Τυνησία Τυνησία, οι άνθρωποι που έφεραν τη βροχή ...

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Πάνε αρκετά καλοκαιριά από εκείνο το απόγευμα στην αυλή του εξοχικού στο Ξυλόκαστρο που για ακόμα μια μέρα καθόμασταν οικογενειακώς απογοητευμένοι από τα μπάνια που χάναμε λόγω βροχών!!! Είχαν έρθει "μουσσώνες" στην Ελλάδα εκείνο το καλοκαίρι... Εκείνο το απόγευμα ήταν τόσο μελαγχολικό μέχρι τη στιγμή που ο μπαμπάς ανακοινώνει ότι φεύγουμε και φυσικά όχι για την Αθηνά αλλά για την Τυνήσια!!! "Θα πάμε να κάνουμε relax σ ένα ξενοδοχείο στην Τυνησία" είπε και να σκεφτεί κανείς πως ακόμα και με καύσωνα καθόλου δεν τον νοιάζει αν θα κάνει μπάνιο η όχι!!! Τα μάτια της μαμάς έλαμπαν από χαρά και εγώ μες στην ανυπομονησία ,αρκετά μικρούλα ακόμα ήμουν τότε...

Και μέσα σε 3 μέρες όλα ήταν έτοιμα εισιτήρια , ξενοδοχείο , μεταφορές , με πρακτορείο βέβαια γιατί τότε ήμουν ακόμα μικρή elenitsa και όχι elenara για να τα κανονίσω εγω! :haha:

Θα πηγαίναμε στην πόλη Port El Kantaoui σε ένα παραθαλάσσιο ξενοδοχείο με αρκετά αστερακια! δεν θα κάναμε τίποτε άλλο αφού το μονό που θέλαμε τότε ήταν να γλιτώσουμε τις βροχές...


το ξενοδοχειο ... αν θυμαμαι καλα ειναι το El Mouradi Palace

η μικρη Ελενιτσα στο καφε του ξενοδοχειου:bleh:

Φτάσαμε θυμάμαι αργά το βράδυ στο ξενοδοχείο και απλά κοιμηθήκαμε...
Την άλλη μέρα το πρωί κάναμε είσοδο από νωρίς στην αίθουσα πρωινού γιατί η μανούλα έλεγε : " τουλάχιστον 2 ώρες μετά θα μπεις στην πισινά" οπότε τους ξυπνούσα και γω από το αξημέρωτο :p το πρωινό φυσικά απλωνόταν κατά μήκος αρκετών μέτρων... εγώ έτρωγα τα πανκεικ μου η μαμά το καφεδάκι της και ο μπαμπάς όπως πάντα κοινωνικός έκανε τις γνωριμίες του με κάθε λογής πιτσιρίκια αλλά και με τους σερβιτόρους του πρωινού....
Που να ξέραμε εκείνη την ώρα πως αυτές οι γνωριμίες του μπαμπά θα έδιναν άλλη διάσταση στο ταξίδι μας...αφού τελειώσαμε με το πρωινό άφησε ένα καλό τιπ σε έναν από τους σερβιτόρους και από εκείνη τη στιγμή έγινε ο προσωπικός μας ξεναγός...Κανόνισε αμέσως όταν σχολάσει να μας πάει βόλτα στο κέντρο της πόλης να μας ξεναγήσει... Ήταν πραγματικά πολύ καλός...και πολύ μαύρος σκεφτόμουν από μέσα μου τότε, και έλεγα να κάτσω στον ήλιο και γω για να τον φτάσω μιας και δεν απείχα πολύ :haha:

Η πόλη ήταν άκρως τουριστική είχε όμως ένα όμορφο λιμανάκι να κάνεις τη βόλτα σου και κλασσικό τουριστικό τρενάκι…

το λιμανακι της πολης...

ενας γραφικος παππουλης περιμενωντας το λεωφορειο...​
Την άλλη μέρα πήγαμε σε μια πόλη λίγο πιο μακριά από τη δική μας και αρκετά μεγαλύτερη την Sousse…Είχε μια μεγάλη παραλία και αρκετά τουριστικά μαγαζάκια που φώναζαν από παντού “one dinar,one dinar…” ,υποκύψαμε σε κάτι τουμπερλέκια… άλλωστε ποιος άντεχε την γκρίνια της μικρής Ελενίτσας…

"ντει βρε γαιδαρακο ντει "

η παραλια της Sousse...

νεκροταφειο στην Sousse και στο βαθος η πολη...​


Πέρασαν δυο μέρες μέχρι το πρωί που μας ανακοινώσε πως το Σάββατο θα έπαιρνε ρεπό για χάρη μας για να μας πάει να μας ξεναγήσει στην πόλη του και να μας γνωρίσει τους δικούς του...
Όπως είναι φυσικό οι δικοί μου βρήκαν μια μικρή δικαιολογία για να αναβάλλουν για λίγο την απάντηση... εννοείται πως υπήρχαν αρκετοί ενδοιασμοί όμως τελικά μάλλον αυτού του τύπου οι διακοπές δεν μας ταίριαζαν και πολύ και έτσι αποφασίσαμε να νοικιάσουμε αμάξι και να πάμε στην ενδοχωρα μαζί του...την πόλη την έλεγαν Gafsa και ήταν προς το κέντρο της Tυνησίας...
εκεί άρχιζαν και τα ωραία αυτού του ταξιδιού....(συνεχίζεται)
 

Attachments

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
προσθεσα καποιες φωτογραφιες... θα προσπαθησω να συνεχισω οσο πιο συντομα μπορω μιας και ακομα εν εχω πει τιποτα:roll:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.725
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom