Turkish Airlines Τurkish Airlines

Billouk

Member
Μηνύματα
499
Likes
1.635
Καλημέρα, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με το check in μέσω της εφαρμογής της Turkish. Πάω Αμερική μέσω Κωνσταντινούπολης, αφού συμπληρώσω τα στοιχεία των διαβατηρίων μου ζητάει να δώσω στοιχεία της esta απ' ότι καταλαβαίνω. Στην πρώτη πτήση, προς Κωνσταντινούπολη επιλέγω visa ή Σένγκεν resident. Κυρίως θέλω μια βοήθεια σε αυτό το κομμάτι....
Screenshot_2024-05-01-12-01-58-382_com.turkishairlines.mobile.jpg
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.344
Likes
3.591
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Αν θυμαμαι καλα, το χα παθει κ εγω και ταξιδεψα κανονικα χωρις προβλημα. Απλα επειδη η μνημη μου δεν ειναι το δυνατο μου σημειο, δεν θελω να σε παρω στο λαιμο μου.
Εξαρτάται που πετάς. Επειδή έχω κάνει κ γω αντίστοιχη πατάτα, στο check-in μου είπανε ότι αν η πτήση ήταν για ΗΠΑ ή Μεξικό , θα έτρωγα άκυρο (πήγαινα Γουατεμάλα)
 

zade

Member
Μηνύματα
165
Likes
706
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Καλημέρα, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με το check in μέσω της εφαρμογής της Turkish. Πάω Αμερική μέσω Κωνσταντινούπολης, αφού συμπληρώσω τα στοιχεία των διαβατηρίων μου ζητάει να δώσω στοιχεία της esta απ' ότι καταλαβαίνω. Στην πρώτη πτήση, προς Κωνσταντινούπολη επιλέγω visa ή Σένγκεν resident. Κυρίως θέλω μια βοήθεια σε αυτό το κομμάτι....
View attachment 460581

Επειδή μόλις (πριν από τρεις εβδομάδες) το έκανα κι εγώ, για πτήσεις Αμερικής δίνει δυνατότητα ΜΟΝΟ για on-line check in όχι για να βγάλεις boarding pass.

Όσα στοιχεία και να βάλεις εκεί, πάντα θα πετάει μήνυμα error. ΑΠλά κάνε το check-in και βεβαιώσου ότι θα σου δείξει με πράσινα γράμματα την ένδειξη checked-in και μετά μην χάνεις χρόνο με αυτό. Μου το είπαν και στο γκισέ στο αεροδρόμιο ότι αυτή είναι η διαδικασία γιατί κι ε΄γω είχα παραξενευτεί, οπότε μην σε ανησυχεί αυτό.
 

Aunt Lia

Member
Μηνύματα
18
Likes
28
Επειδή μόλις (πριν από τρεις εβδομάδες) το έκανα κι εγώ, για πτήσεις Αμερικής δίνει δυνατότητα ΜΟΝΟ για on-line check in όχι για να βγάλεις boarding pass.

Όσα στοιχεία και να βάλεις εκεί, πάντα θα πετάει μήνυμα error. ΑΠλά κάνε το check-in και βεβαιώσου ότι θα σου δείξει με πράσινα γράμματα την ένδειξη checked-in και μετά μην χάνεις χρόνο με αυτό. Μου το είπαν και στο γκισέ στο αεροδρόμιο ότι αυτή είναι η διαδικασία γιατί κι ε΄γω είχα παραξενευτεί, οπότε μην σε ανησυχεί αυτό.
Ναι και εγώ το ίδιο είχα πάθει. Safest choice θα έλεγα να πας να κάνεις το check -in από τον γκισέ απευθείας.
Στην επιστροφή δηλαδή κιόλας (JFK-IST-SKG) εγώ δεν ασχολήθηκα καθόλου να προσπαθήσω online.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.674
Likes
5.944
Ναι και εγώ το ίδιο είχα πάθει. Safest choice θα έλεγα να πας να κάνεις το check -in από τον γκισέ απευθείας.
Στην επιστροφή δηλαδή κιόλας (JFK-IST-SKG) εγώ δεν ασχολήθηκα καθόλου να προσπαθήσω online.
Είναι πολύ σημαντικό να κάνει τσεκ ιν ονλαϊν σε περίπτωση οβερμπουκινγ άσχετα αν πάρει κάρτες επιβίβασης η όχι, η τουλάχιστον να έχει θέση.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.637
Likes
10.105
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Ναι και εγώ το ίδιο είχα πάθει. Safest choice θα έλεγα να πας να κάνεις το check -in από τον γκισέ απευθείας.
Στην επιστροφή δηλαδή κιόλας (JFK-IST-SKG) εγώ δεν ασχολήθηκα καθόλου να προσπαθήσω online.
Safest choice να έχει γίνει η διαδικασία του online check in από το κινητό, ακόμα και με τα errors που βγάζει με την ταυτοποίηση στοιχείων. Μπορεί να μην εκδίδει το boarding pass, αλλά τουλάχιστον ξέρει ο επιβάτης ότι έχει συγκεκριμένη θέση και ποια είναι αυτή.
 

Billouk

Member
Μηνύματα
499
Likes
1.635
Άκρη τελικά δεν έβγαλα ποτέ, η Turkish μου έλεγε να απευθυνθώ στην Aegean γιατί η έκδοση εισιτηρίων έγινε με μίλια και όχι απευθείας από την ιστοσελίδα τους. Η Aegean ενώ μου έδωσε το PNR δεν μου έδωσε τον ορθό αριθμό εισιτηρίου και δεν ξεκινούσε με τον 3ψηφιο που απαιτούσε η Turkish για το check in.

Τελικά, επειδή με κούρασαν και βαρέθηκα, πήγα 3 ώρες νωρίτερα στο αεροδρόμιο και τα έκανα όλα στον γκισέ.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.803
Likes
1.149
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Άκρη τελικά δεν έβγαλα ποτέ, η Turkish μου έλεγε να απευθυνθώ στην Aegean γιατί η έκδοση εισιτηρίων έγινε με μίλια και όχι απευθείας από την ιστοσελίδα τους. Η Aegean ενώ μου έδωσε το PNR δεν μου έδωσε τον ορθό αριθμό εισιτηρίου και δεν ξεκινούσε με τον 3ψηφιο που απαιτούσε η Turkish για το check in.

Τελικά, επειδή με κούρασαν και βαρέθηκα, πήγα 3 ώρες νωρίτερα στο αεροδρόμιο και τα έκανα όλα στον γκισέ.
εχει γινει σε μενα δυο φορες η διαδικασία υποτιθεται ειναι παιρνεις τηλ στο τηλεφωνικο κεντρο της turkish το οποιο δυσλειτουργει .... οι ευγενεστατοι κατα τα αλλα υπάλληλοι οταν καταφερεις και τους βρεις σου κανουν απο το τηλεφωνο τσεκιν για τις θεσεις.... καπου εκει ηρεμεις, την τελευταια φορα από τα 4 τσεκ ιν στις τεσσερεις πτησεις τα 2 η θεσεις τελικα ηταν καμμία σχεση.....
 

L33T

Member
Μηνύματα
102
Likes
190
Επόμενο Ταξίδι
μακάρι "Japan"
Ταξίδι-Όνειρο
σίγουρα "Japan"
έχω άκυρες ερωτήσεις και με το search δεν μου έβγαλε κάτι.

Κάναμε Book τα flights για επόμενο μήνα πετάμε από SKG ->Τουρκία και από εκεί-> Tokyo Narita. και στο πάνε και στο έλα είμαστε με Turkish airlines.

1.Δεν έχει εμφανίσει πουθενά να συμπληρώσω στοιχεία από διαβατήρια (δεν είναι περίεργο) ; (check in ανοίγει σε 32 ημέρες.

2.Ξέρετε αν παίζει φάση τελευταίο λεπτό να μιλήσεις με κάποιον και σου κάνει upgrade την θέση ,και αν παίζει ρόλο πόσο γεμάτη είναι η πτήση ,δηλαδή μπορεί να βρεθείς με business με χρήματα της τάξεως 200 εξτρά εκείνη την ώρα ; (ίσως είναι χαζό αυτό που λέω, δεν έχω πετάξει εκτός Ευρώπης).

3.Στην επιστροφή πάλι έχουμε μεTurkish αλλά το connecting flights από Κωνσταντινούπολη για Θεσσαλονίκη είναι μέσα σε 1 ώρα, οριακά δηλαδή 20 λεπτά ,θα έχω στο να τρέξω στην πήλη ; ή επειδή είναι η ίδια εταιρεία, δεν σε βγάζουν καν ,και απλά περπατάς σε χωριστό διάδρομο;
Δηλαδή ,επιστρέφουμε παράδειγμα 5 το απόγευμα και 6 είναι η πτήση για θεσσαλονίκη (όλα είχαν κλειστεί στο ίδιο πακέτο να το πω και όχι ,χωριστά ή χωριστές πτήσεις ήταν all the way)..

Ευχαριστώ πολύ.
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
596
Likes
2.110
1. Όταν κάνεις το τσεκ ιν θα σου ζητηθούν όλα..
2.εξαρταται από την πληρότητα αλλανπολυ δύσκολο αν και έχει τύχει στον φίλο μου μια φορά!
3. Υπάρχει άνθρωπος που σε πάει απευθείας για connecting flights
Πότε πάτε?? Και εμεις από Θεσσαλονίκη πάμε 14_29/9
 

L33T

Member
Μηνύματα
102
Likes
190
Επόμενο Ταξίδι
μακάρι "Japan"
Ταξίδι-Όνειρο
σίγουρα "Japan"
1. Όταν κάνεις το τσεκ ιν θα σου ζητηθούν όλα..
2.εξαρταται από την πληρότητα αλλανπολυ δύσκολο αν και έχει τύχει στον φίλο μου μια φορά!
3. Υπάρχει άνθρωπος που σε πάει απευθείας για connecting flights
Πότε πάτε?? Και εμεις από Θεσσαλονίκη πάμε 14_29/9
Θενκ γιου ε μίλιον για τις απαντήσεις!
Ότι καλύτερο ήταν η απάντηση στο 3. πραγματικά , ήταν σαν να μου έδωσες φάρμακο χαλάρωσης.

Πετάμε 28/08 και "ΙΣΩΣ" γυρνάμε 30 Σεπτεμβρίου. Αλλά είναι open...
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.637
Likes
10.105
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Θενκ γιου ε μίλιον για τις απαντήσεις!
Ότι καλύτερο ήταν η απάντηση στο 3. πραγματικά , ήταν σαν να μου έδωσες φάρμακο χαλάρωσης.

Πετάμε 28/08 και "ΙΣΩΣ" γυρνάμε 30 Σεπτεμβρίου. Αλλά είναι open...
Δεν είναι πάντα έτσι για το 3. Το έχω δει σε πτήσεις που είμαστε καμια 15αρια άτομα από connection flight σε connection flight και έχουν όντως connection ambassador και μας πάει όλους μαζί, αλλά και όχι αντίστοιχα. Και επειδή αμφιβάλλω εάν θα υπάρχουν και άλλοι που θα κάνουν το δρομολόγιο Τόκιο-Κωνσταντινούπολη-Θεσσαλονίκη, μάλλον πως θα βρείτε το gate μόνοι σας.

Αλλά μη σε πιάνει πανικός, το δύσκολο είναι να κάνεις την μεγάλη πτήση. Άπαξ και φτάσεις Κωνσταντινούπολη και έχει αργήσει η πτήση και χάσεις την επόμενη, το να σε βάλουν στην επόμενη πτήση για Θεσσαλονίκη είναι το μόνο εύκολο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.444
Μηνύματα
892.735
Μέλη
39.088
Νεότερο μέλος
MotherofDragons

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom