Το κάπνισμα «κρύβεται» στα γονίδια

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340





ΛΟΝΔΙΝΟ Oταν ορισμένοι καπνιστές αναφέρουν ότι βρίσκουν πολύ δύσκολο να αποχωριστούν τη βλαβερή τους συνήθεια δεν έχουν άδικο αφού, όπως δείχνουν νέα επιστημονικά στοιχεία, η «δίψα» τους για τσιγάρο κρύβεται ως έναν βαθμό στα γονίδιά τους. :roll:


 

Marizaki

Member
Μηνύματα
154
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
UK again..
Ταξίδι-Όνειρο
Ιταλια ;!
Ειμαι βιολογος..το περιοδικο που εγιναν οι δημοσιευσεις ειναι πολυ αξιοπιστο..αλλα μου ειναι τοσο δυσκολο να το πιστεψω!!!!:roll:
Ενταξει για τα γονιδια που εχουν να κανουν με τους υποδοχεις νικοτινης, ενταξει με τα γονιδια που εχουν να κανουν με την επεξεργασια (οπως λεει) της νικοτινης..και τον καρκινο του πνευμονα...αλλα ακομα και με την εναρξη :shock: κ τον αριθμο των τσιγαρων?!?!?!:shock:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Πάντως με δυο γονεις θεριακληδες, ουτε εγώ ούτε η αδελφή μου ασχοληθήκαμε με το κάπνισμα.
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Ειμαι βιολογος..το περιοδικο που εγιναν οι δημοσιευσεις ειναι πολυ αξιοπιστο..αλλα μου ειναι τοσο δυσκολο να το πιστεψω!!!!:roll:
Ενταξει για τα γονιδια που εχουν να κανουν με τους υποδοχεις νικοτινης, ενταξει με τα γονιδια που εχουν να κανουν με την επεξεργασια (οπως λεει) της νικοτινης..και τον καρκινο του πνευμονα...αλλα ακομα και με την εναρξη :shock: κ τον αριθμο των τσιγαρων?!?!?!:shock:
Μην ξεχνας οτι αλλες ερευνες δειχνουν πως οπωσδηποτε εθισμος εχει να κανει με τα γονιδια ή με ορμονες που υπολειτουργουν στο σωμα
 

Marizaki

Member
Μηνύματα
154
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
UK again..
Ταξίδι-Όνειρο
Ιταλια ;!
Μην ξεχνας οτι αλλες ερευνες δειχνουν πως οπωσδηποτε εθισμος εχει να κανει με τα γονιδια ή με ορμονες που υπολειτουργουν στο σωμα
Για τον εθισμο το δεχομαι (ακόμη κ το αλάτι είναι εθιστικό!)...αλλα για την εναρξη? Δλδ..υπάρχουν γονιδια που μας οδηγουν να δοκιμασουμε?! Αυτο δεν το καταλαβαινω!!! Το μονο που μπορω να υποθεσω είναι ότι κάπως αλλιώς είναι διατυπωμενα τα συμπερασματα στα αρθρα..και για να γινουν πιο κατανοητα απο το ευρύ κοινό μας παρουσιάστηκαν ετσι.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Για τον εθισμο το δεχομαι (ακόμη κ το αλάτι είναι εθιστικό!)...αλλα για την εναρξη? Δλδ..υπάρχουν γονιδια που μας οδηγουν να δοκιμασουμε?! Αυτο δεν το καταλαβαινω!!! Το μονο που μπορω να υποθεσω είναι ότι κάπως αλλιώς είναι διατυπωμενα τα συμπερασματα στα αρθρα..και για να γινουν πιο κατανοητα απο το ευρύ κοινό μας παρουσιάστηκαν ετσι.
Σιγουρα το αν καποιος μπει στον πειρασμο να δοκιμασει μπορει να προκυψει ανεξαρτητα με το αν υπαρχουν καπνιστες η οχι στην οικογενεια ενος παιδιου.Αλλα πως να το κανουμε ..ενας γονιος που καπνιζει αποτελει παραδειγμα για το παιδι.Εμενα το να βλεπω τον πατερα μου να καπνιζει ..με εβαλε στην διαδικασια να θελω να δοκιμασω τι ειναι αυτο.Τωρα το αν καποιος θα συνεχισει να καπνιζει μετα τη δοκιμη η οχι ...αυτο ειναι θεμα του καθενος ..ασχετα με κακα προτυπα η οχι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.676
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom