Φαγητο-Διατροφη

giwrgos

Member
Μηνύματα
270
Likes
508
Επόμενο Ταξίδι
Περου,Περου,Περου,Περου..
Αν ξεκινουσα να γραφω τα περι της ελληνικης κουζινας με αδειο στομαχι,στο 10λεπτο πιστευω να τα παρατουσα για ενα διαλειμμα για...φαγητο... :haha: :haha: :haha: τωρα,αναφερομενος στη ντοπια κουζινα(...)εχεις δεν εχεις αδειο στομαχι,ενα και το αυτο... :haha: :haha:
Ειμαι απο εκεινους τους ανθρωπους που δε γουσταρουν το κλισε...''Ε,ωραια ειναι μωρε,αλλα σα την Ελλαδα-Χαλκιδικη-Και δε ξερω γω τι αλλο,δεν εχει...''ισως εχει και δε το εχουμε δει-ανακαλυψει εμεις,ισως οχι..αλλα κατι που λεω συνεχεια,ειναι οτι απο τα μερη που εχω επισκεφτει,ε ναι ρε μαγκες,σα την ελληνικη(μεσογειακη)κουζινα δεν εχει.. :clap: :clap:εδω ειμαι ψιλοαπολυτως,ακυρωνοντας ισως αυτο που προειπα,αλλα βεβαιως εχοντας ως γνωμονα το τι εχω δει(γευτει στη προκειμενη)και οχι το τι εχω ακουσει.. :lol:

Αλλα να..για το φαγητο στη Κολομβια ξεκινησα να γραψω,ολοκληρος προλογος εχοντας στο μυαλο μεζεκλικια ελληνικα,πεινασα.. :haha: :haha: :haha:(ακολουθει διαλειμμα για σνακ με ψωμι σε λαδορυγανη και φετα στο πλαι..μπερεκετι,οχι αστεια.. :xalara:)

Και συνεχιζοντας ας πουμε δυο λογια για τη κουζινα εδω..Μιλωντας για φαγητο στη Κολομβια,αν και πιστευω οτι κατι τετοιο ισχυει για τις περισσοτερες χωρες της Ν.Αμερικης,ας πουμε τα δυο μεγαλυτερα μειονεκτηματα...Το ΨΩΜΙ και το ΓΛΥΚΟ..απλα ΔΕΝ υπαρχουν,ειναι ανυπαρκτα,ειναι τα σημεια οπου ''ποναει'' στα ματια μου η Κολομβιανικη κουζινα,και ο γραφων δεν ειναι και κανα σπουργιτι,ε?κανα 90 κιλα τα εχω ευκολα,και το γουσταρω το φαγητο με τα χιλια,δε κρυβομαι.. :lol:
Οποτε ξεκινωντας χωρις ψωμι,που πας ρε φιλε??Πλαστικα τελειως ψωμια,ψευτικα,τις προαλλες πηγα να παρω ενα ψωμι το μεσημερι,με βγαζει ενα με με κατι μαρμελαδοσιροπια επανω με γευσεις βατομουρα και μανγκο.. :haha: :haha:Βρε αγαπη μου τη λεω,ενα ψωμι ανθρωπινο,νορμαλ θελω,ή θα εχει τυροψωμα(με..ιχνος τυριου)ή ψωμι-τσιχλα για να μη τελειωνει ποτε,ειτε θα ειναι κανενα που ενιοτε χρησιμευει και σαν οπλο στο δρομο..χχαχαχα :haha: :haha: :haha:τι να τους κανω που δε νιωθω απο φουρναροκαταστασεις,θα τους εκανα φωτοβολιδα εδω.. :haha: :haha:Τωρα θε με πεις οτι ετσι τα γουσταρουνε,εσυ ο ξυπνιος θα πας να τους αλλαξεις τα κοζια στο ψωμι??οχι βεβαια,ειναι σε ενα γενικοτερο χαβαλε το θεμα αυτο,αλλα τι ψωμι ειναι αυτο που εχετε ρε σεις??χχαχαχα :haha: :haha: :haha:

Και μετα απο αυτο το παραληρημα συνεχιζω λεγοντας οτι οι ντοπιοι τρωνε λιγο αλλα ΠΟΛΥ βαρια φαγητα,ΒΟΥΤΗΓΜΕΝΑ στις σως-σαλσες,σε σημειο να αναρωτιεσαι αν πρεπει να παω να πουλαω φαρμακα κατα της χοληστερινης,απεναντι απο καθε ταχυφαγειο.. :haha: :haha:Καθε παγκος(υπαιθριος συνηθως)που σεβεται τον εαυτο του εχει τεραστια ποικιλια απο διαφορες σως που δινουν μια σχετικη γευση στα τηγανιτα εδεσματα!Πολυ κοτοπουλο(μεχρι και πατατακια με γευση κοτοπουλο στο φουρνο εχει.. :shock:!!) σε ολες τις μορφες,πολυ τηγανητη μπανανα(πλάτανο),πολυ ρυζι και τελος πολυ πατατα..

Το εθνικο φαγητο ειναι η Bandeja Paisa(Μπαντέχα Πάισα)ενα πολυ....ντεκαντανς πιατο και εξηγω γιατι....Μαυρα φασολια απο τη μια,ρυζακι παραδοσιακο απο την αλλη,λιγο κρεατακι (ενα ειδος ''κοκκινιστου'' σα να λεμε..),ενα ειδος μπανανας(πλατανο)τηγανητο στα πλαγια,και απο πανω ενα αυγο ματι...συνδυασμος μιλαμε οχι αστεια... :lol:

Επισης να αναφερουμε την αρεπα,αυτο το ειδος πιτας απο καλαμποκαλευρο οπου μοιαζει στις δικες μας πιτες,ως προς το οτι τη γεμιζουνε με οτι θελει ο καθενας,αν και εδω ειναι συνηθως μονο με τυρι,κοτοπουλο,κρεας,ή τσορισο,ενα ειδος χωριατικου λουκανικου σα να λεμε..αξιζει να αναφερω οτι στη Κολομβια συνανταται και η αρεπα με αυγο,που στη Βενεζουελα π.χ. δεν υπαρχει καν.

Πολυ σουπα επισης,κανουνε μια γαματη σουπα για πρωινο,καλντο το λενε,με κανα κοτοπουλο συνηθως να παιζει μεσα,κανα καλαμποκι ολοκληρο,και λαιμ..ΠΟΛΥ λαιμ..το δικο τους λεμονι,μιας και ο βλαξ μια μερα σε ενα σουπερ-μαρκετ κονταψα να αρπαξω εναν υπαλληλο που προσπαθουσε να με πεισει οτι το λεμονι εδω ειναι το λαιμ και δε ξερει τι ειναι αυτο το κιτρινο που του ελεγα εγω.!!! :haha: :haha: :haha:αλλα δεν ηξερα και εμαθα.. :haha: :haha:ετσι παει..
Εδω να πω και οτι δεν διαφερει τελικα πουθενα η γκρινια για τα εισαγωμενα προιοντα,μιας και εχω πετυχει πολλες φορες γκρινιες για το οτι ειναι κριμα και αδικο να εισαγουμε απο το Παναμα κρεμυδακια και να μη ψωνιζουμε τα δικα μας,εδω μωρε απο το Τουρμπακο(σα να λεμε τα Βασιλικα στη Θεσσαλονικη φαση).. :haha:

Κλεινοντας,(οχι δε πεινασα να παω καμια βολτα θελω.. :haha: :haha:)να πω πως σηκωνω τα χερια ψηλα και προσκυναω στη συσκευασια απο πατατακια με γευση ντοματομαγιονεζα η οποια περιλαμβανει ενα πετιφουρ σοκολατας(!!!)μεσα στο σακουλακι,υποθετω για το γλυκακι μετα :haha: :haha: :haha: :haha:..χρονια μπροστα σε λεω,Κολομπια εισαι :xalara: :xalara: :xalara: :clap: :clap: :clap:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Στην Ν.Α. Ασία το ψωμί το αντικαθιστά το sticky rice, αυτό είναι το"ψωμί" τους, ούτε εκείνοι έχουν παραδοσιακά ψωμί.....απ'ότι βλέπω τα πιάτα της Κολομβίας μοιάζουν με αυτά της ευρύτερης περιοχής που έχω δοκιμάσει (πλατάνος, φασόλια, ρύζι, κρέας)....από ψάρια δε μας είπες τι παίζει....
 

giwrgos

Member
Μηνύματα
270
Likes
508
Επόμενο Ταξίδι
Περου,Περου,Περου,Περου..
Στην Ν.Α. Ασία το ψωμί το αντικαθιστά το sticky rice, αυτό είναι το"ψωμί" τους, ούτε εκείνοι έχουν παραδοσιακά ψωμί.....απ'ότι βλέπω τα πιάτα της Κολομβίας μοιάζουν με αυτά της ευρύτερης περιοχής που έχω δοκιμάσει (πλατάνος, φασόλια, ρύζι, κρέας)....από ψάρια δε μας είπες τι παίζει....
Ναι η αληθεια ειναι,και ιδιαιτερα στις παρακτιες περιοχες,η κουζινα δε διαφερει παρα πολυ,σιγουρα καθε μερος εχει και τα δικα του πιατα,αλλα πιστευω ειναι συνταγες λιγο παραλλαγμενες πανω κατω..

Οσον αφορα στα ψαρια,και καλα που το εγραψες ξεχασα τελειως να αναφερθω,συναντας σεσυντριπτικη πλειοψηφια ψαρια τηγανιτα,και κυριως λυθρινια και συναγριδες,σε ενα καρμπον πιατο,με κανα δυο κομματια πατακον(μπανανα τηγανητη),λιγο ρυζακι,ντοματα και πολυ λεμονι...
Δεν το ευχαριστηθηκα η αληθεια ειναι το ψαρι εδω,ισως λογω του οτι το τηγανιζουνε ΠΑΑΑΑΡΑ πολυ σε σημειο να ειναι πιο πολυ σαν τσιπς ψαριου παρα σα ψαρι οπως το εχουμε συνηθισει εμεις και να εχει χασει σχεδον ολη τη γευση του..:rolleyes-80:

Στις παραλιες συναντας πολυ συχνα και πλανοδιους με καροτσια οπου προσφερουν ενα μιξ θαλασσινων οπως μικρες γαριδες,καλαμαρακια και τα συναφη σε ενα ποτηρι πλαστικο,με μια ξινη ροζ σως που για μενα δεν ειναι και κατι ιδιαιτερο,εδω παντως ειναι ενα σνακ που αρεσει πολυ..ασε που μια φορα που εφαγα στη παραλια,με 35 βαθμους με καθησε και πολυ βαρυ..χχχαχα..αλλα περι ορεξεως...:lol:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom