε να καταλάβω πόσο τυχερός είμαι με τον άνθρωπο που έχω δίπλα μου και με βοήθησε να κάνω αυτό το ταξίδι αλλά και με έκανε να περάσω τόσο όμορφα!!Κατέληξα λοιπόν στο ότι σε ερωτήσεις του στυλ γιατί σας άρεσε το ταξίδι δεν υπήρχε....επειδή αυτό...Ίσως τελικά το αυτό κάποιες φορές δεν μπορεί να κλειστεί σε συγκεκριμένες προτάσεις αλλά απλά πρέπει να το ζήσεις σαν εμπειρία!!--the end--
DSC01736.JPG
DSC01738.JPG
DSC01739.JPG
DSC01755.JPG
DSC01760.JPG
DSC01766.JPG
DSC01780.JPG
DSC01786.JPG
DSC01803.JPG
DSC01815.JPG
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.128
Likes
20.371
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Πολύ όμορφα! :):):)

Έχει αρχίσει να μου λείπει η Ιταλία....κάτι πρέπει να κάνω γι' αυτό!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Σαν επίλογο μπορώ να πω ότι το ταξίδι αυτό ήταν σίγουρα το πιο όμορφο που έχουμε κάνει!!!
Αν κάνετε έτσι όλα σας τα ταξίδια, θα είναι όλα το ένα ομορφότερο του άλλου. Στα επόμενα...
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ωραιο ταξίδι , μπραβο σας !
Πάντα τέτοια !
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.726
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom