Ταϊλάνδη Φέτος θα ξεκινήσω τα μπάνια στην Ταϊλάνδη!

Eleni P

Member
Μηνύματα
101
Likes
480
Ημέρα δέκατη :

Η μέρα που θα επιστρέφαμε στην Ελλάδα δυστυχώς είχε φτάσει. Αφού ετοιμαστήκαμε , κάναμε μια τελευταία βόλτα στην γειτονιά και περιμέναμε να περάσει η ώρα να πάμε με το βαν στο αεροδρόμιο.
View attachment 431673
View attachment 431674

Πήραμε μια μικρής διάρκειας πτήση για Σιγκαπούρη και μετά είχαμε σχέδια τα οποία γκρέμισαν οι Σιγκαπούριοι χωρίς να το θέλουν θέλω να πιστεύω.
Όταν έκλεινα τις πτήσεις, η πτήση της επιστροφής είχε μεγάλη αναμονή στην Σιγκαπούρη όμως το είχα δει ως ευκαιρία ότι θα προλάβω να κάνω μια βόλτα στην πόλη! Ή και όχι βασικά γιατί αφού συμπληρώσαμε όλες τις φόρμες και περάσαμε όλους τους ελέγχους για να βγούμε , δεν ξέρω αν είμαστε οι τυχεροί ή αν τσεκάρουν τους πάντες αλλά μας έλεγξαν όλα τα πράγματα και διαπίστωσαν ότι κουβαλάμε ένα πολύ επικίνδυνο υγρό στα πράγματά μας και μια ακόμη πιο επικίνδυνη συσκευή. Ένα ηλεκτρονικό τσιγάρο με το υγρό του! Αφού πήγα να τσακωθώ με την καλή αστυνομικό που μας διάβαζε τους κανονισμούς της όμορφης Σιγκαπούρης, αποφάσισα πως πιο πολύ ήθελα να γυρίσω στην Ελλάδα όταν με προειδοποίησε ότι αν δεν συμφωνώ με τους νόμους της χώρας μπορούμε να το λύσουμε αλλιώς. Αφού λοιπόν το ηλεκτρονικό το πέταξαν και τώρα λογικά το χαίρεται κάποιος όμορφος Σιγκαπούριος, αποφασίσαμε ότι ήμασταν πολύ κουρασμένοι για άλλες εξερευνήσεις και επιστρέψαμε μείον 100€ στο Τσανγκί να φάμε τα μπέργκερ μας από το Seven Eleven. Μετά μπήκαμε στο αεροπλάνο της επιστροφής. Μια που μπήκα, μια που ξύπνησα στο ΕΛ.ΒΕΛ.

Συμπεράσματα και απολογισμός :

Αν και έχω κάνει αρκετά ταξίδια στη ζωή αυτή μέχρι στιγμής σίγουρα αυτό μπαίνει στην τριάδα.

Είναι η Ταϊλάνδη όμορφη; Η χώρα είναι πανέμορφη με απίστευτη βλάστηση και αν είστε λάτρεις των φυτών θα μαγευτείτε. Είδαμε πολύ περίεργα ζωάκια που στην Ελλάδα δεν τα έχουμε. Τα τοπία δε, ήταν μαγευτικά.

Είναι οι άνθρωποι φιλικοί; Γενικώς είναι ένας αρκετά συμπαθητικός λαός τουλάχιστον από την συναναστροφή που είχαμε εμείς. Ειδικά στις τουριστικές περιοχές οι άνθρωποι ήταν πολύ επικοινωνιακοί και χαρούμενοι χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν ήταν επαγγελματίες.

θα ξαναπήγαινα στην Ταϊλάνδη; Θα ξαναπήγαινα αύριο αν δεν ήταν στην άλλη άκρη της γης.

Ήταν ένα ακριβό ταξίδι; Θα έλεγα ότι μάλλον αναλογικά με τις μέρες και το ποσό που χαλάσαμε (τα έχω όλα γραμμένα φυσικά) ήταν αρκετά οικονιμικό. Ξοδέψαμε 1.019,2€ το άτομο. Σε αυτά περιλαμβάνονται : τα αεροπορικά για την χώρα αλλά και η πτήση Μπανγκόκ- Κραμπί που ήταν 480€ , οι διαμονές που κόστισαν από 20€ έως 60€ ανά διανυκτέρευση και όλες μαζί στοίχησαν 171,5€ στον καθένα και τα υπόλοιπα 367,7€ τα χαλάσαμε ο καθένας για να τρώμε έξω κάθε μέρα , για το πλοίο στα Phi Phi , για τις εκδρομές που κάναμε , τα σουβενίρ και τα ταξί που πήραμε και ότι άλλο ξοδέψαμε εκεί ή στα αεροδρόμια.

Μας έφτασαν οι μέρες; Μας έφτασαν οι μέρες! Σίγουρα θα άλλαζα κάποια πράγματα αλλά ας είμαστε ρεαλιστές αν δεν τα κάνεις πως θα ξέρεις αν σου άρεσαν ή όχι; Την επόμενη φορά θα τα κάνω καλύτερα !!

Ευχαριστώ πολύ όσους με διάβασαν , ελπίζω να βοήθησα τους σε αναζήτηση !
Καλά ταξίδια σε όλους , ιδίως καλοκαιρινά 💙

(Btw μιας και αύριο ξεκινάει και επίσημα η σεζόν μου, ψάχνω με μανία εισιτήρια για γειτονική χώρα τον Γενάρη του 2024 και λιγότερο απο 750€ το άτομο δεν βρίσκω ούτε για πλάκα, ακόμα δεν έχω εγκαταλείψει το όνειρο! Θα δούμε)
Υπέροχη η ιστορία σου και οι φοβερές φωτογραφίες σας με γύρισαν για λίγο πίσω στην αγαπημένη μου Ταϊλάνδη ❤ Καλή σεζόν σε όλους και καλά ταξίδια με πανέμορφες εικόνες 💙
 

Marinetta

Member
Μηνύματα
326
Likes
2.304
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Υπέροχη η ιστορία σου και οι φοβερές φωτογραφίες σας με γύρισαν για λίγο πίσω στην αγαπημένη μου Ταϊλάνδη ❤ Καλή σεζόν σε όλους και καλά ταξίδια με πανέμορφες εικόνες 💙
Σ' ευχαριστώ πολύ! Καλή σεζόν σε όλους :)
 

thaliaper

Member
Μηνύματα
43
Likes
105
Σ' ευχαριστώ πολύ! Καλή σεζόν σε όλους :)
Πολυ ωραια η ιστορια σου ! επειδη ανεφερες τα αποτομα σκαλια θα ηθελα την γνωμη σου για το ποσο καλη επιλογη ειναι για καποιον που εσπασε το ποδι του και δυσκολευεται λιγο στο κατεβασμα σκαλας .να προτιμησω αλλους τοπους ;
 

Marinetta

Member
Μηνύματα
326
Likes
2.304
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Πολυ ωραια η ιστορια σου ! επειδη ανεφερες τα αποτομα σκαλια θα ηθελα την γνωμη σου για το ποσο καλη επιλογη ειναι για καποιον που εσπασε το ποδι του και δυσκολευεται λιγο στο κατεβασμα σκαλας .να προτιμησω αλλους τοπους ;
Σ’ ευχαριστώ.
Πραγματικά δεν έχω την απάντηση!
Τα σκαλιά είναι μικρά ( σε πλάτος) και ψηλά ( σε ύψος) , αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα σε δυσκολέψει τόσο αυτό. Δεν έπιασε και μεγάλο κομμάτι του χρόνου μας το να πηγαίνουμε στους ναούς. Μπορείς και να μην μπεις σε όλους μέσα βεβαίως.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom