ΗΠΑ Φευγουμε για Ανατολική Ακτή και θελουμε βοηθεια!!

yiota

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υόρκη
Γιεά σας,
Αρχες Ιούλη, φεύγουμε για Αμερική για 20 ημερες. ειμαστε οικογενεια με 2 παιδια 10 και 13 χρονων.
Το πρόγραμμα που σκεφτόμαστε έιναι:
-Αφιξη Βοστώνη
-διαμονή 4ημερες (μένουμε σε φίλους)
-Νοικίαζουμε αυτοκίνητο και πάμε Νιαγάρα ,Μενουμε 2 ημέρες (θα κλεισουμε ξενοδοχείο μεσω Ιντερνετ)
-επιστρέφουμε Βοστώνη και φέυγουμε με το αυτοκίνητο για ΝΕα Υορκη,
μέχρι αναχώρήσεως για Αθήνα.
Στη Ν.Υορκη θελουμε να τα δούμε όλα: μουσεια, παρκα, ενδιαφεροντα κτηρια, μαγαζια θεατρο ,jazz, εστιατορια ,δρστηριοτητες για παιδια , ποδηλαταδα στο Central Park, eπίσκεψη στο PLAZA Hotel (είτε το πιστευετε ειτε οχι,με έχει φαει η δεκαχρονη κορη μου απο την στιγμη που ειδε στην τηλεοραση την ταινια η Eloise and the Plaza με πρωταγωνιστρια μια εξαχρονη και την Julie Andrews )κλπ
Θελω λοιπον να ρωτήσω τα παρακατω:
α)Επειδή θα είμαστε αρκετα ,on the road εχετε να προτεινετε καποιες ενδιαφερουσες διαδρομες? Μας αρεσει η φύση και ετσι υπάρχουν ποτάμια, λίμνες δάση που μπορούμε να δούμε , επίσης ωράιες γραφικες τοποθεσίες, ωραια πανδοχεια ?Το Vermont που διαβασα σε ενα post πεφτει μακρια απο τα μερη που θα παμε?
β) Στην Ν.Υόρκη ψάχνουμε για ξενοδοχειο με 2 χώρους μέχρι 200$. Το Wellingtonn έβγαλε ήδη καλοκαιρινή προσφορά- είναι κάλό?
Επίσης μας έχουν συστήσει το Shelburne Murray Hill Hotel στην αλυσίδα Affinia Hotels καθως και το The Doubletree Guest Suites® Times Square - New York City (αυτό μόνο εφόσον βγαλει προσφορά). Ξέρετε κάτι για αυτά? Εχετε καποιο αλλο δοκιμασμενο να προτεινεται? Υπάρχουν καποιες περιοχες στην Ν.Υορκη που θα πρεπει να αποφυγουμε να κλεισουμε ξενοδοχειο?
γ) την αναλογία ημερων στις πόλεις πως την βλέπετε?Οσοι εχετε παει Βοστώνη τι λετε φθανουν 4 ημερες , θελουμε να παμε στα πανεπιστημια , να δούμε τα ωραια κτήρια της πόλης , την φύση...
δ)Επίσης λέγαμε να πάμε και Ουάσινκτον για να δουν τα παιδια το white house που το βλέπουν συνεχεια στην τηλεοραση αλλα μαλλον δεν φθανει ο χρονος και δεν νομίζω ότι έχει κατι αλλο εκεί-.. ισως΄όσους ενδιαφερει η ιστορια του αμερικανικού εθνους να τους συγκινεί.. τι λέτε?
δ)Μέχρι πότε πρέπει να έχω κλείσει τα αεροπορικά εισητήρια για να μην μας πιάσει το high season?Ξέρω..όσο νωρίτερα καλύτερα ..αλλα αν τα αφήσω μέχρι τον Μάρτη είναι αργά?

Αυτά... τα ολίγα ...
Περιμένω με χαρά τις προτασεις. οσοι εχετε κάνει τις διαδρομες αυτές, νοιώστε ανετα να αντιπροτεινεται, ακόμη και να αλλάξετε το πρόγραμμα...
Ευχαριστώ !!:cool:
 
Last edited by a moderator:

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.234
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Το wellington το ξέρω έχω μείνει. Τα δίκλινα δωμάτιά του είναι αρκετά ως πολύ μικρά (λογικό για ΝΥ βέβαια), δεν έχω ιδέαν για μεγαλύτερα δωμάτια πώς είναι. Ρίξε μια ματιά και στο Beekman Tower, εκεί έμειναν οι δικοί μου που πήγαν 4 άτομα τον απρίλη.

4 μέρες για Βοστώνη είναι καλά. Θα κάνετε μια μέρα το Freedom Trail και τις άλλες θα βολτάρετε στο ποτάμι και στο Cambridge. Θα πάτε Hardvard Square κλπ, ενώ μη χάσετε με ΤΙΠΟΤΑ το duck tours. Τα παιδιά θα ξετρελαθούν, όπως και εσείς.

Η Ουάσινγκτον αξίζει. Εκτός του ότι είναι μια πόλη-μακέτα, έχει πάρα πολλά πράγματα να δείτε. Νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να πεταχτείτε με το τρένο από ΝΥ.

Γενικά πολύ αυτοκίνητο βλέπω όμως και θα σας φάνε οι δρόμοι. Μήπως να κάνατε κάποια διαδρομή με αεροπλάνο; αυτές οι διαδρομές είναι πάμφτηνες εκεί. Διότι για αμάξι πχ το Νιαγάρας > Νέα Υόρκη τόχω κάνει 7 ώρες, δεν είναι και λίγες.
 

yiota

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υόρκη
Το wellington το ξέρω έχω μείνει. Τα δίκλινα δωμάτιά του είναι αρκετά ως πολύ μικρά (λογικό για ΝΥ βέβαια), δεν έχω ιδέαν για μεγαλύτερα δωμάτια πώς είναι. Ρίξε μια ματιά και στο Beekman Tower, εκεί έμειναν οι δικοί μου που πήγαν 4 άτομα τον απρίλη.

4 μέρες για Βοστώνη είναι καλά. Θα κάνετε μια μέρα το Freedom Trail και τις άλλες θα βολτάρετε στο ποτάμι και στο Cambridge. Θα πάτε Hardvard Square κλπ, ενώ μη χάσετε με ΤΙΠΟΤΑ το duck tours. Τα παιδιά θα ξετρελαθούν, όπως και εσείς.

Η Ουάσινγκτον αξίζει. Εκτός του ότι είναι μια πόλη-μακέτα, έχει πάρα πολλά πράγματα να δείτε. Νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να πεταχτείτε με το τρένο από ΝΥ.

Γενικά πολύ αυτοκίνητο βλέπω όμως και θα σας φάνε οι δρόμοι. Μήπως να κάνατε κάποια διαδρομή με αεροπλάνο; αυτές οι διαδρομές είναι πάμφτηνες εκεί. Διότι για αμάξι πχ το Νιαγάρας > Νέα Υόρκη τόχω κάνει 7 ώρες, δεν είναι και λίγες.

Σε ευχαριστώ πολύ για την αμεση απάντησή σου. Μήπως μπορείς να μου πεις λίγα περισσότερα για την Ουάσινγκτον, δηλαδή πόσες μέρες χρειάζονται και τι να δούμε? Μονοήμερη εκδρομή κάνει??
Επίσης νομίζεις ότι είναι καλό και εύκολο να βρώ έναν ξεναγό Ελληνα για την Ουάσιγκτον η για μια μέρα στην Νέα Υόρκη...ετσι για να μας τα πει ΟΛΑ με ιστορικά στοιχεία,,γιατί ακου τι συμβαίνει: τα πιστσιρίκαι δεν θέλουν να με ακούν να τους κάνω τον οδηγό!!! με έχουν βαρεθεί!!νομίζουν οτι τους κανω μαθημα!!!!!
Σε ευχαριστώ και πάλι!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom