ΦΑΓΗΤΟ ΣΤΑ ΠΕΡΙΧΩΡΑ ΤΟΥ ΡΕΘΥΜΝΟΥ

kostoman

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Για τις εξορμήσεις μου Σαββατοκύριακα στο Ρέθυμνο θα ήθελα μερικές πληροφορίες για φαγητό-ταβέρνες.
Προφίλ:
Έχω 2 μικρά παιδιά (2 και 3,5 χρονών) και πηγαίνω συνήθως Σάββατα σε ταβέρνες για να μην έχουν πολύ κόσμο. Θέλουμε εξοχή, κοντά στη πόλη του Ρεθύμνου (π.χ. μέχρι 30 χλμ ή μισή ώρα δρόμο), ωραίο περιβάλλον και με τζάκι (τα παιδιά το λατρεύουν:)
Έχω πάει στα Λούτρα (Χόβολη), έχω δει και τη σύσταση για Φαράγγι αλλά δεν έχω πάει ακόμα. Τα Καψαλιανά τι λένε;
Έχω πάει Αλέκο.
Περιοχές που με ενδιαφέρουν είναι γύρω από:
Ατσιπόπουλο, Αγγελιανά, Επισκοπή
και γενικά κάθε καλή πρόταση ευπρόσδεκτη,
Ευχαριστώ,
Σ.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Υπάρχει μια ταβέρνα, Κούμος λέγεται, αλλά πήγα απο Ηράκλειο, είναι κάπου ανάμεσα Ηράκλειο-Ρέθυμνο, όπως πηγαίναμε απο Ηράκλειο στρίβαμε μετά αριστερά και συνεχίζαμε. Δυστυχως δε θυμαμαι λεπτομέρειες πως πάμε, είχα πάει μόνο 1 φορά, την ανακάλυψα όταν έπαιρνα το πτυχίο μου και δε πρόλαβα να ξαναπάω. Πάντως είναι φανταστική! Υπέροχο φαγητό, θέα, ξύλινο και πέτρα το κτίριο, τζάκι, όλα σε πήλινα πιάτα, κανάτες κλπ και στο τέλος φέρνουν και έναν δίσκο ότι γεύση μπορείς να σκεφτείς σε γλυκό του κουταλιού. Είχα μετρήσει 21 γεύσεις.......... Ψαξ'το, αξίζει!!!!!!! Αν δε το βρείς πες μου να ρωτήσω κανέναν παλιό συμφοιτητή μπας και ξέρει...
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
O κουμος είναι πολυ κοντά στο Ηράκλειο απο Ρέθυμνο πέφτει μόνο 50 χλ μακρια!Παρόλα αυτά είναι όντως καλή!Εγώ θα πρότεινα Σπήλι λίγο πιο έξω από το ρέθυμνο ωραίο γραφικό χωριό με τρεχούμενα νερα κλπ...και καλό φαγητό.Εγω τις περισσότερες φορές κάθομαι στην ταβέρνα δίπλα ακριβώς από την εκκλησία.Επίσης Γενη Γκαβέ ορεινό χωριό με σούπερ γουρουνόπουλα!όλες οι ταβέρνες είναι εξίσου καλές.Η ειδήμων στο θέμα Rethymno - Εύη θα εντοπίσει αργά ή γρήγορα το θέμα και θα σε κατατοπίσει πλήρως!Και Ρέθυμνο και Φαγητό ακριβώς το στοιχείο της!!!!:xmas_cheesygrin:
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Κοντα στο ρεθυμνο στις πηγες της Αργυρούπολης ίσως ??

Πριν χρόνια και μέσα στο Ατσιπόπουλο ειχα φαει σε ενα ωραια ταβερνακι αριστερά μπαινοντας στο χωριό με μικρή αυλή αλλά sorry δεν θυμαμαι όνομα και αν υπάρχει ακόμα
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
MIAT;24179.Η ειδήμων στο θέμα Rethymno - Εύη θα εντοπίσει αργά ή γρήγορα το θέμα και θα σε κατατοπίσει πλήρως!Και Ρέθυμνο και Φαγητό ακριβώς το στοιχείο της!!!!:xmas_cheesygrin:[/quote said:
Παλι με εκθετεις ανεπανορθωτα !!!!! Μολις τωρα εντοπισα το θεμα...

Υπάρχει μια ταβέρνα, Κούμος λέγεται, αλλά πήγα απο Ηράκλειο, είναι κάπου ανάμεσα Ηράκλειο-Ρέθυμνο, όπως πηγαίναμε απο Ηράκλειο στρίβαμε μετά αριστερά και συνεχίζαμε. Δυστυχως δε θυμαμαι λεπτομέρειες πως πάμε, είχα πάει μόνο 1 φορά, την ανακάλυψα όταν έπαιρνα το πτυχίο μου και δε πρόλαβα να ξαναπάω. Πάντως είναι φανταστική! Υπέροχο φαγητό, θέα, ξύλινο και πέτρα το κτίριο, τζάκι, όλα σε πήλινα πιάτα, κανάτες κλπ και στο τέλος φέρνουν και έναν δίσκο ότι γεύση μπορείς να σκεφτείς σε γλυκό του κουταλιού. Είχα μετρήσει 21 γεύσεις.......... Ψαξ'το, αξίζει!!!!!!! Αν δε το βρείς πες μου να ρωτήσω κανέναν παλιό συμφοιτητή μπας και ξέρει...
Πολυ καλο φαγητο εχει ο Κουμος ξερω προσωπικα τους ιδιοκτητες η Ειρηνη ειναι 'ψειρα' στη καθαριοτητα, και το περιβαλλον σου θυμιζει Κρητικο σπιτι αρχες του αιωνα αφου εχει πολλα εκθεματα
Το επιδορπιο ειναι 10 πιατακια με γλυκα κουταλιου που τα περισσοτερα ειναι δια χειρος Ειρηνης , και παγωμενη τσικουδια..
Ειναι δυσκολο να το βρεις καλο ειναι να σε ενημερωσει ο ιδιοκτητης εξαρτατε απο που ερχεσαι...
http://www.nah.gr/itrace/index.php4?cat_id=504&content_lang=1&subsite=1&action=show_point&bid=173
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Για τις εξορμήσεις μου Σαββατοκύριακα στο Ρέθυμνο θα ήθελα μερικές πληροφορίες για φαγητό-ταβέρνες.
Προφίλ:
Έχω 2 μικρά παιδιά (2 και 3,5 χρονών) και πηγαίνω συνήθως Σάββατα σε ταβέρνες για να μην έχουν πολύ κόσμο. Θέλουμε εξοχή, κοντά στη πόλη του Ρεθύμνου (π.χ. μέχρι 30 χλμ ή μισή ώρα δρόμο), ωραίο περιβάλλον και με τζάκι (τα παιδιά το λατρεύουν:)
Έχω πάει στα Λούτρα (Χόβολη), έχω δει και τη σύσταση για Φαράγγι αλλά δεν έχω πάει ακόμα. Τα Καψαλιανά τι λένε;
Έχω πάει Αλέκο.
Περιοχές που με ενδιαφέρουν είναι γύρω από:
Ατσιπόπουλο, Αγγελιανά, Επισκοπή
και γενικά κάθε καλή πρόταση ευπρόσδεκτη,
Ευχαριστώ,
Σ.
Μια ταβερνα που μου αρεσει πολυ ειναι στην Επισκοπη ''Ο κηπος της Αρκούδενας'' με γευσεις απο τη περιοχη των Λαππαιων
o kipos tis arkoydenas | Facebook

Στο ''Φαραγγι'' εχω παει δεν λεει πολλα- πολλα σαν περιβαλον αλλα το σερβις του ειναι πολυ καλο το φαγητο επισης και οι τιμες πολυ οικονομικες, θα το βρεις κοντα στο χωριο Κυριάννα
Πολυ καλο επισης με ωραιο περιβαλλον και ψαγμενο καταλογο ειναι στα Καψαλιανά, δεν ειναι τοσο οικονικο οσο τα αλλα αλλα αξιζει το κοπο
Καψαλιανά Ρέθυμνο Κρήτη Ελλάδα

Για μεσα στη πολη ψηφιζω 'Γευσιπλους" για τη θεα του και το τελειο φαγητο του,η μακαροναδα με θαλασσινα, η σαλατα Γευσιπλους και η σαλατα Ριθη ειναι απιστευτες...
ΤΟ ΡΕΘΥΜΝΟ ΣΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ Ελευθερία…

Για τα παιδια τωρα μπορεις να συνδιασεις μια εκδρομη στο Μυλοποταμο ( μη φοβασαι δεν ειναι ολα μαυρα εκει ) στα Ταλέα Ορη κοντα στο χωριο Απλαδιανα ειναι ιδανικη λυση
Τα παιδια θα δουνε στρουθοκαμηλους στο κτημα, θα περπατησουν στη φυση και θα δοκιμασετε γευσεις τοπικες, τυροπιτακι χειροποιητα, ντοπια τυρια, και ομελετα απο αυγα στρουθοκαμηλου, μπιφτεκια στρουθοκαμηλου, κ.λπ τηλ 6945850363 ζητησε το Γιωργο
Στο Πανορμο επισης σου προτεινω τη ταβερνας''Παρασυρης"" πολυ καλο φαγητο αν εχει τραπεζια εξω η θεα στη παραλια ειναι πολυ ομορφη
PORTO PARASIRIS | Facebook
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Ερώτηση πρός τους φίλους Ρεθυμνιώτες
Η ταβέρνα Ζάχος υπάρχει ακόμα στο Ρεθυμνο στο δρόμο μετα τα περιβόλια ???
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Κοντα στο ρεθυμνο στις πηγες της Αργυρούπολης ίσως ??

Πριν χρόνια και μέσα στο Ατσιπόπουλο ειχα φαει σε ενα ωραια ταβερνακι αριστερά μπαινοντας στο χωριό με μικρή αυλή αλλά sorry δεν θυμαμαι όνομα και αν υπάρχει ακόμα
Αν δεν κανω λαθος πρεπει να ειναι η ταβερνα ''Γκαζοζας" ακομα ζει...

Ερώτηση πρός τους φίλους Ρεθυμνιώτες
Η ταβέρνα Ζάχος υπάρχει ακόμα στο Ρεθυμνο στο δρόμο μετα τα περιβόλια ???
Δεν πρεπει να υπαρχει αυτη η ταβερνα περναω καθημερινα απο τα Περιβολια για το σπιτι μου , ισως εχει αλλαξει ονομα αλλιως δεν θα μου ξεφευγε !!!
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Γκαζόζας !!!!!!!!!!!! σωστά ,ευχαριστώ
η άλλη που λεω ηταν αν θυμαμαι καλα σχεδόν απέναντι απο το ξενοδοχείο της grecotel Rythimna beach ??
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Ερώτηση πρός τους φίλους Ρεθυμνιώτες
Λεγε με Ευη....βλεπεις κανενα αλλο ???:xmas_cool::xmas_rolleyes:

Γκαζόζας !!!!!!!!!!!! σωστά ,ευχαριστώ
η άλλη που λεω ηταν αν θυμαμαι καλα σχεδόν απέναντι απο το ξενοδοχείο της grecotel Rythimna beach ??
Απεναντι απο το Rithimna ειναι μια ψησταρια- σουβλατζιδικο ανοιγει μονο τη θερινη σαιζον,και εχει τα πιο super σουβλακια της πολης
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
οκ Ευη ότι πείς .........

οχι δεν λεω τα σουβλάκια ,θα ψαξω πρεπει να εχω κρατήσει καρτα απο το μαγαζί ,
ακόμα θυμαμαι τα απίστευτα μπιφτέκια του
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Στην εξοδο σου για εθνικη και στη θεση Τρια Μοναστηρια σου προτεινω τη ταβερνα Κορφη
Πανοραμικη θεα της πολης, με τοπικες γευσεις,και μινι παιδοτοπο να απασχοληθουν τα μικρα
Ταβέρνα Κορφή

Δεν θα ξεχασω βεβαια να αναφερω τη ταβρνα Κουμανδρος στις Καλυβες Χανιων διπλα στο ποταμι
Τα παιδια θα ταίσουν τις παπιες απο το ποταμι που ειναι διπλα ακριβως, και θα πιειτε τελειο λευκο κρασι μαζι με χανιωτικες γευσεις
Ζητησε την Ευα.....και θα με θυμηθεις....βεβαια σε αυτη την επιλογη υπογραφουμε 24 τραβελστοριστες
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.063
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom