Γενικά Ισπανία Το ξέρω είναι νωρίς αλλά...ιδέες για Πάσχα ???

anlazar

Member
Μηνύματα
134
Likes
917
Ταξίδι-Όνειρο
Περού,Γαλλική Πολυνησία
Ναι το ξέρω πως είναι νωρίς, το ξέρω πως προέχουν και προηγούνται τα Χριστούγεννα, αλλά να σας ρωτήσω βρε παιδιά !!! Επειδή τα Χριστούγεννα θα πέσει δουλειά κι επειδή από τώρα κανονίζω ταξιδάκι σε φίλη στη χώρα των Βάσκων, μπορείτε να μου προτείνετε κανέναν ιδιαίτερο προορισμό για Πάσχα ??? Έμαθα ότι φέτος το Πάσχα το δικό μας συμπίπτει με των καθολικών οπότε θα ήταν ωραία να επισκεφτώ καμιά πόλη με ιδιαίτερους εορτασμούς ...Από το San Sebastian που θα είμαι την μεγάλη εβδομάδα, σκέφτηκα τη Σεβίλλη που φημίζεται για τις εορτατικές εκδηλώσεις κι εκτός των άλλων πρόκειται για την μεγάλη μου αδυναμία και έρωτα !! Ανδαλουσία respect !!! Τέτοια χρώματα, μυρωδιές, ταμπεραμέντο, ερωτισμό δεν έχω ξανανοιώσει...Είναι κι ο έρωτας για τα ισπανικά στη μέση οπότε...Αλλά μήπως υπάρχει κάτι καλύτερο κάπου αλλού ?? Έμπειροι φίλοι ταξιδιώτες, παρακαλώ να μου προσφέρετε τις ιδέες σας όσοι μπορείτε !!!! Μιλάμε πάντα για Ευρώπη καθότι χρόνος για κάτι μακρυνότερο δεν υπάρχει.....
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Για θρησκευτικους εορτασμους θα προτεινα Santiago de Compostella

Portada Web oficial de turismo Santiago de Compostela

Μπορεις να το κανεις και ταμα περπατωντας: οποτε θα σου χρειαστει το εν λογω site:

Camino de Santiago - The pilgrimage routes to Santiago de Compostela in pictures

Και καπου ο Yorgos εδινε πληροφοριες για την πολη αυτη σε μια ενδιαφερομενη, αλλα δεν βρισκω τωρα τα σχετικα ποστ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.539
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το Santiago το Πάσχα είναι τρελάδικο, χωρια που λείπουν και οι φοιτητές και γίνεται παπουδιστικο κρατα το για κάποια άλλη εποχή, κατά προτίμηση φθινόπωρο η άνοιξη.

Εκπληκτικό Πάσχα σε ένα μέρος που δε γνωρίζει σχεδόν κανεις ξένος και σε πανέμορφα χωρια έχει στην Εξτρεμαδούρα. Δες αυτό:
Los Empalaos | Valverde de La Vera, Spain | Whatsonwhen

Εγώ όταν πήγα έπαθα την πλακα μου.
 

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
φιλος αν πας σιεβιλλη πηγαινε στα σιγουρα και γραναδα.απιστευτη πολη.μαγεια στο μεγαλειο της.θα παθεις ζημια.τωρα για θρησκευτικο τουρισμο που θελεις ειμαι ο πλεον ακαταλληλος να σου απαντησω μιας και απεχω χρονια τωρα απο το χομπι...........
 

anlazar

Member
Μηνύματα
134
Likes
917
Ταξίδι-Όνειρο
Περού,Γαλλική Πολυνησία
φιλος αν πας σιεβιλλη πηγαινε στα σιγουρα και γραναδα.απιστευτη πολη.μαγεια στο μεγαλειο της.θα παθεις ζημια.τωρα για θρησκευτικο τουρισμο που θελεις ειμαι ο πλεον ακαταλληλος να σου απαντησω μιας και απεχω χρονια τωρα απο το χομπι...........
Φίλε μου πήγα και την έπαθα κι εγώ τη ζημιά !!! Το δίδυμο Γρανάδα-Σεβίλλη απλά είναι ακατανίκητο !! Όσο για τον θρησκευτικό τουρισμό, νομίζω είναι κάτι απείρως μακριά από τις αναζητήσεις μου στα ταξίδια μου!! Απλώς με την ευκαιρία που θα είμαι μεγάλη εβδομάδα απών, αντί να τρώω μαγειρίτσα και να σουβλίζω αρνάκι, έλεγα μήπως να δω κάτι διαφορετικό,για 1 η 2 μέρες. Άλλα μέχρι εκεί...Είπαμε....!!!

Φίλε Γιώργο κι Έρση σας ευχαριστώ για την πρότασή σας! Γιώργο αναρωτιέμαι αν το μέρος που μου πρότεινες στην Extremadoura σε μάγεψε από την ομορφιά του ή από τον κατανυκτικό χαρακτήρα των εορτασμών του Πάσχα....
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
εαν σου αρεσε η Σεββιλη οποιαδηποτε αλλη περιοδο (η πολη ειναι μια κουκλα) τη semana santa θα τη λατρεψεις.. εχει πολυ κόσμο και ειναι πολυ ακριβα τα καταλυματα ( πρεπει να κλεισεις απο τωρα) αλλα η εμπειρια ειναι συγκλονιστικη, δεν εχεις ζησει κατι παρομοιο και δεν μιλαω μονο για τα θρησκευτικα τεκταινόμενα τα οποία ειναι ακρως εντυπωσιακα αλλα η ολη ατμοσφαιρα ειναι απιστευτη.. ολη η πολη γιορταζει..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.539
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
[/quote]
Φίλε Γιώργο κι Έρση σας ευχαριστώ για την πρότασή σας! Γιώργο αναρωτιέμαι αν το μέρος που μου πρότεινες στην Extremadoura σε μάγεψε από την ομορφιά του ή από τον κατανυκτικό χαρακτήρα των εορτασμών του Πάσχα....[/quote]

Τα χωριά είναι πανέμορφα, αυθεντικότατα, με καταπληκτικό φωτισμό το βράδυ και ακόμη κι αν πας εκτός Πάσχα θα σε εντυπωσιάσουν, απλά τις εορταστικές ημέρες έχουν κάτι το διαφορετικό. Στην ευρύτερη περιοχή υπάρχει η πανέμορφη μεσαιωνική πόλη της Κάθερες, το ιστορικότατο Τρουχίγιο (γενέτειρα του Πισάρο, για όποιον θέλει να καταλάβει την κατάκτηση του Περού είναι must), τη Μέριδα με τα ρωμαϊκά αρχαία και άνοιξη που θα πας έχουν ανθίσει και οι κερασιές και το τοπίο δεν παίζεται. Επίσης, σε αντίθεση με την Ανδαλουσία (που επίσης έχει πολύ ιδιαίτερο Πάσχα) δεν πρόκειται να δεις ορδές τουριστών κι όσοι επισκέπτες υπάρχουν θα είναι ντόπιοι. Το Τολέδο επίσης έχει πολύ ωραίο Πάσχα κι εξεπλάγην από το πόσο λίγο κόσμο έχει (μάλλον επειδή όλοι το επισκέπτονται ως ημερήσια από τη Μαδρίτη, μέγα λάθος κατ' εμέ, το βράδυ είναι όλα τα λεφτά η πόλη, με την ομίχλη και τον απίστευτο φωτισμό).

Αν μιλάς Ισπανικά, υπάρχουν εξαιρετικοί οδηγοί για την Εξτρεμαδούρα, ουδεμία σχέση με τα τουριστικά του LP και λοιπών συναφών αγγλόφωνων/γαλλόφωνων οδηγών κι αξίζουν τον κόπο... άλλη χώρα θα δεις.
 

kon_gav

Member
Μηνύματα
450
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία!
Ταξίδι-Όνειρο
όλος ο πλανήτης ΓΗ !
Κοίτα εξαρτάτε το πως θέλεις να περάσεις τις γιορτές σου. Εγώ θα διάλεγα να κάνω ένα συνδυασμό πόλεων μια σχετικά ήσυχη πόλη όπως πχ το αγαπημένο μου, γραφικό Τoledo και μια ποιο μεγάλη και «κινητική» πόλη όπως Μαδρίτη. Συμφωνώ δηλαδή με λίγα λόγια με τον Yorgos. Καλά να περάσεις πάντως όπου και να πας!
 
Last edited by a moderator:

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Γιώργο, ποιους ισπανικούς οδηγούς προτείνεις;
Φέτος δεν τα κατάφερα για Εξτρεμαδούρα, αλλά είχα ψηθεί τόοοοσο πολύ! Μακάρι να το καταφέρω το επόμενο Πάσχα!
 

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
εαν παρεις τηλεφωνο στην ισπανικη πρεσβεια θα σου στειλουν οσο υλικο θελεις.και πολυ καλο υλικο το οποιο δεν εχει καμμια σχεση με τους κλασσικους τουσριστικους οδηγους.θα με θυμηθεις....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.844
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom