Πορτογαλία Το όνειρο που πάντα ήθελα να πραγματοποιήσω... Erasmus !!

evitaki_boa

Member
Μηνύματα
40
Likes
83
Επόμενο Ταξίδι
Περού & Βολιβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλος ο κόσμος !!!
Το ERASMUS αποτελούσε ένα απο τα πιο τρελά όνειρα μου .... και όμως μου φαινόταν κάθε μέρα που περνούσε τόσο μακρίνο και απίθανο.... Στο ΤΕΙ μου είχαμε διάφορα προβλήματα με το ΙΔΡΥΜΑ ΚΡΑΤΙΚΩΝ ΥΠΟΤΡΟΦΙΩΝ (ΙΚΥ)...δεν γνωρίζαμε αν θα μας δώσουν την υποτροφία και έτσι τίποτα δεν ήταν ακόμα σίγουρο...
Ηταν γύρω στις 10 Φεβρουαρίου του 2010...(οι αιτήσεις και όλα τα σχετίκα είχαν γίνει αρκετό καιρό πριν)... είμασταν σε μια φάση που πλέον το είχαμε παρέι απόφαση ότι για άλλη μια φορά το όνειρο δν θα γινόταν πραγματικότητα.....Η στεναχώρια ήταν ζωγραφίσμενη στα πρόσωπα μας....
Ξαφνικά ενα πρώινο δέχομαι ένα τηλεφώνημα απο την Υπευθυνη του τμήματος Δημοσίων Σχεσέων...και μου ανακοινώνει ότι όλα πήγαν κάλα και οτι πρέπει να φύγουμε το σλυντομοτερο δυνατόν... γιατι τα μαθήματα στο πανεπιστήμιο υποδοχής θα ξεκινούσαν ως ονουπο!!!!!!!
Τα συναισθήματα εκείνης τηε στιγμής ...... απλα ΑΠΕΡΙΓΡΑΠΤΑ !!!
Διαλέξαμε ως χώρα του δικου μας ERASMUS την ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ και πιο συγκεκριμένα .. την πόλη του Πόρτο!:D Αποφάσισα αυτή την χώρα κυρίως γιατι γνώριζα ήδη να μιλάω Πορτογαλικά... οπότε θεώρησα οτι η΄ταν μια καλή ευκαιρία να τα κανς και λίγο practise !
Το Πόρτο είναι μια πανέμορφη γλυκια πόλη.... και οι κάτοικοι της ακόμα πιο γλυκιοι και συμπαθητικοί !!!
Κάθε μέρα κυλούσε τόσο όμορφα και διαφορετικά .... γνωριμίες με άτομα απο όλο τον Κόσμο...βολτούλες στη Ribeira(ακροποταμία ) ....στις παραλίες του παγωμένου Ατλαντικου Ωκεανού....ταξιδάκια σε διάφορες πόλεις της Πορτογαλίας... αλλά και σε γειτονλικες χώρες (γιατι ως γνωστόν..οι low cost εταιρίες έχουν απίστευτα οικόνομικα εισητήρια..ακόμα πιο οικονομίκα απο τα πλέον οικονομικά εισητηρια της rayanair απο θεσ/νικη )...
Μετανιώνω που δεν είχα κανει τα χαρτιά μου νωρίτερα .. έτσι ωστε να έμενα ολόληρο το ακαδημαικό έτος....
Πέρασα του 6 πιο γεμάτους... ομορφες στιγμες...εικόνες.... φίλους...αναμνήσεις... φωτογραφίες...ΜΗΝΕΣ της ζώης μου... Θα έκανα τα ΠΑΝΤΑ να γύριζα τον χρόνο πίσω και να το ξαναζούσα ακόμα μια φορά..
Βέβαι υπάρχει ένα άσχημο στην όλη υπόθεση....που μάλλον ουτε καν μου είχε περάσει απο το μυάλο όταν ήμουν εκεί....
Η (μικρο)καταθλιψούλα που με περίμενε αγωνιωδώς όταν επέστρεψα πίσω....είναι περιέργο το όλο συναίσθημα...και το χείροτερο είναι οτι γυρίζεις γεματός αναμνήσεις... και έτοιμος να αναλύσεις την κάθε στιγμη που έζησες....έλα όμως που αυτο που κατάλαβα είναι ότι αν ο άλλος δε έχει ζήσει αυτη την εμπειρία...καταντάς πολύ κουραστικός και βαρετός... νιώθεις οτί μιλάς και κανείς δεν σε ακουεί !!!! :mad:
χεχεχε... Προτείνω ανεπιφύλακτα σε όποιον δεν έχει πάει ακομα ERASMUS.... να μήν χάσει αυτη την ευκαιρία !!!

ERASMUS PARA SEMPRE.... PORTO 2010;)


_____________________________________________________________
photo by wikipedia.org
Αυτό το αρχείο εικόνας διανέμεται με τους όρους της άδειας Creative Commons / Αναφορά προέλευσης - Παρόμοια Διανομή 3.0 Μη εισαγόμενο (CC BY-SA 3.0)
 

Attachments

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Ισπανίας
μπραβο για την ωραια σου εμπειρια!!θα ειναι κατι που θα ζει μεσα σου και αυτο εχει σημασια!!
 

peggy

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
γεια σου εβιτακι!! μου αρεσε πολυ το κειμενο σου, χαιρομαι για την εμπειρια σου!! εγω θελω να παω τον φεβρουαριο ερασμους, αλλα η υπευθυνη καθηγητρια του ερασμους στην σχολη μου με απογοητευσε, καθως μου ειπε οτι η γλωσσα ειναι δυσκολη, δεν προκειται να μαθω τοσο ευκολα κ τα σχετικα.. Η αληθεια ειναι πως δεν ξερω ισπανικα αλλα ειμαι διατεθιμενη να αρχισω απο τωρα.. αρκει να λαβω θετικη απαντηση απο την σχολη μου.. ηθελα να σε ρωτησω την γνωμη σου για την γλωσσα. Αν μαθω τα ισπανικα μεχρι τον φλεβαρη, θα μου ειναι λες οντως τοσο δυσκολο να περναω εκει τα μαθηματα??
 

peggy

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
με συγχωρεις, ξεχασα να σου αναφερω. για ισπανια αναφερομαι!
 

htrul18

Member
Μηνύματα
106
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία & Νέα Ζηλανδία
Εγώ έκανα αίτηση για Coimbra και με πήραν!!! Κι εγώ το Φεβρουάριο θα πάω! Περιμένω πώς και πώς!!! Φαντάζομαι πήγες και Coimbra ε; Πώς σου φάνηκε; Γενικά τι ταξίδια έκανες όσο ήσουν εκεί;
 

evitaki_boa

Member
Μηνύματα
40
Likes
83
Επόμενο Ταξίδι
Περού & Βολιβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλος ο κόσμος !!!
Εγώ έκανα αίτηση για Coimbra και με πήραν!!! Κι εγώ το Φεβρουάριο θα πάω! Περιμένω πώς και πώς!!! Φαντάζομαι πήγες και Coimbra ε; Πώς σου φάνηκε; Γενικά τι ταξίδια έκανες όσο ήσουν εκεί;
Γεια σου ! Δεν ήμουν και ιδιαίτερα ενεργό μελος τα τελευταία χρόνια.....
Περιμένω να ακούσω τις δικές σου εμπειρίες απο την Πορτογαλία !
 

dmtrs

Member
Μηνύματα
10
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Νυρεμβέργη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μακριά απο εδώ!
6 υπέροχοι μήνες!

Sangria, francesinha & θέα την Vila Nova de Gaia!

Προτείνεται ανεπιφύλακτα για erasmus!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.783
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom